Návod: ako dať linoleum doma, pravidlá pokládky, tipy na použitie

Linoleum je jedným z najkrajších a odolných podlahových krytín, ktoré sa vyznačujú rovnakou vysokou praktickosťou. Je to nezvyčajne teplý, hygienický a veľmi trvanlivý materiál. Aby sa zachovali jeho výkonové charakteristiky, stačí len zabrániť dlhodobému kontaktu linolea s chemikáliami, ako sú minerálne oleje, sóda, zásady a kyseliny. Táto podlaha je dokonale umytá obyčajnou teplou vodou a mydlom a je veľmi ľahké vrátiť jej pôvodný lesk pomocou trenia tmelom. Nesporné, rovnako ako hrať významnú úlohu pri výbere základne, výhodou je jednoduchosť kladenie linolea. Každý sa s touto prácou dokáže vyrovnať a my sa budeme snažiť tento proces uľahčiť a poskytnúť niekoľko užitočných tipov, ako položiť linoleum.

Príprava na kladenie linolea

Pred položením linolea je potrebné vykonať niekoľko prípravných prác. Tomuto štádiu sa nemožno vyhnúť ani prejeden typ podlahy. Koniec koncov, správna príprava základových podláh je prísľubom pozoruhodného vzhľadu a dlhej životnosti podlahy.

Určite množstvo materiálu

Aby bolo možné presne určiť, koľko materiálu je potrebné na obloženie stien, odporúča sa najprv nakresliť pôdorys miestnosti s najpresnejším označením polohy všetkých dverí a rúrok obsiahnutých v podlahe. Ďalej na tomto výkrese je potrebné položiť všetky veľkosti:

 • dĺžka a šírka miestnosti;
 • plocha;
 • vzdialenosti k komunikačným vstupom do miestnosti;
 • šírka dverí.

Teraz môžete ísť nakupovať na linoleum.

Poradenstvo: je lepšie kúpiť linoleum v špecializovanom železiarstve, pretože hlavne konzultanti pracujú so špeciálne vyškolenými ľuďmi, ktorí môžu pomôcť pri výbere materiálu a vydávať kvalifikované odporúčania, ako aj vybrať potrebné príslušenstvo (zlúčeniny). rohov) a soklov.

Pri výbere linolea by sa mala venovať osobitná pozornosť šírke povlaku, ktorý sa snaží vybrať tak, aby sa zabránilo vytváraniu vnútorných švov alebo ich zníženiu na minimum. V niektorých obchodoch praktizujú nielen výber materiálu podľa plánu miestnosti, ale aj správne rezanie na veľkosť. Stačí ho priniesť domov a správne ho šíriť.

Je lepšie kupovať linoleum v špecializovaných predajniach, kde môžete spolu s odporúčaniami špecialistov nakupovať súvisiace materiály a strihať.náter

Tip: pri kúpe linolea by sa mali okamžite kúpiť nové podstavce, najlepšie z mäkkého plastu (sú ešte pevnejšie pripojené k nerovným stenám) káblovým kanálom. Nezabudnite tiež na hmoždinky na upevnenie a prahy.

Uvoľniť priestor pre prácu

Po prvé, mali by ste úplne pripraviť miestnosť, v ktorej sa plánuje zmena pokrytia. Aby ste maximálne uľahčili budúcu prácu pre seba, mali by ste z miestnosti odstrániť všetky kusy nábytku a interiéru umiestnené na podlahe. Linoleum je veľmi mäkký materiál, preto je ťahanie predmetov z nekrytej plochy na hotový základ plný mnohých ťažkostí:

 • Po prvé, vždy, keď si usporiadate nábytok alebo iný prvok interiéru, budete sa musieť starať o špeciálne substráty, aby sa zabránilo prasknutiu linolea;
 • Po druhé, ťažké predmety určite zanechajú odreniny alebo škrabance pri pohybe na povrchu novej dlažby a riskujete, že hneď po dokončení práce budete vidieť nedbalý rozotretý povrch.

Cesta úspechu - príprava nadácie

Teraz venujte pozornosť rovine základne. Rovnako ako u iných podlahových krytín by mala byť čo najrovnomernejšia, a preto by na nej nemali zostať ani minimálne nezrovnalosti. Linoleum je veľmi mäkký materiál, jeho povrch veľmi rýchlo preberá tvar podlahy pod ním, takže aj veľmi malý kamienok môže spôsobiť veľké poškodenie náteru nad ním.

V zásade možno linoleum položiť na akýkoľvek podklad. Hlavnou podmienkou je absolútna rovinnosť povrchu. Vďaka špeciálnym vyhrievaným typom tohto materiálu nie je možné použiť tepelnú izoláciu ešte pred pokládkou linolea na betón. Ale hydroizolačnú vrstvu ešte treba položiť. Zvyčajne sa pred položením linolea na betónovú podlahu na jeho povrch rozprestiera obyčajná krytina.

Mnohí sa zaujímajú o otázku, je možné položiť linoleum na linoleum? Samozrejme, môžete, ak nie je príliš starý. Z tohto nového poschodia budú mať úžitok len títo. Bude oveľa mäkšia a teplejšia ako stará. V domoch so železobetónovými konštrukciami môžete čeliť nasledujúcemu problému: dosky, ktoré slúžia ako základ podlahy, nie sú vždy naplnené základným náterom. V tomto prípade bude cez povrch náteru prenikať stavebný prach. Tomu sa môžete vyhnúť vlastným nasiaknutím celého povrchu. Ak sa rozhodnete neodstraňovať staré linoleum, potom môžete obmedziť natieranie okrajov.

V niektorých prípadoch je nevyhnutný základný náter základovej vrstvy
.

Aby sa predišlo vzniku reliéfneho vzoru povrchu dosky, pred položením linolea na drevenú podlahu by mal byť pokrytý sololitom alebo preglejkou. V tomto prípade treba tiež poznamenať, že dosky pod linoleom s nadmernou vlhkosťou sa môžu začať zametať, takže počas celej doby prevádzky je potrebné starostlivo zabezpečiť, aby sa pod podlahovú krytinu nedostala žiadna kvapalina.

Ako pripraviť materiál

Po dodaní zakúpeného materiálumiesto určenia, rolky musia byť nasadené v miestnosti, kde plánujete položiť linoleum. Tu musí byť v narovnanom stave aspoň dva dni. To mu umožní vrátiť sa do svojej formy a prijať tieto veľkosti. Ak je náter zložený z niekoľkých častí, potom by mali byť všetky umiestnené na svojich miestach.

Tip: Linoleum by sa malo prepravovať iba v roliach. Ak je niekoľkokrát zložený do obdĺžnika, potom sa nebude možné zbaviť záhybov vyplývajúcich z tejto akcie.

Čo je potrebné na pokládku

Pred položením linolea je potrebné pripraviť všetko, čo potrebujete. Možno potrebujeme:

lepidlo;

valčekové a maliarske štetce na priméry;

elektrická skladačka;

skrutkovač;

perforátor;

69) zváranie obojstrannou páskou alebo za studena;

nôž na rezanie linolea;

dva špachtle na nanášanie lepidla (jeden je hladký a druhý zubami).

Ako položiť technológiu linolea

Po položení linolea pomocou špeciálneho noža sa odreže všetok nepotrebný materiál
.
 1. Pred uložením linolea a po jeho úplnom usadení musí byť úplne vyrovnaný na povrchu podlahy a bez zbytočného odrezania. Medzi stenou a podlahou by mal byť ponechaný centimeter, tzv. Dilatačný spoj. Tým sa zabráni vzniku vĺn na hotovom podklade a medzera sa dá ľahko ukryť pod soklom.
 2. Teraz sa jeden okraj materiálu zvinie do kotúča.
 3. Keď rozmýšľate o tom, ako správne položiť linoleum, nie každý bude hádať, že povlak môže byť lepený na podklad pre lepšiu fixáciu. Odporúčame to urobiť. Na povrch podlahy, z ktorej bolo práve odstránené linoleum, nanesieme vrstvu lepidla zubovou stierkou.
 4. Zvinutú časť materiálu položíme a hladko ju vyhladíme.
 5. Na spojoch sme odrezali náter nasledovne: pod linoliou položíme preglejku, prekryjeme druhý kus zhora a pomocou pravítka a nôža rozrežeme obidve vrstvy materiálu. Ak je linoleum príliš hrubé, postačí rezať aspoň jednu vrstvu, pričom na druhej strane zanechá škrabance, ktoré slúžia ako značka na rezanie.
Na získanie krásneho spoja sa v pravítku naraz narezávajú dve vrstvy linolea.

Typy zvárania linolea

Linoleum je možné spájať zváraním za tepla a za studena. Zváranie švov za tepla vyžaduje použitie špeciálnych nástrojov, takže sa používa len na pokládku náterov v komerčných prevádzkach, obchodoch, kanceláriách a pod.

V obytných priestoroch možno dosiahnuť dobré spoje za studena zváraním za studena. Jedná sa o špeciálne lepidlo, ktoré rozpúšťa hrany linolea a vytvára rovnomernú podlahovú štruktúru počas sušenia.

Pozrime sa bližšie na to, ako správne nainštalovať linoleum metódou zvárania za studena:

 1. Spojíme dva kusy linolea.
 2. Spoj sa prelepí. Tým sa zabráni vniknutiu lepiacej kompozícieoblasti pokrytia.
 3. Prerežte pásku na križovatke.
 4. Naneste lepidlo s hrúbkou najmenej 4 mm.
 5. Po 10 minútach odstráňte lepiacu pásku spolu s prebytočným lepidlom.

Tip: ak sa lepidlo dostane na linoleum, neponáhľajte ho okamžite. Po úplnom vysušení sa toto lepidlo z povrchu pozoruhodne odstráni obyčajným nožom.

Riadne zváranie linolea za studena

Pravidlá pre inštalovanie podlahových dosiek

Ak hovoríme o tom, ako položiť linoleum sami, potom by ste mali uviesť niekoľko tipov na inštaláciu soklov. Koniec koncov, nebudete, po vykonaní väčšiny práce, zavolať špecialistov na túto fázu. So

 1. Zo všetkých líšt vyťahujeme lišty zakrývajúce káblový kanál.
 2. Sklopte soklové lišty pozdĺž stien a upravte ich podľa veľkosti.
 3. Súčasne zatlačte základnú dosku na podlahu a stenu a do vybrania pod tyčou vyvŕtame priechodný otvor (v sokle aj v stene).
 4. Podstavec pripevnite skrutkou s kolíkmi.
 5. V týchto manipuláciách pokračujeme po celej dĺžke podstavca.

Rada: Silné káble umiestnite do káblového kanála súčasne s inštaláciou. Inak to bude veľmi problematické.

Pred inštaláciou plastovej lišty sa musí ochranný panel odstrániť z káblového kanála

Dekor, interiér a nové linoleum

Keď už hovoríme o tom, ako položiť linoleum, nemožno spomenúť iba návrat nábytku do miestnosti. Je to na tomtonajčastejšie nový náter získava škrabance, odieranie a dokonca aj roztrhané otvory. Zvážte, ako sa tomu dá vyhnúť:

 1. Po prvé, musíte skontrolovať nohy všetkého nábytku, ktorý plánujete umiestniť do miestnosti. Mali by byť obložené mäkkými podkladmi, ktoré môžu byť plastové alebo semišové.
 2. Pri podávaní čalúneného nábytku sa jeho predmety často ukladajú na bok tak, aby sa mohli ľahko dostať do dverí. Pomerne často v bočných stenách stoličiek alebo pohoviek sú malé vyčnievajúce klinčeky. Ak je takýto nábytok ťahaný pozdĺž linolea, potom klinec, uviaznutý v mäkkej podlahovej krytine, môže nielen poškriabať, ale aj odtrhnúť veľký kus.
 3. Pri ťahaní ťažkých rozmerových predmetov pod nimi musíte položiť mäkký a trvanlivý materiál (napríklad starý koberec alebo prikrývku). Teraz, keď vytiahnete okraje látky, môžete ľahko doručiť skriňu alebo šatník priamo do cieľa.
 4. Najnebezpečnejšími kusmi nábytku sú posuvné stoličky a pohovky. Valce určené na valcovanie konštrukcie na podlahe sa spravidla nekontrolujú a je to ich porucha, ktorá spôsobí poškodenie podlahovej krytiny po nainštalovaní nábytku v miestnosti.

Zaznamenali sme teda všetky hlavné etapy procesu a sme si istí, že sa nezaujímate o otázku, koľko stojí za to položiť linoleum. Zostáva umiestniť video s podrobným opisom položenia linolea.

Ako položiť linoleum - video