Možnosti dizajnu sadrokartónových výklenkov: fotografie originálnych riešení

Sadrokartón už dlho získal lásku spotrebiteľov na stavebnom trhu. Je to spôsobené pomerne širokým rozsahom jeho uplatňovania a schopnosťou s ním úplne transformovať obydlie. Hodná konkurencia k tradičným priečkam a stropom teraz vytvára výklenok sadrokartónu, políc a malých skriniek. Počas posledných niekoľkých rokov, výklenky v stenách, zo sadrokartónu, sa stali obzvlášť populárne.

Výklenky zo sadrokartónových dosiek umožňujú riešiť mnohé problémy vznikajúce v procese navrhovania interiéru. Umožňujú vám tak skryť akékoľvek chyby alebo chyby v povrchovej úprave, „skryť“ škaredú komunikáciu pred zvedavými očami, prispieť k vytvoreniu vizuálnych efektov a vykonať dekoratívnu funkciu.

Druhy výklenkov sadrokartónových dosiek

Rozmanitosť možností výklenkov v stene umožňuje ich kombináciu do pomerne veľkých skupín, pričom hlavným rozdielom je osobitné kritérium.

Takže v závislosti od umiestnenia výklenku možno rozdeliť na:

  • Vertikálne. Tento typ dizajnu vám umožňuje vytvoriť určitý vizuálny efekt, ktorý je často nevyhnutnýniektoré izby. Najmä vertikálne výklenok vytvorí ilúziu vysokého stropu, umožní niekoľko z nich vyrovnať priestor miestnosti, ak je v ňom dlhá stena. Zvlášť atraktívny tento dizajn vyzerá v tesnej blízkosti okna alebo skrine.
  • Horizontálne. Takéto výklenky suchého muriva naopak umožňujú vizuálne predĺžiť stenu. To bude vyzerať skvele vedľa nízkej pohovke.
Účelom tohto miesta je určiť, či bude:
  • dekoratívne;
  • funkčný.

Symbióza výzdoby a praktickosti

Spravidla sa na ukladanie rôznych suvenírov, figurín, fotografií používajú ozdobné výklenky. V takýchto výklenkoch v stene sa často umiestňujú malé kvetináče s domácimi kvetmi. Okrem toho, ak veľkosť výklenku umožňuje, potom si môžete zariadiť akvárium v ​​ňom. Možnosti dizajnu pre dekoratívne výklenky sú obmedzené len predstavivosťou majiteľa domu a možno aj štylistickým rozhodnutím. Je nepravdepodobné, že by výklenok, zariadený v štýle country, organicky vyzeral v interiéri v hi-tech štýle (hi-tech).

Osobitná pozornosť by sa mala venovať téme špecializovaného osvetlenia. Prispieva k vytváraniu rôznych vizuálnych efektov, napríklad rozširovaním priestoru výklenku, čím ho robí hlbším. Okrem toho hra svetla v sklenených výrobkoch umiestnených vo výklenku je obzvlášť krásna večer. Na osvetlenie sa môžu použiť svetelné zdroje rôznej intenzity a tvaru.

Dekoratívne výklenky sú nádherné.možnosť pre tých, ktorí milujú neustále zmeny v životnom prostredí. Stačí aktualizovať obsah výklenku, usporiadať upomienkové predmety, úplne zmeniť jeho farebnú schému a aktualizovaný interiér je už na pohľad príjemný.

Funkčné výklenky v byte

Charakteristickým znakom funkčných výklenkov je, že sú navrhnuté priamo na umiestnenie určitých vnútorných predmetov. Môže ísť o domáce spotrebiče (výklenok pre televízor zo sadrokartónu), nábytok (šatníková skriňa, výklenok vo výklenku) alebo interiérové ​​predmety.

Okrem toho funkčné výklenky v stenách sú často vybavené na maskovanie rôznych komunikácií. To platí najmä pre kúpeľne. Takže výklenok, ktorý skrýva vodovodné potrubia, môže mať niekoľko pohodlných políc, na ktorých sa dajú ľahko uschovať suché uteráky a rôzne kozmetické výrobky.

Väčšie výklenky v kúpeľni umožňujú umiestniť v nich práčky alebo sprchy.

Navrhovanie a úprava výklenkov sadrokartónových dosiek

Výklenky môžu byť vytvorené v stenách z prakticky akéhokoľvek materiálu. Môže byť z tehál, dreva alebo betónu. Stojí za zmienku, že technológia výroby výklenku v stene sadrokartónu je pomerne jednoduchá. Je len potrebné vopred rozhodnúť o jeho forme a účele. Potom stačí vytvoriť vhodný rám a opláštiť ho listami sadrokartónu. Pri určitom zvlhčení materiálu sa môže ohýbať v určitom stupni, pričom sa vytvára,napríklad oblúk.

Výklenkový rám na sadrokartónové dosky

Dokončenie samotného výklenku môže byť tiež vyrobené z rôznych materiálov. To môže byť kameň, kov, sklo, dekoratívne omietky alebo tradičné tapety. Takže povrch výklenku môže byť hladký alebo reliéfny a farebná schéma sa môže zhodovať s farebným riešením stien alebo s ním kontrastovať. Odborníci však poznamenávajú, že príliš tmavé farby nie sú veľmi vhodné pre výklenky, najmä ak má stena svetlý tón. V tomto prípade sú výklenky skôr otvory v stene ako funkčné a dekoratívne riešenie interiéru.

Je možné vybudovať výklenky s pomocou kvalifikovaných špecialistov, ktorí vypracujú výklenkový projekt, jeho dizajn, poradia optimálnemu riešeniu v závislosti od oblasti a konfigurácie obydlia. V tomto prípade však musíte primerane platiť za prácu špecialistov. Môžete ušetriť peniaze, ak urobíte sádrokartónu výklenok vlastnými rukami. Štúdium relevantných informácií však bude vyžadovať určitý čas.

Video: výstavba výklenku vlastnými rukami

Ako urobiť výklenok vlastnými rukami zo sadrokartónu, povie vám video lekciu.

Video: osvetlenie diódovou páskou

Video: tmel pre televízny portál z GCR

Ako vidíte, existuje mnoho možností dizajnu pre výklenky sadrokartónu v stene. Realizácia jedného alebo druhého z nich závisí od schopností, túžob a hraníc fantázie.