Osvetľovacie stožiare - výber a následná inštalácia podpery pre pouličnú lampu

Už dlho je zvykom pochopiť, že osvetľovacie stožiare (tiež nazývané stĺpy pouličného osvetlenia alebo stĺpy svietidiel) sú verejné osvetľovacie zariadenia, ktoré sú verejné a preto verejné. Otázka výberu stĺpov, ako aj informácie o vlastnostiach inštalácie a montáže obyčajných ľudí boli mimo ich záujmu. Je samozrejmé, že vybavenie parkov a námestí, diaľnic a nákupných centier by malo byť efektívne a nákladovo efektívne, estetická stránka tohto problému zvyčajne stojí stranou. Tak ako byť šťastný majitelia vidieckych domov a pozemkov pre domácnosť? Je možné kombinovať optimálne fotometrické charakteristiky, jednoduchosť použitia, moderný dizajn a vysoký stupeň ochrany pred vplyvmi okolitého prostredia vo vzťahu k osvetľovacej inštalácii na dvore? - Pokúsme sa na to prísť.
Svietidlá sú rôzne z hľadiska použitého materiálu, typu konštrukcie, spôsobu inštalácie a účelu použitia. Zvážte odrodu.

Klasifikácia stĺpov pre osvetlenie

    \ t
  1. Podľa materiálu výroby (železobetón, kov, sklolaminát, drevo).
  2. Podľa typu konštrukčných podperov (rúrkovité, mnohostranné, kužeľové, mriežkové).
  3. Účelom použitia.

Svietidlá sú vyrobené z kovu (jednoduchého alebo pozinkovaného), zo železobetónu, z kompozitných materiálov (sklolaminát), niekedy môžete dokonca nájsť drevené stĺpiky, často používané v obciach a lesných oblastiach. Drevo, dokonca aj po spracovaní špeciálnymi impregnáciami, je stále menej odolné voči vplyvom poveternostných vplyvov ako oceľ a betón, so silným vetrom alebo s námrazou drôtov, drevený stĺpik sa môže roztrhnúť bez toho, aby sa zaťažili. Preto je prirodzené, že drevené konštrukcie sú často nahradené modernejšími: kov, železobetón alebo sklolaminát.

Pouličné osvetľovacie tyče môžu mať rôzne tvary

Svetelné stĺpy zo železobetónového betónu

Svetelné stĺpy z vystuženého betónu vo vnútri sú duté, vystužené pre extra pevnosť s kovovým kovaním. Pouličné osvetlenie alebo prenos elektriny na dlhé vzdialenosti je možné s použitím železobetónových osvetľovacích stožiarov vhodných veľkostí a typov. Náklady na osvetlenie železobetónových stĺpov sú oveľa nižšie ako kovové. Ale vzhľad masívnych konštrukcií je málo estetický, okrem toho je ich pohyb a inštalácia, veľmi pracná a nákladná, možná len spoužívanie ťažkých špeciálnych zariadení. Ďalšou dôležitou vlastnosťou: v prípade núdze, železobetónová konštrukcia spôsobí oveľa väčšie škody ako menej ťažké kovové.

Osvetľovacie stožiare z vystuženého betónu sa nedajú ľahko inštalovať, ich masívnosť a nedostatok estetiky sa neodvolávajú
.

Technický pokrok sa neobmedzuje na vyhľadávanie vysoko pevných materiálov na získanie trvalo udržateľných štruktúr. Schopnosť hladkého nastavenia osvetlenia (v závislosti od prirodzenej úrovne osvetlenia), použitia svietidiel s vysokou svetelnou účinnosťou, ktoré v skutočnosti výrazne zvýšia vzdialenosť medzi stĺpikmi osvetlenia bez toho, aby bola dotknutá úroveň osvetlenia - to je neúplný zoznam úloh, ktoré sú dnes relevantné.

V poslednom čase lacnejšie plastové výrobky a kompozitné materiály nahradili drahé kovové stĺpy liatinou a namiesto tradičných klasických žiaroviek sa používajú úspornejšie zdroje svetla LED.

Kovové osvetľovacie stožiare

\ t

Svietidlá vyrobené zo 4 mm oceľového plechu, zvyčajne kužeľovitého tvaru, s mnohostranným tvarom, výška od 3 do 12 m. Spodná časť podpery je vybavená poklopom s vekom správnej veľkosti (na montáž a opravu). Pomocou príruby príslušného typu sa v spodnej časti stĺpa vykonáva podzemná inštalácia alebo upevňovacie prvky a inštalácia na betónový základ.

Príruby pre upevňovacie stĺpiky

Na vrchole piliera sú zvyčajne pripojenéosvetľovacie zariadenia. Výška osvetlenia, ako aj výkon elektrických osvetľovacích zariadení ovplyvňujú stupeň osvetlenia. Výška dekoratívnych parkovacích svietidiel zvyčajne nepresahuje 3 m. Hmotnosť konštrukcie závisí od hrúbky kovu a výšky podpery. Zvyčajne pre kovové žiarovky do dĺžky 1 m (rôzne dekoratívne stĺpiky pre záhradu) je typická hmotnosť asi 30 kg. V hornej časti podpery sú namontované konzoly pre montážne prípravky s ďalším upevnením osvetľovacích zariadení. Náklady na kovovú konštrukciu závisia od použitého antikorózneho povlaku. Najčastejšie používanou metódou zinkovania ponorom je možnosť použitia náterových farieb alebo práškových lakov v továrni.

Kovové osvetľovacie stožiare sú odolné, elegantné, stĺpy s pozinkovaným povrchom neoxidujú ani nehrdzavejú

Galvanizácia kovového povrchu

Je vhodné vystaviť už tak silnú kovovú konštrukciu procesu zinkovania ponorom do horúceho kúpeľa? Počas procesu galvanizácie prenikajú atómy zinku do povrchu kovu (difúzia) a na povrchu sa vytvára vysoko pevná zliatina, ktorá spoľahlivo chráni kovovú štruktúru pred koróziou (schopnosť zinku ako aktívnejšieho kovu, najprv oxidovať). ochrana).

Pod vplyvom poveternostných podmienok dochádza k postupnému stenčovaniu ochrannej vrstvy (asi 1,5 mikrónu v \ thrúbka vrstvy 80 mikrónov zabezpečuje ochranu kovovej konštrukcie po dobu 30 rokov. Ako vidíte, použitie pozinkovaných konštrukcií zabezpečuje výrazné prekročenie normálnej životnosti podpory osvetlenia.

Vzdialenosť medzi osvetľovacími stĺpikmi sa vypočíta podľa plánovaných zaťažení a výkonu.
Kovové stĺpiky sú odolné voči zmenám vlhkosti a teplotným rozdielom, odolnosti voči vetru, trvanlivosti (životnosť kovových stĺpikov je až 75 rokov). Pozinkovaný náter výrazne predlžuje životnosť a šetrí peniaze za údržbu (nie je potrebné periodické lakovanie). Forma pre osvetľovacie stožiare môže byť mnohostranná, zaoblená alebo kužeľovitá, na stĺpe a svietidlo je uchované (reflektor, lampáš, lampa).

Existujú dekoratívne, hlavné, športové, pouličné podpery. Použitie kovových stĺpov je možné pre usporiadanie funkčných a dekoratívnych svietidiel, závesných, konzolových a stojanových svietidiel, ktoré sú inštalované na stĺpoch. Oceľové osvetľovacie stožiare môžu byť natreté a hliníkové tyče sú veľmi ľahké, čo uľahčuje prepravu a montáž osvetľovacích stožiarov.

Galéria osvetľovacích stĺpov pre letné domy

Inštalácia osvetľovacích stĺpov

Na montáž osvetľovacieho stĺpa sa vyžaduje železobetónový základ s hypotekárnou kotvou s kolíkmi, ku ktorým je pripevnená príruba stĺpika. Tento základ môže byť hotový blok.betónový výrobok alebo vyrobený na mieste naliatím betónového roztoku do špeciálne pripraveného debnenia so zváranou výstužnou konštrukciou.

Na montáž stĺpov osvetlenia je potrebná nadácia
.

Zvažovali sme vlastnosti rôznych typov osvetľovacích stožiarov. Betónové osvetľovacie stožiare sú relatívne lacné, trvanlivé, ale veľmi masívne a vyžadujú značnú prácu pri inštalácii, esteticky neatraktívne.

Video: poradie montáže osvetľovacích stĺpov

Video: inštalácia záhradných svietidiel bez základov

Kovové podpery sa dodávajú v rôznych prevedeniach, rôznej výšky a účelu, možno nie sú najlacnejšie, ale je to práve tento typ stĺpov svietidiel, ktoré sú najviac žiadané. Početné možnosti na zdobenie kovových osvetľovacích stožiarov nám umožňujú považovať kandelábr za dôležitý prvok v dizajne záhrady alebo záhradného pozemku. Inštalácia kovových stĺpikov sa vykonáva v súlade s regulačnými aktmi organizácií, ktoré majú príslušnú licenciu.