Návod na inštaláciu plastových podstavcov: metódy výpočtu a montáže

Jedným z posledných aspektov renovácie priestorov je inštalácia soklov. Tento dekoratívny prvok umožňuje, aby sa podlahová krytina po obvode celej miestnosti pekne upravila. Sokel pre podlahu umožňuje uzatvoriť niektoré nerovnosti okraja materiálu použitého na konečnú úpravu podlahy. Na nejaký čas sa na tieto účely používali iba drevené výrobky, ktoré nezabezpečili tesné dosadnutie základnej dosky na stenu. Koniec koncov, nie všetky byty by sa mohli a stále môžu pochváliť dokonale rovnými stenami. Medzery musia natierať a odtieň vo farbe sokla, zatiaľ čo vy by ste sa mali snažiť, aby ste nepoškodili povrch stien podlahovou farbou. Éra plastových dosiek odstránila väčšinu vyššie opísaných problémov. Preto tieto ľahko inštalovateľné výrobky prakticky vytlačili svoje drevené náprotivky z trhu materiálov na konečnú úpravu.

Plastový podstavec pre podlahu s káblovým kanálom poskytuje možnosť umiestniť do neho televízor, telefón a elektrický vodič
.

Výpočet množstva podstavca

Inštalácia podstavcov vlastnými rukami nie je vôbec ťažká, stačí presne vypočítať počet podstavcov v metroch. Zároveň zohľadnitepočet rohov (vonkajších a vnútorných) a spojovacích prvkov. Na tento účel použite meradlo na meranie miestnosti okolo obvodu. Z výslednej hodnoty vylúčte veľkosť dverí. Výsledné číslo rozdeľte dĺžkou zvolenej plastovej dosky. Výsledok rozdelenia, zaokrúhlený nadol, zobrazuje počet profilov, ktoré sa majú kúpiť.

Dôležité! Pripomeňme, že na to, aby sme prešli do nadbytku, znamená prikloniť sa k výberu väčšieho čísla. Zoberme si konkrétny príklad. Obvod Vašej izby, berúc do úvahy všetky projekcie a výklenky, je 23 metrov. Dĺžka podstavca je 2,5 metra. Ak sa 23 delí 2,5, potom sa ukáže 9.2. Takže si musíte kúpiť podstavec v množstve 10 kusov.

Tieto výpočty môžu vykonať predajní poradcovia, ktorí by mali byť v prípade pochybností vždy kontaktovaní. Okrem toho musíte zakúpiť iný spotrebný materiál.

Výber podlahových líšt a tvaroviek

Pri výbere plastovej základnej dosky dbajte na:

 • farbu, ktorá môže byť prispôsobená alebo kontrastná s podlahovou krytinou;
 • prítomnosť káblového kanála v základnej doske, ktorá umožňuje skryť elektrické vedenia a iné spojovacie vodiče;
 • tvar podstavca.
Podložka s káblovým kanálom

K dispozícii sú špeciálne typy profilov soklových dosiek, ktoré majú vo svojej konštrukcii odnímateľné časti, ktoré umožňujú prístup k elektroinštalácii na opravu. Výrobcovia tiež vyrábajú plastové lišty s ohybnými hranami, ktoré sa ľahko prekryjúnerovnosti podlahy a stien.

Nakreslite plán miestnosti a vypočítajte presný počet uhlov, zátok, spojok. Všetky tieto prvky sa nazývajú jedno slovo - príslušenstvo. Všimnite si, že tvar rohov je odlišný pre vonkajšie a vnútorné rohy. Zástrčky používané na uzatvorenie koncov sokla sú vľavo a vpravo. Spojky je ťažké vopred vypočítať, takže sa berú s malým rozpätím. Náklady na tieto prvky sú malé, takže nebudete cítiť veľkú stratu financií. Ale ušetriť čas kvôli nedostatku prestojov kvôli nedostatku niektorých dôležitých drobností.

Prítomnosť armatúr urýchľuje a uľahčuje proces inštalácie
.
42. Metódy a inštalačný proces

Inštaláciu podlahového sokla možno vykonať niekoľkými spôsobmi, ktoré sa navzájom líšia v možnostiach montáže. Sokel teda možno upevniť pomocou:

 1. lepidlo;
 2. samorezné skrutky;
 3. špeciálne upevňovacie prvky.

Lepenie plastových dosiek

Výhodou inštalácie plastových dosiek lepidlom alebo tekutými klincami je absencia vŕtania. To znamená, že sa po inštalácii neodstráni prach ani nečistoty. Nenechajte sa ponáhľať na lepenie soklov. Najskôr úplne zaniknú a nainštalujú podlahové dosky bez lepidla. Po montáži a upevnení prilepte predmety na vybrané miesta.

Nevýhodou tejto metódy je jednorazové použitie plastového podstavca. Nemusíte ich znova používať, pretožedemontáž zhoršuje vzhľad výrobku. Musíte tiež byť schopní pracovať s lepidlom, šikovne dávkovanie jeho množstvo. V tomto prípade by ste sa mali snažiť nepoškodiť podlahovú krytinu a materiál na dekoráciu stien lepidlom.

Montáž pomocou samorezných skrutiek

Tento typ upevnenia je v dekorácii mierne horší, ale je niekoľkokrát spoľahlivejší. Spustí sa nasledujúci algoritmus:

 • v profile podstavca je potrebné vyvŕtať dva milimetre otvory s krokom 40-50 cm;
 • v diere urobte pomocou veľkého vrtáka výklenok vo forme kužeľa, ktorý vám umožní ticho „utopiť“ uzávery skrutiek;
 • začnú inštalovať základnú dosku z rohu;
 • pevne pritlačte základnú dosku k stene a vyznačte ceruzkou;
 • na vyznačených miestach, vyvŕtajte otvory a vložte hmoždinky;
 • Ďalej pripevnite k stene kus podstavca a utiahnite skrutky.

Dôležité! Pri utiahnutí skrutiek sa uistite, že plastový sokl nie je stlačený a nie je pokrčený.

Zopakujte opísaný algoritmus na upevnenie nasledujúcich úsekov lišty. Po uzávere sú skrutky zakryté plastovými zátkami, ktoré sú prispôsobené farbe podstavca. Ak chcete pevne držať na správnych miestach, odborníci odporúčajú lepiť.

Upevnenie základnej dosky pomocou samorezných skrutiek je spoľahlivým spôsobom opätovného použitia základovej dosky po demontáži

Inštalácia podstavca: špeciálne upevňovacie prostriedky

Táto metóda má množstvo výhod, nevylučuje však prítomnosť mínusov. Medzi výhody patríJednoduchá demontáž v prípade potreby. Rovnaká jednoduchá opätovná inštalácia, pri ktorej na vonkajšom povrchu podstavca nie sú stopy po upevňovacích prvkoch. Nevýhody zahŕňajú zvýšené požiadavky na rovinnosť stien a podlahy, čo zužuje rozsah ich použitia, najmä na sekundárnom trhu s bývaním. Nie je tiež vždy hladké preinštalovať, pretože upevňovací systém je oslabený, čo už nemôže poskytnúť počiatočné tesné uchytenie.

Inštalácia samotnej základnej dosky s touto možnosťou inštalácie je takáto:

 • držiaky v stene;
 • Vyvŕtajte otvory v miestach so značkami, ktorých hĺbka by nemala presiahnuť 2-3 cm;
 • vložte plastové hmoždinky, do ktorých zaskrutkujte skrutky, ktoré držia upevňovacie prvky;
 • udržujú vzdialenosť medzi priľahlými úchytmi v rozsahu 30-50 cm; Inštalácia sokla
 • vždy začína na rohu.

Dôležité! Prvé uchytenie od rohu by malo byť vo vzdialenosti nepresahujúcej 10 cm

Inštalácia soklov: video inštrukcia

Teraz, po prečítaní článku, si môžete ľahko vybrať, ako upevniť plastovú soklovú lištu v priestore. Vaša izba. Práca je užitočná skrutkovač, ktorý je niekoľkokrát zvyšuje rýchlosť montážnych prác.