Nádrž na vodu v kúpeli - vyberte optimálnu kapacitu pre všetky kritériá

Kúpeľ a voda sú neoddeliteľnými pojmami. Voda sa naleje na kamene v kachliach, aby ste získali veľmi „ľahkú“ paru, a bez nej sa v sprche „nemôžete urobiť“. V súlade s tým musí byť v interiéri prítomná nádrž na vodu v kúpeli (a nie iba nádrž, ale kvalitná nádrž). Aké kritériá budú rozhodujúce pri výbere? Čo by ste mali určite venovať pozornosť? Začnime.

Vyberte optimálne parametre

Skôr ako sa rozhodnete o veľkosti nádrže, premýšľajte o tom, koľko jedincov bude v tomto kúpeli naraz. Plánujete sa kúpať sám? Potom viac ako 50 litrov ohrievanej vody, verte mi, nie je potrebné. Hľadáte "produktívny" odpočinok v parnom kúpeli so spoločnosťou dobrých priateľov? V tomto prípade by mala byť nádrž na vodu v kúpeli najmenej 80 l.

Hrúbka stien nádoby bude priamo závisieť od zvolenej veľkosti. Pre nerezovú nádrž s objemom najviac 50 litrov je optimálna hrúbka 1 mm. Čím väčšia je kapacita, tým hrubšia je oceľ. Nádrž "pre spoločnosť" musí mať hrúbku steny niemenej ako 1,5 mm.

Hrubé steny nádrže prispievajú k rovnomernejšiemu ohrevu vody a dlhodobému zachovaniu nahromadeného tepla. Na taký parameter ako "hrúbka steny" rozhodne by nemali byť uložené. Treba však poznamenať, že v pomere k zahusťovaniu stien sa zvýšia nielen náklady na kapacitu, ale aj jeho hmotnosť (masívnosť).

Sporák s integrovanou nádržou na vodu

Pozorne zvážte výber konštrukcie nádrže - uistite sa, že počet elektród je optimálny, a zistite, ako veci idú so vstupom.

Typy nádrží na vodu v kúpeli

V závislosti od ich umiestnenia vo vzťahu k peci sa klasifikujú takto:

  • vstavaná rúra (tradičná);
  • umiestnené na potrubí;
  • diaľkové.

Vstavaný buck je „klasikou“ žánru. Spodná časť kotla je inštalovaná priamo v hornej časti pece, čo umožňuje, aby sa kvapalina zahrievala na minimálnu dobu a skladovala „nadobudnuté“ teplo na dlhú dobu. Ako viete, v tomto prípade je horúci plameň v priamom kontakte s nádobou; Opísaný návrh nezávisí od polohy komína. Voda sa odoberá zo zabudovanej nádrže buď cez horný kryt alebo cez ventil určený na tento účel.

Prenosná nádrž na vodu

Pec vybavená výmenníkmi tepla, ktoré ju pripájajú k nádrži, umožňuje použitie vonkajšej nádrže na vodu, ktorá nie je „viazaná“ do akejkoľvek konkrétnej polohy. Všetky "beží"konvektívny princíp: studená voda z nádrže "je poslaná" do výmenníka tepla a pri zahrievaní sa vracia. Výhodou tohto scenára je, že vzdialenú nádrž možno inštalovať (relatívne) kdekoľvek. Napríklad v umývárni je potreba teplej vody extrémne vysoká (v porovnaní so zvyškom kúpeľní).

„Stabilita“ teploty v nádrži s minimálnymi nákladmi na energiu je pravdepodobne najžiadanejšou kombináciou. Inštalácia nádrže na potrubie, ktoré slúži na odstránenie dymu z kachlí, umožní jeho oživenie. Tvorba dymu (výsledok horenia paliva) je sprevádzaná teplotou 500 ° C, takže voda v nádrži umiestnenej na rúre sa ohrieva takmer okamžite.

Keď sa pustili do takejto konštrukčnej možnosti, môžete si kúpiť nádrž značnej veľkosti. Koniec koncov, rúrka ako vykurovací prvok môže byť prevádzkovaná po celej svojej dĺžke: od pece k samotnému stropu. Voda sa zahreje rýchlo, rovnomerne.

Video: nádrž na kúpanie je lepšia - prenosná alebo na rúre

Odrody nádrží na fotografii

Materiál nádrže na vodu pre kúpeľ

Pri výbere nádrže na kúpeľ dbajte na to, aby sa venoval pozornosť materiálu, z ktorého je vyrobený. Najobľúbenejšie dnes sú oceľové nádrže. Nie je to prekvapujúce, pretože oceľ má mnoho závažných výhod. Výrobok z neho nepodlieha škodlivým (korozívnym) účinkom vlhkosti - všimnite si, že tento faktor je mimoriadne dôležitý pre dané prevádzkové podmienky. Nerezová oceľvyznačuje sa vynikajúcou tepelnou vodivosťou - voda v nádrži sa rýchlo zahrieva. Okrem toho je oceľ celkom odolná voči náhlym zmenám teploty: pri skokoch sa prakticky nedeformuje.

Liatina nie je o nič menej populárna, a preto z nej vyrobené nádrže. Aj keď sa voda v nich neohrieva veľmi rýchlo, ale teplo je uskladnené dosť dlho - dosť na tematickú zábavu v malej firme. Liatina sa tiež vôbec nebojí vysokých teplôt a nekoroduje; Jeho jedinou nevýhodou je impozantná váha.

Nádrž umiestnená na potrubí: voda sa ohrieva produktmi spaľovania, ktoré prechádzajú potrubím

Údržba cisterien je jednoduchá, nevyžaduje žiadne špecifické znalosti; tento „prvok“ vám nedáva veľa problémov. Hlavná vec - nezabudnite na základné pravidlá prevádzky a inštalácie, predpísané v návode. Postavte si tank sám? Pamätajte na bezpečnosť.

Duet dobrej pece a dobrý tank vám pomôžu vytvoriť jedinečný štýl v miestnosti, naplniť kúpeľ teplom; pohodlie, príjemné oko. Buďte veľmi vážni a zodpovední pri výbere dôležitých prvkov (z ktorých jeden, samozrejme, je nádrž) - len tak môžete znovu a znovu vychutnať príjemný pobyt. Kúpele by vám mali účtovať dobrú náladu, poskytnúť vám vynikajúci zdravotný stav, a nie vás premýšľať o bezmyšlienkovosti štruktúr.

Pripojovacie nádrže na vodu

Video: inštalácia nádrže na kutily na potrubie

Pripojenia

Video: princíp činnosti pece s prenosnou cisternou

S „ľahkou“ parou!