Obnova studní pri nižších výrobných rýchlostiach: urobte si to sami alebo pozvite špecialistov

Životnosť studní je obmedzená. Artézsky vydrží dlhšie ako studňa „na vode“, ale tiež nie nekonečne. Je veľmi zriedkavé, aby zdroj vody úplne a náhle vyschol. Tento jav je spojený so zánikom (odvodnenie) zvodnenej vrstvy a v tomto prípade sa nedá robiť bez drahého prehlbovania. Častejšie však hovoríme o postupnej regresii zdroja: o výraznom poklese produktivity, zhoršení kvality vody. V tomto prípade je pravdepodobné, že môže byť reanimovaný. Existujú spoločnosti, ktoré poskytujú tieto služby, ale môžete sa pokúsiť obnoviť studňu vlastnými rukami.

V ktorých prípadoch sa vyžaduje zhodnotenie vrtu

Zníženie vlastností zdroja môže byť spôsobené nesprávnym fungovaním vrtu a prirodzenými príčinami. Zvážte, aký druh problémov môže čakať na majiteľov studní v procese ichaké sú ich dôvody, ako sa im vyhnúť alebo ich zdržať.

Zníženie kvality vody bez zníženia prietoku

Zníženie kvality vody pri zdroji sa môže vyskytnúť z týchto dôvodov:

  • Do plášťa (pracovný reťazec) spadli nečistoty. To sa stáva, keď kesón, ktorý nie je dostatočne chránený pred vonkajším prostredím alebo ešte nevybavenou studňou, preniká do búrkovej vody alebo roztopí vodu.
V žiadnom prípade nedovoľte, aby sa nečistoty z povrchu dostali do šnúry pracovného vrtu. Ihneď po vŕtaní a prvom prepláchnutí na ne nainštalujte špeciálny utesnený hrot

Voda môže byť zakalená mechanickými nečistotami, v takom prípade stačí na čerpanie zdroja niekoľko hodín. Je horšie, ak škodlivé mikroorganizmy prenikajú z čistého podzemného prostredia. Napríklad baktérie oxidu železitého a iných nežiaducich "hostí" dávajú vode veľmi nepríjemnú chuť a vôňu. Infikovaný zdroj bude musieť „liečiť“. Dezinfekcia studne pomocou tradičných antiseptík pomáha: manganistanu draselného, ​​peroxidu vodíka. „Liek“ sa naplní, niekoľko hodín čaká, jamka sa umyje, po niekoľkých dňoch je jasné, či sa dosiahol požadovaný výsledok. V extrémnom prípade, ak nepomôže viac umývaní, použijú sa prostriedky obsahujúce chlór. Existujú aj špeciálne prípravky na dezinfekciu vodovodných potrubí, ale nie sú lacné. Na konci liečby musí byť jamka opatrne niekoľko dní,Opláchnite.

  • V dôsledku korózie oceľového puzdra sa hrdza a dokonca aj pôdne častice dostanú do vody, ak sa spoje uvoľnia. Voda je spravidla priehľadná, ale v nej sa vyskytujú malé tuhé častice, čo pomôže inštalácia filtra z mechanických nečistôt.

Na presnejšiu "diagnostiku" by sa mala vykonať laboratórna analýza vody. To umožní určiť charakter opatrení pre "spracovanie" zdroja, vybrať správny filtračný systém.

Ak problém nie je zníženie prietoku zdroja, ale zhoršenie kvality vody, začnite opatrenia na opätovné oživenie vrtu laboratórnou analýzou vody.

Zníženie prietoku zdroja

\ t

Plytká dobre umiestnená vrchná časť vložky môže počas obdobia sucha úplne vyschnúť. Po silnom daždi alebo roztopenom snehu sa voda znovu objaví. Produktivita studne „na piesku“ môže tiež klesať v závislosti od sezóny, ale len mierne. Ak sa predtým normálne pracujúce ponorné čerpadlo začalo „lapať po dychu“ na dlhotrvajúcom deliacom potrubí alebo na ochranu pred prácami na sucho, existuje dôvod na obavy. Prietoková rýchlosť klesá a regresia bude pravdepodobne pokračovať. Až do tej miery, že zdroj bude úplne bezcenný. Zhoršenie vlastností vrtu sa môže vyskytnúť z týchto dôvodov:

  • Nesprávna prevádzka. Studňa by sa mala pravidelne čerpať. Ak nikto nežije v dome a nepretržite nepoužíva vodu, aspoň raz za mesiac by mal byť z neho čerpanýniekoľko sto litrov vody. V prípade, že zdroj zostane bez použitia po mnoho mesiacov, pôda v zóne prívodu vody, ako aj filter začne upchávať drobnými časticami, „bahnom“. Soli vápnika sa ukladajú do tvrdej vody, studňa sa „kalcinuje“. Malé častice, ktoré sú nehybné, hromadia sa a sú stlačené, vytvárajú pomerne pevné vrstvy. Póry v pôde a otvory vo filtri sa upchávajú, kaly sa môžu hromadiť v pomerne hrubom, nevypierateľnom sedimente v spodnej časti rúrky skrine, voda sa zastaví prúdením do kolóny. Po dobu jedného alebo dvoch rokov môže byť nedostatočne intenzívne používanie zdroja pokazené. K umlčaniu a kalcinácii dochádza prirodzeným spôsobom, a to aj pri správnej prevádzke. Ale zvyčajne je tento proces dlhý a trvá celé desaťročia.
V priebehu času sa v vrtu hromadia kontaminanty rôzneho pôvodu, čo znižuje jeho vlastnosti a životnosť zariadenia. Zdroj pitnej vody však možno oživiť
.
  • Ak filter na dne chýba, je zle vyrobený alebo je poškodený, piesok môže prúdiť do skrine zdola. Piesok a nečistoty môžu preniknúť dovnútra a v dôsledku úniku potrubných spojov pracovného stĺpika, ktoré sú dôsledkom korózie.

V prípade, keď dôvodom poklesu prietoku nie je zánik vodonosnej vrstvy, ale znečistenie zdroja, existuje šanca, že bude možné obnoviť studňu vlastnými rukami.

Metódy regenerácie vrtu

Tak, ako obnoviť vlastné vrtyruky, ak sa dostala do rozpadu? Bohužiaľ neexistuje univerzálny spôsob, ako obnoviť studne, čo by vždy zaručilo pozitívny výsledok. Existuje však množstvo spôsobov s rôznou účinnosťou, pomocou ktorých je možné odstrániť určité kontaminanty z výrobného reťazca, filter a pôdu v oblasti odberu vody.

Čerpanie vibračným ponorným čerpadlom

Na rozdiel od produktívneho obežného ponorného čerpadla je jednoduché vibračné čerpadlo nenáročné na kvalitu vody. Ak zdroj neschne, môžete sa najprv pokúsiť vyfúknuť piesok, hrdzu, kaly a iné nečistoty zo dna studne, vyčistiť bahno z priľahlej pôdy pomocou „Kid“, „Brook“ alebo ich analógu, ktorý je známy všetkým obyvateľom leta. Čerpadlo voľne zdvíha vodu z hĺbky 40 m, niektoré modely pracujú do 60 m. Vibračné čerpadlo by sa malo inštalovať prakticky na dno, aby nasávalo piesok a nečistoty.
Pravidelne ho zdvihnite vyššie, aby sa opláchla čistou vodou a potom spustila. Raz za hodinu vypnite na 15 minút a nechajte vychladnúť. Ak je prúd vody zreteľne oslabený, čerpadlo by sa malo zdvihnúť na povrch a ručne odstrániť malé kamienky, ktoré sú upchaté pod gumovou membránou. Pri tomto spôsobe prevádzky dochádza k zvýšenému opotrebeniu membrány a je potrebné ju vymeniť, odporúčame ju vopred zakúpiť. Membrána je lacná, výmena trvá asi 15-20 minút. Je potrebné sa pripraviť na to, že proces čistenia zdroja môže byť dlhý. Bohužiaľ, výkon vibrátora je malý, s vážnymMetóda nie je vždy účinná, ale jednoduchá a cenovo dostupná.

Odstránenie puzdra tlmivkou

Obnovenie studní tlmivkou je účinné v prípadoch, keď sa na dne nahromadila veľká vrstva piesku a malé kamienky. Slimák je kus oceľového potrubia, ktorého dnom je ventil s podložkou a guľou.

Dizajn zhelonka je elementárny, ale robiť to nie je také jednoduché. Môžete si kúpiť ready-made alebo skúste si prenajať

S pomocou kábla sa škrupina prudko zníži na dno skrine, upchá sa pieskom a bahnom. V tomto okamihu sa lopta zdvihne a až do polovice kilogramu sa piesok dostane do diery, pričom škrupina sa nadvihne, troska sa odstráni, proces sa zopakuje.

Hmotnosť zhelonka je značná a kábel je ťažký. Ak je studňa hlboká, bude ťažké vyrovnať sa s projektilom manuálne, dokonca aj spolu, je potrebné mechanické zariadenie - statív s navijakom

Nie je potrebné používať ťažký oceľový pôdorys pre studňu s polymérnym puzdrom, existuje riziko poškodenia jeho plastu. Ak je zdroj nainštalovaný, je potrebné opatrne ovládať projektil. Po odstránení hlavnej vrstvy trosky v krehkej filtračnej zóne je lepšie prejsť na iný, šetrnejší spôsob odstraňovania nečistôt.

Hromada piesku odstráneného z bežného dachového vrtu umývadlom

Spláchnutie povrchovým čerpadlom

Môžete vyskúšať prepláchnutie studne zhora privádzaním čerpadlom,nachádza sa na povrchu, veľké množstvo vody zhora nadol. Čerpadlo sa používa, čo je dôležitejšie, silnejšie. Pre spláchnutie musíte mať zdroj alebo veľmi významný prívod vody. Hadica z čerpadla musí byť spustená dole, vo filtračnej zóne. Voda pod tlakom klesá, eroduje sedimenty na dne studne a vychádza zhora, pričom s ňou berie znečistenie. Vzhľadom k tomu, že na povrch prúdi veľké množstvo vody, je potrebné predvídať odvodňovacie priekopy, inak bude celá oblasť zaplavená. Treba dbať na to, aby sa znečistená voda nedostala späť do studne. Ďalšou možnosťou je spustenie premývacej kvapaliny v uzavretej slučke. Objem nádrže pripravte v blízkosti objemu pracovného stĺpca. Na puzdre vytvorte kryt, ktorý nasmeruje čerpanú vodu do nádrže. Voda vstupujúca do nádrže sa čerpá späť do studne. Tak sa zabijú dva vtáky s jedným kameňom: nezmenia miesto na bažinu a odstránia závislosť od ďalšieho zdroja vody. Problémom umývania pôdy nie je možné túto metódu vyriešiť, ale je reálne umývať filter a puzdro z jemného piesku, bahna a hrdze zvnútra.

Pripravte sa, bude tam veľa špinavej vody. Aby nedošlo k zaplaveniu lokality, je potrebné predvídať spôsoby jej odstránenia
.

V dobrú, návaly lepšie nepoužívať kompaktné čerpadlo a špeciálne zariadenia, ktorý je schopný vytvoriť silný prúd kvapaliny. Výborný požiarny alebo komunálny zavlažovací stroj.

Odstránenie kontaminantov stlačeným vzduchom (prebublávanie)

Táto metóda je podobná tejto metóde.predchádzajúce, rozdiel je v tom, že dno nie je čerpaná voda a kompresor stlačeného vzduchu. Na konci hadice by mal byť umiestnený oceľový postrekovač s množstvom otvorov. Mali by ste sa pokúsiť umiestniť ho priamo do hrúbky piesku a bahna. Vzduchové bubliny v kvapalnom médiu sa pohybujú smerom nahor. Stúpajúc na povrch, prenášajú so sebou znečistenie, privádzajú ich na povrch. Na zaistenie konštantného odtoku zmesi vody a vzduchu je potrebné neustále vháňať vodu do rúrky plášťa v množstve dostatočnom na kompenzáciu jeho odtoku. Táto technológia čistenia neumožňuje opláchnutie silne silného a piesčitého zdroja. Ale je jemná. Neexistujú žiadne hrubé mechanické účinky, vodný ráz, nehrozí nebezpečenstvo poškodenia filtra, ak je vyrobený z jemnej sieťoviny. Táto metóda je najvhodnejšia pre plastové kryty.

Metóda hydraulického rázu

Ak sa piesok vyťaží zo studne, výrobná rúra sa prepláchne, ale voda sa nezdá, s najväčšou pravdepodobnosťou je husto upchatá bahnom a filter a okolitá pôda sú zarastené vápenatými usadeninami. V prípade, že dlhodobé čerpanie s čerpadlom nevedie k výsledku, môže pomôcť metóda vodného rázu. Čiastočne naplnenie puzdra vodou, časť potrubia s priemerom o niečo nižším, ako je puzdro, sa drasticky zníži na oceľový kábel oceľového lana. Ak chcete ovládať projektil bude mať približne rovnako ako zhelonkoy.Edlglit pracovné navijak alebo statív s blokom. Alternatívne, dumping a zdvíhanie rúry, môžete skúsiť "triasť" trubice a postupnezničiť. Po použití hydrostatickej metódy musí byť zdroj čerpaný. Ak cieľ nie je úplne dosiahnutý - zopakujte postup na dierovanie korku vodným kladivom. Môže existovať mnoho takýchto cyklov. V starých kovových a plastových studniach je potrebné byť opatrný, pri absencii skúseností je lepšie sa tejto metódy zdržať.

Projektil na vytvorenie kladiva v pracovnom stĺpci

Kombinované spláchnutie studne dvoma čerpadlami

Hlboké studne, kde je použitie machu problematické; , Povrch privádza značné množstvo vody do kolóny, pretrepáva kvapalinu. Ponorné výpary tekutiny spolu s pieskom a kalu na vrchol. Kombinovaný spôsob môže byť celkom účinný, pretože dochádza k súčasnému umývaniu skrine, filtra a okolitej pôdy. Ponorné čerpadlo (je žiaduce používať výkonné odstredivé) by sa nemalo znižovať až na dno, v prítomnosti hrubého piesku a kameňov vo vode existuje riziko jeho zlyhania. Na rozdiel od predchádzajúcich spôsobov čistenia pri preplachovaní dvoma čerpadlami nie je potrebné odstraňovať ponorné čerpadlo, ktoré je v ňom pôvodne inštalované z puzdra, môže byť použité počas práce.

Pri kombinovanom umývaní by sa ponorné čerpadlo nemalo spúšťať priamo na dno (oblasť s pieskom, piesok). Ale prívod hadicevoda z povrchu by mala byť čo najnižšia. Ak chcete položiť na spodok skrine, na konci zaistite náklad

Ktorá metóda čistenia vrtov

Teoreticky každá metóda čistenia vrtov vo väčšom alebo menšom rozsahu zodpovedá jednej z príčin poklesu produktivity zdroja, typu znečistenia. V praxi je pre odborníka dokonca ťažké presne určiť, čo spôsobilo pokles prietoku studne. Okrem toho často dochádza k zhoršeniu charakteristík zdroja pri súčasnom pôsobení niekoľkých negatívnych faktorov. V prípade, že jedna z nižšie uvedených technológií na obnovenie výkonu zdroja nepomohla, môžete použiť iné. Možno, že úspech spočíva v komplexnom riešení problému. Ak je výrobný plášť značne upchatý pieskom, odporúča sa začať s odstránením pieskovej zátky plášťom a až potom začať proces prania. Ak sa nedosiahne požadovaný výsledok, prejdite na metódu vodného rázu a potom opláchnite, aby ste sa zbavili usadenín vápenatej soli, použite premývaciu kvapalinu - roztok kyseliny ortofosforečnej, ktorý by sa mal po spracovaní neutralizovať jedlou sódou.

Vo všeobecnosti sme načrtli iba najprístupnejšie metódy umývania vrtov, existujú aj iné technológie, ktoré sú menej dostupné.

Osobitné vybavenie je schopné jemne a účinne oživiť takmer všetky opotrebované studne. Ak samozrejme, aquifer vyschol

Obnova studní na vodu vlastnými rukami nie je ľahká úloha, je veľmi ťažké znovu zladiť hlboké (viac ako 30 m) studne so silným poklesom produkcie. Nie je to tak, že budete schopní zvládnuť úlohu sami bez toho, aby ste mali špeciálne vybavenie a vedomosti, príslušné skúsenosti. Okrem toho, nečinné opatrenia môžu situáciu ešte zhoršiť. Možno, že jeden z čitateľov po prečítaní nášho materiálu urobí racionálne rozhodnutie, aby nestrácal čas a peniaze, ale okamžite sa obrátil na odborníkov.