Ohrievače vody pre záhradníctvo - ako správne zvoliť

Teplá voda je jedným z hlavných kritérií civilizovaných životných podmienok, s ktorými sa rozumný vlastník vidieckeho domu snaží vybaviť svoje prechodné bydlisko. Každý z výrobcov zariadení, ktoré vykonávajú ohrev vody, teraz dodáva spotrebiteľskému trhu množstvo rôznych úprav, ktoré im umožňujú nákup vybavenia s požadovanými vlastnosťami a konštrukčnými prvkami. Vzhľadom na to si majitelia vidieckych domov môžu vybrať ohrievače vody pre poskytovanie, riešenie rozsahu úloh potrebných pre majiteľa.

Rozsiahly výber ohrievačov vody pre záhradkárov

Rôzne modely jednotiek na ohrev vody poskytujú vlastníkom dacha možnosť vybaviť domy najracionálnejšou inštaláciou, ktorá závisí od:

 • o dostupnosti siete infraštruktúry, tj o možnosti pripojenia na centralizované plynové a elektrické siete, ako aj o centrálnom systéme zásobovania vodou, o pravdepodobnosti pripojenia v budúcnosti;
 • na požadovanom množstve teplej vody;
 • o možnosti a potrebe demontáže zariadenia pred zimnou sezónou;
 • výkonu ovplyvňujúceho cenu elektrickej energie, spotreby plynu alebo dreva;
 • z konštruktívneho hľadiskavlastnosti, ako je napríklad schéma zapojenia ohrievača vody v krajine, umiestnenie prívodných a výstupných bodov kvapaliny, počet odberných miest vody atď.

Plyn, drevo alebo elektrická energia?

V závislosti od typu konštrukcie vyrábajú ohrievače vody ohrev vody pomocou elektrickej energie, plynu alebo palivového dreva. Najjednoduchšie ohrievače vody pre dachy sú spaľovanie dreva, sú inštalované, ak v areáli nie sú žiadne elektrické a plynové centrálne siete.

Titáni, ktorí pracujú podľa princípu starovekých samovarov, musia byť pravidelne čistení na sklade palivového dreva. Sú však spoľahlivé a vhodné pre zariadenie autonómneho zásobovania vodou. Ich nepríjemnosti spočívajú v zložitosti regulácie teploty, potreby čistenia sadzí, čistení popola, ručnom nakladaní paliva.

Schéma plynového ohrievača vody (kliknite pre zväčšenie)

Plynový ohrievač vody je zariadenie krajiny, ktoré je poháňané plynom z valca alebo z centralizovanej siete. Ak sa chcete pripojiť jedným alebo druhým spôsobom, musíte vybrané modely vybaviť vhodnými tryskami. Keď je pripojený na plynový valec, je celkom vhodný na vybavenie domu vzdialeného od centrálnej komunikácie. Prietokový plynový agregát si vyberajú majitelia, ktorí nepotrebujú veľký objem teplej vody. Jeho prednosťou je kompaktnosť a schopnosť používať ohrievanú vodu takmer okamžite po zapnutí, ak je tlak vody dostatočne veľký. Akumulačné plynové ohrievače vodyzakúpené vlastníkmi, ktorí potrebujú veľké množstvo teplej vody. Pri spracovaní malého množstva vody sa objemný ohrievač vody dokonale vyrovná s dachou, ktorá sa najčastejšie kombinuje s umývadlom typu „moidodyr“.

Najjednoduchší samonivelačný ohrievač vody je hospodárna možnosť s malým objemom
.

Z dôvodu svojej ekonomiky sa uprednostňuje plynové vykurovacie zariadenie. Náklady vlastníkov jácht počas prevádzky elektrických systémov budú vyššie. Ale nie toľko, aby sa vzdali horúcej vody celkom, ak nie je možné inštalovať plynový alebo iný ohrievač vody na chate. Takmer každý elektrický ohrievač vody je teraz vybavený zariadeniami, ktoré môžu výrazne znížiť spotrebu energie. Ohrev veľkého množstva vody, zariadenie sa automaticky vypne. Elektroinštalácie sú preto vhodnou voľbou, ktorá nevyžaduje nadmerné náklady od vlastníka počas prevádzky.

Elektrické ohrievače vody pre dachu už dlho nechceli kupovať kvôli presvedčeniu, že sú nebezpečné pre rodiny s malými deťmi. To je zlé, najmä preto, že vývojári najnovších úprav starostlivo premysleli všetky nuansy a aspekty bezpečnosti. Vykurovacie telesá sú v skrini jednotiek, prístup k nim nie je možný. Žiadny rastúci zvídavý "technik" nemôže preniknúť do tela.

Výhody a nevýhody prúdových agregátov

Existuje neodôvodnené stanovisko, že \ tohrievač vody prúdiaci, aby sa dal nepraktické kúpiť kvôli vysokej spotrebe energie alebo plynnému palivu. Podľa výpočtov, prietokové a skladovacie systémy spotrebujú energiu v takmer rovnakých množstvách.

Použitie prietokových ohrievačov vody
\ t

V zozname výhod prietokových systémov sú hlavné tieto systémy:

 • neobmedzené zásobovanie teplou vodou;
 • malé rozmery konštrukcií;
 • nákladovo efektívne, pretože prietokové zariadenie ohrieva iba vodu, neudržiava konštantnú teplotu, pretože skladovací systém nevyužíva energiu ani na vykurovanie vzduchu v miestnosti;
 • nie je potrebná údržba;
 • prijateľná cena.

Nevýhody prietokových ohrievačov vody zahŕňajú nemožnosť súčasne obsluhovať niekoľko miest odberu vody.

​​

Akumulačné ohrievače vody, klady a zápory

Popularita skladovacích zariadení je založená na malej kapacite vykurovacích telies, čo znižuje prevádzkové náklady.

Môžu byť inštalované v ktorejkoľvek z prímestských oblastí. Výhodný je praktický funkčný ohrievač vody, pretože:

 • je možná súčasná dodávka ohrievanej vody do viacerých odberných miest vody;
 • objem vody sa spontánne dopĺňa v procese výdavkov na domáce potreby;
 • 55) zariadenie je vybavené prepážkami, ktoré zabraňujú miešaniuzohriata voda so studenou vodou, ktorá nahradí spotrebovaný objem.
Praktický zásobník na ohrev vody (kliknutím zväčšíte)

Minus rozpoznáva obmedzené množstvo ohriatej vody a potrebu čakať, kým sa studená voda, ktorá vstúpila do zariadenia, zohreje na požadovanú teplotu. Kumulatívne jednotky potrebujú údržbu. Vykurovacie telesá je potrebné pravidelne čistiť, aby sa zmenili anódy a prepláchli vnútorný povrch nádrže.

Potreba údržby často vedie k nesprávnym záverom. Mnohí záhradníci si myslia, že kvôli tomu, že nestojí za nákup zásobníka ohrievač vody dať. Čistenie nádrží a vykurovacích telies však nie je také ťažké. Nové modely sklokeramiky, smaltu alebo smaltu obohateného titánom chránia pred koróziou a pretrvávajúcim hromadením na stenách sedimentov.

Najatraktívnejšie vybavenie pre záhradkárov

Inštalácia zariadení na ohrev vody a pripojenie ohrievača vody k chate závisí od prítomnosti alebo neprítomnosti centralizovanej vodovodnej siete. Majitelia chát v oblastiach s možnosťou pripojenia k centrálnej komunikácii môžu uprednostniť akýkoľvek model ohrievača vody, ktorý sa zameriava len na ich potreby. Majitelia vidieckych domov s autonómnym zásobovaním vodou, ktorí si želajú inštalovať ohrievače vody pre sprchu v krajine, budú potrebovať okrem čerpadla aj zásobník. Voda sa bude dodávať pomocou čerpadla auž z nádrže, ktorá sa najčastejšie nachádza na strechách prístavby nádrže, bude voda prúdiť gravitačne do zariadenia na ohrev vody. Ak chcete vziať vodu zo studne alebo studne, potrebujete čerpadlo, ktorého kapacita musí byť vypočítaná na základe potrieb vlastníkov.

Konštrukčným prvkom, ktorý je veľmi dôležitý pre obyvateľov v letných mesiacoch, je pohodlné navrhovanie vypúšťania vody. Väčšina horizontálnych inštalácií má bočné vchody a východy, vďaka čomu nie je možné úplne odstrániť všetku vodu pred zimnými mrazmi. Ohrievače vody s bočným odtokovým systémom sa musia pred zimou demontovať, takže pre dachu sa najčastejšie nakupujú vertikálne jednotky so zariadeniami namontovanými na dne.

Vzhľadom na šírku sortimentu je výber ohrievača vody pre letný dom dnes veľmi jednoduchý. Najprv musíte zvážiť pozitívne a negatívne vlastnosti konkrétneho modelu, zhodnotiť potreby a špecifiká lokality. Zostáva len kúpiť a správne nainštalovať užitočnú akvizíciu.