Luxusná kvetinová záhrada v krajine - robíme mixborder vlastnými rukami

Krajinný dizajnér môže pestovať veľkolepý a štýlový mix trvaliek. Ale aj keď ste začiatočník amatérsky záhradník a chcete vyskúšať sami v novej úlohe, nič vám nebráni vytvoriť si vlastné farebné mixborder s vlastnými rukami. Vybavte sa teoretickými vedomosťami a trpezlivosťou, vaša práca bude odmenená!

Prvým krokom je plánovanie

  .
 1. Mixborders, ktorých fotografie vidíte nižšie, môžu byť jednostranné alebo pozerané zo všetkých strán. Voľba výšky rastliny pre záhon závisí od vzdialenosti od hlavného pohľadu od okraja záhonu. Inými slovami, čím ďalej je kvetinový záhon od vás, tým vyššie v ňom môžu byť vysadené vysoké kríky a tráva.
  Tabuľka "Termíny kvitnúcich rastlín pre mixborder" vám pomôže správne zobraziť kvetinový záhon.
 2. Pri vytváraní mixborderu použite: trpasličí stromy, kríky, bylinky, okrasné trávy, hrnčiarske rastliny.
 3. Kladenie kvetinovej záhrady je najlepšie na jar. Ak sa zaoberáte terénne úpravy stránky na jeseň, skúste zasadiť záhon pred koncom septembra, takže koreňový systém má čas pripraviť sa na zimu.
 4. Získajte informácie o vlastnostiach vášho vybraného druhu rastliny. Tak bude trpieť skalnatá tráva a kríkyna vlhkej a oplodnenej pôde. Rastlina s plíživým podzemkom alebo s koreňmi rastúcimi na šírku začne utláčať svojich susedov, postupne sa zmocňuje cudzieho územia v boji o miesto pod slnkom.
 5. Vzhľadom na to, že rast trvaliek a kríkov rastie, zvážte to pri ich vysadení. Letničky môžu vyplniť prázdne miesta, aby sa kompozícia stala farebnejšou a živšou. Keď zmiešané kríky „dospejú“, letničky sa vysádzajú vo forme malých škvŕn, aby bola kompozícia zaujímavejšia a výraznejšia.
 6. Rastliny sa vysádzajú podľa výšky, farby a čo je najdôležitejšie, načasovania kvitnutia. Keď niektoré rastliny kvitnú, mali by byť nahradené inými.
  Záhradný štýl: kvetinové záhony na pozadí zelených trávnikov.
 7. Pri výsadbe zvážte všetko: zloženie pôdy, svetlo, ochrana pred vetrom.
 8. Keď sa vysadia spoločne, trvalky so sypkými koreňovými systémami a jarnými cibuľovitými rastlinami, ako aj tulipány a trpasličí phloxes, si spolu dobre vychádzajú.
 9. Napriek tomu, že kvitnúce trvalky sú vždy umiestnené v popredí, jedna alebo dve vysoké rastliny v „prvom rade“ urobia kvetinovú záhradu výraznejšou.
 10. Zahrnúť do kompozície juniper alebo thuja, ihličnatý mixborder bude vyzerať elegantne po celý rok.

Tipy a triky

 • Nezanedbávajte „zelenú hmotu“. Dekoratívne listnaté rastliny (paprade, geyhery, hostitelia) sa stanúkrásne pozadie pre svetlé záhradné kvety, dať kvetina nádheru. Pomôžu aj v období, keď už hlavné elektrárne miznú.
  Schéma zariadenia je vaším plánom projektu
 • Pri pokladaní kvetinových záhonov môžete pestovať tulipány, tŕstne cisárstvo, muscari, krokusy. Nebolo by nepríjemné pridať rastliny, ktoré odpudzujú škodcov: koriandr, palina, tymián, nechtík lekársky, žerucha.
 • Aby ste vo svojej kvetinovej záhrade nemali prázdne miesta, môžete ich naplniť kontajnerovými rastlinami. Keď trvalky rastú, hrnce sa jednoducho vyberú z kvetinového záhonu.
 • Snažte sa, aby hranice medzi výškou rôznych rastlín neboli príliš ostré, inak bude kompozícia vyzerať neprirodzene.
 • Chcete veľkú kvetinovú záhradu? Naplánujte si vopred úzku cestu, ktorá vám uľahčí prácu.
 • Programy počítačovej grafiky sú veľmi pohodlné a umožňujú krajinským dizajnérom vidieť vo fáze návrhu „pripravený“ mixborder. Ak klient nemá rád virtuálny mixborder, dispozícia zariadenia pre mixborder je ľahko nastaviteľná.
 • Výsadba rastlín podľa výšky

  Nízko rastúce rastliny: ageratum, ozdobný luk, astilba, brčál, galantus, viola, karafiát, geykhera, šafran, narcis, obriet, palina, phlox, šprota, iberis.

  Stredne pestovaný: aster, nevädza, ľubovník bodkovaný, zvonček, blatník, sléz, skalník, rudbeckia.

  Rastlinné rastliny (nachádzajú sa v pozadí): náprstník, slnečnica, shchiritsa, kosmeya, laureate, kokhiya, monard,gypsophila paniculata, ľalia, astilba.

  ​​

  Nestačí, aby sa mixborder z trvaliek stal vlastnými rukami, musíte sa oň tiež starať. Aby ste svoju prácu nekomplikovali, vyberte trvalky s podobnými agrotechnickými požiadavkami.

  Vytrvalý mixborder, ktorého fotografia je uvedená nižšie, sa môže prepravovať kdekoľvek na záhrade.

  Trvalky tvoria základ mixborderu. Vyberte si tie, ktoré sa vám najviac páčia.

  Vyberte farby a štýl

  1. Môžete zasadiť akýkoľvek druh zmiešanej kvetinovej záhrady: monochromatický, kontrastný, odtieň, pestrý - ich mená hovoria samy za seba. Ak nemáte dostatok skúseností, vyberte si 2 farby, ktoré sa navzájom harmonicky zladia. Ak chcete vytvoriť profesionálny mixborder, musíte mať predstavu o farebnej schéme, aby ste mohli používať farebné koliesko.
   Kombinovaná schéma a kvetinová záhrada (1 - Endress Geranium, 2 - Mäkká manžeta, 3 - Muškát, 4 - Coriopsis, 5 - Silverweed, 6 - Yarrow, 7 - Dekoratívna mašľa, 8 - Multi-mriežkový fenikel, 9 - Verbena , 10 - javor, 11 - palina, 12 - mäta, 13 - echinacea, 14 - lavater, 15 - plamienok)
   Pohľad zhora na kvetinový záhon (1 - Endress Geranium, 2 - Mäkká manžeta, 3 - Geranium, 4 - Coriopsis, 5 - Silverweed, 6 - Yarrow, 7 - Dekoratívna mašľa, 8 - Multicolor fennel, 9 - Vervain, 10 - javor, 11 - palina, 12 - mäta, 13 - echinacea, 14 - lavater, 15 - plamienok
  2. Stavíte na rozdiel? Fialová a žltá, červená a biela - takéto kombinácie budú zreteľné z diaľky. Neplavtemalé kvety v kontrastných odtieňoch (napríklad alissum).
  3. Pelargónie, mordovnik sharogolovy, delphinium a zvon sú výborne kombinované s ružami. Umiestnite aconite blízko delfínia. "Priatelia" s ruží: levanduľa, ageratum, šalvia.
  4. Jednofarebný kvetinový záhon vyzerá veľmi elegantne, s najvýraznejšou rozmanitosťou foriem a veľkostí púčikov. Ak si vyberiete monochromatický, váš mixborder bude vyzerať ako Anglická kráľovná - prísne, elegantne as chuťou.
  5. Chcete v záhrade vytvoriť roh lesnej divočiny? S pomocou ihličnanov a drevnatých stromov je možné usporiadať prírodné húštiny.
  6. Krajinný štýl záhrady, kde najčastejšie vidíte zmes stromov a kríkov, sa v Európe stal obľúbeným už v 18. storočí. Mäkké, hladké prechody - konštantný rys tohto štýlu. Kvetinová záhrada divokých sedmokrások, chrpy, makov, zvončekov, nivyanok je najvhodnejšia pre záhradu v štýle krajiny.

  Video: Nepretržitá kvitnúca záhrada