Môžem zapnúť klimatizáciu v zime alebo pravidlá pre vykurovanie?

Po zakúpení split-home systém, naraz ste premýšľal o tom, či je možné zapnúť split-systém v zime? Otázka je celkom rozumná, pretože aj pokyny a technická dokumentácia pre získané klimatické zariadenia naznačujú, že rozsah prevádzkovej teploty reverzibilných klimatizačných zariadení je od -5 do +25 stupňov. Čo ak nie je -5, ale -30? Poďme sa dozvedieť, ako reálne je klimatizácia v zime.

Ktoré klimatizačné zariadenia sú vhodné na vykurovanie?

Vykurovanie v zime: mýtus alebo realita

Venujte pozornosť inštrukciám pre vaše klimatizačné zariadenie. Určite tam uvidíte parametre už vyslovené vyššie, alebo veľmi blízko k nim. Ak je teplota cez palubu nižšia ako -5, klimatizačné zariadenie jednoducho stratí vykurovací výkon uvedený v technickej dokumentácii. Skôr alebo neskôr úplne klesne na nulu. Je možné použiť klimatizáciu v zime?

Klimatizačné zariadenia pre domácnosť by sa v zime nemali prevádzkovať vôbec. Faktom je, že olej rozpustený v chladive účinne „pracuje“ len s parametrami uvedenými v návode. Porušenie jej (inštrukcie), riskujete "stratu" svojho priateľa navždy, pretože trenie častí nastane takmer úplne suché v dôsledku zahusťovaného oleja, a to je nevyhnutnépovedie k rýchlemu poškodeniu kompresora a jeho konečnému zlyhaniu.

„Zimné“ teploty pre efektívnu prevádzku reverzibilných klimatizačných zariadení by nemali byť nižšie ako -5 °
.

Existujú opatrenia zamerané na rozšírenie rozsahu prevádzkových teplôt rozdeleného systému tak, aby ste mohli zariadenie používať v zimnom období na chladenie miestnosti a nie na ohrev.

Výber klimatizačnej jednotky pre zimnú prevádzku

Vďaka zariadeniu na spúšťanie v zime je možné klimatizáciu prevádzkovať v zime, nie v rozsahu uvedenom v návode, ale pri oveľa nižších teplotách. Na tento účel vyberte model s technickými indikátormi vhodnými na tento účel. Rozdelený systém MDV poskytuje až -8 stupňov a VRF - až 15 stupňov Celzia.

Niektoré modely delených systémov, ako napríkladMitsubishi ElectricaDaikin , sa môžu použiť na vykurovanie priestorov, aj keď je teplota mimo budov je -25 stupňov, čo je dobrý úspech.

Klimatizačné zariadenia značiek Mitsubishi Electric a Daikin môžu pracovať aj pri teplote -25 stupňov
.

Ak sa vyžaduje konštantná klimatizácia, používa sa špeciálne zariadenie: drenážny vykurovací prvok, ktorý slúži na vypúšťanie kvapaliny; vykurovacie zariadenie pre kompresor, ktoré zabraňuje zmrazeniu oleja a varu chladiva; spomaľovač vnútorných častíPomocou tejto súpravy môžete vybaviť najkvalitnejšie stroje, ale môže to urobiť len technik. Ak budete potrebovať nepretržitú prevádzku zariadenia do -15 (v prípade neprítomnosti vetra na -25 stupňov), musíte kontaktovať servisné stredisko. Tu budete nielen inštalovať prispôsobené zariadenie, ale aj na záručný servis. Je možné rozšíriť teplotný rozsah, ale pri použití zariadenia je to neprimerané riziko.

Schéma prenosu tepla zariadením
\ t

Možné problémy v prípade nesprávneho použitia

Zahrnutie konvenčnej technológie v zime môže viesť k množstvu problémov a ich charakter závisí od spôsobu, akým ste ju používali, aká bola vonkajšia teplota.

Režim kúrenia, teplota pod -5 stupňov

  • vonkajší blok z kondenzátu uvoľneného počas prevádzky sa začne kryť ľadovou kôrou;
  • prenos tepla sa zhoršuje, tepelný výkon klesá;
  • Do kompresora môže vniknúť kvapalné chladivo, čo spôsobuje jeho prasknutie.

Režim chladenia, teplota +5 stupňov a menej

  • zmrazenie vonkajšej jednotky a drenážnej rúrky;
  • znižuje výkon kompresora;
  • zvyšuje riziko zlyhania kompresora pri zapnutí klimatizácie.
  • ​​

Príprava domáceho klimatizačného zariadenia na prevádzku v zime

Ak sa klimatizácia nezapne v zime, alebo skôr sa neplánuje prevádzka klimatizácie, potom sa oplatí pripraviť na chlad. Na to potrebujete:

  1. povoliťRozdelenie systému v režime "Ventilácia" na 2-2,5 hodiny na odstránenie vlhkosti z výmenníka tepla vnútornej jednotky;
  2. vyčistite filtre (môžete to urobiť sami);
  3. zakrývajú vonkajšiu jednotku vodotesným materiálom.

Kontrola prevádzky klimatizácie v zime

A ďalšia otázka, ktorá bola relevantná pre mnohých, zostala „pre občerstvenie“: „Ako skontrolovať klimatizáciu pri teplotách pod nulou?“ Môžete ju skontrolovať len v prípade, ak je teplota mimo prevádzky. sa zvýši na minimum špecifikované v inštrukcii alebo ak máte „zimný set“.

Ak ste si kúpili a rozhodli ste sa nainštalovať split systém v zime, keď je -25-30 stupňov vonku, mali by ste buď čakať na otepľovanie a potom vykonať inštaláciu, alebo dôverovať spoločnosti, ktorá vám predala HVAC zariadenia, zapnúť systém na jar.