Návod: ako položiť dlaždice na stenu, video tutorial a odporúčania

Chystáte sa do kúpeľne, nájdete staré dlaždice, niekedy popraskané alebo vyblednuté? Zdá sa, že je čas myslieť na opravu. Prvá myšlienka, ktorá vás určite navštívi, je naučiť sa podrobne, ako dať dlaždice na stenu. Proces stylingu je pomerne komplikovaný, vyžaduje určité zručnosti. Ale s túžbou urobiť opravy v byte vlastnými rukami, ste si istí, že sa s takou náročnou úlohou vyrovnáte. Hlavná vec je robiť všetko dôsledne a veľmi starostlivo, neponáhľajte.

Proces ukladania dlaždíc, ako aj iné opravy, možno rozdeliť do niekoľkých etáp. Pozrime sa podrobne na to, ako správne a efektívne položiť dlaždice tak, že vás celé roky potešila svojím vzhľadom.

Príprava povrchu na opláštenie

Inštalácia na obkladanie stien na dobrej úrovni bude fungovať len vtedy, ak je rovný povrch. To je základom vášho úspechu v práci.

Najskôr preskúmajte starú omietku. Ak je silný, bez prasklín a pľuzgierov, potom pokračujte k definícii vertikálnych stien. Pomocou čiary olovnice kontrolujeme odchýlky od úrovne. Všetky nepravidelnosti, ktoré tvoria niekoľko milimetrov na meter, musia byť vyrovnané.omietka alebo špeciálne riešenie. Nemyslite si, že malé odchýlky nie sú schopné ovplyvniť kvalitu vašej práce. Dlaždica je nepružný materiál, takže akékoľvek nerovnosti môžu viesť k vážnym následkom, ktoré nemožno stanoviť.

Odporúča sa aplikovať niekoľko vrstiev omietky na steny s významnými chybami, pričom každá vrstva by mala byť úplne suchá pred nanesením ďalšej vrstvy

Po skontrolovaní zvislosti stien postupujeme na určenie ich kolmosti. Rohy miestnosti by sa mali rovnať 90 stupňom, inak vykonáme omietanie povrchu. Aký je dôvod? Po prvé, s budúcim umiestnením inštalatérskych a domácich spotrebičov. Napríklad, ak je potrebné umiestniť kúpeľ v inom uhle, ako je priamka, potom bude medzi jeho okrajom a stenou medzera. Všetky práce na príprave povrchu sa preto vykonávajú v plnom rozsahu.

V prípade potreby sa omietka povrchu vykonáva vo viacerých vrstvách, pričom sa čaká na úplné vyschnutie každého z nich. Pri pokládke dlaždíc sa používa špeciálne lepidlo na obkladačky, aby sa zabránilo jeho absorpcii. Pre úplné vyschnutie pôdy bude trvať asi 5 dní, počas ktorých sa navlhčí vodou. Ďalšia fáza pokládky dlaždíc je priamo orientovaná na prácu.

Ako si vybrať dlaždicu?

Voľba dlaždice závisí v plnej miere od osobných preferencií. Je tu však niekoľko dôležitých bodov, ktoré si vyžadujú pozornosť. Obklad musí byť odolný voči mechanickým a mechanickým vplyvomexpozícia, ktorej bude vystavená počas jej životnosti. Okrem toho pri výbere berieme do úvahy odolnosť materiálu voči teplotným extrémom, odolnosť voči oderu, odolnosť voči ohybu, schopnosť zachovať svoj pôvodný vzhľad pod vplyvom kyselín a zásad.

Zakúpiť by sa mali iba dlaždice prvej triedy. To priamo súvisí so skutočnosťou, že druhú triedu charakterizuje prítomnosť manželstva, ako aj možný rozdiel v odtieňoch vzoru a veľkosti dlaždíc.

Je nevyhnutné nakupovať materiál s malým rozpätím, napríklad v prípade náhleho zrútenia dlaždíc pri rezaní. Samozrejme, môžete kedykoľvek kúpiť chýbajúce množstvo dlaždíc, ale nikto vám nemôže zaručiť, že bude zodpovedať farbe s pôvodnou dávkou. Preto choďte na definíciu požadovaného počtu dlaždíc s plnou zodpovednosťou.

Príprava adhéznej kompozície

Pred začiatkom kladenia dlaždíc pripravte lepiacu zmes. Zmiešajte zmes v malých dávkach do vody, dôkladne premiešajte mixérom. Výsledkom tejto manipulácie je získanie požadovanej konzistencie (nie príliš tekutej alebo hrubej). Zmes by mala byť plastová, dobre sa natiahla na povrch a nevypúšťala zo stien. Po príprave lepiacej hmoty pokračujte v procese pokládky.

Príprava lepidla
\ t

Toto je dôležité! Ak v priebehu práce je potrebné odísť, potom pred obnovenímProces stylingu by mal roztok premiešať.

Technológia pokládky obkladačiek

Vykonávame práce na súvislom ukladaní obkladačiek smerom k hornému okraju. Najprv položte spodný rad. Slúži ako východiskový bod, ktorý má priamy vplyv na konečný výsledok. Pre zaistenie hladkosti muriva je potrebné položiť koľajnicu na podlahu, ktorá musí byť vyrovnaná do roviny. Na túto koľajnicu je položený celý prvý rad.

Ďalej by ste mali vertikálne lamely pribiť v rohoch steny. Toto sa vykonáva na dosiahnutie horizontálneho umiestnenia povrchu. Reiki musí byť vyrovnaná olovnicami, a nie zvykom - „oko“. Na úrovni druhého riadku a radov, ktoré nasledujú za ním, pribíjame vertikálne lišty pozdĺž klinca na každej strane a medzi nimi napíname niť. Pomocou takéhoto jednoduchého zariadenia je veľmi vhodné monitorovať horizontálne umiestnenie dlaždíc.

Kontrola horizontálneho ukladania obkladačiek by sa mala vykonávať pravidelne
.

Dôležité! Ak dlažba ešte nebola položená, potom položenie dlažby na stenu prebieha z druhého radu. Samozrejme, predbežne určujeme presné umiestnenie suterénu riadu dlaždice. Je to hlavne kvôli tomu, že prvý rad dlaždíc na stene by sa mal prekrývať s dlažbou.

Na nanášanie lepidla sa bežne používa stierka. Naneste lepidlo na spodný okraj dlažby a mierne ho zatlačte na povrch základne. Sledujeme rovnomerné rozloženie lepidla na dlaždice. podobnývykonávame manipuláciu s ďalšou dlažbou. Medzi dlažbami opúšťame vzdialenosť - šev, do ktorého vkladáme špeciálne krížiky. Požadovaná hrúbka švu je 2-4 mm.

​​

Treba poznamenať, že táto medzera nevykonáva len dekoratívnu funkciu. V čase tepelnej rozťažnosti je pravdepodobnosť praskania alebo odlupovania obkladačiek z podkladu veľmi vysoká, ak nezanechávate šev s požadovanou hrúbkou.

Proces kladenia dlaždíc na stenu: krížiky sú potrebné na vytvorenie krásnych hladkých švov

V procese kladenia starostlivo kontrolujte úroveň každej dlaždice vodorovne a zvisle a kontrolujte kvalitu práce.

Ako správne obkladať dlaždice

V ideálnom prípade bude povrch vašej steny obsahovať určitý počet celých radov dlaždíc. Bohužiaľ, táto situácia v praxi je veľmi zriedkavá. Dosiahnutím rohu steny určíme možnosť umiestnenia celej dlaždice. Ak sa nehodí, mali by ste odrezať prebytočnú časť. Tu sa nemôžete vyhnúť otázke: „Ako znížiť dlaždice, aby ste získali správne rozmery a tvar s hladkými hranami?“ Dlažbu umiestnime na rovný a hladký povrch a potom urobíme rez pozdĺž predtým načrtnutej čiary. Doska je rezaná smerom k sebe. Potom, čo urobíte rez, musíte zlomiť dlaždice. Berieme ho za okraje a zadnou stranou narazíme na okraj dosky. Je veľmi dôležité, aby úder padol.len pozdĺž línie zárezov. V dôsledku správne vykonanej práce dostávame časť dlažby s hladkými hranami.

Rezané dlaždice pomocou rezačky dlaždíc

Pri absencii skúseností je samozrejme ťažké odrezať časť dlaždice širokej niekoľko centimetrov. V tomto prípade je lepšie použiť kliešte alebo kliešte. Vezmite veľkú časť dlažby v jednej ruke a druhá pomocou dostupného nástroja odlomte menšiu časť.

Je lepšie položiť obložené dlaždice v rohoch tak, aby švy neboli nápadné, alebo ich môžete uzavrieť skrinkami alebo spotrebičmi.

Záverečná fáza: injektážna malty

Odstráňte zvyšky fugy z dlaždice špongiou
.

Po dokončení hlavnej časti práce na položení dlažby na stenu prejdeme do záverečnej fázy. Čakáme, kým lepiaca hmota nebude úplne suchá a dôkladne očistíme povrch lepidla, ktoré na ňu dopadlo. Ďalej, s použitím fugu požadovanej farby, vyplňte švy gumovou stierkou. Aby ste sa zbavili stôp fugy, ktoré zostali na dlaždici, utrite povrch vlhkou handričkou alebo špongiou.

Pokladanie dlažby v kúpeľni: môžete kombinovať dlaždice rôznych farieb, rôzne konštrukcie, prvky s a bez vzorov

K výberu fugy by sa malo pristupovať s veľkou zodpovednosťou. Nemali by ste dôverovať pochybným výrobcom, pretože nekvalitné produkty môžu v budúcnosti viesť k praskaniu švov. Literatívna injektáž zvyšuje estetický efekt celkovej inštalácie, čo pomáha vyhladiť malénedostatky pri práci.

Video lekcia: kachľové práce

Nakoniec vyleštite povrch steny mäkkou flanelovou tkaninou. Ak sa usilujete o ideál, potom môžete dokončiť dlaždice so špeciálnou zmesou, ktorá poskytne ochranu a extra lesk. V tomto procese kladenia dlaždíc na stenu je dokončená. Vyriešili ste si túto náročnú úlohu!