No v krajine vlastnými rukami, najjednoduchší spôsob vŕtania

Krajina bez vody je malá púšť. Nie je možné rozbiť kvetinový záhon, ani vybaviť bazén alebo iné civilizačné výhody zásobovania vodou, ktoré sú pre osobu známe a nevyhnutné. V takejto situácii je len jedna cesta - studňa v krajine vlastnými rukami alebo na objednávku. Všetko záleží na vašich peniazoch a ochote pracovať. Ak je sila a entuziazmus kompletná, potom bude na Vašom ramene taká ťažká práca, ako zariadenie v krajine. Pozrime sa, aké studne môžu byť vôbec a ako sa líšia.

Druhy studní pre autonómne zásobovanie vodou
\ t

Najjednoduchšia studňa na habeš

Ide o studňu s jamkami, alebo vrtnú ihlu, ktorú si môžete vŕtať sami. Je vhodný do oblastí, kde leží zvodnená vrstva v hĺbke 3-12 m. Je dôležité, aby v blízkosti (v okruhu 30 m od studne) neboli septiky, žumpy, septiky, skládky a iné kontaminujúce látky.zdrojov.

Je veľmi dôležité vybrať si správne miesto pre habešskú studňu
.

Pre takúto studňu bude potrebné mať rúry, padací filter, vŕtačku, babičku s podblokom, svorku. Buryat vrt ako vo dvore, tak v suteréne domu samotného. Potom môžete vodu používať aj v zime. A ak na vývod položíte čerpadlo aj ručný stĺpec, môžete si zabezpečiť vodu aj v čase nedostatku elektriny.

Ekonomická piesočná studňa

Typické usporiadanie piesku

Takáto studňa sa vŕta na získavanie vody z piesčitej zvodnenej vrstvy, ktorá sa zvyčajne nachádza v hĺbke do 50 m. Kvalita vody sa však musí pravidelne kontrolovať.

Vyššie uvedené pravidlo o potrebe ďaleko od zdrojov znečistenia podzemných vôd je tiež dôležité. Hrubý vodný filter, ktorý sa nachádza na samom dne studne, by sa mal pravidelne čistiť. Životnosť takejto studne je 10-15 rokov.​​

Artézsky dlhodobo dobre fungujúci

Typický návrh artézskeho vrtu

Na zemi, kde sa nachádza vápenec, je možné z nej extrahovať vodu. Prítomnosť takéhoto rezervoára možno nájsť buď od susedov (existujú artézske studne v okrese?), Alebo objednaním experimentálnej studne od špecialistov. Nezávisle na vŕtaní taký otvor nebude fungovať, pretože hĺbkavápencové zvodnené vrstvy - 30 - 200 m. Objednanie príslušnej práce od špecialistov je pomerne nákladné. Ale keď máte na Vašom pozemku podobnú zásobu vody, môžete si byť istí, že vaše deti a vnúčatá nebudú mať problémy s vodou. Na čerpanie vody z takejto studne budete potrebovať kovovú nádrž, v ktorej je nainštalované čerpadlo a hydroakumulátor. Pod podzemným potrubím je možné preniesť vodu do domu. Úspora bude možná v prípade, že studňa na chate bude získavať prostriedky z niekoľkých prímestských oblastí. Potom zásobovanie vodou v krajine zo studne nebude sen, ale realita.

Ako vŕtať studňu v krajine?

Na poskytnutie vody na stavenisko sa musíte rozhodnúť, aké množstvo vody (debet) vás zaujíma. Ak je to asi 10 metrov kubických. za hodinu, potom bez artézskej studne nestačí. Ak je to 1-1,5 kubických metrov. v jednu hodinu sa môžete zastaviť na habešskej studni a piesočnatej studni. Najmä preto, že ich môžete sami vyvŕtať. Ako sa dobre v krajine, a bude ďalej diskutovať.

Miesto pre vrt nie je príliš ďaleko od domu - nie viac ako 3 m. Potom bude ľahšie položiť vodovod. Ak by sa na mieste už nachádzali pieskové studne, potom by sa nový mal odvŕtať od starých.

Čo potrebujú domáce vŕtačky?

Statív s navijakom na vŕtanie

Na vŕtanie studne vlastnými rukami budete potrebovať:

 • ropná plošina - statív vyrobený zo silnej guľatiny alebo kovových rúrok a pripevnený k nej \ tnavijak na zníženie vzostupu vŕtacieho nástroja;
 • vŕtacie nástroje (pozostávajúce zo stĺpika na vŕtanie, jadrovej rúrky,tyčí s ;
 • vrták (pre rôzne druhy pôdy používajte vrták, lyžicu, lyžicu, hadec);
 • lopaty.

Proces vlastného vŕtania

V mieste určenom pre studňu je vykopaná diera, tzv. Diera, ktorej veľkosť je 1,5 x 1,5 m. Aby sa zabránilo striekaniu stien, sú obložené doskami alebo preglejkou. Nainštalujte vrtnú súpravu (statív). Môžete použiť ready-made, ale môžete si vyrobiť z troch guľatín s priemerom do 15-20 cm, upevniť navijak na mieste upevnenia guľatiny. Vŕtací stĺp môže pozostávať z troch, štyroch alebo viacerých metrov dlhých tyčí upevnených závitom (spojkou) do jednej rúry a vybavených svorkami na zostupné stúpanie. Ak je studňa má byť plytké, potom môžete urobiť s pol metra tyče bez použitia statívu. Priemer rúrky jadra závisí od priemeru budúceho čerpadla. Medzera medzi nimi musí byť najmenej 5 mm. Najvhodnejšie rúry s priemerom 114 - 219 mm.

Proces rotačného nárazového vŕtania

Vŕtanie studní sa vykonáva rotačnou metódou. Aby sme mohli vrtať dobre, potrebujeme úsilie dvoch ľudí, ktorí budú otáčať činku. Jedna osoba otočí tyč s plynovým (plynovým) kľúčom a druhá zasiahne tyč samotnou kladivom a dieruje skalu. Ešte efektívnejší spôsob: dva posúvajte činku adve pomocou navijaku ho zdvihnú a spustia do studne, dierujúc skalu.

Značky musia byť umiestnené na samotnom ramene. Koniec koncov, po 50-60 cm musí byť šnek vytlačený a očistený od pôdy. Vŕtanie je proces, ktorý je úplne závislý na skaláchs . Preto pri vŕtaní studní je potrebné použiť rôzne typy vrtákov. Dosiahnutie tvorby vodného ložiska bude indikované prítomnosťou vlhkosti v hornine extrahovanej zo studne. Po dosiahnutí príslušnej hladiny vody sa studňa vyčistí škrabkou a preplachovacím čerpadlom piesku a pevných látok.

Zariadenia pre autonómny zdroj vody

Schéma zariadenia kesónu a pripojenie studne k autonómnemu systému zásobovania vodou

V prípade vrtných zariadení budete potrebovať:

 • puzdro (kovové, plastové);
 • filter;
 • čerpadlo;
 • bezpečnostný kábel;
 • vodotesný kábel;
 • potrubie alebo hadica na zdvíhanie vody;
 • ventil;
 • .

Studňa je vybavená filtračnou kolónou pozostávajúcou z filtra a puzdra. Filter je vyrobený z puzdra, navíjaním perforovanej sieťoviny. Voda sa čerpá cez puzdro a filter sa umyje.

Čerpadlo je prednastavené. Koniec koncov, jeho rozmery by mali zodpovedať priemeru puzdra. Pri výbere čerpadla je tiež dôležité zvážiť debet studne, hĺbku vody, zaťaženie čerpadla, ktoré závisí od hĺbky studne samotnej ajeho odľahlosti od domova. Ak je hĺbka studne väčšia ako 9 m, potom použite čerpadlo vrtu, ak je menšie - potom povrchovo samonasávacie.

Zariadenie kesónu je nádrž používaná na inštaláciu zariadenia a na údržbu studne .

Ponorné čerpadlo sa spúšťa do studne upevnenej na bezpečnostnom lane alebo potrubí. K čerpadlu pripojte kábel, ktorý musí byť vodotesný a vodovodné potrubie (alebo hadicu). Priemer takejto rúrky môže byť 25, 40, 50 mm, v závislosti od debetu studne. Rúra je odvádzaná do vrtu a hermeticky privarená k hornej časti kesónu. Prívod vody je regulovaný ventilom, ktorý je inštalovaný na potrubí. Caisson zo strán pokrytých zeminou. Teraz je možné dosiahnuť studňu len cez poklop na povrchu zeme. Z kesónu na priekope je voda prenesená do domu .

Ako čistiť studňu na chate?

Dlhodobá prevádzka vrtu v čase vedie k jeho upchávaniu. Ako o tom vieme? Z kohútika! Prúd vody klesá, voda vychádza vzduchom, trhá, vo vode sú nečistoty, bahno, piesok. Ak sa v čase takáto studňa „neošetrí“, potom budete musieť vykopať novú. Ako sa čistia studne? Je ich niekoľko.

Použitie vzduchového kompresora. Na potrubných vrtoch vytvorte vákuovú trubicu. K nemu je pripojený kompresor a pod vysokým tlakom sa vyfukuje studňa. Táto metóda je vhodná na čistenie od kalu. Ak sa okrem kalu, železa a vápenca nachádzajú aj usadeniny, potom bude preplachovanieneúčinné.

Pomocou vodného kompresora. Jamka sa premyje pod silným tlakom vody. Je účinný len proti bahnu a piesku.

Systém čistenia studne skratom

Revolučnú metódu možno nazvať metódou skratu pomocou metódy explózie. Na tento účel je elektrický kábel oddelený , zaskrutkovaný do zátky , drôty sú odkryté, oddelené a spojené tenkým medeným závitom . Toto zariadenie sa vloží do medikačnej fľaše

naplnenej čiernym práškom
a uzavrie zátkou. Toto zariadenie sa zníži na dno jamkypripevnením závažia. Ako ponor, môžete použiť kus olova alebo oceľové rúrky. Potom je zástrčkaz elektrickej šnúry pripojená k sieti 220 W a okamžite vypnutá. V studni nastane výbuch. Je bezpečnejšie vykonávať podobné experimenty s pol naplnenou bublinou dvakrát za sebou. Ak voda ide, potom môžete zastaviť, ak nie, potom použiť plnú bublinu.

S kyselinou. Po vyfúknutí studne kompresorom sa do nej naleje kyselina. Metóda je veľmi nebezpečná, takže človek musí chrániť tvár, oči, nosiť respirátor čo najviac. Keďže v popoludňajších hodinách pri požiari nenájdete kyselinu, ľudia si zvykli používať kyselinu na batérie. Po naliatí kyseliny do jamky ju uzavrite na niekoľko dní. Po čase, opäť vyzbrojený ochranným vybavením, sa viečko odstráni. Po pripojení čerpadla načerpajte vodu do 7 hodín. Potomprocedúry môžu byť opité len v mesiaci, a ak už skôr - po dodatočnej filtrácii.

Ako vidíme, v samočistení studní je veľa nedostatkov. Preto, aby sa zachovala studňa, a aby ju maximálne vyčistili, uchýliť sa k službám profesionálov. V opačnom prípade je možné namiesto poškodenia a neskúsenosti zničiť potrubie. "Blázon platí dvakrát," hovorí populárna múdrosť. Preto je lepšie platiť špecialistom na čistenie a opravu studní raz za 10 rokov, než vykopať nový.

Video: profesionálne vŕtanie a stavba vrtov