Pár slov o brúsení reťazí pre reťazové píly

Reťazová píla je nepostrádateľným pomocníkom v krajine, bez ohľadu na jej veľkosť a vek v záhrade. Nestačí však len stať sa vlastníkom dobrého nástroja, ale stále je potrebné zabezpečiť jeho správnu činnosť. Najťažším bodom je brúsenie reťazí pre reťazové píly. Vyžaduje si štúdium ich zariadení a schopnosť správne používať pomocné nástroje.

Negatívny výsledok opotrebovaného reťazca

Určenie, kedy začať konanie je pomerne jednoduché. S dobre zaostreným nástrojom, to neberie veľa úsilia dostať sa do dreva. Akonáhle je potrebné zvýšiť intenzitu lisovania, je potrebné ostriť pílu. Nadmerné opotrebenie ovplyvňuje ďalšie dôležité ukazovatele:

 • výkonnosť klesá;
 • zvyšuje napätie v tele;
 • zvyšuje spotrebu paliva;
 • zvyšuje zaťaženie všetkých článkov, čím sa znižuje životnosť zariadenia.

Je to užitočné!

Pri včasnom brúsení sa odstráni menej kovu, čo znamená, že životnosť reťaze sa zvyšuje.

Reťazová píla bude najlepším pomocníkom v krajine
.

Štruktúra zubov

Dobrýbrúsená píla zaisťuje bezpečnú a produktívnu prácu. To je takmer rovnaké ako iné rezné nástroje. Ale mnoho zubov a zložitosť ich štruktúry robia ostrý proces. Ak máte potrebné nástroje, môžete to urobiť sami. Ale pred ostrením reťazovej píly je potrebné študovať štruktúru nástroja, najmä zuby.

 • Zub má dva okraje: horný a bočný. Prvá je skosená v uhle v smere pohybu čepele.
 • Rezací článok pozostáva zo základne, čepele zubu, hĺbkového dorazu. Čepeľ má zase horizontálny, klesajúci chrbát pod uhlom, čepeľ a koniec zvisle.
 • Rozdiel medzi hornou čiarou hĺbkového dorazu a prednou líniou zadnej časti zubu určuje hrúbku triesok. Zvyčajne je 0,5-0,8 mm (ideálne 0,6 mm). Pri každom brúsení sa táto vzdialenosť zmenší vďaka zmenšeniu horného okraja zubu. Preto je potrebné urobiť kontrolný cum po 6 - 8 ostrení.
 • Práve rohy poskytujú rezné vlastnosti reťaze.

Najdôležitejší je zadný roh horného okraja. Jeho hodnota môže byť od 50 do 60 °.

Zadný uhol koncového kotúča tvorí zub zužujúci sa dozadu. Zohráva úlohu pri bočnom rezaní triesok.

Uhol sklonu tvorí okraj koncového listu s reznou plochou rezného článku. V závislosti od typu reťaze je jeho hodnota 60-85 °.

Reťaz na zuby má zložitú štruktúru, ale po preštudovaní bude ľahké zostrihať
.

Uhol ostreniaurčené meraním v pravom uhle od hornej reznej hrany po vodiacu koľajnicu.

Dôležité! Uhol ostria reťaze reťazovej píly môže byť iný, ale musíte si uvedomiť základné pravidlo. Pri rezaní dreva z mäkkého dreva (nemrznúceho) je produktivita vyššia, čím väčší je uhol. Hladké vibrácie pri rezaní tvrdého dreva (alebo zamrznutí) môžu byť pri redukcii uhla ostrenia. V tomto prípade je najnižšia hodnota 25 ° a najvyššia je 35 °. Iba pre reťaze na rezanie je uhol brúsenia 10 °.

Súbor sa musí uchovávať v určitom uhle
.

Ako určiť potrebu ostrenia

Frekvencia manipulácie závisí od frekvencie používania zariadenia. Pri práci v súkromnej domácnosti môže byť postup potrebný len po niekoľkých mesiacoch, ale pri prevádzke reťazovej píly na profesionálne účely nestačí trikrát denne.

Pracovný stav reťaze môže byť určený jeho dĺžkou a typom triesok, ktoré sa tvoria počas rezania. Ak je píla dobre nabrúsená, vyjdú identické piliny správneho tvaru. Ak sú otupené, hobliny sú jemné a ostré, s veľkým množstvom drevného prachu (podobne ako piliny vytvorené pri práci s bežnou pilou).

Dôležité! Reťaz sa zrúti rýchlejšie, ak sa zrazí so zemou. Navyše stačí jeden dotyk.

Ak k tomu dôjde neočakávane a neviete, kde sa má reťaz reťazových píl vyostriť, potom musíte ovládať zručnosti sami.

Ostrenie reťaze sami

Ak chcete reťaz zaostriťdomov predal špeciálny set. Malo by byť zakúpené s motorovou pílou, aby nemusel prestať pracovať a ísť do mesta, ak zariadenie „pluhuje“ pôdu.

Súprava na ostrenie reťaze by sa mala zakúpiť v rovnakom čase ako reťazová píla
.

Požadovaný nástroj si môžete zvoliť sami. Musí byť cylindrický (pripojený k nemu je držiak nástroja, ktorý „povie“, ktorá čiara má smerovať nástroj) a ploché súbory, šablóna, háčik na odstránenie triesok. Výrazne zjednodušujú proces zveráku (voľné ruky).

Aby bolo možné úspešne dokončiť prvé ostrenie reťazovej píly, video sa stane vizuálnou pomôckou a najlepším asistentom.

Je vhodnejšie spracovať zuby cez jeden. Najprv ostrihajte. Na tento účel sa použije vzor. Jeho šípky by mali ukazovať smer pohybu reťaze. Pri brúsení je potrebné pritlačiť na prednú časť, čím sa mierne vychýli smerom k povrchu pneumatiky. Pohyb by mal byť ľahko a meraný, rovnaký počet krát pre každú lokalitu. Jeden zub by mal byť ostrý na ľavej strane, druhý na pravej strane.

Dôležité! Ak je dĺžka zubov odlišná, je potrebné všetko brúsiť až do dĺžky najkratšej.

Poloha valcového tenkého pilníka by mala byť taká, aby jeho okraj vyčnieval mierne nad horný okraj zuba a ležal v pravom uhle.

Na odbrúsenie obmedzovača zubov použite tenký súbor. Vzor by sa nemal zanedbávať. Značky na ňom vám povie, ako správne zaostriť reťaz reťazových píl tak, aby boli zbytočnéodpad a žiadne zvýšené vibrácie:

 • S (Soft) definuje uhol pre prácu s mäkkým drevom;
 • H (tvrdý) - s tvrdým alebo mrazeným podkladom.

Pri zostrihaní zubov sa zväčšujú ich vnútorné otvory. Je to tento parameter, ktorý nemá žiadny vplyv na výkon, ale základy otvorov by mali byť horizontálne.

Ako zvýšiť interval medzi ostrím

Aj keď práca pokračuje a nie je taká únavná ako pri prvom, je potrebné prijať všetky opatrenia, aby sa menej pravdepodobne zapojili do tohto postupu bez ohrozenia normálneho fungovania zariadenia.

 • Pred použitím prevezmite nový reťazec. Po inštalácii by ste ju mali vypnúť do 1 minúty pri nízkych otáčkach a pri stredných otáčkach. Takéto manipulácie zabezpečia mazanie všetkých častí olejom, ohrievanie reťazového kolesa a reťaze. Tiež si skontrolovať napätie. Ak je potrebné ho nastaviť, musíte počkať, kým nástroj vychladne a po potrebných úkonoch ho znova zahriať s prázdnym zdvihom.
 • Nepoužívajte nový reťazec so starou hviezdičkou a naopak. Vymeňte ozubené koleso po brúsení dvoch reťazí.
 • Nepretržite monitorovať napnutie reťaze. Roztiahnuté môže skĺznuť a zraniť operátora.
 • Vodidlo hĺbky rezu by sa malo vždy plniť a nastavovať. Skontrolujte, či je potrebné pre každé štvrté ostrenie.
 • Zabezpečiť nepretržitú dodávku kvalitného oleja av dostatočnom množstve pre reťaz, vodiacu lištu a reťazové koleso. Súmusia byť nepretržite mazané.

Výber brúsky

Ale ani dobrý majster nemôže vždy robiť ručne. Ak je reťazová píla používaná bez toho, aby bola dôležitá na ostrenie reťaze, jej rezná hrana je úplne beztvará. Potom je racionálnejšie používať stroj. Prichádzajú v niekoľkých formách.

S takýmto zariadením môžete zaostriť jeden zub v 3 pohyboch
.
 • Ručný stroj je skôr nástrojom na brúsenie reťazí reťazových píl ako stroj. Jej pracovná časť pripomína lukostreľovaciu pílu. Namiesto rezného kotúča je vložený dlhý valcový súbor. Konfiguračný mechanizmus je pomerne komplikovaný, ale umožňuje nastaviť všetky potrebné parametre. Na spracovanie jedného zubu postačujú 2-3 pohyby.
 • Elektrické zariadenie je vybavené brúsnym kotúčom. Nastavovací systém umožňuje presné nastavenie reťaze pod určitým uhlom, posunie disk na okraj, ktorý sa má ostriť. Pridanie môže byť ochranná clona, ​​ktorá zabráni vniknutiu iskier a triesok do očí.
Elektrický stroj poskytuje vysokú presnosť a rýchlu prácu

Automatická brúska na reťaz môže robiť tú najlepšiu prácu. Ale nie vždy existuje také vybavenie a skúsený špecialista, ktorý dokáže rýchlo vykonať prácu. Proces zvládnutia metódy ručného ostrenia bude nejaký čas trvať, ale zručnosti zostanú „pre život“: osobná reťazová píla bude vždy v perfektnom stave a susedia sa obrátia napomoc alebo radu.