Niekoľko príkladov návrhu schodov v chate av byte: foto výber možností

V mysliach Rusov je pojem „chaty“ dosť neurčitý a neurčitý: všetko, čo sa rozhodne nevzťahuje na viacpodlažné obytné budovy, sa dá nazvať chata s určitým stupňom konvenčnosti.

Prakticky žiadna chata v Rusku nemôže robiť bez schodiska, či už je to vchod, interiér alebo podkrovie. Konštrukcia schodov v chate je daná celkovým architektonickým štýlom a dispozičným riešením budovy, ako aj cenovým segmentom, pre ktorý sa chaty stavajú, alebo finančnými možnosťami majiteľa.

Typy schodov, v závislosti od ich funkcií

Európski architekti, ktorí sa vo svojej práci riadia funkčným smerom, sa snažia vyhnúť schodiskám ako prvku interiéru a výzdoby. Pracujú na princípe maximálneho pohodlia: majiteľ je dosť na prekročenie prahu a dostane sa domov z ulice. Ale Rusi sa nebojí ťažkostí, preto sa od 90. rokov stala neoddeliteľnou súčasťou obytnej budovy široká škála rebríkov rôznych typov a typov rôznych materiálov.

V tejto budove vonkajšie schodisko zohráva úlohu dekoratívneho alebo sezónneho prvku, a nie zjednodušuje prístup do miestnosti
.

Pojem „chata“ v Rusku zahŕňa maléskromne vyzerajúce vidiecke domy na súkromných pozemkoch, domy typických vidieckych budov, ako aj vidiecke domy viac podobné hradom alebo palácom, ktoré sa budujú v elitných chatových dedinách. Je samozrejmé, že v takých domoch rôznych typov a schodov sa predpokladá široká škála.

Schodisko z kameňa svedčí o úctehodnosti a pevnosti celej budovy
.

Dizajn schodov v dome zohráva veľmi dôležitú úlohu, pretože tento prvok musí zdôrazňovať premyslenosť a dôkladnosť dispozície, úspešne zapadnúť do okolitého interiéru, vyhovovať všeobecnému štýlu domu a vykonávať úžitkové funkcie. To všetko znamená, že schody musia byť krásne, pohodlné a bezpečné.

Najbežnejšie betónové schody, zdobené osvetlením, otočia cestu k domu do pôvodného prvku exteriéru

Zmeny v závislosti od umiestnenia schodiska

Vonkajšie schodiská

Všetko začína od predných dverí, do ktorých vedie schodisko spôsobom, ktorý je spoločenským ukazovateľom - čím je vyšší a luxusnejší. je, tým významnejšia je osoba žijúca v tomto dome. Vstupné schody do chaty sú spravidla vyrobené zo stavebného kameňa alebo kovu, prinajmenšom - z dreva, pretože vonkajšie drevené schody sa veľmi ťažko udržiavajú v dobrom stave.

Najbežnejšia veranda, vyrobená v tradičnom ruskom štýle, si bude vyžadovať ďalšie úsilie zo strany vlastníkov, aby sa zachovala jej pôvodne atraktívnavzhľad

Schody v sále

Po prekonaní schodov vedúcich do domu vstúpime do haly, v ktorej bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj schodisko vedúce do druhého poschodia.

Kované prelamované rebríky so zložitým vzorom odhalia v celej svojej kráse iba v priestrannej a dobre osvetlenej miestnosti
.

Prítomnosť druhého poschodia v chate je vysvetlená niekoľkými faktormi: túžbou získať čo najviac obytného priestoru bez vybudovania celého pozemku; všeobecne uznávané normy, podľa ktorých nemá zmysel začať stavať jednoposchodový dom vôbec; podvedomej túžby povzniesť sa nad svojich susedov.

Hala je ústredným predpokladom domu, ktorý určuje vnímanie celého obydlia, preto by sa mal návrh sály so schodiskom premyslieť do najmenšieho detailu, pretože aj drobný detail môže zničiť dojem a zanechať negatívny znak v podvedomí.

Draperie je jedným z kontroverzných spôsobov, ako dokončiť schodisko: niektorí považujú draperiu za luxusnú a elegantnú, iní ju považujú za staromódnu a irelevantnú
.
Schodisko inštalované v priestrannej hale, vyrobené vo všeobecnom štýle miestnosti, sa stáva ozdobou domu

Ak si vlastník domu nie je istý svojimi návrhárskymi schopnosťami, potom je lepšie zveriť návrh schodiska do druhého poschodia odborníkom, ktorý vyberie optimálnu kombináciu typu schodiska, jeho štýl a materiál, z ktorého bude zhotovený tak, aby sa tento dizajn harmonicky hodil do interiéru. interiéru.

Na prvý pohľad tento dizajn vyzerá ťažkopádne, ale veľmi úspešne použil všetky prvky usporiadania
.
Bez toho, aby zaberalo veľa miesta a bez narušenia integrity interiéru, toto schodisko plní svoju hlavnú funkciu - spája dve poschodia
.

Okrem toho je potrebné dbať na správne vypočítanie schodiska, pretože centrálne schodisko je neustále viditeľné a chyby v jeho dizajne budú zrejmé aj pre neprofesionálov. Čo bude schodisko v hale do značnej miery závisí na jeho ploche a výške stropu: elegantné mramorové schodisko vyžaduje vhodné prostredie a nebude vyzerať vhodné v malej chodbe, a strmý kovový rebrík s výstužnými zábradliami ušetrí peniaze, ale spôsobí nenapraviteľné poškodenie interiéru.

Jednoduché drevené schodisko umiestnené pozdĺž jednej zo stien je optimálne pre malú miestnosť
.

operadlo rebrík

konštrukcia schodisko vo vidieckom dome umožňuje realizovať najsmelšie a kreatívne dizajnové riešenie: Schody jeho masívnosť a pevnosť môže pripomínať časy stredoveku, a môžu vznášať vo vzduchu, pripomínajúce domov budúcnosť sci-fi filmu.

Hlavným prvkom interiéru v priestrannej hale s vysokým stropom môže byť točité schodisko s kovanými zábradliami
.
Špirálovité kovové schodisko s výstupom do improvizovanej galérie dáva miestnosti podobnosť so stredovekým hradom
.

Najobľúbenejšie aTočité schodisko je považované za žiadané, za čo si dlhodobo vybudovalo povesť tajomnú, tajomnú a príjemnú. Dizajn točitých schodísk môže byť vyrobený v rôznych štýloch, od jednoduchých až po nádherne luxusné, vždy však bude jedným z najoriginálnejších prvkov interiéru.

Správne vypočítané točité schodisko nielenže ozdobí interiér domu, ale umožní aj racionálne využívanie obytného priestoru
.

Drevo je všestranný materiál na dekoráciu interiéru a dizajn dreveného schodiska môže byť navrhnutý tak, aby dokonale ladil s interiérom klasických aj moderných štýlov.

Drevené schodisko je v súlade so starožitným vzorom
Riešenia originálneho dizajnu vám umožňujú používať priestor pod schodiskom vo forme úložných boxov

Interiérový dizajn schodiska môže byť vyhotovený v rôznych štýloch, z rôznych materiálov, schodisko môže byť najbizarnejšou konfiguráciou, ale pri hľadaní originality by ste nemali zanedbávať základné pravidlá pre výpočet schodov a bezpečnostných požiadaviek. V opačnom prípade sa takéto krásne schodisko - pýcha majiteľa - môže zmeniť na nebezpečnú prekážku a jeho hlavnou funkciou, ktorá spája dve podlažia, bude bežný rebrík niekde na okraji veľkého domu.

Pásový rebrík vyzerá veľmi nezvyčajne, ale jeden nepríjemný pohyb na ňom môže viesťsmutné následky
Tento rebrík môže vyzerať atraktívne, ale jeho inštalácia porušila základné bezpečnostné požiadavky
.

Vplyv usporiadania bytu na umiestnenie schodov

Všetko je jasné, schody v vidieckych domoch rôznych cenových segmentov, ale na čom závisí dizajn schodov v byte? Po prvé, z plánovania. Pred nejakým časom bol populárnym trendom zjednotenie dvoch viacúrovňových bytov do jedného pomocou schodiska.

Schody v apartmánoch vyzerajú jednoduchšie a zaberajú menej miesta

Po tom, čo architekti a stavebné spoločnosti vzali do úvahy túto túžbu zákazníkov a začali navrhovať a stavať nové bývanie s dvojúrovňovými apartmánmi, humbuk sa trochu znížil, ale mnohí by chceli mať schodisko do druhého poschodia v byte mesta. Voľba dizajnu v prípade kombinácie dvoch apartmánov nie je taká rôznorodá ako v prípade vidieckeho domu, možnosti projektanta sú značne obmedzené usporiadaním domov postavených v období sovietskeho obdobia.

Kompaktné schodisko so skleneným zábradlím nezaberá veľa miesta, ale dobre sa vyrovná s úlohou spojovacieho článku medzi podlahami

Zvyčajne ide o špirálové alebo jednosmerné schodisko vyrobené z materiálu, ktorý je najvhodnejší pre celkový dizajn bytu. Okrem toho nie je vždy možné zariadiť, kde by to vlastník chcel: niekde nie je možné ho inštalovať z dôvodu umiestnenia elektrického vedenia alebo komunikácie, niekde kvôli porušeniu bezpečnostných predpisov, niekdeV nových bytoch, ktoré sú plánované na objednávku, existuje viac príležitostí na zohľadnenie želaní klienta.