Monolitické železobetónové základy - typy, konštrukčná špecifiká

Výstavba akéhokoľvek domu začína položením základu. Je dôležité zvoliť typ nadácie, berúc do úvahy hustotu pôdy, stupeň zamrznutia a blízkosť podzemnej vody. Najčastejším základom v našich klimatických podmienkach je monolitický železobetón alebo prefabrikovaný železobetón. Aj keď je stavba vykonávaná na vyvýšenej pôde, postačuje správne vypočítať šírku výkopu a zabezpečiť zasypanie z nehornatej pôdy.Majte na pamäti, že rozhodnutie o výbere typu nadácie musí vykonať skúsený architekt, ktorý môže zohľadniť všetky vlastnosti pôdy a podnebia, ako aj výpočtové zaťaženie.

Charakteristiky značenia výkopu

Keď sú výpočty pripravené a je čas konať, musíte najprv správne označiť oblasť. Miesta, kde bude priekopa nadácie prechádzať, sú najvýhodnejšie označené malými kúskami výstuže, zatĺkané do zeme o 10-15 cm, pričom značenie sa vykonáva podľa technickej dokumentácie, ale existuje niekoľko techník, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa chybe:

(14 )
 • S pomocou kolíkov a trvanlivého závitu označte obvod základu, meranie vzdialenosti dlhým pásom. Ak nemáte meradlo požadovanej dĺžky, použite rovnaké vlákno. Je dôležité, aby sa vlákno nepretiahlo, inak sa značkovej chybe nedá vyhnúť.
 • Poukončite značenie, opäť zmerajte dĺžku strán - paralelné strany by mali byť rovnaké. Uistite sa, že meranie uhlopriečok - musia byť rovnaké. V opačnom prípade bude mať vaša nadácia nepriame uhly.
 • Šírka výkopu by mala byť o 40-60 cm väčšia ako konštrukčná šírka základu. Na montáž debnenia a zabezpečenie ochranného zásypu je potrebných 20 až 30 cm na každej strane. Do hĺbky základu uvedeného v projekte, musíte pridať 20 cm pre odvodnenie "vankúš" sutiny a piesku. Ak sa to urobí správne, môžete začať kopať výkop.
 • Značenie výkopu monolitického železobetónového základu

  Je možné vykopať výkop pre železobetónový základ buď pomocou rýpadla alebo ručne.

  Samozrejme, používanie technológie výrazne urýchli proces, ale „manuálna práca“ má svoje výhody:

  • Menšie množstvo vyťaženej pôdy
  • Hladšie steny výkopu ;
  • Úspora betónu (pri odlievaní bez debnenia) - je ľahšie ručne nastaviť šírku výkopu a tým aj objem použitého betónu.

  Vo vzdialenosti asi 30 cm od dna výkopu je potrebné urobiť malé predĺženie - „päta“. Tým sa zvýši stopa a rozloží sa náklad. V spodnej časti výkopu položte vrstvu piesku alebo jemného štrku a hojne prelejte vodou na zmrštenie.

  Prefabrikovaný betónový základ

  Ak projekt vášho domu poskytuje prefabrikovaný betónový základ, môžete ho položiť. KBohužiaľ, bez použitia zdvíhacieho zariadenia (žeriavu) sa nedá robiť. Optimálnym počtom pracovníkov v tomto prípade sú 4 osoby: obsluha žeriavu, pracovník údržby a dvaja inštalatéri.

  Hotový prefabrikovaný železobetónový základ pre dom so suterénom

  Práca začína v rohu budovy. „Lôžko“ z roztoku sa umiestni bezprostredne pred inštaláciou každého bloku, pomocou žeriavu sa umiestni blok a skontroluje sa správnosť jeho umiestnenia pozdĺž osí pomocou rovnej a olovnice. Potom naskladajte nasledujúci blok. Prípustná vertikálna vôľa medzi blokmi - 15 mm. Po inštalácii blokov, sa naleje do betónu, a niekedy, aby sa zlepšila vodotesnosť, je predtesený.

  Prefabrikované železobetónové základy v nízkopodlažných stavbách sa používajú zriedka. Faktom je, že pri relatívne malej záťaži nadácie sa nosnosť blokov používa len o 10-15%, ale náklady na položenie prefabrikovaného základu sú oveľa vyššie ako cena plnenia pásu.

  Páskový typ monolitického základu

  Ak sa v projekte počíta so základom zo železobetónového monolitického pásu, je potrebné začať so zariadením výstužnej klietky.

  Najprv vyrobíme tzv. „Krúžky“ výstuže s hrúbkou 8 mm. Na tento účel musí byť malý kus kanála pevne pripevnený a na svojich dvoch rebrách vytvoriť drážky (brúska). Do týchto drážok vložíme prúty s hrúbkou 8 mm, na druhom konci položíme rúrku s väčším priemerom a páku. tedaspôsob, akým môžete ľahko vytvoriť rovnaké obdĺžniky. Toto budú naše „prstene“.

  Monolitický základ páskového typu

  Hotové krúžky sú zviazané pletacím drôtom a pokračujú vo výrobe rámu.

  Na tento účel 4 kusy výstuže, hrubé 12 mm a rovnajúce sa dĺžke strany domu, pomocou pletacieho drôtu prechádzajú „krúžkami“ a spájajú ich s rohmi. Piata tyč je zviazaná v strede horného okraja obdĺžnika.

  Upozorňujeme, že ak na dosiahnutie požadovanej dĺžky viazate niekoľko kusov výstuže, presah musí byť najmenej 1 m.

  Technológia plnenia pásky Základom v drevenom debnení s kovaniami je prezentácia videoklipu.

  Takto vytvorili kostru pre celý základ, spustíme ju do výkopu, položíme ju na tehly vo vzdialenosti asi 10 cm od dna a upevníme ju v rohoch pletacím drôtom. Potom ideme kolíky do stien výkopu a pripevníme k nim rám.

  ​​

  Dôležité! Rám musí byť položený presne na úrovni.

  Približne na tom istom princípe sa vytvára iný základ - monolitická železobetónová doska, v tomto prípade sa liatie nachádza v šachte po celej ploche domu. Takýto základ často slúži ako suterén.

  Plnenie monolitickej dosky - prioritný typ základu pre stavbu na zdvíhacích a podmorských pôdach

  Ako vidíte, nie je tak ťažké vybudovať základ pre dom alebo garáž vlastnými rukami, čo je hlavná vec.urob si želanie a nejaké úsilie a všetko bude fungovať.