Medené armatúry a rúry na vykurovanie: výhody a spôsoby pripojenia

Zárukou dlhej životnosti vykurovacieho systému je vysoká kvalita pripojovacích komponentov a potrubí. Najčastejšie sa v komunikáciách pre vykurovanie používa meď. Žiadny iný materiál s meďou nemôže zodpovedať univerzálnosti jeho použitia. Medené rúrky spĺňajú všetky požiadavky moderných spotrebiteľov. Spojky a armatúry pre medené rúrky nestarnú a nezachovajú si pevnosť.

Vzhľad medených rúrok a tvaroviek v Rusku

Aktívne používanie rúrok a spojovacích prvkov z medi v inštalácii vykurovacích systémov v Európe zaviedlo spôsob pre tieto výrobky v našej krajine. Každý deň uprednostňuje čoraz väčší počet domácich spotrebiteľov v ich prospech. Táto popularita je vysvetlená aj tým, že meď je odolným materiálom na najčastejšie používané prostriedky na dezinfekciu vody - chlóru.

Medené potrubia na vykurovanie domácností
\ t

Rúrky a medené lisovacie tvarovky sú ideálne na inštaláciu do autonómnych komunikačných systémov, ale mali by ste sa vyhnúť priamemu kontaktu medi s hliníkom.

Rúry a tvarovky správnenavrhnutý vykurovací systém, so správnym pripojením a použitím, bude trvať desaťročia bez akýchkoľvek problémov.

Využívanie medi v inžinierskych sieťach

Meď v modernom svete hrá obrovskú úlohu, potreba jej vlastností zostane v budúcnosti relevantná. Hlavným charakteristickým znakom medi je jeho dlhá životnosť. Potrubia a armatúry sa používajú pre všetky typy inžinierskych komunikácií, vrátane vykurovacích a teplovodných systémov.

Medené rúrky zlepšujú zloženie prepravovanej vody, chránia používateľov pred škodlivými baktériami

Rúry a tvarovky z medi sú považované za optimálne pracovné materiály, pretože sú rovnako vhodné na vybavenie starých a nových budov a ľahko sa s nimi pracuje na všetkých stavbách - pri zaobľovaní otvorov, rohov a iných možných prekážok.

Meď dezoxidovaná fosforom sa používa na komunikáciu v domácnosti. Je plastový a mäkký, preto dokonale odoláva dynamickému zaťaženiu a prakticky nekoroduje. Tento materiál je odolný voči ultrafialovému žiareniu, ale plasty pôsobením UV žiarenia sa môžu „odpariť“.

Teplota topenia medi, z ktorej sa vyrábajú rúry a tvarovky, je viac ako jeden tisíc stupňov, takže pri chladení a zahrievaní armatúry pre medené rúrky nemenia svoje lineárne rozmery, ktoré nemožno povedať napríklad o oceľovej rúrke. , Maximálna povolená teplota vody je 250 stupňov Celzia. skrzpružnosť medenej rúrky počas tuhnutia energie v nich sa deformuje bez prestávok.

Vplyv medi na ľudský organizmus

Uvedené výhody by sa mali doplniť, že tento kov nie je vôbec škodlivý pre ľudské telo. Pri práci v systéme vyžarujú medené rúrky na vykurovanie malé množstvo medi do prepravovanej vody. Tento prvok má pozitívny vplyv na kvalitu trávenia, pevnosť kostí, hladinu hemoglobínu v krvi a farbu kože.

Meď sa vyznačuje bakteriostatickým účinkom - schopnosťou zabiť väčšinu baktérií. Nie je preto prekvapujúce, že každý rozumný človek má prirodzenú túžbu rýchlo nahradiť staré rúry výrobkami z medi vo svojom dome.

Parametre medených rúr

Medené rúrky sú vhodne označené na identifikáciu výrobkov na základe ich fyzikálno-chemických vlastností. Hustota potrubia nemá vplyv na prevádzku vykurovacieho systému v dome, ale je dôležitá pri jeho inštalácii. Rúry s nižšou hustotou sú oveľa jednoduchšie, takže sa ľahšie prepravujú a inštalujú a podpery na podporu potrubia je možné zvoliť menej výkonne.

Prítomnosť lisovacích tvaroviek pre medené rúrky umožňuje konštrukciu obrysov akejkoľvek konfigurácie a dĺžky
.

Index tavenia určuje teplotu, pri ktorej sa materiál taví. Čím vyšší je tento parameter, tým vyššia môže byť teplota kvapaliny cirkulujúcej v systéme vykurovania z medi.

Tepelná expanzia medi umožňuje určiť, ako dlho je výrobok schopný predĺženia pri dlhšom vystavení vysokým teplotám. Medená rúrka, ktorá má dĺžku 10 metrov, sa predlžuje pod vplyvom teploty 90 stupňov Celzia o 1 centimeter.

Čím nižší je koeficient prestupu tepla, tým menej tepla sa stráca horúcou vodou v neizolovaných potrubiach vykurovacieho systému. Rúry a medené armatúry na spájkovanie, ktoré majú nízku tepelnú vodivosť, nepotrebujú tepelnú izoláciu.

Koeficient pórovitosti opisuje hladkosť vnútorného povrchu medenej rúrky a spojovacích prvkov. Čím je hladší a koeficient pórovitosti je zodpovedajúcim spôsobom menší, tým nižšia je odolnosť voči prúdeniu tekutiny a menšia pravdepodobnosť rôznych usadenín, a preto je materiál menej zničený.

Ktoré medené rúrky sú na trhu

Existujú rôzne typy medených rúr. Mali by ste si vybrať také výrobky, ktoré majú certifikát, ktorý umožňuje ich použitie v sieťach vykurovania a teplej vody.

​​
Medená rúra na vykurovanie vo zvitku

Rovnaký typ medi by sa mal používať v celom systéme vykurovania domu. Mäkké rúrky, ktoré majú priemer až 22 milimetrov, sa predávajú zvinuté do zvitkov a na staveniskách sa dajú ohýbať do širokej škály tvarov. Iné typy rúr s veľkým priemerom sú dostupné na trhu v rovných troj- alebo päťmetrových úsekoch.

Mnohé výrobné spoločnosti dnes ponúkajúmedené rúrky na vykurovanie v plastovom puzdre - na ochranu pred všetkými druhmi mechanického poškodenia alebo v puzdre z polyuretánovej peny, čo je vynikajúca tepelná izolácia v nevykurovaných budovách.

Inštalácia medených rúrok a tvaroviek

Medené rúry a armatúry sa dlhodobo používajú vo vykurovacích systémoch a osvedčili sa ako vynikajúce. Základnou technikou spájania takýchto potrubí vo vykurovacích systémoch je mäkké spájkovanie.

Mosadzné armatúry pre spájkovanie

Úseky rúrok sú vzájomne prepojené spájkou, prispôsobenou typu systému. Často pre pripojenie použite medené krimpovacie fitingy, ktorých inštalácia vyžaduje špeciálny nástroj.

Vo vykurovacom systéme nemôžu byť medené rúrky pripojené na hliníkové radiátory, pretože kontakt týchto kovov v agresívnom prostredí vedie k chemickej reakcii, ktorá so sebou prináša zvýšenú tvorbu plynu, a potom sa radiátor domu môže jednoducho zlomiť.

Meď

Aby sa predišlo takýmto nežiaducim dôsledkom, odporúča sa, aby tieto dva materiály boli oddelené oceľovými alebo plastovými armatúrami a radiátory by mali byť vybavené ventilmi na uvoľňovanie plynu. Z estetického hľadiska sú takéto rúry a tvarovky atraktívne, pretože v priebehu rokov získavajú príjemnú farbu, ktorá môže priniesť do interiéru miestnosti pôžitok.

Medené rúrky potrebujú tepelnú izoláciu. Na tento účel je potrebné skladovať na hotovom polyuretánovom puzdrerôzne vnútorné časti, ktoré môžu byť ľahko prispôsobené priemeru medenej rúrky.

Video o spôsobe spájkovania

Medené rúrky a tvarovky sa teda používajú pre všetky druhy inžinierskych komunikácií v dome vrátane vykurovacích systémov. Meď má nezvyčajne dlhú životnosť, preto je tak populárna. Medené rúry a armatúry môžu trvať tak dlho, ako samotná budova existuje.