Oceľové rúry pre vykurovanie a armatúry pre oceľové rúry - pevnosť a trvanlivosť ocele

Jedným z hlavných prvkov vykurovacieho systému sú oceľové rúry, ktoré majú v súčasnosti na trhu moderných stavebných materiálov veľa konkurentov. Tieto menej populárne oceľové rúry však nie sú oceľové. Pre spoľahlivé spojenie úsekov vykurovacej siete, priemysel vyrába kovanie pre oceľové rúrky, ktoré sú závitové. Preto je možné inštalovať vykurovacie zariadenie vlastnými rukami pomocou kľúčov a kľúčov. To je minimum nástrojov, ktoré musíte mať vo vašom arzenáli majster inštalatér. Pri inštalácii rúrok s veľkým priemerom použite prírubové armatúry alebo použite metódu zváraných spojov. Aby bolo možné vykonať vysoko kvalitný zvar, musí už mať príslušnú kvalifikáciu a high-tech vybavenie.

Výber rúrok na vykurovanie

Proces výberu rúrok na inštaláciu vykurovacieho systému by sa mal brať veľmi vážne, berúc do úvahy množstvo týchto faktorov:

 • skrytá alebo vonkajšia metóda pokladania vykurovacích potrubí;
 • potreba izolácie potrubia, ak ktorákoľvek časť siete prechádza mimo vykurovaného priestorupriestory;
 • úroveň tlaku chladiaceho média a jeho priemerná hodnota teploty vo vykurovacom systéme;
 • konfigurácia vykurovacieho systému (priame alebo zložité);
 • zavedenie systému opráv s vlastnými silami v ďalšej prevádzke.
Izolované oceľové rúry
\ t

Metódy výroby oceľových rúr

1. Bezproblémová metóda výroby rúr. Je to pomerne drahá, ale veľmi spoľahlivá možnosť.
2. Spôsob zvárania umožňuje získať pozdĺžne a špirálové oceľové rúry z nehrdzavejúcej ocele. Ich rozdiel, ako vyplýva z názvov, spočíva vo výbere typu zvaru. V procese výroby, pri ktorom sa používa aj tvárnenie za tepla, sa vyrábajú aj rúrky deformované za tepla, okrem toho sú tu rúrky deformované za studena, ktorých uvoľnenie sa opiera o technológiu tvárnenia za studena.

Rozsah výroby oceľových rúr

Zoznam rúr vyrobených podnikom, ktorý spĺňa schválené štátne normy, je rozsah. Výrobná kapacita tohto potrubného mlyna závisí od toho, aká rozsiahla je.

Okrem toho je v skladoch uvedený aj sortiment oceľových rúr a môže byť usporiadaný vo forme tabuľky, v ktorej sú uvedené typy predajných rúr a ich hlavné parametre.

Meradlo oceľových rúrok

Pri vytváraní zmesi oceľových rúrok sa zohľadňuje niekoľko faktorov:

 • trieda ocele používaná na výrobu rúr; 43) technológia ich výroby;
 • hrúbkasteny;
 • 45. dostupnosť dodatočného spracovania;46. miesto určenia rúrok.

Všetky rúry zahrnuté v sortimente výrobkov výrobcu musia spĺňať štandardné veľkosti a iné technické charakteristiky definované celou škálou štátnych noriem: GOST 10704-91, GOST 28548-90, GOST 20295-85, GOST 8639-82, GOST 8645- 68, GOST 8732-78, GOST 8734-75, GOST 3262-75.

Montáž oceľových rúr a ich ohýbanie

\ t

Pri výbere oceľových rúrok, ako aj pred začatím inštalačných prác je potrebné starostlivo zvážiť výrobok, aby sa zabezpečilo, že pri dodávke materiálu do predmetu nedôjde k závadám z výrobného závodu ani k mechanickému poškodeniu.

Ak nie sú zakúpené rúrky pozinkované, potom sú natreté. Ako náterový materiál sa najčastejšie používa asfaltový lak. Továrne pozinkované rúry nie sú predmetom ďalšieho spracovania.
Ak je zvolená otvorená montáž oceľových rúr, použijú sa svorky na ich upevnenie na steny. Zároveň existujú odporúčania týkajúce sa vzdialeností medzi bodmi upevnenia, ktoré závisia od vnútorného priemeru kovovej rúrky:
1. Ak je priemer 15-20 mm, potom sú upevňovacie prvky umiestnené vo vzdialenosti maximálne 2,5 m.
2. S priemerom rúrky s dĺžkou 25 alebo viac milimetrov sú medzi nosičmi držané asi tri metre.
3. Ak je priemer 40 mm, potom vzdialenosť medzi svorkami je 4 metre.

Na ohýbanie oceľových rúrok sa bežne používa ručný hydraulický ohýbač rúrok. Toto kompaktné a pohodlné zariadenie sa ľahko prenáša do objektu. naspotrebuje energiu. Ťažkosť rezania a ohýbania rúrok je hlavnou nevýhodou výrobkov z ocele.

Ak tento nástroj neexistuje, zakúpia sa hotové oceľové armatúry požadovaného tvaru, ktoré zabezpečujú spojenie rovných úsekov v bodoch ohybu potrubia.

Elektrické ohýbačky rúrok

Spôsoby montážnych spojení

 • na spájanie rúrok s hladkými koncami sa používa autogénne zváranie;
 • utiahnutie spoja spevní tesniace tesnenie, čím sa zabezpečí jeho tesnosť;
 • prírubové spoje so skrutkovými spojmi, ktorými sú príruby pripevnené na koncoch potrubia.

Závitové armatúry pre oceľové rúry

Na pripojenie oceľových rúrok v rôznych konfiguráciách sa používa celý rad závitových fitingov. Zahŕňa:

 • spojovacie objímky;
 • prechodové spojky;
 • sudy (samčie spojky); 71. prechodné sudy;
 • 72) výhonky (predĺžené sudy);
 • konektory "American";
 • štvorce všetkých druhov;
 • 75) všetky druhy odpalísk;76) krížiky;77) futorki priame a reverzné;
 • poistné matice a zátky.
Armatúry pre oceľové rúrky

Výhody a nevýhody oceľových rúr

V súčasnosti sa na inštaláciu vykurovacích systémov používa niekoľko typov rúr: meď, polymér, oceľ. Najlepšou možnosťou z hľadiska ceny a kvality sú oceľové rúry prekúrenie. Hlavnou nevýhodou oceľových rúr je ich náchylnosť na koróziu. Na vyrovnanie mínus potrubia sú galvanizované. Táto metóda je najvhodnejšia pre domácu inštaláciu vykurovacích systémov. Treba však pripomenúť, že nemrznúca zmes sa nemôže používať v pozinkovaných rúrkach.

Podľa stupňa mechanickej pevnosti a nízkeho koeficientu rozťažnosti s možnou zmenou teploty nemajú oceľové rúry prakticky žiadnych konkurentov v oblasti parného vykurovania a dodávky tepla. Výrobky z medi majú tento faktor dvakrát väčší a výrobky z plastov 15-krát. Preto je potrebné po inštalácii vykurovacieho systému z PVC rúrok prísne monitorovať teplotu chladiaceho média. Pri prekročení maximálnej teploty sa plastové rúrky deformujú.
Nevýhody oceľových rúrok zahŕňajú aj ich závažnosť a nevyhovujúce rozmery, ktoré bránia inštalácii vykurovacieho systému. Vyžaduje tiež vyhľadávanie špecialistu na zváranie as vysokou kvalifikáciou. Inak bude voda unikať cez neviditeľné mikrotrhliny v kĺboch. Na zistenie mikrotrhlín majú zvárači svoje vlastné metódy, niekedy veľmi originálne.

Video: Odborníci na oceľové rúry

Video predstaví odborníkom názory na výkonnostné vlastnosti oceľových rúr, výhody oceľových potrubí a pravidlá pre prácu s oceľovými rúrami.

Oceľové rúrky sú známe svojou dlhou životnosťou, ktorá môže byť až 40 rokov. hocielektrárne zaručujú vysoko kvalitnú prevádzku rúr po dobu desiatich rokov. Skôr v našej krajine boli použité iba oceľové rúry, ktoré ešte neboli vymenené. Vysoký stupeň poškodenia potrubí vedie k neustálym impulzom a nekonečným opravám. Pri výmene rúrok v byte sa odporúča použiť oceľové rúry, pretože z nich je vybudovaný celý centrálny vykurovací systém bytového domu. Pri inštalácii autonómneho vykurovacieho systému v vidieckom dome si môže podľa vlastného uváženia zvoliť typ potrubia.