Ktorý ohrievač vody je lepšie vybrať? pokyny pre vyhľadávanie

Väčšina ľudí sa rozhodne kúpiť ohrievač vody v lete, keď inžinierske siete vypnú teplú vodu, aby vykonali opravy a údržbu. Okrem toho sú ohrievače vody životne dôležité pre tých, ktorí žijú v vidieckom dome, kde nie je vôbec centralizovaný prívod teplej vody. Potom je živý záujem o to, aký typ ohrievača vody je - ako si vybrať vhodný model z rôznych existujúcich spotrebičov. Aby ste to dosiahli, musíte sa oboznámiť so základnými funkciami a vlastnosťami ohrievačov vody, ktoré sú široko zastúpené na domácom trhu domácich spotrebičov. Prvá vec, ktorú musíte rozhodnúť, aký typ ohrievača vody vám bude vyhovovať, aký druh paliva bude fungovať. Tu je výber malý - je to buď plynový ohrievač vody, alebo elektrický.

Hospodárny plynový ohrievač vody

Ak je v dome plyn, je najvhodnejšie použiť plynový ohrievač vody (stĺpec) - ohrieva vodu oveľa rýchlejšie ako elektrická. Tieto moderné zariadenia sú bezpečné: ak sa horák náhle zhasne, prívod plynu sa zastaví.

Vnútorná štruktúra plynového ohrievača vody (kliknutím zväčšíte)

Proces zapálenia zariadenia je plne automatizovaný, počas ktorého plyn úplne horíčas začiatku. Hlavnou výhodou plynového ohrievača vody v porovnaní s elektrickým je jeho hospodárnosť (plyn je lacnejší ako elektrina).

Otázkou je, či je potrebné inštalovať plynový ohrievač vody - prúdiaci alebo akumulujúci.

Tabuľka na určenie objemu ohrievača vody
\ t

Ak je rodina veľká (7-10 osôb), môžete nainštalovať pamäťové zariadenie s kapacitou viac ako 200 litrov. Pre malú rodinu je vhodné zvoliť si prúdiaci plynový ohrievač vody, ktorý ohrieva vodu takmer okamžite. Pri výbere takéhoto zariadenia sa určite opýtajte na jeho výkon. Ak nie je potrebné používať sprchu a zároveň umývať riad v kuchyni, je možné si vybrať plynový spotrebič s kapacitou 18-19 kilowattov. Pri paralelnom používaní teplej vody v kúpeľni av kuchyni musí byť výkon ohrievača vody minimálne 24 kW. Mimochodom, pre elektrické ohrievače vody sa táto energia považuje za hranicu, hrúbka drôtu pre takéto zariadenie by nebola menšia ako hrúbka prsta. Preto, ak je plyn v dome, otázka, ktorý ohrievač vody je lepší - plyn alebo elektrická - by nemala ani nastať. Samozrejme, plyn.

Gejzír - najlepšia voľba

Nízke náklady na plynové ohrievače vody ich robia cenovo dostupnými pre širokú škálu kupujúcich. Pri nákupe plynového ohrievača vody je potrebné vziať do úvahy jednu nuanciu - je potrebné priviesť produkty spaľovania plynu na ulicu. Zvyčajne sú vynášané cez kapotu. Týmtokonzultovať s odborníkom. Ak v kuchyni nie je plyn (čo sa v poslednej dobe stáva čoraz bežnejším), musíte sa obrátiť na elektrické ohrievače vody. Potom je potrebné vyriešiť ďalšiu otázku, na ktorej ohrievači vody sa má zastaviť - prúdiť alebo hromadiť?

Elektrické ohrievače vody

\ t

V ohrievači vody (kotol) sa voda zohrieva na 35-38ºС a potom sa teplota automaticky udržiava na tejto úrovni. Keď je kohútik otvorený, teplá voda prúdi von z nádrže a namiesto neho vstupuje do nádrže ďalšia časť studenej vody. Trvanie vykurovacej vody v týchto ohrievačoch vody závisí od dvoch parametrov. Toto je objem nádrže a ohrievača. Na minimalizáciu energetických strát sú nádrže na vodu tepelne izolované (vo forme termosky), čo neumožňuje vydávať vodu na ohrev miestnosti, v ktorej je inštalovaný ohrievač vody.

Typické zariadenie na skladovanie elektrického ohrievača vody

Takéto zariadenie môže byť zapojené do bežnej elektrickej zásuvky, pretože na postupné ohrievanie vody nie je potrebný vysoký výkon. Napríklad 150 litrové ohrievače vody tohto typu spotrebujú maximálne 2 kilowatty. Je to táto okolnosť, ktorá robí tieto zariadenia populárne, pretože môžu byť inštalované v takmer každej miestnosti. Okrem toho, vysoký dopyt po nich je vďaka ďalšej výhode zásobníkov vody: voda môže byť spotrebovaná z dvoch odberných miest vody v rovnakom čase - v kuchyni av kúpeľni.

Na druhej strane, kotly majú určité nevýhody. Jedná sa o veľké rozmery, potrebu pravidelnej údržby: čistenie vykurovacích telies z váhy, výmena horčíkovej anódy. Nie je žiadnym tajomstvom, že akýkoľvek ohrievač v procese prevádzky je pokrytý meradlom, čo znižuje jeho prenos tepla, a tým zvyšuje spotrebu energie na ohrev vody. Na ochranu transeurópskej siete (TEN) pred meradlom je blízko nej umiestnená horčíková anóda vo forme tyče. Rozpúšťa sa počas prevádzky a znižuje tvorbu vodného kameňa. Ako opotrebenie a opotrebovanie, a to v závislosti od intenzity prevádzky a úrovne tvrdosti vody, sa anóda mení. Objem ohriatej vody závisí od kapacity nádrže, takže pri výbere zásobníka ohrievača vody sa musíte sústrediť na kapacitu, ktorú potrebujete.

Pri príliš veľkej nádrži bude spotreba energie vyššia a zaberie viac miesta. Preto sa oplatí zamyslieť sa nad tým, aby ste si vybrali zariadenie s optimálnou kapacitou pre vás, aby ste nevynakladali viac peňazí a aby ste nezaberali viac priestoru. Ak je ohrievač vody potrebný len na zásobovanie teplou vodou v prípade občasných odstávok, postačí objem 10-15 litrov. Len na sprchovanie bude postačujúce zariadenie s objemom nádrže 50 litrov. Vírivka bude vyžadovať nádrž do 150 litrov. V vidieckom dome, kde nie je centralizovaný prívod teplej vody, je požadovaný objem 200 litrov alebo viac.

Mimochodom: pre vidiecky dom je užitočné mať takúto dodatočnú funkciuochrana pred mrazom, ktorá je indikovaná ikonou snehovej vločky na ovládacom paneli.

Väčšina výrobcov vyrába modely horizontálneho a vertikálneho dizajnu a nedávno boli vytvorené moderné univerzálne návrhy (nainštalované podľa potreby, buď horizontálne alebo vertikálne).

Elektrický prietokový ohrievač vody

Okamžité ohrievače vody pracujú podľa nasledujúceho princípu: prechádzaním cez vykurovacie teleso voda okamžite prúdi z horúceho kohútika (do 60ºС). Takéto zariadenia sú kompaktné, ľahko sa inštalujú a podľa potreby preinštalujú na nové miesto. Ich veľký mínus - vysoký výkon - od 3 do 24 kW. Z tohto dôvodu sa môžu používať len na miestach, kde je elektrická sieť vybavená pre takýto vysoký výkon. V domoch s konvenčnými elektroinštaláciami, kde sú plynové kachle, je maximálne prípustné zaťaženie siete 3 kW.

Schematické zariadenie prietokového ohrievača vody
\ t

Preto pri výbere takéhoto zariadenia je potrebné zmeniť nielen elektroinštaláciu, ale aj meradlo, úvodné automatické zariadenie a nainštalovať prídavné automatické zariadenie priamo pre ohrievač vody. Všetky tieto náklady môžu prekročiť náklady na samotný ohrievač vody. V domoch vybavených elektrickými sporákmi je maximálna záťaž na sieti - 8 kW. V tomto prípade sa prietokový ohrievač vody môže pripojiť k elektroinštalácii pre kachle, ale tieto zariadenia sa môžu používať iba striedavo. Hlavnou výhodou prietokových ohrievačov vodyje to, že sú schopné produkovať horúcu vodu v neobmedzenom množstve, ale nevýhodou je nemožnosť súčasne poskytovať niekoľko miest horúcou vodou.

Pokyny na výber jednotky

1. Ktoré zariadenie vám najviac vyhovuje: elektrické alebo plynové.

2. Po vypočítaní potrebného množstva teplej vody vyberte objem zásobníka alebo objem ohrievača vody.

​​

3. Určite, kde je zariadenie inštalované na ohrev vody: na stenu, nad umývadlom alebo pod ňou a vyberte požadovaný model.