Osvetlenie pre zariadenia: funkcia, metódy a zariadenia zariadenia

Bez preháňania sa svetlo môže nazývať zdrojom života pre rastliny a hlavnou podmienkou ich úspešného rastu. Bez svetla nie je možná fotosyntetická reakcia, ktorá poskytuje rastlinám výživu, a môže pomaly umrieť hladom. S nedostatkom svetla rastliny oslabujú a nemôžu odolávať škodcom a chorobám. Pri izbových podmienkach, ako aj v skleníkoch a skleníkoch, prirodzené svetlo nestačí nielen v zime, ale aj v lete, a preto dodatočné osvetlenie zariadení s elektrickými osvetľovacími prístrojmi zostáva jedným z hlavných faktorov bezpečného rastu a zdravia dekoratívnych, akvarijných a dokonca aj zeleninových domácich miláčikov. zimné záhrady a parapety.

Charakteristiky osvetľovacích elektrických spotrebičov

Vytvorenieumelé osvetlenie pre izbové rastliny, malo by byť jasne pochopené, ktorá z dvoch možných funkcií bude vykonávať:

 • podsvietenie
 • plné osvetlenie

Ak sa vaše zelené spoločenské zvieratá nachádzajú v blízkosti okien, na presklenej terase alebo na lodžii, s najväčšou pravdepodobnosťou potrebujú pravidelné osvetlenie, ktoré kompenzuje nedostatok prirodzeného svetla a bude mať priaznivý vplyv na ich rast, vývoj a kvitnutie. V tomto prípade nezáleží na výbere žiariviek a použitie dvojrežimového časovača-relé automaticky poskytne rastlinám potrebné množstvo svetla v dopoludňajších a večerných hodinách.

Doplnenie izbových rastlín na parapete
\ t

Pomerne často existuje pestovanie rastlín pod umelým svetlom, tj v miestnostiach bez okien alebo v rohoch miestnosti vzdialenej od okien. V situáciách, keď vaše rastliny nie sú vôbec oboznámené s prirodzeným denným svetlom, musia si vybrať lampy so špeciálnym spektrom, ktoré spĺňa potreby dekoratívnej vnútornej alebo akváriovej zelene.

Watty, suity, lúmene

Na to, aby si každý záhradník mohol vybrať správne svietidlo pre osvetlenie zariadení, musí si zapamätať zo školského fyzického kurzu, aký výkon svietidla, svetelný tok, osvetlenie a to, čo ovplyvňujú. aké jednotky sa merajú.

Výkon elektrickej lampy sa meria vo wattoch.

​​

Svetelný tok - hlavná charakteristika svetelného zdroja meraná v lúmenoch a vyššia hodnota indexu.Z lampy vyžaruje viac svetla.

Osvetlenie je vlastnosťou povrchu osvetľovaného svetelným zdrojom, meraného v luxoch. Z indikátora svetla závisí, ako dlho bude trvať osvetlenie konkrétnej plochy.

Svetelný tok 1 Lm, osvetľujúci plochu 1 m2, mu poskytuje osvetlenie 1 Lx. Pri navrhovaní umelého osvetlenia pre váš skleník by sa mali zvážiť dve dôležité pravidlá:

 1. Množstvo svetla je nepriamo úmerné štvorcu vzdialenosti od zdroja svetla k povrchu. To znamená, že zdvíhanie lampy len o 50 cm nad svoju predchádzajúcu úroveň, napríklad pol metra nad rastlinami, zväčšujeme osvetľovaciu plochu, ale znižujeme úroveň osvetlenia 4 krát.
 2. Úroveň svetla závisí od uhla, pod ktorým je svetlo nasmerované na povrch. Analogicky so slnkom v zenite poskytne svetelný zdroj typu projektora maximálne osvetlenie, ak sa nachádza kolmo na osvetlenú plochu.

Čo ovplyvňuje spektrum a farba svetla

Prirodzené alebo umelé svetlo je súborom elektromagnetických vĺn rôznych dĺžok, nazývaných spektrum svetla. Spektrum svetla sa skladá zo základných spektrálnych častí, z ktorých každá má svoju vlastnú časť spektra určitej farby, viditeľnú alebo neviditeľnú. Viditeľná časť spektra je vnímaná okom ako biele svetlo a neviditeľné je ultrafialové a infračervené žiarenie. Všetky časti svetelného spektra hrajú dôležitú úlohu vo vývojirastliny.

V procese fotosyntézy, chlorofylu a iných rastlinných pigmentov, za účasti svetla, absorbujú oxid uhličitý a uvoľňujú kyslík, premieňajúc svetelnú energiu na energiu potrebnú na životne dôležitú činnosť. Okrem toho "pôsobenie" pri reakcii pigmentov využíva svetlo červenej a modrej časti spektra. Vývoj koreňového systému, kvitnutia a dozrievania plodov sú „vedené“ pigmentmi, ktorých vrchol citlivosti sa nachádza v červenej časti spektra. Správnym usporiadaním umelého osvetlenia rastlín v jednej alebo druhej časti spektra a zmenou trvania svetelných a tmavých období je možné urýchliť alebo spomaliť vývoj rastliny, skrátiť vegetačné obdobie alebo kontrolovať iné procesy.

Spektrum píkov citlivosti rastlinných pigmentov v rôznych životných procesoch

Najdôležitejšie charakteristiky spektrálnych farieb osvetľovacích zariadení sú uvedené na ich označení týmito indikátormi:

 • teplota farby žiarivky CCT označuje farbu žiarenia meranú v stupňoch na stupnici Kelvina a zodpovedá teplote, pri ktorej je farba červeno-horúceho kovu najbližšie k farbe svetla svetelného zdroja;
 • Koeficient poskytovania farieb žiarovky CRI opisuje korešpondenciu farby osvetleného objektu s jeho skutočnou farbou meranou od 0 do 100.

Napríklad označenie svietidla „/735“ znamená, že toto zariadenie s charakteristikami CRI = 70-75% a ССТ = 3500 ° К a označenie „/960“ charakterizuje svietidlo s CRI = 90% a ССТ = 6000 ° K, ktorej sálavá farbablízko denného svetla.

Je dôležité mať na pamäti! Vo svetle svietidla určeného na osvetlenie rastlín musia byť prítomné farby červenej a modrej časti spektra.

Druhy svietidiel na osvetlenie zariadení

Na osvetlenie alebo plné umelé osvetlenie dekoratívnych vnútorných zariadení sa používajú tieto typy osvetľovacích zariadení:

 • žiarovky;
 • výbojky;
 • LED žiarovky.

Použité žiarovky

Najstarší a najznámejší typ svietidla, v ktorom žiariaca volfrámová cievka umiestnená v sklenenej banke slúži ako zdroj svetla. Sú naskrutkované do kazety a nepotrebujú špeciálne zariadenie na pripojenie. Okrem klasických žiaroviek Ilyich obsahuje skupina klasických žiaroviek aj iné vylepšené typy osvetľovacích zariadení:

Charakterizácia halogénových žiaroviek

Zmes žiaroviek xenónu a kryptónu sa čerpá do žiaroviek týchto svietidiel, čím sa dosahuje jasnejšia žiara. a trvanlivosť žiarovky. Nesmie sa zamieňať s výbojkami s kovovými halogenidovými výbojkami.

Žiarovka s vstavaným reflektorom

Na čo sú neodymové labky dobré?

Do skla tohto typu svietidiel sa pridáva zliatina neodymu, ktorá absorbuje žltozelenú časť spektra. Výsledkom je, že vo svetle neodymovej lampy sa osvetlený povrch javí svetlejší, hoci množstvo emitovaného svetla sa nezvyšuje.

Všeobecný nedostatok svietidielŽiarenie je absencia modrej farby v ich emisnom spektre a príliš nízky svetelný výkon 17–25 Lm /W, a preto nie sú veľmi vhodné pre osvetľovacie zariadenia. Žiarovky sa navyše stávajú príliš horúcimi a pri umiestnení vo výške nižšej ako 1 m môžu spôsobiť popáleniny rastlín a vo výške nad 1 m nie sú schopné poskytnúť účinné osvetlenie.

Žeraviace prístroje s plynovou výbojkou

Na rozdiel od žiaroviek je svetelné žiarenie v plynových výbojkách výsledkom elektrického výboja medzi dvoma elektródami v zmesi plynov. V závislosti od zloženia zmesi plynov môžu emitovať svetlo ktorejkoľvek časti spektra. Existujú plynové výbojky

 • nízkotlakové žiarivky, široko používané na osvetlenie obytných a iných priestorov;
 • vysoký tlak - rozsah tohto typu svietidiel je oveľa širší, od pouličného osvetlenia až po osvetlenie účelových objektov.

Na pripojenie všetkých typov výbojok, s výnimkou najnovších modelov energeticky úsporných fluorescenčných zariadení, sa vyžaduje špeciálny predradník napriek skutočnosti, že základňa niektorých z nich vyzerá podobne ako základ bežnej žiarovky.

Nízkotlakové žiarivky sú sklenené trubice, z ktorých na oboch stranách je pár elektród spojených wolfrámovou cievkou. Vnútri trubice je zmes inertného plynu a ortuti a vnútorný povrch sklenenej trubicePokryté špeciálnou zlúčeninou - fosforom. V dôsledku elektrického výboja v ortuťových výparoch sa vytvára ultrafialové žiarenie, ktoré je pre oko neviditeľné, čím sa fosfor premení na viditeľné biele svetlo. Existujú tri typy žiariviek.

Žiarivky na všeobecné použitie

Svietidlá tohto typu sa široko používajú na osvetlenie priestorov, vyznačujú sa vysokou svetelnou účinnosťou 50 - 70 lm /W, nízkym tepelným žiarením a dlhou životnosťou. Môžu byť použité pre pravidelné osvetlenie izbových rastlín, ale kvôli obmedzenému spektru nie je používanie takýchto svietidiel na pravidelné osvetlenie domáceho skleníka vždy optimálne.

Osvetlenie akvarijných rastlín so žiarivkami

fluorescenčné zariadenia na špeciálne účely

Tento typ žiarivky sa líši od predchádzajúceho zložením fosforu uloženého na vnútornom povrchu sklenenej trubice. V dôsledku zlepšenia sa spektrum svetla vyžarovaného lampou blíži spektru, ktoré rastliny potrebujú. S rovnakým výkonom vyžaruje lampa väčšie množstvo svetla z „užitočnej“ časti spektra, a preto je vhodná pre všetky potreby: potrebujete plné osvetlenie pre izbové rastliny, pravidelné osvetlenie alebo dekoratívne osvetlenie.

Kompaktné žiarivky

Hlavný rozdiel tohto typu žiariviek z predchádzajúcich dvoch žiariviek je v predradníku zabudovanom do základne, vďaka čomu sa ľahko integrujú do akéhokoľvek okruhu.osvetlenie bytu alebo domu bez dodatočného drahého vybavenia, to znamená, že sa jednoducho naskrutkuje do akejkoľvek kazety s príslušnou veľkosťou. Nedostatočne široká škála kompaktných energeticky úsporných žiariviek nie je schopná účinne osvetliť izbové rastliny, pretože je hodnou náhradou za žiarovku ako osvetľovacie zariadenie. Okrem toho, významnou nevýhodou je veľkosť lampy: kompaktná žiarivka s kapacitou 20 W (zodpovedajúca žiarovke s výkonom 100 W) môže byť použitá na osvetlenie iba malej skupiny alebo samostatného zariadenia, umiestneného vo výške 30-40 cm. 100)

Kompaktná žiarivka s integrovaným predradníkom

Efektívnejšie v úlohe osvetľovacích zariadení pre zariadenia, kompaktné žiarivky so zvýšeným výkonom 36 - 55 W. Vyznačujú sa vyššou svetelnou účinnosťou a dlhou životnosťou z obyčajných žiariviek a ich vynikajúca svetelná priepustnosť CRI = 90% a široká škála obsahujúca červené a modré farby sú schopné poskytovať zariadeniam pohodlné osvetlenie. Odporúča sa používať takéto žiarovky s reflektorom v prípadoch, keď celkový výkon osvetľovacích zariadení nie je väčší ako 200-300 W pre osvetlenie domácej kvetinovej záhrady. Zatiaľ ich jedinou nevýhodou je vysoká cena a potreba elektronického predradníka na pripojenie.

Vysokotlakové výbojky sú jedným z najjasnejších svetelných zdrojov, vyznačujú sa vysokou svetelnou účinnosťou a komfortom.kompaktná veľkosť. Jedna lampa je schopná efektívne osvetliť rastliny na pomerne širokom území. Svietidlá tohto typu sú pripojené k elektrickej sieti cez špeciálny predradník a odporúčajú sa použiť pre osvetľovacie zariadenia v prípadoch, keď sa vyžaduje veľa svetla, ktoré osvetľovacie zariadenia s celkovým výkonom 200-300 W neposkytujú. Na osvetlenie domácich skleníkov a skleníkov sa používajú tieto typy vysokotlakových plynových výbojok:

 • ortuť;
 • sodík;
 • halogenid kovu, niekedy označovaný ako halogenid kovu.

Vysokotlakové ortuťové výbojky

Najstaršia generácia výbojok. Ak vnútorný povrch žiarovky nie je potiahnutý, vyznačuje sa veľmi nízkym koeficientom podania farieb a nepríjemným modrastým sfarbením žiarenia. Najnovšia generácia ortuťových labiek je pokrytá zvnútra špeciálnou zlúčeninou, ktorá zlepšuje ich spektrálne charakteristiky a niektorí výrobcovia dokonca prispôsobili lampy tohto typu na osvetlenie rastlín. Ale taká nevýhoda ako nízky svetelný výkon ešte nebol odstránený.

Sódové výbojky

Efektívne svetelné lampy s vysokou svetelnou účinnosťou, charakterizované veľmi vysokým zdrojom 12 - 20 tisíc hodín Spektrum sodíkových výbojok predstavuje najmä červená zóna regulujúca procesy tvorby koreňov a kvitnutia rastlín , Jedno sodíková výbojka s kapacitou 250 W a zabudovaným reflektorom dokáže účinne osvetliť pôsobivú zimnú zónu.záhradu alebo veľkú zbierku rastlín. Na vyváženie emisného spektra sa odporúča striedať sodíkové výbojky s ortuťou alebo halogenidom kovov.

Na pripojenie kovovej halogenidovej výbojky sa vyžaduje špeciálna kazeta napriek skutočnosti, že jej základňa je podobná základni klasickej žiarovky
.

Zdokonalené halogenidové výbojky s kovom

Najpokročilejší typ výbojok s plynovými výbojkami ako svietidiel pre zariadenia. Vyznačujú sa vysokým výkonom, veľkým zdrojom a optimálne vyváženým spektrom, ktoré je pohodlné pre rastliny. Na pripojenie kovovej halogenidovej výbojky je potrebná špeciálna kazeta napriek tomu, že jej vonkajšia základňa sa prakticky nelíši od základne žiarovky. Nevýhoda je príliš vysoká v porovnaní s inými typmi nákladov na lampy.

LED osvetľovacie zariadenia

Na rozdiel od všetkých zariadení používaných na osvetlenie alebo osvetlenie zariadení nie je osvetľovacie zariadenie LED svietidlo, ale polovodičové polovodičové zariadenie, ktoré neobsahuje krehkú sklenenú žiarovku naplnenú nebezpečným plynom, a nespoľahlivých pohyblivých častí. Vyžarovanie v LED sa generuje, keď elektrický prúd prechádza špeciálnym umelým kryštálom. Súčasne je hlavná energia vynaložená na vytvorenie svetelného toku, proces prebieha bez uvoľnenia tepla - čo je veľmi dôležitá výhoda, ktorá vám umožní vytvoriť dokonalé osvetlenie pre akvarijné rastliny, ktoré trpia prehriatím.

ProgresívnyLED osvetlenie pre zariadenia akéhokoľvek typu je považované za technológiu budúcnosti. LED diódy majú neprekonateľný zdroj až 100 tisíc hodín nepretržitej práce, v porovnaní s tradičnými osvetľovacími zariadeniami spotrebujú o 75% menej elektrickej energie a sú schopné poskytovať spektrum žiarenia, ktoré je pohodlné pre vývoj elektrárne. Je veľmi dôležité, aby neprítomnosť ultrafialových a infračervených častí spektra v žiarení zaručovala úplnú bezpečnosť LED zariadení pre ľudí a rastliny.

Farba osvetlenia LED závisí od zloženia kryštálu, ktorým prúdi elektrický prúd, a intenzitu žiarenia možno nastaviť zmenou intenzity prúdu. Ak sa jedno osvetľovacie zariadenie skladá z niekoľkých kryštálov, z ktorých každý vyžaruje svetlo určitej časti spektra, potom je možné kontrolovať intenzitu prúdu každého z nich. Jedinou nevýhodou LED svetelných zdrojov je, že sú pomerne drahé v porovnaní s tradičnými lampami.

LED osvetlenie rastlín

Výber svietidiel teda umožňuje každému záhradkárovi, bez ohľadu na rozpočet, vytvoriť normálne osvetlenie pre svoje rastliny.

Najlacnejšou možnosťou sú žiarovky alebo kompaktné žiarivky s integrovaným predradníkom, ktoré sú vhodné pre bežné kazety.

Kompaktné žiarivky sú vynikajúce na osvetlenie malého počtu nízko položených rastlín blízko seba. Vysoko oddelené rastliny lepšie osvetliťsvetlomety typu sodíkové výbojky s malým výkonom do 100 wattov.

Rastliny približne jednej výšky umiestnené na regáloch alebo parapetoch sú najlepšie osvetlené dlhými alebo kompaktnými žiarivkami s vysokým výkonom. Použitie reflektora so žiarivkami výrazne zvyšuje užitočný tok svetla.

Na osvetlenie veľkej zimnej záhrady alebo rozsiahlej zbierky rastlín môžete použiť jedno alebo niekoľko stropných svietidiel s výkonnými (od 250 ton) výbojkami sodíka alebo kovu.

Nakoniec, moderné LED osvetlenie je ideálne pre každý z týchto prípadov, ktorých vysoké náklady viac než kompenzujú pohodlie, lesk zelených listov a rôzne kvitnúce púčiky vašich domácich miláčikov.