Ktorý laminát je lepšie zvoliť pre kuchyňu, so zameraním na spotrebiteľské kvality

Bez nadsadenia sa kuchyňa môže nazývať dušou akéhokoľvek domova. Tu vládne zvláštna atmosféra, ktorá voní po chutnom jedle a rodina sa zhromažďuje na obed či večeru. Ale tu sa rozliala voda a olej, objavujú sa sotva erodujúce škvrny, dokonca aj pokrmy sa môžu rozbiť a takmer všetky tieto problémy sa ocitnú na zemi. Mal by byť trvanlivý, ľahko sa čistí a samozrejme krásny. Relatívne nedávno, rodina podlahy pre kuchyňu doplnila laminát. Nie ste si istí, či je to praktické? Ak zistíte, ktorý laminát si vyberiete do kuchyne, zamilujete sa do tohto materiálu a do duše vášho domova - kuchyňa vás bude dlho potešiť krásou a sviežosťou.

Prečo preferovať laminát?

Mnohé tváre laminátu ohromujú predstavivosť aj tých najsofistikovanejších estetov. To môže napodobniť akýkoľvek druh dreva, prírodného kameňa, keramiky a mnoho ďalších materiálov. Povrch laminátu môže byť hladký a môže zopakovať textúru dreva, kameňa a dokonca tkaniny, môže oslniť alebo byť matný. Aký druh prírodného materiálu pre podlahu v kuchyni by ste nemali snívaťlaminát splní všetky vaše želania, ale náklady na materiál budú výrazne nižšie v porovnaní s cenou originálu.

Laminát môže napodobňovať akýkoľvek druh dreva, prírodného kameňa, keramiky a mnohých iných materiálov
.

Laminátová podlaha sa veľmi ľahko inštaluje, môže sa dokonca položiť na starú podlahu, ak ju nie je potrebné vyrovnať. Nebudete uviaznutí v oprave na dlhé dni a týždne, pretože položenie laminátovej podlahy bude trvať len niekoľko hodín.

Nakoniec, niektoré typy laminátových podláh sú dokonale kombinované s akýmkoľvek dizajnom „teplej podlahy“. Ak je táto možnosť zahrnutá aj vo vašich plánoch, pri nákupe laminátu uveďte, či existuje vhodné označenie.

Laminát do kuchyne: výber

Aké vlastnosti materiálu by sa mali venovať pozornosť pri zvažovaní laminátu do kuchyne v obchode - ako si vybrať? Laminátové podlahy do kuchyne by mali byť odolné, odolné voči opotrebeniu a vlhkosti.

Odolnosť proti opotrebeniu

Pokiaľ ide o odolnosť proti opotrebeniu, všetky laminátové podlahy sú rozdelené do týchto tried:

 • 21, 22, 23 - pre obytné priestory;
 • 31, 32, 33 - pre miestnosti s vysokou premávkou.

Ak je rozpočet na opravu veľmi obmedzený, môžete v kuchyni umiestniť 23 tried odolnosti voči opotrebeniu, ale toto poschodie bude trvať len 5-7 rokov. Pre milovníkov častých interiérových zmien je však táto možnosť celkom prijateľná.

Laminátové podlahy z tried odolnosti proti opotrebeniu 31 a 32určený pre podlahy kancelárií, obchodov, kaviarní a reštaurácií, a preto v kuchyniach bytových domov a domov takáto podlaha vydrží akékoľvek mechanické zaťaženia a vplyvy, nebude poškriabať a bude trvať mnoho rokov.

Odolnosť proti vlhkosti

Odolnosť kuchynského laminátu voči vlhkosti je rovnako dôležitá pre trvanlivosť: v skutočnosti je táto miestnosť na druhom mieste, pokiaľ ide o množstvo vody a odparovanie. Pomerne nedávno sa na obale najnovšej generácie laminátu objavilo označenie Aqua a vzhľadom na povahu vzťahu s vodnou laminátovou podlahou:

 • odolné voči vlhkosti;
 • sú odolné voči vode.

Ako základ pre laminát odolný voči vlhkosti sa používajú najmä trvanlivé platne a zámky sú pokryté vodoodpudivou voskovou impregnáciou, čo potvrdzuje označenie Aqua. S vonkajšou podobnosťou medzi laminátom odolným voči vlhkosti a vodotesnosťou existuje niekoľko rozdielov.

Vlastnosti laminátu odolného proti vlhkosti

Základom laminátu odolného proti vlhkosti je pevná MDF doska s vláknitou štruktúrou so zvýšenou hustotou. Vonkajšia polymérna vrstva poskytuje povrchu materiálu vynikajúcu odolnosť voči vode, ale nie spoje medzi panelmi. Vlhkosť cez spoje vo vnútri panelu vedie k napučaniu jeho drevnej konštrukcie a v dôsledku toho k deformácii vonkajšej vrstvy. Navyše ani pri úplnom vysušení nie je obnovený pôvodný vzhľad laminátovej podlahy. Samozrejmosťou je, že laminát odolný voči vlhkosti môže byť položený na podlahu v kuchyni a môžedlhodobo udržiavať atraktívny vzhľad s opatrnou starostlivosťou. Na tento účel je potrebné pravidelne upravovať švy - spoje špeciálnym tmelom a veľmi rýchlo odstrániť rozliatej vody.

Vodotesný laminát, aký je rozdiel

Na rozdiel od súrodencov odolných voči vlhkosti je vodotesný laminát obdarený najlepšou vodoodpudivosťou v celej rade laminátových podláh. To mu poskytuje túto nadradenosť vnútornej štruktúry, ktorej základom nie je plast, ale plastová doska. Nie je schopný absorbovať vlhkosť, a preto nenapučiava a jeho štruktúra sa nedeformuje ani pri dlhšom kontakte s vodou. Povrch plastového podkladu nepremokavého laminátu je pokrytý veľmi silným lepidlom odolným voči vlhkosti, ktoré je prilepené na dekoratívnu vrstvu, a potom vodoodpudivý polymér so zvýšenou pevnosťou. Výsledkom je laminátová podlaha, ktorá je odolná voči vlhkosti a mechanickému namáhaniu.

Vodotesný laminát má najlepšie vlastnosti odpudzujúce vodu medzi laminátovými podlahami
.

Pri výbere laminátu do kuchyne si stále myslíte, ktorý z nich je lepší? Samozrejme, vodeodolné, ktoré vydrží nielen časté umývanie podlahy, ale aj malá povodeň, ak susedia náhle povodne zhora alebo vodovodné potrubie uniká.

Výhody laminátovej podlahy v kuchyni

Výhody laminátu ako podlahovej krytiny v kuchyni sú jej výhody:

 • slušný vzhľad;
 • odolnosť voči oderu;
 • jednoduchosť a rýchlosť inštalácie;
 • hygiena;
 • kombinácia so systémom teplej podlahy;
 • prijateľná cena.

Fanúšikovia prírodných povrchových materiálov a ekologického dizajnu s obmedzeným rozpočtom si vyberú laminát pre interiérový dizajn kuchyne: vyzerá toľko ako prírodné drevo alebo kameň a jeho demokratická cena umožňuje realizovať akékoľvek nápady na dizajn bez toho, aby čokoľvek obmedzovalo.

Rôznorodý dizajn laminátu umožňuje stelesniť akékoľvek nápady na dizajn v kuchyni

Praktickí majitelia domov si cenia jednoduchosť v tomto materiáli nad všetkým ostatným. Koniec koncov, aj neprofesionál sa s touto prácou ľahko a rýchlo vyrovná podľa pokynov pre pokládku od výrobcu.

Ženy v domácnosti milujú jednoduchosť laminátovej starostlivosti. Nereaguje na teplotné výkyvy, ľahko sa umyje, nezanecháva na ňom škrabance a nakoniec sa z nej ľahko odstránia tie najťažšie škvrny, počnúc ovocím a tukmi a končiac olejom a lakom na nechty.

Laminátové podlahy sú oveľa teplejšie ako keramické dlaždice, je príjemné a bezpečné chodiť naboso, a to je také dôležité, ak sú v rodine malé deti. Okrem toho je laminát vhodný ako konečná podlahová krytina pre systém "teplej podlahy". Pre podlahy z prírodného dreva nie je tento luxus k dispozícii. A konečne, čokoľvek prírodný materiál napodobňuje laminátovú podlahu, vždy vyzerá slušne.

Nevýhody laminátu do kuchyne

S mnohými nepopierateľnými výhodamilaminát, pri výbere tohto materiálu na podlahu v kuchyni by sa mali zohľadniť jeho nevýhody, ktoré sa môžu za určitých okolností minimalizovať:

 • citlivosť na vlhkosť;
 • 76) nízka zvuková izolácia;
 • obsah formaldehydovej živice.

Najzraniteľnejším bodom a hlavnou nevýhodou všetkých druhov laminátov okrem vodotesnosti je zvýšená citlivosť švov na dlhotrvajúce vystavenie vlhkosti. A ak vám počas normálnej prevádzky dôjde k starostlivej starostlivosti o prípadné problémy, potom v prípade núdze nebudete môcť laminátovú podlahu obnoviť. Musíte ho úplne nahradiť.

Nízka zvuková izolácia laminátu sa prejavuje príliš zvonením zvuku krokov. Ak naozaj bude zasahovať do obyvateľov domu, môžete použiť domáce topánky s mäkkými podrážkami.

Laminované podlahové krytiny, okrem vodotesných, ako mnohé iné materiály na báze dreva, môžu obsahovať formaldehydové živice, ktoré nie sú bezpečné pre ľudské zdravie. Pri kúpe laminátu je potrebné starostlivo preskúmať označenie na obale. Ak tam je ikona E-1, potom obsah formaldehydu v materiáli je minimálny a nič neohrozí vaše zdravie - neváhajte kúpiť.

Špecifické vlastnosti pokládky

Laminátové podlahy v kuchyni, ak je to žiaduce, dokonca aj neprofesionálni si to môžu položiť samostatne. Odporúča sa kúpiť materiál s malým okrajom, o 5-10% viac priestoru v kuchyni. Táto podmienka je obzvlášť dôležitá, ak vaša kuchyňa mákomplexná forma. Panely inštalujte v prísnom súlade s podrobnými pokynmi výrobcu.

Existujú dva spôsoby, ako položiť laminát:

 • lepidlo;
 • hrad.

V prípade spôsobu lepenia sa laminátové dosky lepia na podklad a zlepujú. Toto spojenie je hermetickejšie, ale používa sa menej a menej.

Systém kladenia hradov je modernejší a ponúka ho väčšina popredných výrobcov podlahových krytín. Táto metóda je veľmi jednoduchá a jej výhodou je možnosť demontáže. To je v prípade potreby kedykoľvek takáto laminovaná podlaha rozobratá a znovu položená v akejkoľvek inej miestnosti.

Laminát sa môže položiť na akýkoľvek podklad vrátane drevených podláh, linolea a koberca s krátkym napodobeninou
.

Laminátovú podlahu je možné položiť na akýkoľvek podklad vrátane drevených podláh, linolea a krátkeho koberca. Samozrejme, za predpokladu, že dobrý plochý povrch a vysoko kvalitné hydroizolačné základy.

Laminátové panely môžu byť položené pozdĺž alebo cez otvor okna alebo diagonálne. Ukladanie uhlopriečok je najťažšie a ak nedôverujete vlastnému remeslu, je lepšie zveriť túto prácu skúsenému špecialistovi.

Dôležitým tajomstvom pre laminátové inštalácie: spoje panelov položené v smere svetla sú takmer nepostrehnuteľné. Kombináciou dvoch alebo viacerých štýlov môžete vizuálne rozšíriť priestor kuchyne, v prípade potreby ju zmeniť.geometriu a určiť funkčné oblasti.

Keramická dlažba a laminát alebo laminát sa môžu kombinovať v rôznych funkčných oblastiach kuchyne

Okrem rôznych spôsobov pokládky môžete v rôznych oblastiach kuchyne kombinovať keramickú dlažbu a laminát alebo laminát „pod dlaždice“ v pracovnom priestore a laminát „pod parketami“ v jedálenskom priestore. V príliš malej kuchyni sa neodporúča usporiadanie kombinovaných podláh - vizuálne redukujú miestnosť.

Starostlivosť o laminátové podlahy v kuchyni

Laminátové podlahy sú antistatické a takmer nepriťahujú prach, a preto každodenné čistenie kuchyne môže spočívať len v utieraní podlahy dobre vyždímanou handričkou a len v prípade silného znečistenia sa môže občas umývať s veľkým množstvom vody a potom osušte.

Denné čistenie laminátovej podlahy v kuchyni je možné znížiť len tak, že ju utriete dobre vyždímanou tkaninou.

Aby sa spoje medzi laminátovými doskami utesnili a udržali, je potrebné ich pravidelne spracovať voskovými formuláciami na báze vosku vyvinutými výrobcami. Tie isté kompozície môžu tiež maskovať škrabance a odstraňovať komplexné škvrny, pričom zachovávajú reprezentatívny vzhľad laminátovej podlahy.

Škrabancom na podlahe sa dá vo všeobecnosti zabrániť lepením plstených vankúšikov na nohy chladničky, kuchynského nábytku a iných ťažkých predmetov v kuchyni.

Ak neušetríte príliš veľa a kúpite si vysoko kvalitný vodotesný laminát vhodnej triedy trvanlivosti,Udržiavanie čistoty a sviežosti podlahy vám nedáva veľa problémov a poteší vás svojou krásou.

Video lekcia: uhlopriečka

Výber sa uskutočňuje. Zoznam priorít laminátovej podlahy „prevážil“ krátky zoznam nedostatkov. Zostáva len študovať technológiu inštalácie a pristúpiť k zodpovednému podnikaniu. Aby sme vám pomohli s informačným videoklipom, demonštrujúc pravidlá diagonálneho štýlu: