Návrh podlahy v drevenom dome: výber metódy a pravidlá zariadenia

Dobre vyrobený základ zaručuje nepochybne dlhú životnosť podlahy, jej pevnosť, odolnosť voči opotrebeniu a estetické vlastnosti. Môže to byť konštrukcia na guľatine, podlaha s výškovým nastavením, betónový alebo suchý poter. V každom prípade musia materiály spĺňať funkčné parametre danej miestnosti. Preto musí byť návrh podlahy v drevenom dome vybavený, dodržiavajúc určité pravidlá, ktoré budú prerokované.


Čo sa nazýva návrh poschodia

Návrh podlahy je pomerne široký pojem, ktorý nemá jedinečnú definíciu. Z dôvodu nesprávnej interpretácie často dochádza k nejasnostiam.

Napríklad hrubá podlaha je základom pre pokládku laminátu, linolea a parkiet. Podlaha je v podstate usporiadaná z plechov (OSB, drevotriesková doska, preglejka) a tiež z dosiek položených na guľatinu. Hlavným účelom takejto podlahy je vyrovnanie základnej roviny a rozloženia zaťaženia.

Listové materiály

Tento pojem sa vzťahuje aj na spodnú vrstvu dvojitej podlahovej dosky používanej vo vzácnom usporiadaní podlahových nosníkov a guľatiny. Súčasne sa dosky spodného podlažia ukladajú diagonálne.Vďaka viacsmernosti vlákien získava takýto kombinovaný povlak dodatočnú pevnosť.

Existuje však ešte jedna koncepcia podkladu - spodná vrstva dvojvrstvovej izolácie. Tento drevený stôl plní funkciu zachovania vodotesnosti a izolácie.

Zariadenie podlahovej podlahy

Podlaha je typom kufra s dvojitým dnom, pretože pod vonkajšou vrstvou je základňa, ktorá sa nazýva „podlahová plocha“. Konečný výsledok priamo závisí od stavu tohto základného náteru: vršok, mierne zakrivenie alebo iné chyby sa nevyhnutne prejavia na prednej strane v budúcnosti. Preto jednoduché usporiadanie nestačí, je potrebné vykonať stavebný proces tak, aby hrubá podlaha „stála“, to znamená, že nepraskne, nerozlomí sa a nerozbije sa na kusy.

Treba poznamenať, že vytvorenie silnej, stabilnej a dokonca aj podkladu nie je ľahká úloha, ale dá sa to urobiť. Je pravda, že až donedávna bol tento proces považovaný za možno najdlhšiu a časovo najnáročnejšiu fázu opravy. Nové technológie našťastie radikálne zmenili situáciu, pretože špecializované stavebné zmesi zjednodušili konštrukciu podkladu. Kvalita zarovnania dosiahla vyššiu úroveň, ale cementové a pieskové potery sa nedajú diskontovať. Ich hlavnou tromfovou kartou je lacnosť (vo väčšine prípadov sa peskobeton používa na tradičnú niveláciu). Ak pochopíte podstatu problému a vykonáte komparatívnu analýzu, môžetepochopiť, že výhody sú malé: podlaha z cementu a piesku má niekoľko nevýhod. A vyrovnávacia vrstva stavebnej zmesi je o krok vpredu: nepotrebuje oceľové výstuže, nezráža sa, nelúpa, nepraská a tiež rýchlo tuhne a vytvrdzuje.

Dôležité: dodržiava sa aj súčasný štandard odchýlok (najviac 2 mm na 2 m povrchu), ale podlieha bezpodmienečnej realizácii inštrukcie.

Podlaha - súbor vrstiev, ktoré poskytujú hladký a trvanlivý podklad pre povrchovú úpravu. Pozostáva z:

 • poter - urobený v prípade, keď potrebujete zarovnať základňu a skryť vodiče;
 • vodotesnosť - zabránenie vniknutiu vody do podlahy;
 • základná vrstva - vytvorenie rovnomerného zaťaženia;
 • medzivrstva - spojenie s podlahou;
 • tepelná a zvuková izolácia.

Podlahy na guľatine

Dnes, aj keď to nie je najobľúbenejšia, ale známa technológia. Lags - drevené alebo plastové tyče, ktoré sú striktne horizontálne.

Podlaha na guľatine - tradičná konštrukcia drevených stavieb, zabezpečujúca vetranie a schopnosť ležať v podzemnom priestore komunikácie

Najdôležitejšou výhodou je absencia mokrých procesov a vďaka vzduchovej medzere sa drevená podlaha nehnije, nie je vetraná a môže sa racionálne použiť na pokládku úžitkových zariadení.

Dôležité: odporúča sa vyplniť vzdialenosť medzi tyčamizvukotesné materiály.

Inštalácia podlahy na guľatinu má svoje vlastné nuansy:

 • vzdialenosť medzi priľahlými okamihmi - 40 cm;
 • správne a presné vyrovnanie podlahy (nulový sklon);
 • medzera k stene (2-3 cm) - v budúcnosti pokryje sokel;
 • Lišta je upevnená sústružením, na vrchu je doska z preglejky alebo dosky OSB;
 • Najlepší spôsob pokládky je miešanie, ako keby to bolo murivo;
 • Okraj preglejky je vystužený medzerou 2 mm, to znamená, že oba listy musia byť na guľatine. Tento princíp eliminuje pískanie;
 • ak hrúbka preglejky nestačí, potom sa zmestí ďalšia vrstva;
 • preglejka na koncoch a zo strany guľatiny je ošetrená antiseptikom.

Nastaviteľná podlaha

Ide o celkom nový spôsob, ako vytvoriť hrubý náter a je veľmi dôležitý v prípade, keď potrebujete zvýšiť úroveň podlahy o 2-12 cm, pričom zariadenie sa vyznačuje jednoduchou inštaláciou a jednoduchým dizajnom. Takéto podlahy sa používajú nielen v súkromných domoch, v kanceláriách, okrem toho môžete bezpečne skryť komunikácie a inštalovať pod nimi zvukovú a tepelnú izoláciu. Najčastejšie sa používa nastaviteľná podlaha, kde sa vyskytujú veľké výškové rozdiely, pretože je ťažké ich vyrovnať inými prostriedkami.

Nastaviteľná podlaha - moderný predok podlahy na guľatine, ktorý poskytuje možnosť rýchlo postaviť podlahu s ponorom

Ako urobiť hrubú podlahu tohto typu? Ide o to: vŕtanie otvorov do preglejky a vloženie plastových puzdier (s vnútorným závitom). kovhmoždinky sú pripevnené k betónu cez skrutky. Preglejka s rukávmi sa umiestni na skrutky stojana, zatiaľ čo skrutky sa môžu otáčať spustením a zdvíhaním hárkov, to znamená, že týmto spôsobom sa vyrovná povrch.

Poter je mokrý a suchý

Táto možnosť je najbežnejšia, poter môže byť mokrý (betónový) a suchý. Poslednou je zásypová podlaha, ktorá je viacvrstvovou konštrukciou. Najprv sa na povrch položí vodná a vodná izolácia (yutafol, plastová fólia, izospan), ktorá je upevnená stavebnou páskou. Potom sa na rozloženie suchej zásypy použije vrstva 30 - 50 mm, ktorou môže byť expandovaná hlina, jemnozrnná troska, piesok expandovaného perlitu. Pod podlahou sa pozdĺž obvodu podlahy vytvára šev z elastických materiálov, ktoré kompenzujú tepelnú rozťažnosť základne a vylučujú zvukové mosty.

Po inštalácii suchého poteru môžete okamžite prejsť na podlahovú krytinu
.

Vrchnou vrstvou tejto potery sú preglejkové štíty, dosky zo sadrových vlákien, dosky OSB, drevotrieskové dosky, hotové moduly s expandovaným polystyrénom. Dosky sú stohované v dvoch vrstvách a utesnené lepidlom a skrutkami, ale vždy s odsadenými spojmi. Záverečná fáza - položenie povrchovej úpravy.

Dôležité: Tímová stierka z panelov na báze dreva je pokrytá retardérom horenia.

Výhody suchej zásypovej podlahy sú zrejmé: rýchlosť, možnosť montáže kedykoľvek počas roka, pohodlie a dobrá kompenzácia pre všetky nerovnosti podlahy.

Nalievanie betónového poteru je proces, ktorý si vyžaduje značnú prácu ačasom, ale vzhľadom na jeho ekonomiku relevantný

Klasický betónový poter je tradičnejšou možnosťou, pretože materiály sú lacné a široko dostupné. Nie je ťažké urobiť takú drsnú podlahu vlastnými rukami (na zemi):

 • čistenie základne úlomkov;
 • tamper;
 • položenie podkladovej vrstvy - drveného kameňa (hrúbka vrstvy 10 cm) a jeho ďalšie zhutnenie;
 • plnenie pieskom (hrúbka 10 cm) a podobné podbíjanie;
 • kladenie tepla a hydroizolácie - ochrana podlahy pred vlhkosťou;
 • nanášanie cementovej alebo sadrovej malty;
 • vyrovnávanie pravidlom.

Po dokončení týchto krokov by mal poter vyschnúť. Sušenie môže trvať týždeň alebo mesiac, všetko závisí od hrúbky vrstvy.

Klasická spojka umožňuje vyrovnať významné rozdiely vo výške (do 3 cm), vytvára pevný povrch, najvhodnejší na konečnú úpravu linolea, laminátu alebo porcelánu. Ale kvôli hrubej textúre nie je možné dosiahnuť ideálnu, rovnomernú vrstvu, takže sa použije ďalšia vrstva - povrchová úprava (samonivelačná zmes).

Samonivelačný náter - moderné riešenie

Spomedzi nových technológií by sme mali spomenúť samonivelačnú podlahu - zmes cementu, polymérnych materiálov (syntetické živice, polyuretán), vystužujúce komponenty, ktoré zabraňujú vzniku mikroskopických trhlín. Okrem toho, návrh a dokončovacie poter v tomto prípade sú jeden proces, a to je významná výhoda.

Ihlový valec - vyrovnanie povrchusamonivelačná podlaha

Proces vytvárania samonivelačnej podlahy pozostáva z nalievania základu tekutou zmesou, ktorá je vyrovnaná ihlovým valcom na odstránenie vzduchových bublín.

V porovnaní s betónovým poterom je podlaha polyméru tenšia, takže doba schnutia sa znižuje. Tento indikátor je spravidla uvedený na obale a trvá maximálne 2 týždne.

Medziľahlá vrstva je zárukou dlhodobého charakteru

Konštrukcia ktorejkoľvek podlahy, najmä pokrytá laminátom, kobercom, podlahovou doskou, zabezpečuje prítomnosť substrátu: polypropylénovú penu, extrudovanú polystyrénovú penu, korkový substrát, drevovláknitú dosku. Ich pripojenie k podkladu môže byť vykonané niekoľkými spôsobmi:

 • lepidlo - to je najobľúbenejšie, ale pri jeho aplikácii je potrebné premýšľať nad inštaláciou vopred, pretože lepená podkladová vrstva je takmer nemožná odstrániť;
 • Obojstranná páska - používa sa pre polyetylénové materiály;
 • termočlánky a železo na zváranie - vytvára sa pomerne trvanlivý povrch;
 • samorezné skrutky a konštrukčné konzoly sú rýchlou metódou, ale vyžadujú zručnosti: konzoly by nemali byť nasmerované veľmi hlboko (aby nedošlo k deformácii podkladu) a nie vysoko (aby sa body uchytenia nevydržali).

Kvalitná realizácia podkladu je prísľubom hladkej a dlhodobej prevádzky podlahy, dôležitého konštrukčného prvku.