Osvetlenie a lampy pre bazény: veľkolepé techniky, zaujímavé nuansy

Bazén je miestom pre aktívny odpočinok, miesto, kde sa zhromažďuje celá rodina, miesto, kde sa deti môžu ponáhľať a nemajú čas na prebudenie. To je dôvod, prečo stojí za zváženie jeho dizajn do najmenších detailov, takže každá minúta strávená v ňom dáva len radosť a šťastie. Osvetlenie hrá osobitnú úlohu pri výstavbe tejto konštrukcie. Rôzne svietidlá pre bazény nielen osvetľujú vodu v noci, ale vytvárajú aj osobitnú atmosféru, ktorá sa v jej kráse dá prirovnať k západu slnka.

Prijímače a prijímače osvetlenia

Na osvetlenie bazénov sa používajú rôzne techniky:

  • Všeobecné osvetlenie oblasti bazénu

Ak sa bazén nachádza vo vnútri domu, odporúča sa na jeho osvetlenie použiť rôzne typy svietidiel. Jedným z nich sú lampy pre bazén, ktoré sú namontované na strope a stenách. Bežné zariadenia sú tu však nevhodné, pretože miestnosť má vysokú úroveň vlhkosti. Preto sú pre bezpečné použitie špeciálne svietidlá s primeraným stupňom ochrany pred vlhkosťou.

Veľmi účinným systémom všeobecného osvetlenia miestnosti pre bazén je bočné osvetlenie, to znamená, že svietidlá sú inštalované na stenách. Táto technika je veľmi úspešná z hľadiska jednoduchosti inštalácie a ďalšej údržby, pretože lampy,umiestnené pozdĺž stien je oveľa jednoduchšie nahradiť ako tie, ktoré sú priamo nad vodou.

Možnosť všeobecného a miestneho osvetlenia bazéna
\ t

Ďalšou úspešnou schémou je príjem odrazeného svetla, keď sú bočné svetlá nasmerované na strop. V tomto prípade bude svetlo rozptyľovať, ako to bolo, vytvárať príjemnú polo-intímnu atmosféru.

Dôležité: ak sa rozhodnete použiť príjem odrazeného svetla, strop v miestnosti s bazénom musí byť jasný a ešte lepšie biely.

  • Miestne podsvietenie

Táto technika sa používa, keď chcú umiestniť akcenty. Napríklad, aby sa zvýraznil každý architektonický prvok, zvýrazniť stĺpy alebo luxusné štuky, dojemný most alebo živú rastlinu. Hlavná vec tu nie je mýliť sa pri výbere osvetľovacích zariadení a ich správnom umiestnení. Je lepšie nepracovať s takýmito výpočtami, ale so špecialistom, ktorý si zoberie optiku a urobí inštaláciu a nájde najvhodnejšie miesto pre lampy.

  • Obrysové osvetlenie obvodu bazéna

Táto technika je vhodná pre bazény s neobvyklými a originálnymi formami. Svietidlá sa montujú priamo na hornú časť bazéna a účinne sledujú jeho obrys. Okrem dekoratívnej funkcie má tento typ osvetlenia aj funkčnú záťaž, pretože vďaka obrysovému osvetleniu môžete ľahko navigovať v priestore a jasne vidieť, kde sa nachádza a kde je voda.

Možnosťbazénové osvetlenie s optickými vláknami
  • Osvetlenie

V každom bazéne sú vhodné rôzne farebné efekty, pretože krásne a nezvyčajné osvetlenie je vždy módne. Široká škála zariadení vybavených farebnými filtrami rôznych odtieňov a rôznymi vzormi uľahčuje výber najzaujímavejšej možnosti pre vás.

Vďaka takýmto osvetľovacím zariadeniam môžete vytvoriť rôzne efekty: striedavo meniť farbu vody, blednúť alebo zahrievať farebné škvrny, napodobňovať dúhu, geometrické tvary atď.

Vypracovanie projektu osvetlenia bazéna

Samozrejme, bazén nie je lacným potešením, ale ak ste sa dôkladne priblížili k jeho výstavbe a dizajnu, nemali by ste ušetriť peniaze na budúcom projekte na rekreačné osvetlenie. Môžete nezávisle vypracovať koncepciu, prísť s vaším projektom, kúpiť všetko, čo potrebujete (a zbytočné, bez toho, aby to akýmkoľvek spôsobom bolo), nainštalovať a pripojiť, ale prakticky neexistuje žiadna záruka, že vaša práca bude mať vysokú kvalitu a na čo máte na mysli.

​​

Aby ste nestrácali čas a peniaze, mali by ste kontaktovať špecialistov, ktorí vypracujú projekt na osvetlenie bazéna s milimetrovou presnosťou. Na tento účel použijú trojrozmerný model, ktorý sa stane demonštračnou verziou rekreačnej a relaxačnej zóny.

V prípade, že nie ste s projektom spokojní a nie ste s niečím spokojní, vždy existuje možnosť napraviť určité nedostatky.

Po schválení projektu osvetleniapresný výpočet sa vykonáva pomocou špeciálnych počítačových programov s reálnymi fotometrickými údajmi o lampách a iných zariadeniach. A len vtedy, keď sú všetky výpočty dokončené, môžete pristúpiť k výberu zariadenia s povinným dodržiavaním všetkých pokynov uvedených v projekte.

Druhy osvetlenia v bazéne

Takže bazén je postavený, projekt osvetlenia bol vypracovaný, zostáva malý pre výber vhodných svietidiel a ich inštalácia. To je len prvé, čo potrebujete pre navigáciu rôznych modelov.

  • Svetlá na osvetlenie miestnosti v bazéne

Ide o takzvané lampy všeobecného osvetlenia. Môžu byť veľmi odlišné: stena, strop, strop, zapustené, atď. Najčastejšie majú takéto osvetľovacie zariadenia priemyselný dizajn, ale ak hľadáte, môžete nájsť veľmi zaujímavé modely s originálnymi konštrukčnými prvkami.

Vzhľadom na to, že lampy všeobecného osvetlenia majú rôzne typy reflektorov, je možné vytvoriť jedinečný projekt pomocou výpočtov počítačového osvetlenia.

Existujú celkom nezvyčajné modely, ktoré premieňajú osvetlenie bazéna na jasnú svetelnú show. Takéto zariadenia sa skladajú z puzdra s dvoma otvormi (hornou a spodnou). Vzhľadom k tomu, že svetlo ide v dvoch smeroch naraz, vytvára sa účinok stien plávajúcich vo vzduchu.

Svietidlo pre všeobecné osvetlenie bazéna
  • Podvodné svetlá

Podvodné svetlopre bazén - je to príležitosť ozdobiť hladinu vody a zároveň jej dodať ľahkosť a ľahkosť. Tento typ osvetľovacích zariadení podlieha zvýšeným požiadavkám, pretože musia zaistiť nielen elektrickú bezpečnosť osôb plávajúcich v bazéne, ale aj vysokú úroveň ochrany proti vlhkosti.

Zapustené podvodné svetlá môžu byť namontované na stenách bazéna av jeho spodnej časti. Môžu byť režijné - to všetko závisí od toho, aké ciele má zákazník. Ak chce vytvoriť jasné a jasné obrysy svetelných škvŕn, potom stojí za to zastaviť výber na vložených modeloch. A ak preferuje teplé a mierne rozptýlené svetlo, potom by mala byť voľba rozhodne v prospech stropných svetiel.

Zapustené podmorské svietidlo
Podvodné svietidlo so svetelným filtrom montované na povrch
\ t
Návrh variantu bazénu s podvodným svetlom

Pri výbere podmorských svetiel pre bazén je potrebné zohľadniť niektoré body, ktoré môžu skončiť ako „kameň úrazu“.

  1. Maximálna hĺbka inštalácie. Tento parameter udáva výrobca priamo na obale.
  2. Materiál tela. Kvalitné bazénové svietidlo by malo byť vyrobené len z plastu, nehrdzavejúcej ocele alebo bronzu.

Halogénové žiarovky sa spravidla používajú ako zdroj svetla v zariadeniach na podvodné osvetlenie, ale v posledných rokochLED diódy. Tá nie je len lesklejšia, ale je oveľa odolnejšia a hospodárnejšia.

Podvodné svetlo LED
  • Svietidlá na obrysové osvetlenie bazénov

Na jasnejšie vymedzenie hraníc združenia využívajú svetelné optické vlákno, ktoré je úplne bezpečné pre ľudí, má dlhú životnosť (50 rokov alebo viac) a je veľmi flexibilné. Je to posledný parameter a umožňuje implementovať najodvážnejšie nápady a dizajnové riešenia.

Variant registrácie strany bazénu svetelným optickým vláknom
\ t

Dôležité: pri inštalácii vlákna dbajte na to, aby bol prívod elektrickej energie v bezpečnej vzdialenosti od bazéna, inak môže dôjsť ku skratu.

Osvetlenie bazénov s optickými vláknami je vždy navrhnuté individuálne pre každý prípad, takže si môžete byť 100% istí, že váš bazén je jedinečný a že nie je žiadna sekunda. Svetelné filtre takéhoto systému môžu byť pripojené k počítaču a potom si môžete vytvoriť vlastnú svetelnú show.

Samozrejme, náklady na takéto zariadenia sú pomerne vysoké, ale ak vezmete do úvahy životnosť, budete stále šetriť inštaláciou optických žiaroviek vo vašom bazéne.

Originálne osvetlenie, čistá voda, útulné posedenie - a váš bazén je obľúbeným miestom všetkých domácností.