Osvetlenie fasád budov: techniky a možnosti osvetlenia fasády

Fasádne osvetlenie - smer svetelného dizajnu, ktorý sa stáva čoraz obľúbenejším. A ak sa skôr používali hlavne na zvýraznenie pamiatok a historických budov, dnes sa fasádne osvetlenie stalo neoddeliteľnou súčasťou takmer každej budovy. To nie je prekvapujúce, pretože takáto dekoratívna technika nielen zdôrazňuje tvar konštrukcie, ale tiež účinne demonštruje vnútorný obsah. Okrem toho, dobre nasmerované svetlo zvýrazňuje výhody a skrýva nedostatky architektonického objektu.

Kam smerujú zdroje?

Vzniklo architektonické osvetlenie fasád po prvej svetovej vojne v USA. Brožúra, vydaná spoločnosťou General Electric, vytvorila skutočný pocit a otvorila príležitosti na zmenu vzhľadu budov, ktoré sa predtým nevideli. Bolo to 1930. Čas, kedy sa Manhattan zmení na nádherné mesto šumivých svetiel, je magická tvorba svetelných impresionistov. Nápad sa rýchlo zdvihol.

Pohľad z Manhattanu - rodisko veľkolepého architektonického osvetlenia

Umelecké osvetlenie v Európe vyvinuté pod vplyvom dvoch faktorov: módy a rozšírenia možností odvetvia elektrickej energie. Európske verzie svetelných experimentov sa vyznačovali sofistikovanosťou a hlbokým zmyslom pre štýl. Mimoriadne dôležité boli architektonické diela, kombinujúce noty neoklasicizmu, klasicizmu, ríše, gotiky, baroka.

Nová etapa sa začína v roku 1969 založením Medzinárodnej asociácie dizajnérov osvetlenia. Tento krok mal zmeniť postoj verejnosti k svetelnému dizajnu. Dnes táto organizácia spája profesionálov, ktorí sa zaoberajú štúdiom svetelného umenia a vďaka praktickým skúsenostiam sú schopní šikovne rozoznať jednotlivé črty akejkoľvek štruktúry.

Moderný vzhľad osvetlenia

Vonkajšie osvetlenie zahŕňa 2 hlavné body - estetické a funkčné.

Osvetlenie by malo byť nielen estetické, ale aj funkčné

Toto je dôležité!
Okrem vizuálnej príťažlivosti má estetický aspekt aj praktické výhody - zapamätateľnosť obrazu a upozornenie. Okrem toho, pouličné lampy musia mať potrebný súbor vlastností, ktoré im umožnia vyrovnať sa so svojimi povinnosťami.

Existujú tri typy osvetlenia fasád:

  • svetlomet. Zaberá približne 80% z celkového počtu zakúpených prípravkov. Vzhľadom k tomu, že sklo absorbuje veľa svetla, tento druh svetla sa najčastejšie používa pre betónštruktúry;
  • prízvuk. Umožňuje výber jednotlivých častí, nie osvetlenie fasády úplne. Pozornosť sa preto sústreďuje na hornú alebo dolnú časť budovy.

Toto je dôležité!
Na zvýraznenie vonkajších častí sa používajú svetlomety. Najlepšou voľbou sú kovové halogenidové a vysokotlakové sodíkové reflektory.

​​
  • LED. Široká škála farieb poskytuje nekonečné možnosti pre realizáciu akýchkoľvek svetelných fantázií a vytvorenie výnimočnej krásy svetelných efektov.

Návrhy na osvetlenie fasád

\ t

Pri navrhovaní osvetľovacieho projektu je najprv potrebné určiť techniky osvetlenia, ktoré závisia od sledovaných cieľov. Takže ich zvážte.

Všeobecné svetlomety

Ideálne pre voľne stojace objekty kultúry, pretože vám umožní zachrániť monumentálnosť vzhľadu a holistické vnímanie. Účinok sa dosahuje inštaláciou svietidiel typu svetlometov na stĺpy okolo budovy. Maximálny jas zvýrazní budovu na pozadí okolitej krajiny, pritiahne pozornosť všetkých.

Účelom všeobecného osvetlenia je zamerať sa na architektonickú štruktúru
.

Toto je dôležité!
Všimnite si, že svetlomet bude prechádzať oknami, takže tento príjem nebude najlepší pre budovy, kde sú ľudia v tme: hotely, obchodné centrá, obytné budovy.

Dynamické osvetlenie fasády domu v dôsledku nerovnomerných úrovní osvetlenia pomáhatrochu "oživiť" objekt. Lampy je lepšie používať LED.

Miestne (zónové) osvetlenie

Nevyhnutné, ak je potrebné zamerať sa na určitú oblasť: okná, vlysy, balkóny, závesné koľajnice atď.

Na vytvorenie harmonického zloženia by sa mal každý detail premyslieť, prepojený s celkovým obrazom.

Miestne osvetlenie fasády zvýrazňuje len jednotlivé prvky

Pre tento typ osvetlenia sa používajú svietidlá s malým a stredným výkonom namontované priamo na fasáde. Použitie lineárnych LED svietidiel, ktoré úspešne nahradili objemnú fluorescenčnú inštaláciu: "Power-Washer", "Accent white", "DU-6", "Vari-Spot" a ďalšie.

Štýlové ľahké fasády

]

Recepcia je vhodná pre budovy s plným zasklením: obchodné, administratívne centrá, zábavné a nákupné komplexy. Osvetľovacie zariadenie (RGB alebo monochromatické) je inštalované vo vnútri budovy za sklom, ku ktorému je nasmerovaný svetelný tok.

Svetlá fasáda - príjem, ktorý sa dá realizovať len v prípade zasklenia z pevného materiálu

To vám umožňuje získať zaujímavé dynamické a statické kombinácie.

Osvetlenie (pozadie)

Umelecký spôsob, ako dosiahnuť dôraz na budovu bez zohľadnenia jednotlivých prvkov. Vytvorí jasný, silný a jasný obraz. Spodná línia spočíva v premietaní žiariaceho pozadia, na ktorom sa silueta štruktúry javí čierna alebo tmavá.

Podsvietenie je charakteristické pre divadlá a paláce
.

Osvetlenie pozadia je vhodné pre paláce a divadlá so stĺpmi, ktoré sa vykonávajú pomocou vysoko výkonných LED reflektorov.

Spektakulárne obrysové svetlo

Nová metóda zahŕňajúca výber obrysu budovy s lineárnymi svietidlami. Masové aplikácie sa stali možnými po objavení sa lacných lineárnych svietidiel - flexibilných neónových a LED tyčí, ktoré sú inštalované v určitom intervale pozdĺž fasády.

Obrysové osvetlenie

Pozoruhodne osvetľujú rohy a vlysy, vďaka čomu obrys stavby nadobúda jemnú žiaru. Pre tento typ osvetlenia sú najvhodnejšie LED svetlá.

Obrovské možnosti dynamiky farieb

Farebná dynamika - príjem, na ktorého realizáciu sa používa niekoľko typov osvetľovacích zariadení

Metóda, ktorá syntetizuje rôzne efekty: zmena farieb, zvýšenie /zníženie kontrastu, odtiene miešania atď.

Dôležité miesta výberu

Pri výbere svietidiel na osvetlenie fasády je potrebné zvážiť niektoré body:

  • vlastnosti zloženia (veľkosť a štruktúra budovy, textúra a farba konečných materiálov);
  • úloha predmetu v architektonickom zložení mesta;
  • 98) vzdialenosť a smer, z ktorého sa konštrukcia sleduje;
  • už pokrývalo pokrytie oblasti;
  • štýl budovy, pretožedizajn osvetlenia by mal byť kombinovaný s vzhľadom architektonického objektu.
Svetlo transformuje budovu nad rámec rozpoznania

Pri výbere svietidiel dbajte na tieto ukazovatele: jednoduchosť údržby, bezpečnosť, ochrana pred vonkajším prostredím, hermetickosť prípadu, schopnosť pracovať za akýchkoľvek podmienok, hospodárnosť. Účinky osvetlenia do značnej miery závisia od uhla otáčania lampy vo vzťahu k fasáde, takže si musíte kúpiť reflektory s nastaviteľným uhlom.
Stupeň ochrany pred vlhkosťou a prachom by mal byť aspoň IP 65. U konštrukcií, ktoré majú historickú hodnotu, je použitie svietidiel na konzolách, ktoré výrazne poškodzujú vzhľad, neprijateľné.

Video: Osvetlenie novoročných fasád

Pomocou osvetľovacej techniky opísanej vyššie môžete svoj vlastný vidiecky dom premeniť na rozprávkový hrad, aspoň na vianočné sviatky. Najzaujímavejšie možnosti dizajnu preukáže videoklip:

Svetlo je citlivá záležitosť, ktorá dokáže zázraky. Viaceré svetlomety premenia budovu, dodajú jej reprezentatívny vzhľad, zlepšia jej imidž a pritiahnu obdivné pohľady okoloidúcich. Je to tak pekné obdivovať mesto plné tisíc žiariacich svetiel. Mesto, kde sa vynára pocit tajomného a slávnostného vzhľadu.