Ktorý vodný filter je lepšie vybrať? Kritériá, smernice, tipy

V súčasnosti, keď je otázka ekológie obzvlášť akútna a myšlienka starať sa o svoje zdravie začala v celosvetovom meradle, vymazáva národné a geografické hranice, stále viac venujeme pozornosť spotrebovaným výrobkom. Osobitnú pozornosť si zaslúži voda prichádzajúca do našich domov na vodovodných potrubiach. Rôzne domáce filtre pomáhajú zlepšiť kvalitu vody: vodné filtre na umývanie, zmäkčovače vody a ďalšie.

Zariadenia na čistenie pitnej vody dnes získali veľkú popularitu. Už dlho nie je tajomstvom, že voda v našich domovoch obsahuje obrovské množstvo nečistôt, ktoré sú často viditeľné voľným okom. Môže to byť piesok, hrdza alebo iné nečistoty, antropogénne aj prírodné. Okrem toho, pitná voda pochádzajúca z vodovodných kohútikov v našich domácnostiach je pod vplyvom dezinfekcie nasýtená chlórom, ktorý nemá na ľudský organizmus vôbec pozitívny vplyv. To je dôvod, prečo sa vodné filtre pre domácnosti každý deňčoraz viac nevyhnutnosťou než luxusnou položkou.

Kritériá pre výber vodného filtra

Na otázku, ktorý vodný filter si vybrať, je potrebné zamerať sa na základné požiadavky na tento typ domácich spotrebičov. Existuje niekoľko takýchto požiadaviek. Po prvé, filter musí mať zariadenie na zmäkčenie vstupnej vody a dezinfikovanie pomocou špeciálnych baktericídnych aditív.

Po druhé, na výrobu filtra sa musia použiť bezpečné materiály. Mali by byť nielen šetrné k životnému prostrediu, ale aj zabrániť vzniku a množeniu baktérií.

Po tretie, každý filter pre domácnosť by mal účinne čistiť vodu z rôznych nečistôt a nečistôt, ktoré sa musia natrvalo odstrániť.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výpočtu spotrebovanej čistej vody za deň. Priemerná osoba spravidla denne spotrebuje 2,5-3,5 litra vody. Je zrejmé, že tento ukazovateľ by sa mal vynásobiť počtom rodinných príslušníkov. Odborníci odporúčajú vybrať zariadenie, ktoré môže poskytnúť čistú vodu s trojitou rezervou na deň.

Všetky vodné filtre - ich prehľady a hlavné charakteristiky možno nájsť na internete - musia mať hygienické osvedčenie, ktoré je potvrdením nielen ich bezpečnosti, ale aj správnej účinnosti. Okrem toho musí existovať osvedčenie, ktoré slúži ako potvrdenie súladu filtra s požiadavkami pre tento typ prístroja.

Stojí za zmienku, že účinnosť filtrapodľa stupňa čistoty výslednej vody. Tieto informácie musia byť uvedené na stránkach cestovného pasu zariadenia na čistenie vody. Prax používania filtrov pre domácnosť ukázala, že pre efektívne čistenie pitnej vody v našich domácnostiach by mali byť filtre multifunkčné, kombinujúce funkciu mechanickej filtrácie, výmeny iónov a sorpcie.

Sprievodca najlepším výrobcom

Rozhodnutie o tom, ktorý vodný filter je lepší, je nemožné ignorovať výrobcov týchto domácich spotrebičov. V súčasnosti sa odborníci nezaoberajú zahraničnými výrobcami, čo im dáva prednosť. Moderné technológie a vysokokvalitné materiály umožňujú vyrábať domáce výrobky, ktoré nie sú horšie z hľadiska prevádzkovej účinnosti ako zahraničné analógy. Navyše, niektoré modely domácich filtrov môžu prekonať zahraničné „bratov“ kvôli tomu, že sa vyrábajú s prihliadnutím na zvláštnosti našej vody, stupeň jej znečistenia a ďalšie vlastnosti. Všetky potrebné skúšky, ktoré predchádzajú prepusteniu tovaru na trh, sa vykonávajú na vode, ktorá preteká akvaduktmi domácich budov a stavieb.

Náklady na výrobok - dôležitý aspekt

Samozrejme, že filtre na úpravu vody - preskúmania použitých modelov môžu byť vypočuté od priateľov - sú tiež rozdelené podľa cenovej kategórie. Cena výrobku je priamo úmerná stupňu funkčnosti a praktickosti konkrétneho modelu. Najviac rozpočtových možností budú filtre - „džbány“ alebo špeciálnečistiace dýzy na vodovodných kohútikoch. Niekoľko drahších sú stacionárne filtre. Najdrahšie sa považujú za hlavné a membránové domáce filtre na čistenie vody z vodovodu.

Druhy vodných filtrov

V súčasnosti je zvyčajné prideľovať veľký počet najrôznejších typov filtrov pre domácnosť. Základ ich separácie podľa typu je založený na súbore kritérií: veľkosť, princíp činnosti, účinnosť, náklady, výkon, prevádzkové vlastnosti a ďalšie.

Mobilný filter- "kanvica"

Filter - "kanvica" na čistenie pitnej vody: kompaktné prenosné zariadenie s najjednoduchšou schémou práce

Takýto filter je prenosný a nevyžaduje priame pripojenie k vodovodu. Ich nespornou výhodou je schopnosť vziať prístroj do krajiny alebo do prírody. Princíp činnosti takýchto filtrov je veľmi jednoduchý: voda sa nasáva do čističa vody, kde sa filtruje pomocou špeciálneho modulu.
Takýto „džbánkový“ filter je schopný uspokojiť každodennú potrebu čistej pitnej vody pre 1-2 osoby. Každý filtračný modul je určený na čistenie asi 300 litrov, takže jeho zmena sa spravidla vykonáva raz za 2-3 mesiace. Takéto zariadenia na čistenie vody sa líšia objemom. V vidieckych domoch a za prítomnosti veľkej rodiny sa zvyčajne používa prietokový filter na vodu.

Armatúry na batérii

\ t
Tryska na vodovodnom kohútiku čistí vodu lepšie ako filtračný džbán
.

Filtre dýzlíšia sa vo väčšej účinnosti ako filtre - „džbány“. Externe sú odnímateľné zariadenie malej veľkosti, ktoré je namontované na vodovodnom kohútiku. Nosí sa len vtedy, keď je potrebné čistenie vody, inokedy sa môže skladovať v zásuvke. Filter je pripojený k batérii malou hadicou.

Zariadenia na čistenie uhoľnej vody

Osobitnú lásku spotrebiteľov získal filter na uhoľnú vodu, ktorý je založený na adsorpčnej schopnosti aktívneho uhlia. Dokonale absorbuje chlór, pesticídy a organické látky. Avšak, mali by ste venovať pozornosť skutočnosti, že životnosť takéhoto filtra je približne 6-9 mesiacov. Po tejto dobe nemusí byť filtrom zariadenie na čistenie vody, ale živná pôda pre baktérie a mikroorganizmy škodlivé pre ľudské zdravie.

Uhlíkový filter na čistenie vody pre domácnosť adsorbuje škodlivé stopové prvky, organickú hmotu, chlór, obohacuje zloženie vody o ióny striebra
.

K uhlíkovým filtrom sa často pridáva striebro alebo oxid hlinitý. Kvalita vody sa výrazne zvyšuje, keď tieto látky reagujú s fluórom alebo chlórom obsiahnutým v tečúcej vode. Okrem toho, striebro pomáha predchádzať rýchlemu rastu baktérií, ktoré nielen chránia ľudské zdravie, ale tiež predlžujú životnosť samotného filtra o 2-3 mesiace.

Magnetické vodné filtre

\ t
Magnetický filter na úpravu vody pre domácnosť účinne „zachytáva“ pevné inklúzie

Spotrebitelia často zamieňajú magnetický vodný filter a magnetický prevodník. Sú v podstate podobné princípu prevádzky, ale nie sú to isté zariadenie. Magnetický filter je teda určený na čistenie vody zachytávaním odolných mechanických nečistôt. Filter zadržiava všetky tuhé častice, ktorých rozmery presahujú rozmery filtračných buniek. Tento typ zariadenia na čistenie vody prispieva k účinnej ochrane zariadení, ako sú čerpadlá, výmenníky tepla.

Pokiaľ ide o magnetické prevodníky, ich zvláštnosťou je, že pod vplyvom magnetického poľa vytvoreného permanentnými magnetmi strácajú ióny horčíka a vápnika tvoriace soli svoju schopnosť ukladať sa na sorbujúce povrchy.

Mechanické čistiace zariadenia

\ t
Mechanický vodný filter zabraňuje prenikaniu nerozpustných látok

Pomerne široko používaný mechanický vodný filter je navrhnutý tak, aby účinne chránil celý systém zásobovania vodou pred upchatím, čo vedie k predčasnému opotrebovaniu zariadenia a zníženiu priepustnosti potrubí. Okrem toho tieto filtre zabraňujú vzniku korózie.

Mechanický filter na čistenie vody sa spravidla inštaluje priamo na vstupe systému zásobovania vodou, čo umožňuje účinne čistiť vodu z nečistôt, ktoré sa nerozpúšťajú: piesok, hrdza, hlina, iné nečistoty, mikroorganizmy.

Ide o minimálnu veľkosť častíc vo vodeurčuje typ čistenia - je tenké, ultratenké a hrubé čistenie. K jemnému čisteniu dochádza, keď sa veľkosť častíc, ktoré sa majú udržiavať, pohybuje medzi 0,5 - 5 μm a pri veľkosti častíc menej ako 0,5 μm dochádza k čisteniu ultratenkou vodou. Hrubé čistenie sa vykonáva s veľkosťou častíc od 5 mikrometrov do 500 mikrometrov.

Systémy filtrácie trupu

Odborníci poznamenávajú, že hlavné filtre na úpravu vody sú najlepšou voľbou na ochranu domácich spotrebičov, ktoré na svoju prevádzku vyžadujú vodu. Zmäkčovanie vody hlavným filtrom umožňuje výrazne predĺžiť životnosť umývačky alebo práčky.

Filter kufra - multifunkčný systém, ktorý vykonáva čistenie a optimalizuje kvalitu vody

Typ použitej náplne určuje hlavný účel hlavného filtra. Môže to byť čistenie vody z rôznych mechanických nečistôt, zlepšenie jej chuti, zníženie množstva chlóru, odbúravajúcej vody a eliminácia nepríjemných pachov.

Filtre na zmäkčovanie vody, jej čistenie pred rôznymi nečistotami a nečistotami hrajú v našom živote veľkú úlohu. Pomáhajú nielen chrániť zdravie, ale chránia aj domáce spotrebiče pred tvrdou vodou, čo má na to negatívny vplyv. Samozrejme, výber filtra je dnes dosť komplikovaný, pretože na trhu zariadení na čistenie vody existuje obrovské množstvo rôznych modelov. Dodržiavanie viacerých požiadaviek a nuans vám však umožní vybrať si najviacúčinný vodný filter.

Tí, ktorí chcú vybaviť miesto na odber vody v kuchyni malým spotrebičom pre domácnosť, budú užitočné sledovať video o laboratórnych štúdiách o účinnosti filtrov typu prietokového a džbánového typu: