No v krajine vlastnými rukami - cenné informácie pre rozpočet

Bez vody v záhrade nemôže robiť. Dnes sa nachádza čoraz viac vidieckych dedín, vybavených centralizovanými systémami zásobovania vodou. Ale v týchto dedinách môžete vidieť studne. Mnohí záhradníci tvrdia, že voda je lepšia, sviežejšia, chutnejšia. Okrem toho studňa v krajine slúži ako poistný fond, pretože celkový systém nie je chránený pred poruchami a prerušeniami v zásobovaní vodou, čo súvisí so zvýšením počtu spotrebiteľov a zvýšením zaťaženia. A v oblastiach, kde nie sú centralizované systémy a otvorené vodné útvary sa nachádzajú ďaleko, studňa zostáva jediným zdrojom vody.

Výstavba vrtu vo vidieckom dome vlastnými rukami

Studňa sa skladá z 3 častí. Vrchná časť sa nazýva hrot; stredná, najdlhšia časť - hlavný kmeň; časť, ktorá je v prívode vody. Niekedy tiež robia bzučiak - najnižšiu časť budovy, kde sa akumuluje voda. Kryt chráni vodu pred prachom, trávou, pádomlisty, hmyz, dážď a sneh. Hlavný kmeň zabraňuje zamrznutiu vody v zime. Voda je uložená v prívode vody.

Schéma dobre vykopaného a dobre vybaveného vrtu

Hĺbka a štruktúra vrtu v chate závisí od množstva vody, ktorá sa spotrebuje za deň vody. Ak postavíte objekt v suchých pôdach, prívod vody sa umiestni čo najhlbšie a tiež sa ozve bzučiak. Technické ukazovatele vrtu sú teda priamo závislé od vlastností podzemnej vody v konkrétnej oblasti terénu.

Kam kopať

Ak osoba plánuje vykopať studňu v krajine, potom sa bude musieť rozhodnúť o mieste. Prvá metóda detekcie drahocenného miesta sa nazýva biolokácia. Odborníci analyzujú amplitúdu otáčania špeciálneho drôteného rámu a určujú, kde sa nachádza podzemná voda. Vo väčšine prípadov sa takéto predpovede naplnia, ale metóda vedeckého zdôvodnenia nemá. Preto sa často nazýva najreálnejším šarlatánstvom.

Ako určiť hĺbku studne: ak v susedných oblastiach bude hladina vody v studniach av studniach približne rovnaká, berúc do úvahy rozdiely v nadmorských výškach reliéfu s maximálnou pravdepodobnosťou, že sa voda vo vašej studni objaví v rovnakej hĺbke
.

Druhá metóda je menej záhadná. Prieskumné studne a studne sú vykopané na území pozemku dacha. Okrem toho, na určenie hĺbky vody, môžete komunikovať so svojimi susedmi. Ak každý má rovnakú hĺbku studní, potomVáš prípad bude podobný obrázok. Môžete kopať kdekoľvek!

Ak je hladina vody rovnaká, vodonosná vrstva je horizontálna a vodonosná vrstva pokrýva niekoľko štvorcových kilometrov. Ale ak v blízkosti miesta nie sú žiadne studne (300 metrov), potom bude ťažké uhádnuť miesto hneď po prvýkrát.

Za zmienku stojí:

 1. Je vhodnejšie vykopať dekoračnú studňu v krajine v tvrdom teréne, ale bohužiaľ to nie je vždy možné.
 2. Studňa by mala byť umiestnená v maximálnej vzdialenosti od rôznych zdrojov znečistenia (viac ako 30 metrov od zvierat, toaliet a miest s hnojom).
 3. Studňa by mala byť vykopaná bližšie k odberateľom vody, ale nie menej ako 5 metrov od domu.
 4. ​​
 5. Ak pozemok nie je presušený, potom by sa malo podľa studne vybrať najvyššie miesto.

Je možné kedykoľvek v krajine vykopať studňu. Existujú však niektoré črty, ktoré súvisia so sezónnymi zmenami hladín podzemnej vody. Hĺbka sa mení v závislosti od množstva zrážok (sneh a dážď). Vodonosná vrstva dosahuje najvyššiu úroveň v období jarného snehu. Obdobie záplav je preto považované za najnepriaznivejšie pre pokládku studne.

Video: tipy od dobre obchodníka

Vybavenie a nástroje

Je nepravdepodobné, že by niekto vo svojej sekcii opustil vrt. Ako sa darí dobre v krajine? Nie každý letný rezident sa rozhodne postaviť ho sám. To určite nie je ľahká vec. Vyžaduje si to určité znalosti, vynaliezavosť a zručnosti. Ale bolo by totúži! Každý majiteľ môže nezávisle vyrobiť studňu zo železobetónových krúžkov.

Sada nástrojov a zariadení na kopanie vrtu vlastnými rukami

Aby ste sa dobre vykopali, musíte byť trpezliví a potrebným vybavením. A čo je potrebné na výstavbu:

 • rôzne piky;
 • 60) lyžice s objemom 12–30 litrov;
 • navijak, ktorý je určený na zaťaženie približne 600 kg na spúšťanie železobetónových krúžkov;
 • 62) zariadenie na zdvíhanie zeme;
 • preprava pôdy;
 • elektrická píla;
 • 65) miešačka na betón alebo misky na miešanie malty;
 • čerpadlo a niekoľko hadíc na čerpanie vody;
 • lanový rebrík;
 • 68) kladivo na prácu s ťažkými pôdami;
 • elektrické nosiče a osvetľovacie zariadenia;
 • upínacie prípravky na nasadenie krúžkov;
 • kladivo;
 • kábel alebo reťaz.

Samonosné prstence pre vrt

Je často trochu drahé kúpiť prstene vyrobené, takže je jednoduchšie ich vyrobiť sami. Výhodne má ľahká verzia konštrukcie priemer približne 90 cm s hrúbkou steny 7 centimetrov a výškou 90 cm. Materiály na výrobu krúžkov a debnenia: štrk, cement, piesok, armatúry, mazivá, skrutky a matice, železné plechy.

Štít vyrobený z hrubej preglejky alebo dosiek by sa mal umiestniť na rovný povrch. Šírka tienenia by mala byť približne o 30 centimetrov väčšia ako priemer železobetónového krúžku. Pre spoľahlivosť a jednoduchosť použitiadebnenie je vyrobené z 2 vrstiev železnej krytiny.

Takto vyzerajú betónové prstence dobre
.

K získanej dĺžke pásov železa pridajte približne 4 centimetre, aby sa spojili s krúžkami. Za týmto účelom vyvŕtajte na koncoch pásov na každej strane dva otvory, cez ktoré prechádzajú skrutky a upevnite ich maticami, ktoré sú zvyčajne umiestnené na vonkajšej strane debnenia. Pred betonážou sa odporúča mazať tukom.

Debnenie musí byť upevnené na doske 3 - 4 drevenými vzperami. Na zvýšenie pevnosti betónových krúžkov sa zvyčajne používajú prstencové tvarovky s priemerom do 8 milimetrov a vertikálne stojany. Potom by ste mali umiestniť 2 krúžky na výšku debnenia.

Príprava betónovej malty

Cement sa odoberá 1 časť, čistý piesok - 3 časti, umytý štrk - 4. Čím menšie sú sutiny, tým lepšie. Pre dva prstence, ktoré sú umiestnené na spodnej strane bane, je pomer týchto zložiek nasledovný: 1,5 až 2 až 4. Betónový roztok by mal byť pripravený v železnom kúpeli alebo v žľabe pri použití miešačky betónu. Cement a piesok sa dôkladne premiešajú, voda sa trochu naleje. Čím hrubší je betónový roztok, tým vyššia je kvalita prstenca.

Takto sa pripravuje roztok: dôležité je rovnomerné miešanie pri zachovaní ekvivalentnej hustoty
.

Ďalej pridajte k zmesi drvený kameň a dôkladne premiešajte. Pomocou rýča alebo lopatky s maltou je potrebné dobre vyplniť debnenie a lepidlo barom. Keď sa naplníŠtvrtinu výšky, spevnite výstužný krúžok a namontujte výstužné tyče s výškou 80 až 85 centimetrov pozdĺž jeho vonkajšieho obvodu. To bude trvať asi 6 - 8 regálov. Potom je potrebné vyplniť tri štvrtiny a znížiť nasledujúci kruh. Zvyšný roztok sa naleje.

Aby bol krúžok rovnomerný v hrúbke, je bežné vkladať do debnenia 5 drevených vložiek do dĺžky 7 centimetrov. Po odstránení debnenia sa odstránia. Kým betón stvrdne, nemôže byť otrasený. Debnenie sa demontuje po 8-10 dňoch, krúžok opatrne vylezie na okraj, prevalie sa na iné miesto a spadne na koľajnice na zem. Konečne sa zatvrdí za 20 dní. Zvyšné krúžky sa vyrobia podobne. Ich počet sa určuje na základe hĺbky zvodnenej vrstvy (6 - 12 krúžkov).

Nainštalujte krúžky

Keď sú všetky krúžky pripravené, môžete ich nainštalovať. Za týmto účelom vykopať kruhový otvor s priemerom do 150 centimetrov, vložiť do neho prsteň a vykopať pôdu vo vnútri. Keď pod jeho váhou prsteň klesne na vykopanú úroveň, je potrebné položiť ďalší a celý proces zopakovať.

Betónové krúžky spadajú do vrtu pod vlastnou váhou
.

Ak prstene pod vlastnou váhou prestali padať, potom sa vyskytla odchýlka od vertikálnej osi - prstene odišli. Ak chcete pokračovať v práci, odporúča sa položiť na horný krúžok drevený štít a nakresliť na ňom čo najviac kameňov a zemín. Po niektorých sa krúžky vyzrážajúa môžete pokračovať.

Čo je zdvíhací mechanizmus

Po umiestnení dvoch krúžkov sa vyžaduje zdvíhací mechanizmus. Na oboch stranách krúžkov je potrebné nainštalovať dva statívy a položiť hrubú rúru s priemerom asi 50 mm. Na to je upevnená konzola s valčekom alebo kladkou, cez ktorú je reťaz vyhodená. Jeden koniec reťaze by mal byť spustený do studne, aby sa vedlo zdvihnúť vedro so zemou na povrch, a na druhej strane je potrebné pripojiť „psa“ na zavesenie vedra.

Ďalej by mali byť krúžky utesnené cementovou maltou, opatrne zatavené všetky spoje vo vnútri a zvonku. Horný krúžok nad úrovňou zeme by mal vzrásť asi o 40 cm. S výskytom vody kopanie studne v krajine by sa nemalo zastaviť.

Záverečná etapa

Čerpanie a tvorba dna

Musíme ísť hlboko, až kým voda nezačne rýchlo prísť. Na čerpanie je obvyklé používať bežné čerpadlo s hlbokými jamkami. Po čerpaní vody by sa mala prehĺbiť ďalších 50 cm. Keď však hladina vody príde rýchlo a zvodnená vrstva sa otvorí do dostatočnej hĺbky na dodanie potrebného množstva vody, môžete prestať pracovať.

Voda začala prichádzať

Pri napĺňaní studne sa umyje veľa piesku - malý alebo zaprášený vodou nasýtený piesok. Musí sa odčerpať čerpadlom. Od prvého času nebude možné úplne odčerpať piesok, takže postup sa bude musieť opakovať za mesiac.
Odporúča sa ponechať dieru v hornej časti druhého krúžku.pre potrubie, cez ktoré bude prúdiť voda do domu. Spodná časť hotovej studne by sa mala naplniť dobre premytými veľkými kameňmi a na vrchole by sa mala poslať vrstva umytého sutiny alebo štrku. Okolo horného krúžku by sa mal vytvoriť zámok z hlinky.

Konštrukcia vrtu na chate

Dekoratívna studňa z zrubu

Po dokončení inštalácie krúžkov sa mnohí záhradníci pýtajú, ako sa má v krajine ozdobiť studňa? Nad studňou si môžete vytvoriť dom, ktorý ochráni vodu pred zrážkami a všetkými druhmi odpadu. V najjednoduchšej forme sa domček z dosky stavia na vonkajšej strane s rukoväťou a sedlovou strechou. Potom postaviť krídlové dvere, cez ktoré sa zdvíha lopaty a padá na reťaze. V studni je možné postaviť žeriav.

Výzdoba studne

Uskutočnenie dobre v krajine si nevyžaduje veľa predstavivosti. Betónový krúžok je obyčajne obložený umelým alebo prírodným kameňom, ako aj tehlou, alebo je uzavretý zrubom. Prsteň môžete zavrieť na vrchu dvomi sklopnými viečkami a na masívne podpery položiť sedlovú strechu a bránu. Strešná krytina je prírodná alebo mäkká dlažba, medený plech, drevený šindľ alebo bežná železná krytina.

Pôvodné myšlienky na poskytovanie fotografií zo studní

Video: Ako ozdobiť studňu v krajine

Pozrite si katalóg videí s možnosťami na zdobenie studní v prímestských oblastiach:

Z tohto dôvodu studňa zostáva rovnakájednou z najbežnejších možností pre zásobovanie vidieckych domov vodou. Kompetentne navrhnutý a vybavený čerpadlom, je schopný poskytnúť obyvateľom chaty ľadovú vodu.