Metódy montáže pre železobetónové svetelné stĺpy

Vonkajšie osvetlenie je nevyhnutné pre normálne fungovanie miest. Predovšetkým pouličné lampy poskytujú bezpečnosť, ale môžu byť použité aj na výzdobu parkov a námestí. Pri inštalácii systému pouličného osvetlenia je dôležitým bodom výber stĺpikov. Najobľúbenejšie sú železobetónové a betónové osvetľovacie stĺpy, vďaka svojej pevnosti a primeranej cene.

Osvetlenie kufra poskytuje dobrú viditeľnosť na diaľniciach v noci
.

Klasifikácia svetelných podpier

  \ t
 1. Podľa výrobných materiálov:
   \ t
  • železobetón - schopný odolávať silným zaťaženiam a náhlym zmenám teploty;
  • betón - trvanlivý, ale má neatraktívny vzhľad;
  • kov - trvanlivý a esteticky príťažlivý;
  • sklolaminát - ľahký, odolnejší voči poveternostným vplyvom ako kov, dostupný v rôznych farbách;
  • Drevo - podlieha rýchlejšiemu úpadku, rozbije sa pri silnom vetre.
  Kovové vonkajšie podpery môžu byť pozinkované - to ich dlhodobo chráni pred koróznym procesom
  .
 2. Podľa typu konštrukcie - môže byť rúrková, viacfázová, skosená alebo mriežková.
 3. Podľa účelu použitia sa rozlišujú:
  • ulice;
  • 33) hlavná línia;
  • dekoratívne.

Vlastnosti železobetónových konštrukcií

Vnútorné stĺpy z vystuženého betónu sú duté, ale pre extra pevnosť sú vystužené kovovými tvarovkami. Žula drvený kameň sa používa ako výplň, ktorý má vysokú odolnosť proti mrazu.

Je dôležité, aby železobetón nebol náchylný na koróziu a bol veľmi odolný voči zničeniu. Takéto podpery nie sú esteticky príťažlivé, ale spoľahlivé a môžu trvať až 50 rokov. Nie sú zničené, keď teplota klesne z -55 na +50 stupňov Celzia.

Medzi výhody patrí aj požiarna odolnosť a jednoduchá údržba. A vďaka výstuži dokážu odolať zaťaženiam, ktoré sú niekoľkonásobne vyššie ako tie, ktoré vydržia betónové osvetľovacie stĺpy.

Pohyb a montáž osvetľovacích stĺpov sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia.

Je dôležité vedieť , že v prípade núdze môže železobetónová konštrukcia spôsobiť veľké škody. Hmotnosť takýchto nosičov je omnoho väčšia ako kov alebo drevené.

Výhodou železobetónových svetelných podpier je odolnosť voči nepriaznivým vplyvom na životné prostredie
.

Montáž vonkajších svetelných podpier

Inštalácia osvetľovacích stožiarov je dôležitou etapou stavebných prác s integrovaným návrhom a inštaláciou systému vonkajšieho osvetlenia.

Ak to chcete urobiť správne, potrebujete:

 • vývoj systému osvetľovacej siete;
 • vykonať označenie na zemi;
 • výkopové žľaby;
 • 53) vyvŕtať otvory;
 • pripraviť nadáciu;
 • upevniť stĺpy;
 • vykonávajú montáž elektrických vodičov.

Vzdialenosť medzi osvetľovacími stĺpmi sa musí vypočítať v súlade s plánovaným zaťažením a výkonom.

Pri vývoji systému okamžite určujete optimálne umiestnenie svietidiel a ich počet. Je dôležité okamžite zvoliť spôsob zapnutia a odpojenia od siete.

V závislosti od účelu použitia konštrukcie osvetlenia sa zvolí aj výška svetelného stĺpa.

Metóda betonáže sa môže použiť na spevnenie nosníkov zo železobetónu a kovu. Na tento účel najprv vytvorte vŕtanie pôdy, berúc do úvahy predbežné značenie. S prihliadnutím na výšku a hrúbku kolóny je určená hĺbka otvoru. Táto práca sa vykonáva špeciálnym zariadením so zemnými alebo teleskopickými vrtákmi, ktoré sú umiestnené na plošine vozidla.

Metóda betonáže je jednoduchá a spoľahlivá

Priemer otvoru by mal byť o 20 cm väčší ako priemer stĺpika, ak je pôda veľmi mäkká, potom sa do diery položí piesok a žulové sutiny, približne 15 cm a až potom nainštalujeme tyč. Aby to bolo prísne vertikálne, použite špeciálne dočasné vzpery. Zvyšné póry sa nalejú betónom na úroveň pôdy.

Pri vyšších stĺpoch svietidiel použite metódu upevnenia príruby. Je potrebné použiť hotový monolitický betónový blok s hypotekárnou kotvou s klincami, na ktoré sa dá použiťpríruba je namontovaná. Blok je spustený do jamy s vankúšom piesku a štrku, pôda okolo tohto bloku je starostlivo podkopaná. Príruba musí byť zaistená maticami.

Inštalácia sa najlepšie vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia

Je dôležité mať na pamäti, že inštalácia osvetľovacích stožiarov, najmä práce s elektroinštaláciou, si vyžaduje určité znalosti a používanie špeciálnych zariadení a technológií. Preto je lepšie túto prácu nevykonávať sami, ale zveriť sa odborníkom v tejto oblasti.

Video: montáž železobetónových stĺpov