Oprava parketových podláh: odstráňte chyby vlastnými rukami, obnovte parkety

Parkety je jedným z najdrahších, odolných a zároveň najnáročnejších podláh. Pri jeho prevádzke je potrebné dodržiavať určité podmienky, inak sa oprava parketovej podlahy stane nevyhnutnou. Aby parkety vydržali celú dobu charakteristickú pre tento materiál, je potrebné zachovať v miestnosti určitú mikroklímu a včas vykonať potrebné reštaurátorské práce.

Pravidlá prevádzky a údržby

Parkety, podobne ako akýkoľvek iný drevený materiál, sú veľmi citlivé na účinky zmeny klímy, preto by mali byť v prvom rade chránené pred náhlymi zmenami modelov teploty a vlhkosti. Najlepšie na tom je, že parketové podlahy si zachovávajú svoje vlastnosti pri teplote 15-24 ° C a vlhkosti 50-60%. Zvýšená vlhkosť môže byť znížená použitím klimatizačných zariadení alebo zapnutím kúrenia a znížená vlhkosť môže byť vrátená do normálu inštaláciou zvlhčovačov alebo umiestnením niekoľkých otvorených nádob s vodou na určitú dobu.

Zaujímavé: môžete rýchlo zvýšiť vlhkosť v miestnosti zavesením pár mokrých froté uterákov alebo listov na chvíľu.

Parkety musia dýchať, preto, aby sa zabránilo plesniam a plesniam, nemali by byť viac ako 3-5 dní pokryté vodotesnými materiálmi. Tento náter sa veľmi ľahko ošetruje. Na udržanie čistoty podlahy stačí vyčistiť povrch vysávačom a utrieť mäkkou, vlhkou handričkou. Výrobky na chemickú starostlivosť sa vo všeobecnosti nedajú používať, ale ak by to bolo potrebné, mali by ste vybrať špeciálne prípravky určené na lakované parkety.

Životnosť a vzhľad parkiet závisí od toho, ako opatrne a správne sa s nimi manipuluje
.

Aby sa zabránilo poškodeniu vrstvy laku, mali by sme sa snažiť nedovoliť chodiť na podlahe na päty, chodiť v miestnosti veľkých domácich zvierat s odkrytými ostrými pazúrmi a pohybovať nábytkom ťahaním.

Parkety sa veľmi obávajú vlhkosti, takže jej dlhodobé liatie kvapalinami je neprijateľné. To môže viesť k vyvýšeniu lamiel a ich deformácii.

Metódy na odstránenie závad

Vlhkosť na povrchu parkiet

Niekedy po začiatku prevádzky sa na povrchu parkiet začína objavovať vlhkosť. Je to spôsobené znížením tepelnoizolačných vlastností povlaku z niekoľkých dôvodov:

 • vysoká vlhkosť tepelnej izolácie alebo jej nedostatočná vrstva; 38) utesnenie ohrievacieho materiálu pod hmotnosťou podlahy;
 • 39) pokládka izolácie na nerovnom podklade;
 • zlé utesnenie spojov medzi doskamiizolácie;
 • chyby tepelného izolačného materiálu z výroby;
 • izolácia s vysokou vlhkosťou.

Ide o jednu z najťažších vád, ktorá si vyžaduje takmer úplné prepracovanie podlahy. V tomto prípade nebude možné vyhnúť sa rozkladu celej parkety: celá povrchová úprava je úplne odstránená, ako aj tepelná a vodotesná. Počas tohto procesu sa zistia chyby v izolácii. Hydroizolácia sa rozširuje v súlade so všetkými pravidlami a izolačný materiál sa umiestňuje na základe zistených chýb. Oprava parkiet sa potom zmení na novú dlažbu, s použitím rovnakej technológie, s praním, tmelením a následným lakovaním povrchu.

Nestabilita parketovej podlahy

Takáto vada nie je ani zďaleka nezvyčajná, a aby sa jej predišlo, je potrebné pri procese ukladania dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. Povinná aplikácia základnej vrstvy na podklad. Tým sa zlepší adhézia povrchu základových a parketových lamiel použitím adhéznej kompozície.
 2. Ak sa tmel používa na lepenie parkiet, mal by sa používať len horúci roztok. Inak nie je zaručená dobrá priľnavosť.
 3. ​​
 4. Tepelne izolačné materiály by mali byť umiestnené čo najrovnomernejšie.
 5. Ak betónový poter pôsobí ako základ, potom pred pokládkou parkiet musí odolať aspoň 30-45 dní na úplné vyschnutie. Pri nedodržaní tejto podmienky je možné úplné zničenie základu.

Okrem toho pleseň môže spôsobiť zateplenie parketových pásov, \ tobjavil sa na zemi.

Aby sa eliminovali výkyvy parkiet, je potrebné odstrániť všetky plávajúce pásy a skontrolovať integritu základov

Ak základňa nie je zničená, potom sa táto chyba dá celkom ľahko odstrániť. Je potrebné starostlivo odstrániť voľné dosky pomocou sekáča, vyčistiť podklad a nalepiť nové pásy na horúci tmel. Ak sa základňa stane nepoužiteľnou, potom bude potrebné uvoľniť celú poškodenú plochu od povrchovej úpravy a obnoviť podklad. Potom sa lamely znovu položia, plocha sa naplní, štrbiny medzi parketovou podlahou sú tmelené a ich povrch sa lakuje v niekoľkých vrstvách.

Vŕzganie krycích pásikov

Vŕzganie parkiet je nebezpečné len preto, že má dráždivé účinky na cestujúcich, a preto sa ho snažia čo najskôr zbaviť. Pre túto chybu existujú dva dôvody:

 • vytvorenie dutín pod parketovými pásmi;
 • zničenie lepenkovej vrstvy, položenej medzi dreveným podkladom a povrchovou úpravou.

V prvom prípade sa môžete zbaviť vŕzgania bez demontáže podlahy. Na to najmenší vrták vytvorí malý priechodný otvor v doske a pod ním pomocou injekčnej striekačky sa vloží množstvo lepidla potrebného na vyplnenie dutín.

V druhom prípade budete musieť odstrániť škrípajúce parkety a vymeniť lepenku, po ktorej sa prúžky prilepia na miesto.

Tvorba trhlín medzi lamelami

V priebehu času sa v každej parketovej podlahe vytvárajú trhliny medzi jej doskami.To sa deje v dôsledku deformácie lamiel v dôsledku sezónnych výkyvov teploty a vlhkosti, ako aj v prípade, že podlaha bola príliš vlhká.

Je takmer nemožné úplne sa vyhnúť vzniku trhlín, ale môžete sa pokúsiť oddialiť tento proces. Pred inštaláciou nového náteru nechajte materiál niekoľko dní v miestnosti, kde sa plánuje položiť. Pravidlom je, že táto doba je dostatočná na to, aby sa hladina vlhkosti parkiet stala rovnakou ako v miestnosti.

Medzery do 5 mm sa trejú tmelom vhodnej farby
.

Ak sú trhliny menšie ako 5 mm, potom nie je ťažké vykonať také opravy parkiet vlastnými rukami. Je dobré vyčistiť každú štrbinu nožom alebo iným ostrým a tenkým predmetom a naplniť ju tmelom alebo tmelom. Ak je vzdialenosť medzi dvomi doskami už viac ako 5 mm, potom bude potrebné túto medzeru ďalej prehĺbiť, opatrne zarovnať a očistiť jej hrany pomocou sekáča, a potom do nej vložiť špeciálne vyrezanú drevenú vložku vhodnej farby, natretú tmelom alebo lepidlom. Po tomto mieste sa defektová plocha zabrúsi a lakuje.

Trhliny sa považujú za najstrašnejšie v blízkosti soklov. Ak presnejšie, potom medzi prvým radom dosiek a druhým. Pred utesnením je potrebné demontovať podstavec a uistiť sa, že príčinou poruchy nie je uvoľnenie klenby medzi stenou a podlahovou krytinou. Ak tomu tak je, potom by sa kliny mali preinštalovať, a až potom pokračovať na utesnenie medzier.V poslednej dobe mnoho staviteľov používa penu namiesto klinov. Ak je to váš prípad, potom vám odporúčame stlačiť prvý rad od steny a vložiť do dištančného spoja niekoľko dištančných klinov.

Malé kozmetické vady

Najčastejšie sa takéto chyby vytvárajú v procese neopatrnej úpravy parkiet. Prináša ich pohyb nábytku nad povrchom, použitie silných chemikálií v starostlivosti, chôdza na podlahe v pätách, padanie na zem ostrých a ťažkých predmetov a mnoho ďalšieho.

Malé škrabance môžu byť zakryté špeciálnou retušovacou ceruzkou a pokryté tenkou vrstvou regeneračného laku. Väčšie škrabance a malé dutiny sú vyplnené tmelom, ktorý má farbu čo najbližšie k odtieňu náteru. Po tomto mieste sa defektová plocha zabrúsi a lakuje.

Po vyplnení škrabancov a zárezov tmelom sa poškodená oblasť dôkladne vyleští
.

Ak je poškodená veľká plocha parkiet, je lepšie znovu spustiť podlahu a zakryť ju čerstvým lakom.

Zaujímavé: existuje populárny spôsob opravy drobných vonkajších poškodení: úsek je žehlený v minimálnej polohe regulátora vlhkým papierom počas 10 minút. Potom sa vadná para ľahko treje hrubým tkaninovým tampónom. Na konci je poškodené miesto železom prežehlené cez vlhký papier, ale teraz je už dobre zohriate a lakované.

Obnovenie staréhoparkety

Pri obnove starej parkety nie je možné bez škrabky
.

Oprava starých parkiet je veľmi náročná na prácu, ale výsledkom je zvyčajne podlahová krytina, ktorá sa nelíši od toho, čo bolo práve položené. Pre prácu budete určite potrebovať čistiaci stroj, pomocou ktorého bude odstránená vrstva laku a vrchná vrstva starého dreva, okrem toho bude povrch podlahy vyrovnaný a všetky výmole a škrabance na ňom zmiznú. Po zoškrabaní sú všetky trhliny postriekané a parkety sú leštené jemnozrnným brúsnym papierom, opatrené základným náterom a pokryté tromi vrstvami laku.

Tip: na zoškrabanie by ste nemali kupovať špeciálne vybavenie. Je nepravdepodobné, že ho budete potrebovať znova v blízkej budúcnosti, ale takáto jednotka je dosť drahá. Preto, ak nie je možné vziať zoškrabovačku od priateľov, je najlepšie najať špecialistu.

Pamätajte, že trvanlivosť parkiet úplne závisí od jej správnej a presnej prevádzky. Dodržiavanie vyššie uvedených pravidiel, nie je len predĺžiť životnosť podlahy, ale aj výrazne ušetriť svoje financie a finančné prostriedky.