Okná do vane - drevené alebo plastové? porovnajte, vyberte si to najlepšie

Kúpeľ je miestom, kde sa čistí, zachováva čistotu nielen tela, ale aj myšlienok. Po parnom kúpeli je príjemné relaxovať, piť teplý aromatický čaj a obdivovať výhľad za oknom. Niektorí veria, že okná vo vani nie sú potrebné, pretože nie je potrebné jasné svetlo a strata tepelnej energie je minimalizovaná. Je však nepravdepodobné, že by kúpeľ bez okien mal nádherný výhľad zvonku. Existujú aj iné argumenty pre okná. Aby bol Váš pobyt v kúpeľnom dome pohodlný, táto izba má tradične okná pre prirodzené svetlo. Sú tiež potrebné pre lepšie vetranie. Okná do kúpeľa vyžadujú zvýšenú pozornosť počas jeho výstavby.

Okná zo sauny z dreva

V procese navrhovania vždy vzniká otázka: aké by mali byť okná v kúpeli? Na tento účel najčastejšie vyberáme drevené okná. Je to strom, ktorý je schopný odolať teplotným zmenám pri zachovaní pôvodného vzhľadu. Treba však mať na pamäti, že nie všetky druhy dreva sú na to rovnako dobré. Líšia sa medzi sebou tepelnoizolačnými vlastnosťami, mäkkosťou, vystavením účinkom teploty atď.

Drevené okná do kúpeľa - dobrémožnosť

Výhody a nevýhody

Okná do kúpeľa z lipy, duba, osiky a iných plemien majú určité výhody, vďaka ktorým budú vždy používané na usporiadanie ruského kúpeľa:

 • Po prvé, sú estetickejšie a vyzerajú vhodnejšie, ak je kúpeľ rámový alebo nasekaný.
 • Po druhé, okná z prírodných materiálov pri vysokých teplotách nevypúšťajú škodlivé látky (na rozdiel od plastov). Navyše: drevo zároveň vydáva užitočné látky a príjemnú arómu.
 • Po tretie, drevené okná do kúpeľne sú poctou dávnych tradícií. Vytvárajú osobitnú a príjemnú atmosféru, jedinečnú len ruskej kúpele.
Drevené okno vo vani - pocta starým tradíciám

Dôležité! Ihličnaté stromy nie je možné použiť na okná v práčovniach a parných miestnostiach, pretože pri vysokých teplotách uvoľňuje živicu.

Existujú však nevýhody. V prvom rade je možné zaznamenať tepelné deformácie, ktoré často vedú k vysušeniu okien a tvorbe medzier. Rovnaký problém je opuch: v tomto prípade musíte dať veľa úsilia na otvorenie okna (ak existuje). Okrem toho majú drevené okná pre kúpeľ kratšiu životnosť ako plastová konštrukcia. Tieto problémy riešia výrobcovia drevených okien kvalitným sušením a následným spracovaním dreva tak, aby hladina vlhkosti nepresiahla 12%, pri ktorejmateriál je málo deformovaný a slúži aspoň niekoľko desaťročí.

Plastové okná do kúpeľa

V súčasnosti si stavitelia často začali vyberať plastové okná ako možnosť na presklenie vane. Samozrejme, hovoríme o čakárni, ale nie o parnej miestnosti, kde sú vysoké teploty, ktoré sú neprijateľné pre stavbu plastového skla.

Plastové okná do kúpeľa

Výhody a nevýhody PVC

Sú takéto okná vhodné na kúpanie? Vysoké spotrebiteľské kvality PVC okien umožňujú ich inštaláciu nielen v obytných, obchodných a priemyselných priestoroch, ale aj v kúpeľoch. Sú to:

 • sú trvanlivé
 • sa nebojí pary, vlhkosť
 • sú odolné voči výkyvom teploty
 • sú dobre vetrané
 • majú vynikajúcu zvukovú izoláciu
 • nie sú deformované
 • nevyžadujú pravidelnú maľovanie.

Treba tiež poznamenať, že ak sa drevené okná zasiahnuté nahromadeným kondenzátom stanú návnadou pre všetky druhy termitov, mravcov tesárov, švábov a iných škodcov, plastové okná nebudú priťahovať „votrelcov“ do parnej miestnosti. Nevýhody plastových okien zahŕňajú:

 • zlý prenos vzduchu (v interiéri, dusnosť, kondenzácia sa môže vyskytnúť)
 • strach z mechanických účinkov (škrabance alebo trhliny zostanú)
 • veľký koeficient rozťažnosti (profil je silne stlačený v extrémnom chlade, a v teple, ktoré rozširuje)
 • nemôžu byť považované za úplne bezpečné pre zdravie (čokoľvek sa dá povedať, plast je stáleumelý materiál, nie prírodný.

Dôležité! Pri výbere plastových okien pre vaňu je potrebné dbať na to, aby boli vybavené kvalitným kovaním s vysokou odolnosťou voči korózii, prispôsobené pre miestnosti s vysokou vlhkosťou.

Plastové okná s vysokokvalitným profilom sú vhodné na inštaláciu do kúpeľa, ale ak je samotná vaňa vyrobená z dreva, potom je samozrejme lepšie, aby dvere a okná vane boli drevené.

V kúpeli vyrobenom z dreva a okná musia byť drevené

Veľkosť, tvar a umiestnenie

Čím menšie sú okná v kúpeli, tým teplejšie je, že plocha ich zasklenia zvyčajne nepresahuje 5% plochy podlahy. Okrem toho sú oveľa menšie okná v bytoch a domoch. Kompaktné okná umožňujú minimalizovať tepelné straty. Optimálne veľkosti:

 • šírka 60-80 cm;
 • výška 40-60 cm.

Takéto veľkosti okien vo vani zabezpečia rýchle zahriatie a zachovanie tepelného režimu v kúpeli. Môžete voliteľne inštalovať menšie okná. Samozrejme, v čakárni môžete vložiť okná veľkých veľkostí, ktoré zabezpečia pohodlie a pohodlie miestnosti. Okrem toho nie je potrebné udržiavať vysokú teplotu.

Ak sa z okna sauny otvorí krásny výhľad, okno môže byť o niečo väčšie.

Tvar okna môže byť štvorcový, ale najčastejšie je obdĺžnikový, je umiestnený tak, že dlhá strana je rovnobežná s podlahou.

Horný okraj okna nie je väčší ako 100 cm od podlahy. chudobnýprispieva k lepšiemu udržaniu tepla.

V prípade kúpeľa je najprijateľnejšia forma okna pravouhlá
.

Pre lepšiu tepelnú ochranu sú okenné vane dvojité, so samostatnými väzbami. Použitie trojitého zasklenia namiesto dvojitého zasklenia zníži tepelné straty o ďalších 30%.

Okná s dvojitým zasklením lepšie zadržiavajú teplo vo vani

Je dobré, ak sa okná úplne otvárajú alebo majú vetracie otvory, čo uľahčuje sušenie vane, čo zvyšuje životnosť plukov, drevenú podlahu a obloženie stien.

Prítomnosť okna v okne uľahčuje sušenie kúpeľa
.

Závesy a uzamykacie zariadenia by sa mali vybrať z kovu, ktorý nie je náchylný na koróziu, ako je napríklad meď alebo mosadz.

Charakteristiky inštalácie okien vo vani

Inštalácia okna vo vani je zvláštny proces, ktorý si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože úloha je nastavená tak, aby sa minimalizovali možné tepelné straty. Ak je vaňa postavená z kameňa alebo tehly, okenné rámy sú inštalované bez drážok. V drevených kúpeľoch je problém zmrštenia dreva. Ak upevníte okno do kúpeľa vlastnými rukami predtým, ako sa bar konečne posadil, môže dôjsť k zničeniu rámu a skla. Skúsení stavitelia inštalujú okná na tenké lamely, v stenách (dole a hore), aby drážky v súlade s veľkosťou koľajníc. V tomto prípade sa okno voľne pohybuje nahor a nadol. Drážky sú izolované tepelno-izolačnými materiálmi a puzdro. Konečná inštalácia okna sa vykonáva po 11 mesiacoch, kedy bude kláštor dávaťkonečné zmrštenie.

Eurowindow pre kúpeľ z lepeného lamelového dreva bude trvať dlhšie ako analógové z jednoduchého dreva, nebude deformované a prepustí sa ponorom

V kúpeli sú inštalované bežné okná a laminované drevené eurookná (dvojité zasklenie). Tieto majú moderný dizajn, líšia sa kvalitou a odolnosťou.

Toto je dôležité! Inštalácia plastových okien v kanceláriách pracích a parných miestností je veľmi nežiaduca. Ale v čakárni - to je prijateľná alternatíva k dreveným náprotivkom. Koniec koncov, plasty nebudú vystavené vysokým teplotám.

Video: Odborníci na okná v parnom kúpeli

Výber správneho materiálu, rozmery, umiestnenie okien vo vani, ako aj ich odborná inštalácia zaručia životnosť kúpeľa a maximálne zníženie tepelných strát. Atraktívne okná zároveň poskytnú veľkolepý výhľad na kúpeľ vonku a výrazne zlepšia jeho dizajn vo vnútri.