Oprava drevených podláh: veľká a čiastočná

Drevená podlaha - odolná, teplá a šetrná k životnému prostrediu. To zaberá dôležité miesto v interiéri domu, takže chcete zachovať jeho príjemný vzhľad čo najdlhšie.

Každá drevená podlaha, bez ohľadu na to, aká dokonalá je jej konštrukcia, ktorá slúžila niekoľko desaťročí, potrebuje opravu - čiastočnú alebo kapitálové. Nerovnomerné zaťaženie, pokles teploty, zmeny úrovne vlhkosti vedú k tomu, že medzery medzi doskami sa objavujú v priebehu času, na podlahových doskách sa objavujú trhliny a praskliny a podlaha sa pri chôdzi nepríjemne vrčí. Preto bude oprava podlahy v drevenom dome alebo byte nevyhnutná.

Kapitálová oprava drevených podláh

Ak sú dosky prehnité, podlahy vrúbkujú a staggujú, potom, samozrejme, potrebuje väčšie opravy. Zvážte hlavné kroky v procese opravy drevenej podlahy, keď sa plánuje zmena podlahovej krytiny:

 • demontáž podlahových dosiek;
 • demontáž oneskorenia;
 • predbiehanie horizontálnej čiary;
 • montáž lag;
 • montážne dosky;
 • inštalácia preglejky alebo drevotrieskovej dosky.

Oprava podlahy začína prirodzene odstránením dosiek a demontážou guľatiny. Staré nechty sa okamžite vyhodia, ako v budúcnostiskrutky. Vyhodíme aj zhnité drevo.

Pri veľkých opravách sa vykonáva kompletná demontáž podlahových dosiek
.

Ďalej vykonáme bitie horizontálnej čiary okolo obvodu miestnosti. Na tento účel odmerajte vzdialenosť od podlahy k tejto čiare. Označte najvyšší bod. Ústup z podlahy v tomto mieste vo vzdialenosti, ktorá sa rovná hrúbke guľatiny, dať značku. Meriame vzdialenosť od tejto značky k vodorovnej čiare. Na všetkých rohoch dávame rovnaké štítky. Spojíme sa s novými riadkami.

Ďalšou etapou opravy drevenej podlahy je otvorenie dosiek a denníka so špeciálnym nástrojom, ktorý chráni drevo pred chrobákom a kôrou. Dajte stromu dobré suché.

Ďalej prichádza stanovenie oneskorenia. Najprv sme porazili guľatiny na stenových kotvách na stenu (pozdĺž našej línie, po obvode). Veľkosti hmoždiniek sú 10x100mm. Tam, kde visí trochu nad základňou, robíme rekvizity každých pol metra. Na tento účel sú vhodné drevené palice, kliny, kusy starej drevovláknitej dosky, preglejky.
Potom umiestnime zovretie na hlavné námestie, kolmé na dosky. Necháme ich každých 50 cm, ak nie je dostatok dreva, kupujeme ich.

na podlahové nosníky Razlazhivaya, úsek nite kolmo, každá polovica meter. Spodná časť sa opiera o platne, pričom nezabudneme ponechať medzeru medzi zovretiami a závitom (1 mm). Na miestach, kde sa nachádzajú zastávky, hmoždinky hrebeňa 10x100mm.

Ďalšou etapou opravy sú upevňovacie prvky. Na tento účel používame skrutky do dreva. Napríklad pre dosky s hrúbkou 35 mm sa hodiaSamorezné skrutky 55-60 cm dlhé Vzhľadom k tomu, že s najväčšou pravdepodobnosťou sú staré dosky ohnuté, je lepšie ich otočiť lícom nadol, aby boli hladšie.

Dôležité! Podlahy často kývajú na spojoch dosiek, pretože sa pri ohýbaní o seba trú. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné ponechať medzi doskami malú medzeru.

Poslednou fázou generálnej opravy drevenej podlahy sú upevňovacie prvky pre drevotrieskové dosky alebo preglejky na doskách. To sa robí preto, lebo moderné nátery (linoleum alebo laminát) sa ukladajú len na rovný povrch. Preglejka upevniť skrutky na strome. Oprava drevenej podlahy je u konca. Potom môžete položiť nový náter.

Čiastočná alebo kozmetická možnosť

\ t

Všetci majitelia domov si dobre uvedomujú, že je ľahšie predísť výskytu chýb, než ich odstrániť. Podlaha v apartmánoch je odlišná. Ale každý chce, aby to bolo hladké. Ako to urobiť? Čo je na to potrebné: zmeniť niektoré dosky alebo ich úplne rozobrať?

Metódy a metódy vyrovnávania

Ak je podlaha mierne nerovnomerná, dá sa ľahko korigovať s minimom materiálov a nástrojov. Ak je drevená podlaha dosť zastaraná, dosky sa musia odstrániť, vydrhnúť a položiť tak, aby sa prispôsobili veľkosti podlahy. Tento spôsob nie je pomerne drahý, ale časovo náročný a dlhý.

Použitie brúsky na vyrovnanie drevenej podlahy s malými rozdielmi

Rýchlejší výsledok je možné dosiahnuť použitím drevenej brúsky na podlahy. Aj táto metódaskôr pracné, ale aj špinavé, a pred začatím práce je potrebné utopiť hlavy klincov a skrutiek, aby nedošlo k poškodeniu nástroja. Táto metóda sa používa na vyrovnanie podlahy s malými kvapkami.

Ako môžete vyrovnať drevenú podlahu? Moderná veda vytvorila technológiu, ktorá vám umožní aplikovať na povrch podlahovej poterovej špeciálnej zmesi. Týmto spôsobom sa dosiahne rýchlejšie vyrovnávanie podláh.

Drevená podlaha poteru so špeciálnou zmesou

V tomto procese musia byť splnené určité podmienky. Napríklad je dôležité používať materiály od osvedčených už popredných výrobcov. Takéto zmesi sú svetelne vyrovnané, vystužené vláknami a rýchlo tuhnú. Odporúčaná hrúbka vrstvy zmesi - najviac 10 mm.

Existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako vyrovnať podlahy. Jedným z nich je vyplniť všetky medzery medzi oneskoreniami. Vynikajúci materiál pre tento - expandovanej hliny. Polystyrénová pena sa položí na vrch, potom sa sadrokartón alebo preglejka pripevní skrutkami.

Ďalším spôsobom je obloženie kúskov strešnej krytiny, preglejky alebo sololitu pod ohradami. V tomto prípade budú náklady minimálne, pretože každý vlastník bude mať na sklade takéto materiály. Táto metóda je lacná, ale časovo náročná a veľmi dlhá, pretože bude musieť zdvihnúť všetky dosky v miestach nepravidelností, aby sa odstránili vzniknuté chyby.

Tesniace trhliny v podlahe

Aké sú príčiny trhlín v podlahe? V skutočnosti existuje veľa, ale najbežnejšie sú:

-vysychanie a rozdielnosť dosiek v priebehu času;

- odmietne pri kladení drevených podláh;

- vysoká úroveň vlhkosti;

- výskyt hlodavcov v oblasti

a iné. Existuje niekoľko techník na elimináciu medzier.

Utesnite medzery medzi podlahovými doskami tmelom, stierkou a kladivom
 1. Tesnenie s tmelom. Nemôžete si kúpiť tmel, a urobiť pastu z papiera a PVA lepidlo. Do pasty môžete pridať farbu podlahy. Je nevyhnutné odstrániť odpadky a nečistoty z trhlín, aby bolo všetko dokonale čisté. Vyplňte medzery pastou (papier + PVA), hladkou, rovnou podlahou.
 2. Na utesnenie medzier použite tenký prúžok. Tento postup je bežný u letných obyvateľov. Dokončenie trvá oveľa menej času. Do štrbiny sa naleje malé množstvo PVA, po ktorom sa do nej dostane drevená doska. Kladivo buďte opatrne, aby nedošlo k poškodeniu podlahy.
 3. Táto technika je zložitá a komplikovaná, ale realizovateľná. Dosky perelazhivayu jeden k druhému, takže medzi nimi nie sú žiadne sloty. Samozrejme to bude trvať dlhšie, pretože niektoré časti podlahy musia byť úplne odtrhnuté. Používa sa však v prípadoch, keď je v oblasti príliš veľa medzier.

Výmena poškodených dosiek

Na čiastočnú výmenu stačí demontovať iba použité a poškodené prvky
.

Ak dosky, na ktorých je podlaha položená, majú rovné hrany, výmena poškodeného fragmentu nie je zložitá. Takéto dosky sa položia na kĺb. Zvážte výmenu dosieklen taká podlaha.

Na tento účel musíte mať k dispozícii tieto nástroje a materiály:

 1. klince, kladivá;
 2. páčidlo;
 3. ;
 4. 82) drevené prerezávanie;
 5. ceruzka

Proces opravy podlahy výmenou dosiek sa vykonáva v tomto poradí:

 1. Po prvé, musíte sa uistiť, že pod poškodenými doskami nie sú žiadne komunikácie.
 2. Je potrebné rozhodnúť, že bude vymenená celá dlhá doska alebo len poškodená časť. Ak je zvolená druhá možnosť, musíte zistiť, v ktorom mieste sa lúče nachádzajú pod podlahou a označiť čiaru rezu tak, aby dopadla presne do stredu lúča.
 3. Poškodený lúč by mal byť zdvihnutý páčidlom. Aby nedošlo k poškodeniu blízkych dosiek, páčidlo musí byť podopreté na drevenom kuse.
 4. Doska by mala byť zdvihnutá dostatočne vysoko, aby sa pod ňu mohli umiestniť kocky na orezanie, aby ju držali v tejto polohe.
 5. Poškodená časť dosky sa odreže pozdĺž označenej čiary a odstráni sa.
 6. Ak potrebujete odstrániť celú dosku, postupne zdvíhajte a oddeľujte sekciu po jednotlivých častiach až do úplného odstránenia celej dosky.
 7. Zmenou len malého fragmentu vyrezali náhradu za poškodenú oblasť, pričom použili starú vzorku ako vzorku. Vložte ho na miesto a nechte ho zatopiť v doske. V prípade, že nová doska má menšiu hrúbku, sú na nosník umiestnené stojany z dreva, ktoré kompenzujú výšku.
 8. Nová náplasť je natretá tak, aby zodpovedala starým doskám.
Technologicky pomerne náročná výmena drážkovanýchdosky ďalej komplikujú výber materiálu podobného štruktúrou a farbou ako jeho predchodca

Nahradenie dosiek s perom a drážkou, ktoré sú spojené do zámku, je zložitejším a časovo náročnejším procesom.

Odstránenie pískania na podlahe

Pravdepodobne každá osoba je oboznámená s takou situáciou, keď sa v tme prechádzate cez byt na špičkách tak, aby sa prebudila domácnosť, a drevená podlaha vytvára pod nohami nepríjemné a ostré vrzanie. Táto situácia sa stane, bohužiaľ, keď starnutie drevené krytiny. Ale drevo je považované za trvanlivý a spoľahlivý povlak, ale, ako je vidieť, existujú aj „naše vlastné“ výnimky. Nebojte sa však o nechcené pískanie, pretože tento problém je vyriešený celkom jednoducho.

Vo väčšine prípadov je možné túto poruchu odstrániť sami. Najčastejšie vrčanie robí dosky nespoľahlivé pripevnené k lúčom alebo oneskoreniam. Ak chcete "squeaky podlahy" pozastavil, na správnom mieste kladivo klin alebo klin. Na vyriešenie tohto problému existujú tri možnosti.

„Squeaky“ odstránia podlahu kladivom alebo klinom na správnom mieste

Možnosť jedna : klin zdola. Ak máte prístup k spodnej časti podlahových dosiek (napríklad, keď je podlaha stropom pre suterén), potrebujete niekoho, kto chodí po podlahe a medzitým sleduje v suteréne pohyb dosiek vzhľadom na nosníky. Po určení, ktorá z dosiek je „vinníkom“ pískania, musíte opatrne riadiť drevený klin do priestoru medzi doskou a lúčom. Doska sa nezvyšujenesmie byť vyššia ako zvyšok pohlavia.

Blokovanie klinu zdola

Možnosť Two : naskrutkujte na vrchu. Ak nie je prístup k podlahe dole, dosky sú zaistené zhora. Pri vrúbkovaní dosiek vyvŕtajte otvory nad každým z nosníkov. Dosky pripevňujú skrutky s dĺžkou 37 mm (№8). Aby boli dosky bezpečne pripevnené k nosníku, sú otvory vyvŕtané pod uhlom. Hlavy skrutiek sú po vysušení zaliate a vyleštené.

Odstráňte pískanie v podlahe pomocou skrutky do hornej časti

Možnosť tri : grafit v štrbine. Dosky môžu tiež vrzať kvôli vzájomnému treniu. Musíte chodiť tam a späť na podlahe a určiť presne miesto, kde sa vrčí. Mastenec alebo grafit zaspí v medzerách medzi doskami, alebo drevené kliny sú zatĺkané. Ak to všetko nepomôže, dosky sú pripevnené skrutkami so zapustenou hlavou.

Vykonávanie týchto operácií s cieľom odstrániť pískanie podláh vám vráti pokoj a pohodu!

Maľovanie drevenej podlahy

Oprava drevenej podlahy v byte zvyčajne končí aktualizáciou podlahy. Najčastejšie je to maľovaná drevená podlaha. Ale táto zdanlivo jednoduchá záležitosť má svoje vlastné charakteristiky, ktoré by sa mali brať do úvahy.

Drevená podlaha je zvyčajne natretá dvakrát

Takže maľovanie podlahy sa vykonáva v tomto poradí:

 1. Príprava povrchu. Podlaha sa umyje teplou mydlovou vodou.
 2. Odstránenie starej lúpacej farby špachtľou.
 3. Voľné dosky pribité. Uzly lietadiel, hlávklince poháňané do hĺbky 4 mm.
 4. Odstráňte starú farbu, tmel, nečistoty z trhlín. Miesta, kde je stará farba opotrebovaná, natretá ľanovým olejom.
 5. Veľké medzery môžu byť vyplnené pilinovým tmelom (zmes 1: 1 olejového tmelu s preosiatymi suchými pilinami). Malé medzery môžu byť vyplnené zmesou tmelu (lepený tmel - v suchých miestnostiach, polomastený - v mokrom).
 6. Tmel sa nanáša širokou stierkou. Stierka sa pohybuje rovnobežne s doskami. Možno tuhý tmel. V tomto prípade, ak sa po vysušení zistia veľké nerovnosti, podlaha sa znovu namastí.
 7. Pri brúsení a čistení prachu sa podlaha melie ľanovým olejom. Primer schne za 2-3 dni. Potom pokračujte v maľovaní podlahy.
 8. Podlahy sú najčastejšie natreté olejovými farbami, ktoré sa vyrábajú špeciálne pre podlahy. Farbenie začína soklami. Aby nedošlo k zafarbeniu stien, použite malý kefku.
 9. Podlahy sa zvyčajne natierajú dvakrát. Prvýkrát môže byť farba silnejšia, druhýkrát - trochu tenšia. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa prelakovanie vykonáva až po vyschnutí prvej vrstvy. Ak chcete získať dekoratívny lesklý efekt, môžete po zaschnutí lakovať podlahu lakom. Nakoniec, keď je podlaha dobre vysušená, je umývaná horúcou vodou.

Práca na oprave podlahy tak dospela k logickému záveru. Vykonávaním opravy drevenej podlahy vlastnými rukami môžete výrazne ušetriť rodinný rozpočet a minúť ho na iné účely. Malé video inštrukcie vám tiež pomôžu ušetriť.peniaze na úkor ručne maľovaného:

Aby drevená podlaha nebola potrebná na čo najdlhšiu opravu, musí byť riadne udržiavaná, chránená pred poškriabaním a snažila sa udržať teplotu a vlhkosť v miestnosti. Ako ukazuje skúsenosť, je oveľa ľahšie predísť škodám, než opraviť neskôr.