LED pouličné osvetlenie: klasifikácia, charakteristika, výber

Technológie na úsporu energie sa aktívne využívajú vo svete. V roku 2012 Rakúsko a Nemecko opustili sodíkové výbojky a úplne prešli na LED osvetlenie ulíc. Rovnaký trend je zaznamenaný v krajinách SNŠ. LED svetlá sú inštalované na diaľniciach, tuneloch, železničných nástupištiach, parkoch a námestiach, na rôznych verejných a súkromných miestach. Mnohí majitelia osobných pozemkov radšej používať dnes, pomocou ako prvky krajiny design. Koniec koncov, s ich pomocou, môžete nielen ušetriť peniaze, ale aj vytvoriť krásne ľahké rámovanie nádrže, fontány, cestné povrchy, obrubníky a ochranné ploty. Každý rok sa stáva stále viac a viac informovanými ľuďmi, ktorí vlastnia informácie o tejto pokrokovej elektrotechnickej technológii a rýchlo vstupujú do nášho každodenného života. Ak sa chcete pripojiť k ich číslu a byť si vedomý, odporúčame, aby ste sa zoznámili s nižšie uvedeným materiálom. To vám pomôže získať úplný obraz o LED diódy ulice, ich zariadenie, typy a funkcie aplikácie.

Video: Ako robiť pouličné LED svietidlá

LED diódy pre pouličné osvetlenie

Pripomeňme, že vonkajšie (pouličné osvetlenie) znamenajú architektonické osvetlenie, ako aj pouličné osvetlenie a cesty, námestia, parky, námestia, osobné pozemky, otvorené priemyselné zariadenia pomocou zodpovedajúcich (v tomto prípade LED) svetiel.

Vonkajšie LED osvetlenie areálu - prvok jedinečného dizajnu a spôsob zabezpečenia bezpečnosti

Výhody

 1. Úspora energie. Svietidlá s týmto typom lampy spotrebujú jeden a pol, alebo dokonca dvakrát menej elektriny ako konvenčné. Súčasne je ich svetelný tok porovnateľný so žiarivkami. Nespôsobujú preťaženie elektrických vedení, čo prispieva k úsporám pri ich opravách a údržbe.
 2. Trvanlivosť. Životnosť pre nepretržité používanie sa pohybuje od 11 do 15 rokov, a keď svieti len v noci - do 25 rokov.
 3. Sila štruktúry, ochrana pred negatívnymi účinkami životného prostredia. Vonkajšie LED svietidlá spravidla nie sú vybavené sklenenou fľašou, čo z nich robí veľmi odolné voči vonkajším vplyvom. Teleso týchto zariadení je navrhnuté tak, aby nečistoty, vtáčie exkrementy,nečistoty a voda sa nezhromažďujú na ich povrchu a nenarušujú chladiacu kapacitu. Môžu byť použité v takmer všetkých klimatických podmienkach, v rozsahu prevádzkových teplôt od - 60 do + 45 ° C.
 4. Spoľahlivosť. Sú vybavené ochranou proti vandalom, pouličné osvetľovacie LED lampy sú bezpečné proti explózii a požiaru, majú vysoký svetelný kontrast, veľmi rýchlo zapínajú a pracujú ticho. Nemajú žiadne blikanie.
 5. Stvárnenie farieb. LED diódy majú vynikajúce vlastnosti pre podanie farieb, ktorých index a odtieň je možné zvoliť pre konkrétnu aplikáciu svietidla. Ich svetelné parametre sú optimálne, čo prispieva k najlepšej koncentrácii pozornosti vodičov na ceste. Okrem toho je dokázané, že ich svetlo má terapeutické vlastnosti.
 6. Inertnosť je takmer neprítomná v LED lampách: majú dobrú rýchlosť. Je to veľmi dôležitý faktor, ktorý je obzvlášť dôležitý pre ich použitie pri projektovaní semaforov.
 7. Ide o zariadenia šetrné k životnému prostrediu. LED svietidlá pre pouličné osvetlenie nevyžadujú žiadnu špeciálnu likvidáciu, pretože neobsahujú ortuť ani jej deriváty, ako aj iné škodlivé alebo jedovaté látky.
 8. Jednoduchá inštalácia. Jednoduchá inštalácia. Na 1 svietnik, môžete nainštalovať 2 takéto svietidlo.
Vonkajšie LED svetlá sú konštrukčne chránené pred vonkajšími negatívnymi vplyvmi
​​

Nevýhody

 1. Medzi nevýhody týchto zariadení patrí vysoká cena. všaknapriek hmatateľným počiatočným investíciám, ich využívanie v budúcnosti prináša značné úspory v hotovosti.
 2. LED pouličné osvetlenie podlieha tepelnému rozkladu. Aby táto lampa fungovala normálne, potrebuje vysoko kvalitné odvádzanie tepla. Túto funkciu vykonáva substrát, na ktorý sú LED diódy spájkované. Ak sú však zle spájkované, vedie k tvorbe dutín, ktoré porušujú teplo a v dôsledku toho k poškodeniu lampy.
 3. Tieto zariadenia sú tiež veľmi citlivé na poklesy napätia. Ak dôjde k výpadku napájania, môže byť svietidlo narušené prehriatím jeho tela. Ak je teplota telesa a teplota tesniacej hmoty rovnaká, zariadenie môže zlyhať.
 4. Pouličná LED lampa sa môže rozpadnúť kvôli dysfunkcii elektród, bez ktorej nie je možné upustiť od konštrukcie tohto zariadenia. Kov, z ktorého sú vyrobené, podlieha difúzii. Ak k tomu dôjde, hrozí veľké riziko, že kovové častice padnú do oblasti polovodiča. Môže to spôsobiť poškodenie prístroja.

Video: LED pouličné svietidlá - skúšky pevnosti

Konštrukcia a klasifikácia zariadení

Ako sú usporiadané LED svietidlá

v dôsledku elektrického impulzu.

Vonkajšia lampa s LED je druh komplexu polovodičových zariadení, t. LED diódy,ktoré sú namontované v ľahkom a odolnom hliníkovom tele, pokryté ochranným náterom.

Pouličné osvetlenie je štrukturálne odlišné od ich vnútorných náprotivkov. V súlade s EMP (Predpisy pre elektrické inštalácie) sa montujú na podpery s výškou 4 až 11 m, takže svetelný tok smeruje nadol. Zvyčajne sú na 1 držiak namontované 2 lampy pomocou držiakov z nehrdzavejúcej ocele. Zariadenia naznačujú možnosť nastavenia farebných charakteristík žiarenia a svetelného toku.

Odrody z hľadiska funkčnosti

Pouličné svietidlá LED môžu byť vo forme bodových svietidiel, svietidiel a môžu byť tiež zastúpené zariadeniami pouličného osvetlenia (duraflex, denné svetlo, pravítka a mriežky).

1. Svetlomety. Priemyselná - inštalovaná hlavne na veľkých objektoch. S ich pomocou osvetlí ulice v blízkosti športových komplexov, osvetlí fasády budov, otvorené priestory, parkoviská a ďalšie vonkajšie zariadenia s veľkým územím. Malé svetlá sú inštalované na záhradných parcelách. Môžu mať biele aj farebné svetlo pri rôznych uhloch žiarenia.

LED pouličné osvetlenie môže vydávať svetlo akéhokoľvek spektra

2. Lucerny. Cesty, veľké diaľnice sú zvyčajne osvetlené svietidlami s reflektormi, ktoré umožňujú smerovať svetlo v rôznych smeroch, a lampy do 400 wattov. Na vedľajších cestách sa používajú 150 až 250 wattové baterky. Záhradné plochy, chodníky, námestia, nádvoria a územiaDomáce záhrady v noci sú osvetlené rozptýleným svetlom pouličných svietidiel do 150 wattov.

LED pouličné osvetlenie funguje rovnako dobre vo všetkých poveternostných podmienkach

3. Duralight svietidlo vyzerá ako priehľadná plastová trubica alebo páska s veľkým počtom LED diód vo vnútri, ktoré sú umiestnené vo vzdialenosti 1,5 - 27,5 mm od seba. Toto zariadenie sa používa na architektonické osvetlenie kontúr, na úpravu krajiny na zdobenie predmetov (stĺpy, stromy atď.), Reklamné osvetlenie. Svietidlá sú pripojené pomocou špeciálnej spojky, môžu byť pripojené k 2- a 4-kanálovému regulátoru a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Majú odrody:

Duralight sa používa hlavne na vytváranie kontúr v krajinnom dizajne
.
 • Fixovanie - pracuje v konštantnom režime svietenia.
 • Chasing - používajú sa na dynamické osvetlenie ulíc.
 • Multichading je dynamické LED osvetlenie triedy lux.
 • Chameleon - pouličné osvetlenie s regulátorom.

4. Duraflex sa líši od ostatných podobných zariadení hydroizoláciou, ľahkosťou a zvýšenou pružnosťou, čo zjednodušuje prevádzku a inštaláciu svietidla. Môže byť upevnený na akomkoľvek povrchu av akomkoľvek prostredí. Často sa používa ako dekoratívne osvetlenie krajiny.

Duraflex - LED pouličné lampy, úplne nereagujúce na vlhkosť

5. Pravítko má vzhľad pružného tenkéhoplastová páska so silikónovým opletením, na ktorej sú namontované výkonné LED diódy vo vertikálnej polohe. Atraktívnymi technickými vlastnosťami linky sú nízkonapäťové bezpečné napätie (12 V) a dlhá životnosť. Často sa používa ako dekoratívne reklamné osvetlenie.

Pravítko - pouličné svietidlá LED, pracujúce pri bezpečnom nízkom napätí

6. Mriežka je zariadenie vo forme svetelnej siete s LED v uzloch. Je veľmi svetlý, odolný voči nárazom, je ekonomický a ľahko sa inštaluje. Je natiahnutý na pevný rám medzi podperami, aby sa ozdobila stena budovy alebo územie parku. Má mnoho úprav.

LED sieťovina vykazuje odolnosť voči nárazom a jednoduchú inštaláciu

Typy diódových svetiel podľa farby žiarenia

Stojí za zmienku, že LED svietidlá na ulici môžu vydávať svetlo rôznych farieb odtieňov, vrátane bielej, čo je najužitočnejšie a na pohľad príjemnejšie.

Je však ťažké získať tieto metódy, metódy sa líšia. V závislosti od nich sú lampy tiež klasifikované:

 1. Technológiou RGB: modrá, zelená a červená LED sú umiestnené v substráte zariadenia. Určitou výhodou tejto technológie je veľmi silné svetelné žiarenie a mínus je vlastnosť "plaváka" svetla, ako zariadenie starne.
 2. Technológia miešania farieb: Svetelná dióda schopná vyžarovať v ultrafialovom pásme je umiestnená na substráte zariadenia. Ďalej sa použiječervené, modré a zelené fosfory. Po zmiešaní farieb vzniká biela žiara. Tieto lampy sú lacné, ale rýchlo zlyhávajú fosfory, čo vedie k zníženiu kvality žiary.
 3. Ďalšou technológiou je, že na modrú LED sa aplikuje žltý fosfor. Na výslednú modrú farbu sú pripojené zelené a červené LED diódy. Miešaním sa získa biele svetlo. Výhody a nevýhody - ako v technológii číslo 2.
 4. ZnCe polovodičová technológia: polovodič na substráte ZnCe je modrá LED. V dôsledku toho sa skúma svetlo modrastého sfarbenia. Prípustná prevádzka zariadení pri napätí 2,7 V. Charakteristická odolnosť voči elektrostatickým výbojom. Ich životnosť je však malá.
Biele svetlo pouličných svietidiel LED

Organizácia pouličného osvetlenia

Bez ohľadu na to, či sa LED osvetlenie bude vyrábať pre ulice, veľké objekty alebo malé osobné parcely, táto práca sa vykonáva podľa štandardnej schémy pozostávajúcej zo súboru opatrení:

107) 1. Po prvé, je potrebné, aby odborníci vypracovali projekt osvetlenia, ktorý zahŕňa:

 • výpočet jasu, osvetlenia a iných ukazovateľov podľa SNiP a PUE. V tomto štádiu sa riešia otázky umiestnenia svietidiel, technológie regulácie osvetlenia atď.
 • výkres osvetľovacej schémy;

2. Podľa projektu sa vyberajú osvetľovacie zariadenia.
3. Potom je zariadenie nainštalované.
4. Tieto zariadenia je povinné udržiavať

Video: prehľad pouličných LED svietidiel Bellson

Video: nápady na osvetlenie súkromného domu a záhrady

Ako vidíte Výber pouličných LED svietidiel je pomerne bohatý. Môžu účinne vyzdobiť akékoľvek súkromné ​​vlastníctvo a zároveň dôstojné sporenie. Je možné, že technológia LED bude najlepším riešením problému osvetlenia vášho majetku. Určite si to zaslúži pozornosť a je zrejmé, že v blízkej budúcnosti bude jeho používanie veľmi rozšírené.