Mal by som položiť podklad pod linoleum: jeho účel, výber najlepšej možnosti

Mnohí veria, že substrát pod linoleum nepotrebuje nič, iní sú presvedčení o jeho potrebe. Pre rozhodnutie sa odporúča oboznámiť sa so základnými funkciami substrátu, jeho výhodami a nevýhodami.

Hlavné funkcie podkladu

Obvykle sa používajú dve hlavné funkcie:

 • maskovanie nerovností podlahy;
 • podlahové vykurovanie.

Pri vykonávaní opravárenských prác môžu na povrchu podlahy zostať nezrovnalosti. Cez jeho povinné zarovnanie pred podlahy, nikto nie je imúnny voči drobným chybám. Linoleum pre domácnosť je však mäkké a všetky nepravidelnosti budú jasne viditeľné s časom, navyše existuje riziko, že sa na týchto miestach zlomí. Položením základne môžete tieto chyby skryť a výrazne predĺžiť životnosť náteru.

Ruptúra ​​

Druhou hlavnou funkciou je izolácia podlahy. Je zrejmé, že linoleum náter položený priamo na cement-piesok poter bude studený dosť chodiť na takej podlahy nie je príliš pohodlné. To platí najmä pre prvé poschodie viacpodlažnej budovy a súkromných domov.

Výber správneho základu

Odborníci kategoricky neodporúčajú ukladať penu pod linoleum, pretože to má dosť smutné následky. Ukladá sapenový materiál nie je dostatočne rovnomerný a počas prevádzky sa okamžite objavia zárezy, ktoré môžu časom viesť k prasknutiu podlahovej krytiny.

Výrobcovia odporúčajú túto možnosť izolácie podlahy zrušiť. Vizuálne demonštrujte jeho nevhodnosť ľahko. Môžete si vziať hárok obyčajného papiera a položiť ho na tvrdý povrch, napríklad na stôl. Potom špičku noža zatlačte na papier. Životné skúsenosti a dobrý príklad vám povie, že sa s papierom nič nestane, maximálne - na ňom sa objaví veľmi malá diera.

Ak však pod papier vložíte niečo relatívne mäkké, okamžite sa v ňom vytvorí diera.

Je samozrejmé, že linoleum je vzhľadom na stupeň krehkosti ťažko porovnateľné s papierom, ale analógia je zrejmá: bude ľahko vystavená trhaniu a mechanickému namáhaniu. Chôdza na ňom bude veľmi teplá a pohodlná. Ale nákup nie je tak ťažké počítačová stolička môže premeniť meter štvorcový kryt do neporiadku.

Dent

Doteraz odborníci určili niekoľko možností pre najvhodnejšie substráty. Patrí medzi ne:

 • jutové vlákno;
 • 33) základ prírodného ľanu;34. zmes ľanu, juty a vlny;
 • Vláknité dosky alebo preglejky;
 • 36. korkový materiál s maximálnou tuhosťou.

Každý druh má určité výhody a nevýhody, preto je potrebné rozhodnúť sa na základe podmienok používania materiálu, jeho vlastných preferencií a finančných možností.

Materiál z jutyideálne na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností. To platí najmä v prípadoch, keď bol betónový poter položený priamo na zemi alebo pod domom, kde sa nachádza pivnica, ktorá nie je vykurovaná. Substrát juty je šetrný k životnému prostrediu, bezpečný a schopný udržiavať priaznivú mikroklímu v miestnosti. Výber juty, dávajte pozor na jeho hustotu - to by malo byť maximálne.

Požiadavka na tuhosť je spoločná pre všetky typy podkladov. Ak je mäkká základňa, pravdepodobnosť je príliš veľká na to, aby na podlahe zostali škaredé zárezy. Podlaha bude trochu pružná, čo nevytvára pohodlie pri chôdzi.

Skúsení stavitelia považujú preglejku za nevhodný materiál pre podklad, pretože znižuje životnosť linolea. Preglejka je vhodnejšia ako podklad pre drevené podlahy. Pokiaľ ide o drevovláknitú dosku, jeho použitie je tiež kontroverzné. Je to spôsobené tým, že tento materiál nemá dobrú odolnosť voči vlhkosti a odolnosť voči teplotným extrémom. To vedie k deformácii základne.

Mnohí odborníci súhlasia s tým, že najlepšou možnosťou je dopravná zápcha.

Prečo je korok lepší

Korkový podklad sa predáva vo zvitkoch, čo vytvára určitý komfort, keď sa položí. Pri nákupe materiálu je potrebné presne zistiť stupeň jeho tuhosti od predávajúceho.

Popularita korkového materiálu je spôsobená jeho výkonovými charakteristikami, ktoré poskytuje štruktúra. Dopravná zápcha je inábunková štruktúra: vzduchová bublina, ako keby bola zapečatená v každej bunke. To vám umožní efektívne rozložiť záťaž na podlahu.

Korok v kotúčoch

Korok pod linoliou je charakterizovaný týmito prevádzkovými vlastnosťami:

 • zvuková izolácia vysokej kvality;
 • zadržiava teplo, čo vám umožňuje chodiť na podlahe aj v extrémnom chlade;
 • sú odolné voči vlhkosti;
 • neprispieva k rastu plesní a iných škodlivých mikroorganizmov;
 • chráni povlak pred poškodením.

Ak sa vaša voľba týka linolea, na zadnej strane ktorého je výrobca vybavený podkladom, pozrite sa na video o tom, aký druh náteru experti odporúčajú kúpiť: