Parketové alebo laminátové podlahy: spoločné vlastnosti a rozdiely, ktoré určujú výber

Oprava - v doslovnom zmysle „katastrofy“, ktorá predbieha všetkých, skôr či neskôr, ale s jeho potrebou postaviť sa. Ak hovoríme o zdobení stien a stropov, vyžadujú pozornosť asi za 3 roky, ale situácia s podlahou je oveľa vážnejšia. Je to v súlade s perspektívou už mnoho rokov, preto je výber podlahových krytín kľúčovým krokom. To je, keď vzniká veľa otázok, pretože materiály sú dnes k dispozícii v širokom rozsahu. Jeden z týchto bodov sa bude brať do úvahy v tejto publikácii a jej podstate - čo je výhodnejšie: parkety alebo laminátové podlahy?

Prečo presne? Pretože tieto materiály sú najobľúbenejšie: podlahy sú synonymom vysokej kvality, laminátové podlahy sa ľahko používajú, praktické. Ale všetko v poriadku, musíte najprv zistiť, čo presne sú.

Všeobecné informácie o lamináte

Laminát - viacvrstvový povlak na povrchuplastová fólia alebo špeciálna nábytková fólia. V podstate táto fólia /fólia môže mať rôzne farby, textúru prírodného dreva alebo imitovať keramické dlaždice. Vrchná vrstva je ochranná a je kľúčom ku kvalite podlahy. Túto úlohu zohráva spravidla silná melamínová živica.

Laminátové značky napodobňujú všetky existujúce typy drevených podláh

Stredná vrstva laminátu je drevovláknitá doska, vďaka čomu materiál získava odolnosť proti vlhkosti, čo je v rozpore s geometrickými parametrami. Ale spodná vrstva je tiež ochranná: buď nerafinovaný, živicou impregnovaný papier, alebo vrstva plastu. Hrany laminátu sa často ošetrujú vodou odpudzujúcimi zlúčeninami na báze vosku.

Trochu o podlahovej doske

Podlahová doska sa považuje za úspešný vynález vo svete stavebníctva. Je to spôsobené tým, že existuje úžasná kombinácia tvrdých a relatívne mäkkých drevín, čo umožňuje zachovať potrebnú pružnosť.

Konštrukcia podlahovej dosky

Prirodzene, podlahová doska sa líši svojou kvalitou, cenovým indikátorom: je určená typom dreva, triedou, technológiou spracovania, ratingom výrobcu.

Parketová doska môže byť:

 • so ​​základňou v jednej vrstve - rámy sú prilepené okolo okrajov, lamely tvoria rôzne vzory;
 • v dvoch vrstvách - lamely sú uložené v smere osi;
 • doska v troch vrstvách - dve zlepené vrstvy reiki,naskladané navzájom kolmo.

Dôležité: prvé verzie sa používajú veľmi zriedka a trojvrstvová konštrukcia je najbežnejšia.

​​

Vrchná vrstva je najcennejšia - na výrobu sa používa tvrdé drevo. Stredná vrstva je úzka doska borovice, smrek, gumové drevo. Tenká (1-2 mm) vrstva preglejky dotvára celú konštrukciu. Podobným spôsobom sa vytvorí druh sendviča s ortogonálnym usporiadaním vlákien, ak zvážime pomer každej vrstvy k druhej. Takýto „koláč“ spoľahlivo zaisťuje maximálnu stabilitu podlahovej dosky.

Niektoré podobné charakteristiky

Čo spája tieto dve poschodia? Niečo je:

 • zámkové spojenie - jednoduchá demontáž a výmena poškodených prvkov;
 • široký výber;
 • dizajn - tzv. „Paluba“.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že väčší počet trúb sa vzťahuje na laminát, pretože cena je pomerne nízka a pevnostné charakteristiky na správnej úrovni. Ale toto všetko je mylný názor, čím viac sa táto otázka ponorí do tejto otázky, tým viac sa situácia stáva jasnejšou.

Napríklad mnohí ľudia chcú obklopiť svoj životný priestor výlučne prírodnými materiálmi. Ale nikto, dokonca ani najdrahší laminát, nemôže skutočne napodobniť skutočný strom. Toto je už jeden mínus, to znamená, že ak sa spočiatku rozdiel nezdá byť viditeľný, potom sa časom stáva kolosálnym. Človek začína umelosti, nepríjemné hmatové vlastnosti,predvídateľnosť vzoru. Čo je lepšie, aby vaše obľúbené deti: naplácat holé nohy na zamatové a teplé drevo alebo na nepríjemné, studené plastu? Rozhodne, väčšina starostlivých rodičov si vyberie prvú možnosť. Takže podlahová doska stále vedie.

Vážiť klady a zápory

Áno, pred nejakým časom nebol limit snov sovietskeho občana ďaleko - linoleum so vzorom „la parkety“. Potom bol rad podlahových krytín vzácny, obmedzený a nedal žiadne príležitosti pre let fantázie. Ale dnes sa trh aktívne rozvíja a ponuky sa zvyšujú.

Na konečné určenie výberu materiálu by sa mala analyzovať porovnávacia charakteristika. Na dosiahnutie najobjektívnejšieho výsledku sa porovnanie uskutoční niekoľkými spôsobmi.

Odolnosť proti opotrebeniu ako hodnotiace kritérium

Pokiaľ ide o trvanlivosť a praktickosť, dobrý, vysokokvalitný laminát sa nebojí škrabancov z pohybujúceho sa nábytku, päty. Je odolná voči namáhaniu, členená, nezmizne na slnku.

Dôležité: doutnajúca cigareta nemôže zanechať stopy na povrchu laminátu.

V závislosti od triedy je životnosť laminátu 7 - 20 rokov. Podľa tohto parametra existuje nevýhoda - nemožnosť obnovy.

Teraz, čo sa týka podlahovej dosky - strom môže byť pretlačený príliš ťažkým nábytkom, okrem toho je ľahké škrabať lak (s neopatrnou manipuláciou). Preto podlahy vyžadujú opatrný prístupprevádzkových pravidiel. Čo to zahŕňa?

 • podlahy „milujú“ konštantnú vlhkosť a teplotu; voda, piesok a chémia sú vysoko nežiaduce;
 • Najoptimálnejšie podmienky pre dlhodobú službu: pozitívna teplota - 18-24 stupňov, vlhkosť - 40-60%.

Pri náležitej starostlivosti a starostlivej prevádzke bude podlahová doska trvať 50-100 rokov. Okrem toho je prístupný reštaurácii - 4-krát mletiu a možnosti potiahnutia novou vrstvou laku.

Komplexnosť inštalácie v porovnaní

Laminátová podlaha je veľmi jednoduchá na inštaláciu: je malá a zámková spojka je premyslená. Podlahová doska sa tiež ľahko inštaluje, ale vyžaduje vopred pripravený, čo najrovnomernejší základ.

Použitie: prevádzkové podmienky

Laminátové podlahy sú vhodné do mnohých miestností: z detskej izby, spálne do kancelárie. Všetko závisí od triedy opotrebenia a dodatočných charakteristík poskytnutých výrobcom.

Dôležité: laminátové parkety sa nehodia do kúpeľne, sprchy, sauny, pretože sú nevhodné pre miestnosti s vysokou vlhkosťou.

Výroba laminátu je štandardizovaná, tj rozdelená do tried aplikácií (podľa úrovne udržateľnosti). Trieda sa zvyčajne označuje dvojciferným číslom: prvá číslica je typ miestnosti, pre ktorú je materiál určený, druhá je prípustná intenzita prevádzky. Napríklad trieda 21 a 22 je určená na pokládku v obytnej zóne s malým a stredným stupňom zaťaženia. Vo väčšine prípadov takýto laminátudržuje na lepidle a plne slúži 2-4 roky (minimum). Takéto laminátové základné triedy sú vhodné pre spálne.

Laminát nie je vhodný len na usporiadanie miestností s vysokou vlhkosťou

Trieda 23-31 - ďalší krok v parametri odolnosti proti opotrebeniu. Prvý sa používa na stohovanie v obytných zónach s významným počtom ľudí a druhý sa odporúča použiť v malej kancelárii alebo v recepčnej miestnosti.

Dôležité: treba poznamenať, že laminát triedy 31 môže byť položený v byte, ale 23. miesto nie je vhodné pre kancelárie.

Životnosť laminátu triedy 23 je 6 rokov, v rovnakom čase sa použije v triede 31. a pri pokládke v byte vydrží dvakrát tak dlho (ak sa s ním zaobchádza opatrne).

Ak hovoríme o laminátových triedach 32 a 33, potom ich hlavným účelom sú obchody, kaviarne, teda miestnosti s veľkým denným zaťažením. Tieto triedy majú najlepšiu ochrannú vrstvu a často vodoodpudivú impregnáciu. A je tu aj ďalšia vrstva zvukovej izolácie, ktorá počas montáže úplne nahradí podklad.

Je dôležité: ak existujú finančné príležitosti, potom je rozumnejšie kúpiť laminát vysokej triedy na domáce použitie, potom potreba nahradiť ho nebude skôr ako 15-20 rokov.

Rozsah podlahovej dosky nie je obmedzený na domy a byty. Vyzerá perfektne na poschodí obchodných kancelárií, recepčných miestností. Jediné významné obmedzenie je kladenie v miestnostiach s veľkýmiteplotné zmeny a vysoký stupeň vlhkosti.

Ak počas inštalácie a následného spracovania nedošlo k žiadnym chybám, potom bude podlahová doska slúžiť veľmi dlhú dobu. V zásade, prvých 10 rokov sa takéto podlahy nemusia spracovávať a keď lak už stratil svoju pôvodnú príťažlivosť, doska môže byť znovu leštená a pokrytá novou vrstvou. Strom sa opäť stáva veľkolepým.

Súčasní výrobcovia dnes čoraz viac tešia spotrebiteľom tým, že ponúkajú široký výber dosiek z drevených podláh. Aby sme sa nestratili v odrode, aby sme sa rozhodli správne, je potrebné oboznámiť sa so základnými vlastnosťami každého plemena.

Ľudia s rôznymi chuťovými preferenciami budú môcť nájsť variant podlahovej dosky
.

Dub je nesporným vodcom, pretože má vysokú odolnosť voči opotrebeniu. Obkladová vrstva z dubu poskytuje parketovú dosku so značným prevádzkovým časom a tiež prakticky nie je vystavená oteru, nedeformuje sa.

Javor je pomerne stabilné drevo charakterizované krásnym tieňom.

Buk - vynikajúci pre ležanie v škôlke, pretože toto plemeno je prezentované v jasných farbách. Je dôležité poznamenať, že buk je nestabilný, je potrebné monitorovať úroveň vlhkosti: nesmie prekročiť 60%. Pokiaľ ide o inú odrodu, označovanú ako "dymová" buk, potom špeciálna tepelná úprava dáva taký tmavý odtieň, v dôsledku čoho sa zvyšuje pevnosť.

Cherry nepochybne dobývavšetky nádherné krásy, pretože má úžasné ružové odtiene so všetkými druhmi tónov: od svetlej po bohatú kávu.

Orech - husté drevo, parkety majú dobré vlastnosti a nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Navyše, matica má tvrdosť podobnú dubu, ale má výraznejšiu štruktúru.

Exotické druhy stromov nie sú o nič menej žiadané. Táto skutočnosť môže byť odôvodnená ich prirodzenou vysokou silou.

Wenge je africké ebenové plemeno, je nasýtené olejmi, odolné voči opotrebeniu a má jasný vzor.

Merbau je veľmi zaujímavý druh stromu. Má pôvodnú hnedú farbu a sotva viditeľné zlaté pruhy. Je to indonézske plemeno, je prirodzene bohaté na oleje a tento ukazovateľ ho charakterizuje len z pozitívnej stránky - vysoká odolnosť voči hubám, strom prakticky nerobí, je odolný voči vlhkosti a stabilný. Ďalšia výhoda spočíva v intenzívnom dodržiavaní ošetrenia, čo znamená, že parketová doska merbau má vysokú odolnosť voči mechanickým vplyvom.

Kempas je skala s dobrou tvrdosťou, ale je citlivá na vlhkosť a zmeny teploty. Preto nie je najlepšou voľbou, ak je nainštalovaná teplá podlaha.

Na čo je ľahšia starostlivosť?

V skutočnosti je laminát v starostlivosti nenáročný: netreba sa zaoberať čistením, brúsením a lakovaním. Kvôli opatrnosti je stieranie dobre vyždímanou tkaninou dosť postačujúce a komplexné nečistoty sa odstránia acetónom,detergent, rozpúšťadlo. Laminátová podlaha, ktorá sa nebojí chémie.

Doska bude trvať desaťročia

Nie je tiež veľmi ťažké starať sa o podlahovú dosku. Čo je na to potrebné? Všetko je tu jednoduché, takže strom si dlhodobo zachováva svoj pôvodný vzhľad, preto je potrebné používať špeciálne ošetrovacie prostriedky. Pri čistení by ste nemali zabúdať, že veľké množstvo vody je nevhodné: nemôžete použiť vodný vysávač, handru treba opatrne vyždímať. Pokiaľ ide o čistiace prostriedky obsahujúce chemikálie, sú neprijateľné.

Pomer cena /výkon

Náklady na laminát závisia od týchto faktorov:

 • kvalita;
 • trieda odolnosti proti opotrebeniu (23-31 lacnejšia a drahšia pre miestnosti s veľkým zaťažením);
 • názov výrobcu.

Spravidla dekorové prvky nemajú vplyv na cenu. Ale všeobecne, peniaze na nákup laminátu potrebujú menej ako podlahová doska.

Cena podlahovej dosky závisí nielen od značky, značky a kvality, ale od dreva použitého vo vrchnej vrstve. Napríklad buk a dub sú najlacnejšie, čerešne a orechy sú mnohonásobne drahšie (majú tenké stonky, oveľa menej materiálu sa môže postriekať).

Dôležitým aspektom je šetrnosť k životnému prostrediu

Napriek vysokým technológiám modernosti, ktoré umožňujú imitovať drevo čo najviac, ale laminát nie je prírodný materiál. Pri výrobe používaných chemikálií a nepriaznivo ovplyvňujú zdravie.

Vysokokvalitná podlahová krytina je významným dokončovacím náterom interiérovej maľby

Parkety sú prírodné drevo, takže nie je potrebné pochybovať o ekologickej čistote. Prináša všetok život, ktorý príroda pripravila pre ľudí.

Video: porovnanie a znalecký posudok

Je možné logicky dospieť k záveru, že rozdiel medzi laminátom a podlahovou doskou je významný, takže by ste mali zvážiť všetky argumenty a uskutočniť optimálny nákup.