Kúpeľňa Vodotesné Sprievodca: Zabrániť negatívnym účinkom vody

Špecifiká prevádzky kúpeľne určujú potrebu optimalizácie hydroizolačných vlastností. V miestnosti určenej pre hygienické postupy, vysoká úroveň vlhkosti. Kondenzát uložený na povrchoch prispieva k zničeniu stavebných materiálov. Pára prenikajúca pri stene kúpeľne môže zničiť povrch. Hydroizolácia kúpeľne je tiež nevyhnutná, aby sa v prípade núdze vyhli zálivu ľudí žijúcich na podlahe pod ich susedmi. Ak zhrnieme argumenty v prospech hydroizolácie, je ľahké dospieť k záveru, že tieto opatrenia sú oveľa úspornejšie ako náklady na obnovu cudzieho a osobného majetku poškodeného parou a vodou.

Na aplikáciu vrstvy, ktorá chráni pred účinkami kondenzátu a vody, priemysel ponúka širokú škálu výrobkov. Existuje množstvo spôsobov, ktoré môžu vykonávať len skúsení odborníci so špeciálnym vybavením. Avšak dokonale fungujúca hydroizolačná plechovkamajiteľa, ktorý nemá opravára zručností. Je len potrebné správne vybrať materiál, rozhodnúť o rozsahu práce, študovať technológiu implementácie, byť trpezlivý a mať potrebné nástroje.

Hydroizolácia kúpeľne pomôže zachovať stavebné materiály, dokončovacie práce, odstrániť nepríjemné situácie s núdzovým zaplavením bytov nachádzajúcich sa nižšie
.

Plánujeme izolovať

Predbežná fáza každej práce, ktorá si vyžaduje náklady na nákup materiálu, by mala byť plánovaná. K tomu nepotrebujete vypracovanie projektov, len schému s presnými rozmermi kúpeľne. Jasne vypočítaná plocha určená na spracovanie minimalizuje náklady odstránením prebytku.

Niet pochýb o tom, že rovina podlahy kúpeľne musí byť chránená vhodnou vrstvou. Ak sa má hydroizolačná hmota položiť len na podlahu, je žiaduce, aby spodné 20 cm stien bolo tiež chránené pred vniknutím vlhkosti do tej istej vrstvy. Hydroizolácia v takýchto prípadoch sa podobá druhu nádrže, ktorá zabraňuje vniknutiu odpadových vôd do priestoru prekrytia a sanitárnych zariadení susedov žijúcich pod nimi.

Ak sa prenajímateľ obáva o zachovanie múrov susediacich s hygienickou miestnosťou, musí sa spracovať aj rovina kombinovaných stavieb. Hydroizolácia sa aplikuje aj na povrch stien, v blízkosti ktorých sú inštalované sprchovacie kúty a iné vodoinštalačné zariadenia.

Kúpeľne, ktoré potrebujúizolácia

Rozsah hydroizolačných materiálov

Rozdiel v spôsoboch nanášania vrstvy, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti, vopred určil rozdelenie celého radu hydroizolačných materiálov na lepiace materiály a na populárnejšie náterové hmoty. Technológia prilepovania alebo omietania, výber, so zameraním na preferované pre vlastníka priestorov, načasovanie práce a vlastnosti povrchu určeného na spracovanie.

Výhody a nevýhody lepiacich materiálov

\ t

Najznámejšou, testovanou metódou vodotesných kúpeľní bola aplikácia valcovaných materiálov na povrchy, ktorých hlavnou zložkou je bitúmen. Valcované výrobky dodávané v našej dobe na trh sú modifikované zavedením polymérnych komponentov, vystužených sklenými vláknami alebo inou syntetickou tkaninou. Medzi materiálmi s výstužným podkladom sú samolepiace a navrstvené odrody. Technológia pokládky hydroizolačnej vrstvy, uložená na povrchu, je príliš zložitá pre začiatočníka a nemožná bez použitia špeciálneho horáka. Preto tí, ktorí chcú ušetriť čas a uľahčiť výrobu diel neskúsených výkonných umelcov, preferujú lepiace verzie.

Pozitívne vlastnosti valcovaných hydroizolačných materiálov uznávajú konečníci a stavitelia ako jednoduchosť aplikácie samolepiacej izolačnej vrstvy, čím sa znižuje technologický čas. Vyrobené pomocou valcovaných materiálov hydroizolujúcich podlahu v kúpeľni nevyžaduje čakanie na povrchové kalenie,takže môžete začať dokončovacie práce bez meškania: kladenie obkladačiek, linolea, porcelánu. Významná výhoda - jasná fixácia lepiacich úprav. Nepohybujú sa a nepoškodzujú sa pohybom ľudí na položenom povrchu.

Valcované materiály s bitúmenovou základňou určené na hydroizoláciu miestností s vysokou vlhkosťou
\ t

Záporné strany hydroizolačnej vložky:

  • potreba predbežného vyrovnania povrchu, pretože nerovnosti presahujúce 2 mm sú neprijateľné;
  • 48. substrát, ktorý sa má spracovať, sa musí vysušiť;
  • prítomnosť ostrého toxického zápachu bitúmenu, ktorý nie je dlhodobo „zvetraný“.

Ak si vlastník miestnosti s rovným povrchom napriek tomu vezme do úvahy rýchlosť vyhotovenia, zvolí metódu lepenia, odporúča sa zvoliť samolepiace verzie hydroizolačných materiálov.

Vlastnosti hydroizolácie náterov

Nenápadné univerzálne náterové hmoty nevyžadujú dôkladnú prípravu povrchov pred aplikáciou, pretože samotné do určitej miery fungujú ako vyrovnávacia vrstva. Pre tých, ktorí nechcú strácať čas na predbežnú prípravu, je hydroizolačná vrstva tou najlepšou voľbou. Táto kategória materiálov je drahšia ako pečivo, ale vzhľadom na to, že nie je potrebné kupovať nivelačné zmesi, je to celkom prijateľné a dokonca aj ekonomické.

Uvádzajú sa náterové hmoty:

  • bitúmenový polymérny tmel so základňouoxidovaný bitúmen a zahrnutie organického rozpúšťadla;
  • 56) tmely z bitúmenových kaučukov, obohatené o syntetické plnivá, ktoré zvyšujú elasticitu;
  • tmely na báze cementu a polyméru, ktoré sú zmesou cementu s minerálnymi prísadami.

Mali by ste vedieť, že ak by sa izolácia podlahy v kúpeľni vykonávala s použitím tmelu s bitúmenovou základnou zložkou, je potrebná následná výplň poteru. Takáto schéma úplne zabráni prenikaniu vlhkosti. Ale aby sa zabránilo zmršteniu trhlín po poter, budete musieť pridať polypropylénové vlákno do kompozície. Táto modifikujúca zložka tiež posilní betónový podklad.

Izolácia kúpeľne pomocou náterového materiálu

Mazivá sa vyznačujú vynikajúcou priľnavosťou k ošetrenému povrchu. Prítomnosť plastifikačných inklúzií prispieva k zlepšeniu práce s akoukoľvek pevnou bázou. Priority spracovania tmelu betónových konštrukcií sú spôsobené maximálnym prienikom zlúčenín do betónovej konštrukcie a tvorbou nových silnejších kryštálových väzieb. Kryštalické formácie vytvorené pomocou mastových zložiek zasahujú do vody, ale nechávajú vzduch prechádzať.

Výpočet množstva materiálu,

Po ďalšom umelca stanoví s pracovným vpredu, zistil, ktoré rovina sa bude spracovávať, a vybral materiál bude musieť vypočítať potrebné množstvo povlaku tmelu tesniaci valecalebo obidva materiály, ak sú zdieľané. Na výpočet potreby materiálu existuje elementárny vzorec - plocha povrchu, ktorý sa má opracovať, sa vydelí zvláštnym koeficientom 1,5. Výsledok by mal byť vo veľkom. Na nanášanie impregnácie alebo pokládky vrstvy len na podlahu je hlavným parametrom, ktorý sa má rozdeliť, plocha podlahy. Nezabudnite, že je žiaduce izolovať 20 cm stien aj po obvode. Analogicky sa vypočíta potreba samolepiaceho materiálu pre steny alebo segmenty zvislých plôch.

Technológia hydroizolácie kúpeľne

Prípravná etapa práce

Bez ohľadu na výber materiálu a spôsobu hydroizolácie by východiskovým bodom mala byť príprava povrchu na ďalšie spracovanie. Všetky lietadlá určené na aplikáciu materiálov musia byť očistené od nečistôt, opotrebovaných náterov, stôp ropných produktov a zlúčenín obsahujúcich tuk.

Aby bola vodotesnosť kúpeľne vlastnými rukami účinná, musíte venovať pozornosť nasledujúcim nuansám:

  • pred upevnením vrstvy valca na stenu alebo položením na podlahu by sa malo pred nasadením tmelu tieto činnosti nepotrebovať;
  • betónový povrch musí byť brúsený, odstránená je slabá vrstva, takzvané „betónové mlieko“, spájanie poškodení a prasklín, opravené pomocou špeciálnych zlúčenín;
  • betón pred hydroizoláciounavlhčený, ale na povrchu podlahy nie je dovolené hromadenie prebytočnej vody.

Na vytvorenie maximálneho izolačného účinku sa odporúča vykonať dodatočnú izoláciu spoja konštrukčných prvkov a spojov medzi prvkami. Za týmto účelom sa vo švoch vytvorí hĺbka nie väčšia ako 3 cm, ktorá sa musí naplniť špeciálnym roztokom. Cenovo dostupnejší spôsob - lepenie tupých spojov izolačnou páskou.

Spojovacie plochy konštrukčných prvkov kúpeľne sú ošetrené špeciálnou lepiacou páskou
.

Základné odporúčanie: Pred aplikáciou akéhokoľvek hydroizolačného materiálu upravte hrubý povrch základným náterom, aby sa optimalizovala priľnavosť. Dokonale spárovaný s izolačným náterovým materiálom bude kompozícia na základné nátery podobnej triedy. Tí, ktorí chcú vyrobiť izoláciu kúpeľne pomocou samolepiacich valcovaných materiálov, by mali uprednostniť kompozície, ktoré sú kompatibilné so základňou, môžete jednoducho pokryť povrch vodotesnou farbou. Pôda musí byť pred ďalšou prácou suchá.

Použitie hydroizolačného náteru

Medzi náterovými hmotami na trhu patria zmesi a suché zmesi pripravené na aplikáciu, na prípravu ktorých je potrebné dôsledne preštudovať pokyny výrobcu a dodržiavať všetky body uvedené v návode. Hotová alebo samovoľná homogénna zmes sa nanáša plochým štetcom, špeciálnym valčekom alebo stavebnou stierkou,rovnomerné nanesenie náterového materiálu na povrch. Ak výrobca odporúča viacnásobnú aplikáciu, každá z nasledujúcich vrstiev sa pošle "na kríž" na predchádzajúcu. Medzi aplikáciou vrstiev je potrebné dodržať špecifikovaný interval výrobcu potrebný na úplné vytvrdnutie. Nie menej ako jeden deň by mal prejsť po ošetrení náterovými materiálmi, po ktorom bude možné začať čeliť.

Samolepiaca izolácia a iné metódy

Všetky práce spočívajú v rezaní a upevňovaní hydroizolačného materiálu. Tvar vrstvy položenej na podlahe by mal pripomínať žľab. Posledným krokom je spracovanie spojov tesniacim materiálom so silikónovým základom.

Najlacnejšia najjednoduchšia hydroizolácia kúpeľne - maľovanie špeciálnou zmesou

Majitelia, zmätení otázkou „ako urobiť hydroizoláciu v kúpeľni tak lacno, ako je to len možné“, radia elementárnym ľuďom, aby zakryli povrchy vodotesnou farbou, ktorá zabraňuje vniknutiu pár a vlhkosti. Možnosť obsadenia sa neodporúča, je účinná, ale náročná na nezávislé vykonanie. Zásypová vrstva izolácie bude príliš silná a nebude mimoriadne účinná.

Video: ako urobiť hydroizoláciu

Nie je príliš veľa spôsobov, ako zlepšiť vodotesnosť kúpeľne, ale stačí si vybrať. Medzi nimi existujú hmatateľné rozdiely. Čo je pre majiteľa dôležitejšie: rýchlosť alebo cena? Rozhodne sám a po oboznámení sa so špecifikamivýrobnej práce bude oveľa jednoduchšie urobiť rozumné rozhodnutie.