Odkvapové zavlažovanie v skleníku - nevyhnutná podmienka na získanie dobrej úrody

Zavlažovanie kvapiek v skleníku je najlepší spôsob, ako zvlhčiť pôdu, pretože skleník je vždy postavený na intenzívnu výrobu. Inými slovami, po investovaní do výstavby skleníka chce majiteľ získať výnos vo forme maximálneho výnosu na meter štvorcový. A skúsenosti pestovateľov zeleniny zo všetkých krajín jednoznačne hovorí, že len kvapková zavlažovací systém pre skleníky môže poskytnúť takýto výnos.

Video príbeh o organizácii systému na zavlažovanie v skleníku

Všeobecná schéma systému zavlažovania

Každý odkvapový systém pozostáva z nádrže a zavlažovacích potrubí. Okrem toho môže existovať hlavné potrubie, filtre, automatizačné jednotky, hnojivá, armatúry a príslušenstvo, regulátory, senzory, ventily.

Kapacita môže byť akákoľvek - nádrž, sud, nádrž. Pre toto sú vhodné aj remeselníci. Jedinou požiadavkou na kapacitu je možnosť inštalácie nad zemou tak, aby sa voda mohla dostať do hadíc gravitáciou.

Je zložitejšie určiť zavlažovacie linky, pretože existuje mnoho variantov ich návrhov. Zavlažovacia linka -je to hadica, trubica alebo páska s kvapkadlami, ktoré sú v nich uložené.

Zváraná polyetylénová páska - pri zváraní zostávajú na šve mikroskopické otvory, cez ktoré kvapká voda v kvapkách. V ňom nie sú žiadne kvapkadlá. Výhody - najlacnejšia linka. Nevýhody - sotva dosť na jednu sezónu.

Páska s kvapkadlom - bezšvová páska z hustého polyetylénu so zapustenými alebo vonkajšími kapucňami. Výhody sú lacné, na mäkkých pôdach trvajú 2-3 sezóny. Špeciálne nevýhody záhradkárov nie sú označené.

Bezšvíkové rúry so spúšťačmi - PND rúry s výrobnými alebo samonavádzacími rozdeľovačmi rôznych konštrukcií. Výhody - dosť dlho, nevyžadujú dôkladné filtrovanie, je možné vymeniť upchaté kvapkadlá. Nevýhody - najväčší v porovnaní so zvyškom nákladov.

Externý kvapkadlo na dlhej hadici je stále zriedka k dispozícii, ale je to veľmi vhodné pre amatérov
.

Prečo rastliny ako závlahové zavlažovanie

Zavlažovanie kvapkami zvyšuje výťažok zeleniny v skleníku najmenej o 50%. Je to spôsobené tým, že rastliny sa vyvíjajú rýchlejšie a netrpia bežnými chorobami, napríklad paradajka nemá takmer žiadnu fytophthoru.

Prečo sa rastliny s týmto zalievaním cítia lepšie? Faktom je, že neustále optimálne zvlhčovanie pôdy je veľmi „podobné“ užitočným pôdnym mikroorganizmom, ako sú aktinomycety, nitrifikačné baktérie a uzlové baktérie. To je užitočnépôdna fauna prestáva pracovať na suchej alebo zaplavenej pôde. Ak je však vlhkosť konštantná, baktérie a plesne pracujú 24 hodín denne, pričom získavajú životne dôležitý dusík pre rastliny a zároveň zvyšujú ich imunitu.

Pokiaľ ide o fytophtory a iné plesňové choroby, ktorých základom na šírenie sú kvapky vody na listoch, pri zalievaní priamo do koreňového systému, nemajú jedinú šancu „plaziť sa“ nielen v celom skleníku, ale aj oddelene. do závodu.

Druhy zavlažovacích systémov

    \ t
  • Jednoduché (bez automatizácie)

Musíte ho zapnúť manuálne niekoľko hodín denne a vypnúť. Aj takýto jednoduchý systém uľahčuje prácu, šetrí čas a námahu.

  • Poloautomatické
\ t

Najlepšia možnosť. Zalievanie začína každý deň a končí bez vašej účasti, preto je do systému zabudovaná elektronická spúšť. Stačí, ak nádrž naplníte vodou.

  • Automatické

Voda sa čerpá zo samotného prívodu vody, celý deň sa zohrieva na slnku av noci sa aktivuje fotobunka, ktorá sa vylieva na lôžka v kvapkách. Hneď ako sa pod každým koreňom vylejú 2 litre (objem je regulovaný vami), voda sa prekrýva. Jediné, čo musíte urobiť, je zostaviť systém na začiatku sezóny a čas od času vykonať inšpekciu.

V ktorejkoľvek krajine na svete sa teraz zavlažujú priemyselné skleníky - čo výrazne znižuje spotrebu vody a elektrickej energie
.

Nakupujte alebo si to robte sami - čo je lepšie

Ak sa pred niekoľkými rokmi dalo poradiť, aby sa v skleníku vybudovalo závlahové zavlažovanie nezávisle pomocou improvizovaných prostriedkov, teraz, keď je trh už naplnený množstvom cenovo dostupných hotových zostáv, hra nestojí za to. obliekania. Napríklad cena poloautomatického zariadenia domácej produkcie pre 50-60 kríkov (to je len amatérsky stredne veľký skleník) udržuje okolo tritisíc rubľov. Je lacnejšie ako nákup regulátora na rádiovom trhu av obchodoch pre letných obyvateľov - pásky, kvapkadlá a kovania.

Niekedy musíte vytvoriť komplexný systém s mnohými armatúrami

Starostlivosť o zariadenia

Najčastejším problémom je upchávanie rúrok, pások a kvapkadiel. Môžu skórovať z rôznych dôvodov:

  • Vo vode sa množili baktérie a riasy, zooplanktón a rôzne larvy.
  • Na stenách systému sa ukladajú rôzne chemické zlúčeniny. V prvom rade to môže byť vápnik a horčík, niekedy železo. Tiež hnojivá zriedené vo vode môžu vyzrážať a upchať otvory.
Páska so zapustenými kvapkadlami je čierna, takže riasy sa v nej nenachádzajú
.

Čistenie blokád napomáha čistenie vody, ktorá môže byť mechanická, chemická a biologická.

  • Mechanické zahŕňa inštaláciu filtrov do uzlových miest v systéme a prepláchnutie celého systému pod miernym tlakom pri súčasnom otvorení zátok na koncoch.linky. Ucpané kvapkadlá budú musieť byť vymenené.
  • Chemická - je dezinfekcia vody chloráciou. Malé dávky chlóru, škodlivé pre jednobunkové organizmy, sú pre vyššie rastliny neškodné. Chlór sa pridá 20 minút denne v koncentrácii 10 až 20 mg na liter zavlažovacej vody.

Namiesto chlóru môžete pridať síran meďnatý (2 mg /l) alebo kyseliny - kyselinu sírovú, dusičnú, fosforečnú. Kyselina sa pridáva v takom množstve, aby sa pH vody stalo 2,0.

  • Biologické - prekážkou reprodukcie prvokov a rias sú iné mikroorganizmy. Produkty biologickej liečby je možné vyhľadávať v špecializovaných predajniach.

Nainštalujte systém na zavlažovanie skleníkov a zavlažujte ho v režime, ktorý je vhodný pre jeho zelené obyvateľstvo, a nie pre vás - to znamená, že je to málo po kúsku av noci. Určite vám poďakujú za takú starostlivosť, že sa zvyšuje úroda.