Mini záhrada vo fľaši s vlastnými rukami

Ľudia potrebujú rastliny nielen ako zdroj potravy a kyslíka. Psychika človeka a jeho mozog musia kontemplovať tieto zelené poklady prírody, taká podívaná nielen uspokojuje estetické potreby, ale má aj priaznivý vplyv na náladu a pohodu. To je dobre známe obyvateľom veľkých miest, so špeciálnym teplom vzťahujúcim sa na záhrady, parky, námestia. Rastliny v bytoch a kanceláriách, ktoré prinášajú aspoň trochu divokej zveri do kamennej džungle, sú tiež bežné. Jedným z veľkých spôsobov, ako vybaviť zelený kútik v mestskom prostredí, je vytvoriť miniatúrnu záhradu vo fľaši.

Video: master-class pri vytváraní záhrady vo fľaši

Urobenie záhrady vo fľaši vlastnými rukami

Krok 1: príprava pôdy

Mini Záhrada v sklenenej fľaši je ideálnym riešením pre tie rastliny, ktoré sú citlivé na vlhkosť vzduchu. Nie je tajomstvom, že mnoho zelených priateľov mešťania netoleruje suchosť, ku ktorej dochádza počas prevádzky ústredného kúrenia. Milovníci veľmi vlhkého vzduchu sa budú cítiť omnoho lepšie v uzavretom priestore a plavidlo môže byť dokonca zablokované.hermeticky! Takáto komunita môže prežiť pomerne dlhú dobu v dôsledku rovnováhy kyslíka a uhľovodíkov, ktoré sa vyskytujú vo vnútri. Vytvorenie záhrady vo fľaši s vlastnými rukami bude trvať čas a trpezlivosť, ale bude to tiež vyzerať neobvyklé a štýlové.

Na dne nádoby sa naleje drenáž a zemina. Budete tiež potrebovať drevené uhlie, ktoré je nevyhnutné, ak je nádoba zatvorená. No v týchto záhradách vyzerá mach. Jemné kompozície sa získajú pridaním malebných kameňov, kúskov dreva a zachytávania rastlín. Môžete tiež použiť miniatúrne figúrky, analogicky so záhradnými figúrkami.

Krok 2: Vyberte rastliny

Pre zloženie zvyčajne vyberte rastliny s krásnym lístím. Kvitnutie nie je najvhodnejším prvkom pre uzavretú nádobu: okvetné lístky rýchlo odpadnú a rastliny sa musia odstrániť. Je možné urobiť takú záhradu pestrou vďaka pestrým formám. Kombináciou tmavozelených, žltkastých, belavých, pruhovaných a škvrnitých listov môžete dosiahnuť úžasné kombinácie a efekty. Iným vektorom kreativity je forma. V monochromatickej hmote, rovnako ako pri čiernobielej fotografii, budú výčitky prírody, ktoré vytvorili rôzne úžasné obrysy, obzvlášť výhodné.

Záhrada na rohu stola je realitou!

Zariadenia na záhradu vo fľaši zbierajú malú, pomaly rastúcu zelenú hmotu s malým koreňovým systémom a vysokými nárokmi na vlhkosť vzduchu. Okrem toho by mali byť dostatočne odolné voči tieneniu od svetlavo vnútri plavidla nie je príliš veľa. V prvom rade ide o paprade, ktoré sú jednoducho vytvorené pre uzavretý vlhký polotmavý priestor. Úžasné adiantums, pteris a pelety sa budú v takýchto podmienkach cítiť príjemne a potešia ich dlhým časom ich elegantným jemným lístím.

Venujte tiež pozornosť spoločnosti Seliginella - vynikajúcemu zariadeniu na zakrytie pôdy pre mini záhradku. Ak je kapacita dostatočne veľká, potom si môžete vziať begónie s malými listami, taká rastlina by vyzerala dobre v strede kompozície. Môžete tiež dať nejaký bromeliad do fľaše alebo ozdobiť s miniatúrnou orchidea. Ďalším typom rastliny, ktorá sa vyznačuje pomalým rastom, veľkolepou formou listov a relatívnou jednoduchosťou - brečtan.

Často môžete nájsť fotografiu záhrady vo fľaši pozostávajúcej zo sukulentov. Keďže títo púštni obyvatelia nie sú zvyknutí na vysokú vlhkosť, vyžadujú osobitnú starostlivosť: pôda pre nich sa vyberá veľmi opatrne, veľmi zriedka sa polievajú a všetky mŕtve pozostatky sa včas odstránia. Takéto opatrenia pomôžu zabrániť hnilobám a hubovým chorobám.

Farebné listy zdobia záhradu rovnako ako kvety

Krok 3: Zloženie kompozície

S cieľom vytvoriť záhradu vo fľaši sa zmestí takmer každá sklenená nádoba z akvária do banky alebo skla. Okrem toho budete potrebovať:

  • drevené palice;
  • lyžica s predĺženou rukoväťou;
  • cievky na nite;
  • lievik na hrubý papier;
  • holiaci strojček alebo iný ostrý rezný nástroj;
  • kúsok hrubého drôtu so špongiou na konci, ktorá môže byť čistená sklom.
Požadované nástroje
  1. Po prvé, drenáž sa plní do fľaše cez lievik, ktorého hrúbka by mala byť aspoň 3 cm, a vrchná vrstva pozostáva z aktívneho uhlia. Potom sa naň položí substrát, ktorý sa predbežne navlhčí vodou. Zloženie substrátu závisí od rastlín, ktoré majú byť zasadené vo fľaši.
  2. Zloženie záhrady by sa malo vopred zvážiť, pretože výmena predmetov z miesta na miesto v procese práce bude dosť zložitá, navyše sa môžu poškodiť jemné miniatúrne rastliny. Po prvé, pristávajú na okrajoch, potom v strede, veľké vzorky by mali byť umiestnené vo fľaši pred malými.
  3. Rastliny sa zasadia po jednej, zakaždým sa vykopáva malá diera s lyžičkou. Po odstránení budúceho obyvateľa fľaše z hrnca, opatrne odrezali hlinenú miestnosť, aby sa zmenšila, tým rýchlejší rast zelenej hmoty je nežiaduci. Ak je úzke miesto úzke, potom sa rastlina privedie dovnútra, drží ju medzi drevenými palicami.
  4. Keď je pristátie ukončené, pôda sa zasunie cievkou namontovanou na tyč, špongiou očisteným sklom a celý prípravok sa postrieka vodou zo sprejovej fľaše. Teraz môže byť fľaša korkovaná a umiestnená na svetlom mieste - záhrada vo fľaši je pripravená. Je nežiaduce umiestniť ho na priame slnečné svetlo - to spôsobí prílišné odparovanie, vysokú vlhkosť a môže spôsobiť hnilobu rastlín. Niektorí nájomníci mini-záhrady vFľaša môže aktívne rásť a čas od času sa musí narezať.

Video: rastliny na záhrade vo fľaši

Galéria hotových diel

Video: ekosystém do-it-yourself

Záhrada vo fľaši môže byť originálnym darčekom pre vašich blízkych. Nech vám vytvorenie uzavretého ekosystému vlastnými rukami prináša veľa pozitívnych emócií.