Pilierová základňa - zariadenie a fázová konštrukcia

Základom každej štruktúry je základ, na ktorom závisí pevnosť a spoľahlivosť konštrukcie. Preto je potrebné pristupovať k voľbe základu pre budúcnosť domu s osobitnou starostlivosťou. Jeden z najobľúbenejších typov základov je považovaný za stĺpový základ, ktorý našiel široké uplatnenie v prímestskej výstavbe. Podstavce na stĺpoch majú tvar podpery usporiadaných pod stĺpmi a stenami. Účelom nadácie je prekrývať tyčové stĺpiky z betónu alebo sutiny so železobetónovými nosníkmi, na ktorých steny stúpajú. Aby sa predišlo previsom a deformáciám nosníkov, pod základňu je inštalovaný troskový alebo pieskový vankúš. Jeho šírka musí presahovať šírku základne. Mali by ste sa tiež starať o hydroizoláciu. Regály k základu tohto typu sú uprednostňované pravouhlé alebo rovné.

Mnohí sú presvedčení, že stĺpcové a podporné stĺpcové základy sú rôzne pojmy, ktoré majú málo spoločného. Nie je. Prvá, ako aj druhá, je postavená pod drevenými domami bez podpivničenia. Ide o najziskovejší a najjednoduchší typ základne, ktorý sa často používa pri stavbe drevadomy, kabíny, kúpele.

Konštrukcia základne nosného stĺpika môže výrazne znížiť spotrebu materiálov
.

Takýto základ pre spotrebu stavebných materiálov a pracovnej sily je dvakrát úspornejší ako páska. Často sa pri stavbe stĺpového základu používajú hotové betónové tvárnice. Podpera sa skladá zo 4 blokov 200x200x400 mm. Počet týchto "skriniek" závisí od rozmerov domu.

Predpoklady a obmedzenia používania základu stĺpcov

Existuje viacero podmienok, keď použitie základu na pilieroch je nielen účelné, ale plne odôvodnené:

  • keď pôda počas prevádzky konštrukcie zaisťuje, že usadzovanie stĺpikovej základne (s rovnakým tlakom stĺpikov na zemi) je o niečo menšie než pásikový;
  • pod budovami bez podpivničených panelov, drevených a ľahkých rámových stien;
  • pod stenami z tehál, ktoré vyžadujú hlboký pohreb (do 2 metrov, tj 25 cm pod hĺbkou zamrznutia pôdy);
  • , keď je potrebné vylúčiť negatívny vplyv na základ budovania mrazivého žiarenia, pretože stĺpcový základ podlieha tomuto javu v najmenšom rozsahu.

Existuje niekoľko okamihov, keď sa neodporúča používať základ stĺpika:

  • v slabých a horizontálne pohyblivých pôdach, pretože základ na pilieroch je charakterizovaný nedostatočnou stabilitou;
  • o slabo nesúcich pôdach (hlina, nasýtená vodou, pokles), pri výstavbe domov s mohutnými silnými stenami (tehla a betón).železobetónové bloky s hrúbkou väčšou ako 510 mm);
  • V miestach s výškovým rozdielom (od 2,0 m a viac) nie je potrebné usporiadať základ stĺpa.

Aký je výpočet základu stĺpca

? Cieľom je určiť zaťaženie, ktoré bude mať vplyv na pôdu a základ a identifikovať referenčnú plochu základne.

Celkové zaťaženie je konštantný tlak (dom) a dočasný tlak (vietor, snehová pokrývka). Ak chcete zistiť zaťaženie nadácie, mali by ste vypočítať hmotnosť domu s prevádzkovými dodatkami vo forme nábytku, strojárskych zariadení, ľudí, ktorí v ňom žijú.

Pri výpočte stĺpcového základu sa určuje plocha a hmotnosť podpery. Výsledky sú nesmierne dôležité, aby sme pochopili, či je zem schopná podporovať hmotnosť domu a základu.
Na výpočet budú potrebné tieto údaje:
- počet poschodí v dome;
- výška budovy;
- celková dĺžka prepojok P1 P2;
- veľkosť základne;
- hrúbka viečka;
- hustota pôdy;
- hĺbka základu;
- typ pôdy;
- materiál na steny a základy;
- typ strechy;
- typ prekrytia.

Materiály pre stĺpový základ

Stĺpikový základ môže byť vyrobený z dreva, tehly, betónu.
Na položenie dreveného podkladu použite spodnú časť trupu, zadok. Pred inštaláciou sú nosiče ošetrené antiseptickým roztokom a zabalené bitúmenom. Tieto aktivity zabraňujú hnilobeniu dreva a predlžujú jeho životnosť.Napríklad, borovica podporuje (po liečbe) bude trvať asi 15 rokov, dub - 30. Pre porovnanie: bez liečby, budú póly slúžiť verne 7 a 15 rokov, resp.

Základ tehál bude trvať 70 až 100 rokov v závislosti od štruktúry pôdy, muriva a kvality materiálu.

Dôležité! Ak chcete, aby základ z tehál, ale nemáte zručnosti muriva, je lepšie zveriť toto podnikanie profesionálom, pretože zlá kvalita práce vedie k rýchlemu zničeniu podpory.

Základ betónu sa vyznačuje vysokou pevnosťou a najdlhšou životnosťou - 150 rokov.

Podpery stĺpového základu tehál a betónu v časti

Ako vytvoriť základňu stĺpika vlastnými rukami

Zariadenie základne na stĺpoch súčasne spája jednoduchosť a pôvab. Tento typ základu je prezentovaný vo forme nízkych stĺpikov - podpery, ktoré sú umiestnené na najvyšších miestach zaťaženia. Takéto body sú rohy konštrukcie, križovatka vonkajších a oporných stien. Na vrchole stĺpikov je nainštalovaný rošt - doska, ktorá rovnomerne rozdeľuje zaťaženie konštrukcie na stĺpiky. Tento prístup je do istej miery podobný používaniu pilót.

Usporiadanie podpier

Stĺpcový základ môže byť vyrobený z rôznych materiálov: betón, kameň, butobetón, tehly, ale najbežnejším je monolitický železobetónový základ, ktorý je praktický a jednoduchý.

V etapách uvažujme postupne o výstavbe stĺpovej základne v tých najžiadanejšíchmožnosť (monolitický železobetón). Postup práce je nasledovný:

1. Čistenie staveniska. Správanie v závislosti od typu pôdy, vhodnej prípravy. Pri vysokej únosnosti pôdy je potrebné miesto vyrovnať pomocou špeciálneho zariadenia. Ak pôda nie je spoľahlivá (piesčitá hlinka, plastová hlina, piesok), bude potrebné vymeniť základný náter, a to vykopať jamu a naplniť ju umelou pôdou.
2. Výkres budovy sa prenesie na miesto, na ktoré sa montujú stĺpiky, kolíky sa kladú a závity sa utiahnu - osy uvedené v diagramoch.
3. Vykopávanie otvorov sa vykonáva striktne pozdĺž osí. Ak ich hĺbka prevyšuje meter, aby sa zabránilo odlupovaniu, musíte použiť svahy. Hrubý piesok a štrk sa položia na dno.
4. Je inštalované debnenie, ktoré bude slúžiť ako forma na odlievanie betónu. V niektorých prípadoch, ak to pôda umožňuje, môžete bez nej urobiť.

Debniace zariadenie na liatie betónovej podpery

5. Inštalácia výstuže - oceľové tyče, uchytená okolo obrysu svorkou s prierezom najmenej 12 cm
6. Plnenie betónu v niekoľkých vrstvách 30 cm
7. Na vrchole stĺpikov nastavte tím alebo monolitické randbalku - rostverk. Výsledkom je, že dostaneme obrys, ktorý je veľmi podobný základu stužiek, ktorý sa práve postavil na stĺpoch.

Konštrukcia roštu nad podperami na následnú montáž stien

8. Medzi stĺpikmi je postavená bariérová stena, ktorá zabraňuje vniknutiu nečistôt a vlhkosti do základne konštrukcie zvonku.
9.Základ je vodotesný vrstvou živice aplikovanej na vrchole stĺpikov.

Najčastejšie chyby pri pokládke

Kladenie základov stĺpov vlastnými rukami, vývojári často robia chyby, ktoré poškodzujú základňu a steny domu. Tu sú tie najtypickejšie:

  • Nerovnosti základného poklesu. Môže k tomu dôjsť v dôsledku nesprávneho výpočtu hĺbky záložky, rôznych hodnôt referenčných hĺbok alebo nerovnakého zaťaženia základových podperov. Na elimináciu tohto javu je potrebné urobiť čo najpresnejšie výpočty plánovaného rozloženia zaťaženia.
  • Použitie nekvalitného materiálu: piesok zmiešaný s ílom alebo cementom nesprávnej kvality. Treba poznamenať, že pri dlhodobom skladovaní klesá kvalita cementu o 30% alebo dokonca o 50%.
  • Nesprávny odhad nosných vlastností základného náteru. Aby sa tomu predišlo, pomôže to kvalifikovane realizovaný projekt.

Niektoré užitočné informácie

Práce nadácie sa vykonávajú čo najskôr av období sucha. Pôda by mala byť suchá, ak sa voda dostane do výkopu, je potrebné ju odstrániť a zhutniť. Jeho zhutnenie s troskami, troskou alebo malým kameňom je povolené.
Pri stavbe stĺpovitého základu sa pod každou z podpier odstráni vrstva úrodnej pôdy. Na starostlivo vyrazenej pôde sa vytvoria kolóny. Ak je pôda ťažná konštrukcia, potom na základni stĺpov je potrebné vytvoriť vankúš sutín a piesku (150 mm). Výška stĺpikov nad zemou by nemala byťmenej ako 100 mm.

Základ tyče je vynikajúcou voľbou pre pevný základ. Dostupnosť, hospodárnosť, jednoduchosť v záložke - vlastnosti, ktoré robili tento typ nadácie populárnou Dizajn, napriek ľahkosti, bude veľmi silný a bude trvať viac ako jeden rok.