LED osvetlenie to urobíte sami - výpočet a inštalácia

Miera šírenia LED osvetlenia v rôznych sférach života rastie každý deň. Zachytáva čoraz viac nových aplikácií domáceho a priemyselného charakteru. Všetko to však začalo len s núdzovým a lokálnym osvetlením. Teraz môžete ľahko nainštalovať LED osvetlenie vlastnými rukami, používať ho na dekoratívne účely a ako hlavné osvetlenie.

Základom úspechu je triezvy výpočet

Výber napájania pre LED pás

Pásky LED sa vyrábajú v roliach dlhých 5 m, v každom merači možno inštalovať od 30 do 120 kusov LED diód. Nie je nutné používať všetkých päť metrov. Ak plánujete osvetliť menšiu plochu, môžete rezať na požadovanú dĺžku. Ak je to len kdekoľvek, samozrejme nie je možné rezať.Mnohonásobnosť rezania by mala byť 3 LED, najčastejšie miesta možného rezania udáva výrobca.

LED pásy nie je možné pripojiť priamo k elektrickej sieti, len k napájaciemu zdroju. Ak chcete vybrať zdroj napájania požadovaného výkonu, musíte poznať celkovú spotrebu energie celej použitej pásky.

Uveďme si príklad výpočtu:

Zakúpili sme pásku SMD 3528. Jej dĺžka je 5 m, prevádzkové napätie je 12 V, počet LED v jednom metri je 60 kusov a spotreba energie je 4,8 W /. m. Inými slovami, každý meter našej pásky spotrebuje 4,8 wattov. Všetky tieto parametre sú uvedené na samotnej páske alebo na obale.

Dĺžka úseku, ktorý chceme osvetliť, je 7 m. To znamená, že jedna páska nestačí. Nakupujeme ďalšiu kazetu 5 m dlhú a odrezanú od nej 2 m, ktorú potrebujeme.

41) Príkon pásky: Pspolu= Pm* L = 4,8 W /m * 7 m = 33,6 W;

Kde,

Pspoluje celková spotreba energie celej pásky;

Pm- spotreba energie jedného metra pásky;

L je dĺžka pásky.

Celková spotreba elektrickej energie pásky bola 33,6 wattov. Aby ste však zabezpečili správnu prevádzku napájania, musíte vykonať rezervu výkonu 20%.

P = Pcelkom* ks= 33,6 W * 1,2 = 40,32 W;

54) Kde

P je požadovaná kapacita napájania;

kh- faktor bezpečnosti (20% - v tomto prípade).

Podľa katalógu napájacích zdrojov pre LED pásy je teraz potrebné zvoliť si zdroj, ktorého výkon je blízky 40,32 W, ale nie nižší.

Výpočet počtu LEDsvietidlá

\ t
Svietidlo LED je možné použiť v zavesených podhľadoch

LED diódy prestali byť používané len ako dekoratívne svetlo. Nové technológie na výrobu vysoko výkonných LED umožňujú ich použitie ako osvetlenie hlavy v dome alebo byte a dokonca aj vo výrobe.

Výpočet osvetlenia LED v tomto prípade sa vykonáva s prihliadnutím na SNiP, SanPiNs a iné regulačné dokumenty, aby sa zabezpečili pohodlné podmienky na bývanie, bývanie alebo prácu v miestnosti.

Na výpočet počtu LED svietidiel a distribúcie osvetlenia môžete použiť špeciálne programy, ktoré sú voľne dostupné na stiahnutie na internete, napríklad DIALux.

Ak nie sú potrebné presné údaje, môžete sa pokúsiť urobiť výpočty sami - čiastočne skúsený. Najprv sa rozhodneme, čo chceme osvetliť, namiesto toho, ktoré lampy už máme, použijeme LED. Každá úloha bude vyžadovať rôzne príslušenstvo: či už ide o podlahové osvetlenie, osvetlenie hlavy v miestnosti, osvetlenie nábytku alebo falošný strop.

Pre výpočty potrebujeme len jeden parameter - svetelný tok. Ide o druh jasu, intenzitu svetla, meranú v lúmenoch (Lm). Výrobca musí na svojich výrobkoch uviesť hodnotu svetelného toku vrátane LED svietidiel. Výpočet urobíme na základe skutočnosti, že 100 W žiarovka svieti približne o 1200 - 1300 Lm.Napríklad, ak chcete vymeniť žiarovku za toaletu za 60 W, musíte nájsť LED svietidlo s výkonom 600 - 700 Lm.

Ak informácie na obale nestačia, môžete vykonať výpočty na základe výkonu lampy. Najčastejšie LED lampy spotrebujú od 5 wattov do 12 wattov. V tomto prípade je približný svetelný tok na 1 W 50 - 80 Lm. Možno viac, ale zaberieme len 50 rokov. Na osvetlenie miestnosti s rozlohou 18 m2potrebujete 2500 Lm. Rozdeľujeme minimálnym možným svetelným tokom 50 Lm na 1 W. Dostávame 50 wattov. Toto je celkový výkon LED osvetlenia v miestnosti. Ale ako si vybrať: 10 lámp po 5 W, roztrúsených rovnomerne po celej miestnosti, alebo 4 silné lampy po 12 W, záleží len na vás.

Navrhovanie LED osvetlenia

Je lepšie zveriť taký dôležitý aspekt ako dizajn dizajnu profesionálom. A nielen preto, že je to ich každodenný chlieb, ale preto, že bude musieť čeliť mnohým ťažkostiam. Projekt elektrického vedenia a osvetlenia domu alebo bytu sa nemusí meniť, pretože zaťaženie siete sa nezvýši, ale zníži. Zložitosť navrhovania LED osvetlenia súvisí s technickými a optickými charakteristikami LED. Napríklad odraz svetla, uhol vyžarovania svetla, pracovná teplota, svetelný tok sú mimoriadne dôležité a také nuansy, ako je farba stien a stropu, môžu výrazne ovplyvniť komfort osvetlenia.

Urob si sám

Nainštalujte a pripojte pásik LED

Určite, ako dlhoPlot chcete svetelnú pásku. Ak je viac ako 5 m, zakúpte si požadovaný počet kaziet a odrežte chýbajúci segment. S jedným napájaním je možné použiť maximálne 15 m pásky (3 kazety).

Potom spájame drôty medzi segmentmi. Na koncoch vodičov kladieme kontaktné špičky, aby sa zlepšila kvalita kontaktu medzi vodičom a napájaním. Izolujte vodiče so zmršťovacou hadicou.

Pásku prilepte k povrchu. Odstráňte ochranný povlak zo samolepiacej strany a aplikujte na podklad.

Zostáva pripojenie k zdroju napájania. A tu je niekoľko nuancií:

1. Ak nie je napájací zdroj pre LED pásik príliš veľký, môžete ho bez akýchkoľvek otázok pripojiť a skryť ho v konštrukcii tak, aby nebol viditeľný.

Obvod: Pripojenie dvoch LED pásikov s dvoma napájacími zdrojmi

2. Ak použijeme výkonnú pásku s veľkou dĺžkou, napríklad 10 m, zdroj napájania potrebuje 100 wattov. Je veľmi ťažký, nemôže byť skrytý vo falošnom strope. Bolo by preto vhodnejšie použiť dve nižšie výkonové jednotky pre dve pásky.

Okruh: Paralelné pripojenie dvoch pások k jednému napájaciemu zdroju

3. Ak je dĺžka pásky veľká (10 m) a kapacita napájania nie je príliš veľká, môžete paralelne pripojiť dve pásky. Táto metóda má niekoľko výhod. Faktom je, že keď prúd prechádza cez 10 m dlhú stuhu, prvé LED diódy budú vždy prehriate a posledné - naopak - nestačí.teplo a lesk. Aby sa tomu predišlo, odporúča sa pripojiť paralelne k napájaciemu zdroju.

Obvod: Pripojenie farebného RBG LED pásu cez regulátor

Na pripojenie farebného pásu LED je potrebný ovládač. To vám umožní meniť farby, jas a realizuje synchrónne vypnutie a zapnutie LED.

Regulátor má dve svorky: prvý na pripojenie k napájaciemu zdroju a druhý na farebné kanály a spoločný vodič. Pripojte káble napájacieho zdroja k regulátoru a potom k nemu pripojte pásku.

Ak paralelne pripojíte dve farebné pásky, musíte si kúpiť výkonnejší zdroj a regulátor. Bohužiaľ, ich hmotnosť je tiež príliš veľká na ich montáž do falošného stropu.

Inštalácia LED svietidla

Inštalácia LED svietidla nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti a činnosti. Takmer všetky LED svetlá sú vyrobené so štandardnými krytkami, čo značne uľahčuje výber lampy.

Takéto svietidlá môžu byť namontované na akomkoľvek povrchu. V každom prípade to výrobca tvrdí. Zvážte možnosť inštalácie lampy do priečky zo sadrokartónu.

Výber miesta na inštaláciu. Vyvŕtajte otvor. Vezmeme lampu, natiahneme jej drôty do otvoru, mierne zatlačíme prístroj, aby sme ho upevnili.

Do svietidla vložte potrebné svetlo. Konektory pripojte k distribučnému bloku a pripojtepotravy.

Všestrannosť a variabilita použitia

Osvetlenie s LED pásikom

Stropy LED je možné použiť na osvetlenie zavesených podhľadov a iných konštrukcií v miestnosti

LED pásky sa zatiaľ nepoužívajú ako hlavné osvetlenie v byte, ale ich výkon nie je dostatočne vysoký. Ale zdôrazniť pracovný povrch v kuchyni, identifikovať kľúčové oblasti v interiéri, dekoratívne výklenky alebo zdobiť viacúrovňové stropy - to sú úlohy pre LED pásy. Vďaka svojej flexibilite sa dajú položiť na zakrivené povrchy takmer akejkoľvek konfigurácie.

LED stropné osvetlenie

Na stropné osvetlenie môžu byť použité LED pásy a svetlá

Na zvýraznenie stropu sa môžu použiť oba prúžky a LED svetlá. Jediným rozdielom je, že páska môže poskytnúť iba dekoratívnu funkciu a lampy môžu významne osvetliť miestnosť alebo dokonca slúžiť ako hlavný zdroj svetla.

Pásky sú prilepené vo výklenku zaveseného stropu, takže ich nemožno vidieť voľným okom a sú nasmerované nahor, aby sa osvetlila plocha stropu. Svietidlá sa najčastejšie montujú do sadrokartónových stropov alebo Armstrongových konštrukcií a smerujú do priestoru miestnosti.

Možnosti osvetlenia miestnosti

LED osvetľovacie zariadenia sa môžu použiť aj na osvetlenie svetlometov

Používa sa na osvetlenie miestnostiLED svietidlá s výkonom od 5 do 12 W. Ako vypočítať požadovaný počet lámp a svetelný tok každého z nich už boli opísané vyššie. Súčasne existujú lampy, ktoré majú nahradiť staré žiarovky. Svietidlá je možné inštalovať do lustrov, svietnikov a do nábytku.

LED osvetlenie v kuchyni

LED osvetlenie v kuchyni: zvýraznenie vonkajších a vnútorných skríň, ako aj stropu

Pomocou zariadenia LED môžete osvetliť pracovný priestor v kuchyni a na miestach, kde sa ľudia najčastejšie nachádzajú. K tomu môžete použiť lampy, ktoré sú zapustené do zavesených podhľadov. A na osvetlenie kuchynských skriniek môžete použiť LED pásku prilepenú na povrch. Ak je osvetlenie premyslené v štádiu návrhu, potom si môžete ihneď objednať kuchynský set s miestami pre lampy. Navyše, skrine môžu byť zvýraznené zvnútra. Napríklad zapnite podsvietenie len vtedy, keď sú dvierka otvorené a vypnuté, keď je zatvorené.

LED diódy v poplachových systémoch

LED zariadenie sa používa v núdzovom a núdzovom osvetlení

Núdzové alebo núdzové osvetlenie je určené na osvetlenie miestností, budov, vozidiel v prípade náhleho výpadku prúdu. V tomto prípade funguje z generátora. Sila LED osvetlenia je taká malá, že vám umožňuje výrazne ušetriť rozpočet obecných podnikov, ak je to potrebnénepretržite núdzové osvetlenie.

Priemyselné osvetlenie LED

Priemyselné osvetlenie LED sa používa v podnikoch, parkoviskách, diaľniciach a na iných miestach

Používanie zariadení LED v priemyselných a priemyselných priestoroch umožňuje nielen ušetriť na spotrebe elektrickej energie, ale poskytuje aj množstvo vybavenia. Po prvé, ak žiarovka zlyhá, rozoberte ju alebo nainštalujte novú, je potrebné zavolať špecialistu a technika, pretože sú v neprístupnej výške. Ak sa používajú LED lampy a ich životnosť je najmenej 5 rokov, potreba výmeny je veľmi zriedkavá. Okrem priestorov sa tieto lampy používajú na osvetlenie nábreží, parkovísk, chatových osád, diaľnic a ciest.

LED osvetlenie získava na sile. Má mnoho výhod: efektívnosť, šetrnosť k životnému prostrediu, pohodlné spektrum žiarenia, odolnosť, svetlo je viditeľné na diaľku a samozrejme aj dizajn. Okrem toho, výmena a inštalácia LED osvetlenia je veľmi jednoduchá, môže byť vykonaná nezávisle, bez pomoci odborníkov.