Odtok a odvod vody z kúpeľa: ako zabezpečiť odvádzanie vody

Pred začatím výstavby kúpeľa je potrebné zabezpečiť kvalitný odvod vody použitej na umývanie. Odvod vody z kúpeľa musí byť postavený s prihliadnutím na stavebné predpisy, aby ste neskôr nemuseli nič opakovať. Spoľahlivý odtok chráni drevené konštrukcie a základy pred zničením, zabraňuje vzniku húb a nepríjemnému zápachu. V tejto veci je veľa podrobností, ktoré je potrebné vziať do úvahy a všetko by sa malo robiť správne tak, aby odvodnenie kúpeľa poskytlo očakávané výsledky.

Metódy vypúšťania vody z kúpeľa

\ t
Úplná schéma vypúšťania a odstraňovania odpadových vôd z kúpeľa
  1. Pri budovaní kúpeľa určeného pre maximálne tri osoby je zmysluplné vykopať dieru priamo pod základom. Steny jamy sú pokryté tehlami a pokryté pieskom. Nádrž bude zhromažďovať odpadovú vodu, ktorá bude potom vypúšťaná čistiacim strojom.
  2. Na odvádzanie vody z kúpeľa, určeného pre veľký počet osôb, sa odporúča vykonávať odtokové potrubie až do kanalizácie.
  3. Podzemný filtračný systém. Môže sa použiť na čistenie odpadovej vody a rovnomernedistribuovať ich do zeme. Takýto systém vyžaduje septik, drenážnu rúru a rozvodnú šachtu. Ale výstavba takéhoto systému je dosť náročná a nákladná.
  4. Dobré filtrovanie. Tento spôsob odvádzania vody z kúpeľa je možno jedným z najťažších. Ide o špeciálnu inštaláciu s filtračným materiálom (štrk, troska, bitka z tehál atď.). Povrch pôdy v studni je pokrytý procesom zavlažovania kalom, ktorý obsahuje mikroorganizmy schopné spracovať odpadovú vodu. Ďalšie čistenie prebieha pomocou pôdy.

Inštalácia odtokovej rúry

Pokládka odtokovej rúry so sklonom k ​​vypúšťaciemu otvoru

Správne odvádzanie kúpeľa bude do veľkej miery závisieť od toho, ako je odtokové potrubie položené. Musí sa položiť pri výstavbe základu kúpeľa, prechádzajúceho pod jeho spodnou časťou. Odtokový otvor je spravidla vykopaný vo vzdialenosti 3-5 metrov od konštrukcie.

Šírka a hĺbka jamy závisí od počtu ľudí, ktorí budú používať tento kúpeľ. Hrany jamy chránia pred pádom. Na tento účel sa vkladajú železobetónové krúžky alebo debnenie a betónovanie. Z kúpeľa vykopať priekopu so svahom smerom k odtokovému otvoru. Namontujte potrubie.

Dôležité! Odtokové potrubie je inštalované bez záhybov a ohybov, aby sa zabránilo možným prekážkam.

Inštalácia vrtu na vypúšťanie odpadových vôd

Odborníci odporúčajú, aby tí, ktorí sa zaviazali vybudovať kúpeľ nezávisle, mali prehĺbiť hlboko pod bodom mrazu pôdy (približne 50 cm). Dole doleOdvodnenie studne sa vykonáva napríklad pomocou expandovaného ílu. Je umiestnená mierne nad bodom mrazu zeme. Zvyšok studne by mal byť pokrytý zemou a vrazil. V tomto systéme je veľmi dôležité, aby drenážna trubka nemrzla, takže musí byť izolovaná, a potom bude odpadová voda z kúpeľa voľne prúdiť do vrtu.

Zariadenie vrtu na odtok odpadových vôd z kúpeľa

Rúry z liatiny, azbestového cementu, betónu alebo keramiky sa používajú na drenáž, ale možno použiť aj moderné rúry, napríklad na báze PVC (oceľ nie je vhodná - podliehajú hrdzaveniu). Priemer rúrok musí byť najmenej 50 mm. Trubkové spoje sú pokryté betónom pre dlhú životnosť.

Vyššie opísaná metóda nie je zlá, ale je tu jedna nevýhoda: časom sa póry pôdy môžu upchať mydlovou vodou a potom pôda nepustí do vody - môže byť potrebné čistenie. Najlepšou možnosťou je odvádzať vodu do kanalizačnej siete, ak je v blízkosti jedna. Ak chýba, môže byť vypúšťanie odpadových vôd vykonané napríklad v neďalekej rokline, ale spravidla je potrebné mať povolenie na sanitáciu.

Zariadenie podlahy v kúpeli

Venujte osobitnú pozornosť podlahám v kúpeli. Zvyčajne sa betónujú, takže svah okolo obvodu k odtokovému potrubiu. Aby ste zabránili upchatiu výpustného otvoru, nainštalujte naň mriežku. Pokrýva dlažbu z cementu. Dodatočná izolácia podlahy sa nevyžaduje. Studený vzduch nepreniknecez betón a dlažbu, a keď ho zohrejú v kúpeli, dlažba sa dobre zahreje.

Betónová podlaha v kúpeli je pokrytá dlažbou

A aby sme nestúpali na príliš horúcu dlaždicu, je potrebné vytvoriť drevené rošty a položiť ich na dlaždicu. Takéto mriežky sú dobré, pretože po každom použití kúpeľa môžu byť odstránené a vysušené, niekedy ošetrené antiseptikom, a ak sa zrútia, môžu byť ľahko nahradené novými - nie sú tak drahé ako pri výmene plných podláh.

Septická metóda čistenia odtokov

Pravidelne sa musia čistiť drenážny systém a samotné odtoky. Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť, avšak najpraktickejšou a najlacnejšou metódou je septická metóda. Jeho realizácia prebieha v niekoľkých etapách. Prvým krokom je predbežné mechanické čistenie. Odpadová voda je oddelená od vápna a všetkých zrážok. Druhá fáza pozostáva z filtrácie a biologického spracovania. Filtre sú jamy, studne alebo samotná zem. Septiky sú samostatné, lokálne a centralizované. Pre jednotlivé miesta sa používajú autonómne septiky.

Septiky na čistenie odpadových vôd

Miestne septiky sa používajú pre skupinu lokalít. Na filtrovanie odpadových vôd z celej osady sa používajú centralizované septiky. Pri navrhovaní systému odtokového kúpeľa je potrebné zabezpečiť, aby sa mohli vyskytnúť nepredvídané prekážky. Za týmto účelom, vo vzdialenosti väčšej ako 3 metre od vane, musí byť usporiadané potrubiedobre štvorcové alebo okrúhle s rozmermi 1x1m. Steny studne môžu byť drevené aj tehlové alebo betónové. Jeho dno je plochý betónový podnos. Aby v zime nemrzol, je vo vnútri umiestnené veko, ktoré sa zohreje a potom je umiestnené druhé veko, ktoré je pokryté troskou, pilinami alebo zeminou.

Odvod vody do kúpeľa pre vlastníkov osobných pozemkov

Keďže kúpele vyrábajú hlavne majitelia osobných lokalít, okrem systému odvodnenia môžeme odporučiť aj niekoľko ďalších spôsobov vypúšťania kúpeľa. Napríklad možnosť, ktorá má veľa výhod - filtrácia pôdy. Ide o systém rúrok a čističiek odpadových vôd, ktoré odvádzajú kanalizácie.

Po filtrácii sa voda rozdeľuje po celom pozemku. V tomto systéme sa používa autonómny septik, ktorý je ako usadzovacia nádrž, tak aj rozvodná šachta. Čistená septická voda je distribuovaná cez drenážne potrubia v celom areáli, úspešne plní funkciu zavlažovania. V tomto prípade sú drenážne rúrky položené 0,5-1,5 m nad podzemnou vodou.

Distribúcia upravenej odpadovej vody cez drenážne rúry

Tento systém je atraktívny pre použitie v domácich záhradách - umožňuje výrazne ušetriť vodu na zavlažovanie záhrad a ovocných sadov. Okrem toho po čistení nemá voda nepríjemný zápach. Použitie takéhoto systému bude však ťažké, ak je územie už krajinovo upravené. Koniec koncov, pre takéto kanalizácie bude musieť hľadať cez celú stránku. plusSystém nie je lacný. Ale pre výstavbu kúpeľov na vidieku je ideálny. Raz strávený na takejto kanalizačnej sústave je možné používať mnoho rokov v prospech seba a celej vegetácie na mieste.

Štandardný vypúšťací otvor

Spôsob vypúšťania vody z kúpeľa a jeho ďalšia likvidácia pozostáva z vybudovania odtokovej šachty, do ktorej odteká voda používaná na umývanie. K tomu, vykopať obrovskú dieru, ktorá je lemovaná kameň alebo tehál a cementu.

Výstavba odtoku z tehál

Nevýhodou tejto metódy je, že pre tento typ zásobníka musíte zvoliť najnižšie miesto na mieste, aby odpadová voda prúdila gravitačne. Okrem toho, pri napĺňaní jamy bude potrebné vyčistiť špeciálny stroj, čo znamená dodatočné náklady. Ďalšou nevýhodou je, že miesto pre jamu musí byť zvolené tak, aby bolo prístupné pre vstup do žumpy, čo nie je vždy možné.

Video: pravidlá pre výstavbu kúpeľa

Sledovanie videa vám prinesie množstvo užitočných informácií o technologických normách pre výstavbu súkromnej vane a pravidlá pre organizovanie toku.

Zariadenie na vypúšťanie a vypúšťanie vody v kúpeli je jednou z hlavných zložiek konštrukcie kúpeľa. Riešenie tejto otázky sa musí brať so všetkou zodpovednosťou, pretože správny odtok chráni kúpeľ pred zničením, predovšetkým nadácie, ako aj stien. To znamená, že životnosť kúpeľa sa výrazne znižujesa zvýši.