Plynové pece pre kúpeľ - typy, montážne predpisy, prevádzkové špecifikácie

Čo je dôležité v kúpeli? - Samozrejme, v teple! Chcem, aby sa kúpele rýchlo zohrievali, aby sa teplo zahrievalo: aby ste zohrievali kosti, mali by ste si oddýchnuť s telom a dušou. Aj v dávnych dobách ľudia poznali liečivé vlastnosti horúcej pary. Cieľ je jasný, vyžaduje implementáciu. Srdcom každej kúpele je parná miestnosť, jej funkčnosť závisí od voľby vykurovacej pece. V závislosti od druhu spotrebovaného paliva sú k dispozícii elektrické, klasické drevené, kombinované a plynové sporáky. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Zvážte dnes, čo je plynový sporák na kúpeľ.

Existuje mnoho možností na usporiadanie plynových pecí. Pochopiť nepripravené osoby v rôznych typoch a vlastnostiach inštalácie nie je len trochu objasniť situáciu zvážiť typy plynových sporákov pre kúpeľ, ich konštrukčné vlastnosti a technické vlastnosti. Všetky plynové pece pre kúpele možno rozdeliť do niekoľkých skupín.

Zásady klasifikácie plynových agregátov

    \ t
  • na výrobu materiálov (kameň, tehla, kov);
  • podľa druhu použitého paliva (plynného alebo kombinovaného);
  • ako horák;
  • podľa spôsobu nádrže zariadeniaohrev vody.

Kamenné a tehlové plynové sporáky

Kamenné a tehlové plynové kachle na kúpele nemajú výrazné vonkajšie rozdiely oproti tradičným kachliam na drevo, pričom ide o kachle na drevo. Usporiadanie kúpeľa s kamenným alebo tehlovým plynovým sporákom nie je absolútne na úkor krásy interiéru - zachoval sa klasický vzhľad starej ruskej kúpele. Prečo sa teda odkloňte od tradície, pýtate sa? - Kvôli nepochybným výhodám plynových kachlí - udržiavajú teplo dobre, rovnomerne ohrievajú paru, navyše plyn ako palivo je často cenovo dostupnejší ako palivové drevo.

Nevýhodou týchto pecí je veľmi dlhé zahrievanie. Kameň, na rozdiel od tehly, má lepšiu tepelnú vodivosť, pretože kamenná pec sa ohrieva rýchlejšie ako tehlová. Stavba kamenných a tehlových kachlí vyžaduje určité znalosti a zručnosti, preto je pre ich kladenie lepšie využiť služby skúseného kachle.

Usporiadanie tehlovej plynovej pece

Na obrázku je znázornený všeobecný pohľad na plynový sporák, za dvierkami pece (v klasickom modeli drevených kachlí sa používa na naloženie palivového dreva), kde sa nachádza ohrievač, ktorý sa zohrieva v dôsledku vyžarovania energie z horľavého paliva. Kamenka sa nachádza nad plynovým horákom.

Kovové plynové pece

Pri predaji dnes môžete vidieť veľa kovových plynových pecí, sú oveľa lacnejšie ako tehla alebo kameň a je jednoduchšie inštalovať kovové plynové pece. Jednou z nesporných výhod je kompaktnosť,umožnenie inštalácie takýchto pecí v kúpeľoch rôznych veľkostí, navyše vďaka tenkému kovovému telesu pece sa parná miestnosť veľmi rýchlo zohrieva. A v neposlednom rade je možné zvoliť kachle s potrebným výkonom pre efektívnejšie využívanie paliva, čo znamená, že je možné ušetriť na energetických zdrojoch.

Pri inštalácii kovových plynových pecí sa vyžaduje tepelná izolácia. Po prvé, pec je izolovaná od podlahy pomocou tehlovej vrstvy a sita z pozinkovaného oceľového plechu, po druhé, je izolovaná od drevených stien a po tretie, komín je izolovaný počas jeho prechodu stropom a strechou.

Plynové plynové sporáky na kov

Brigáda troch ľudí môže inštalovať kovový sporák v priebehu niekoľkých hodín a na vonkajšiu výzdobu potrebujete jeden pracovný deň.

Odpoveď na otázku „Ktoré plynové sporáky na kúpele je lepšie položiť - kameň, tehla, alebo napriek tomu kov?“ Závisí od toho, ako často sa má kúpeľ ohrievať. Tehla, alebo najmä kamenný sporák - teplo, masívne. Je vhodnejšie zvoliť takú rúru, ak je zamýšľané časté používanie kúpeľa. Ak sa kúpeľ bude používať občas, pravidelne - je lepšie zvoliť kovovú pec. Nezabudnite však na rozmery, pre porovnanie, hmotnosť tehlovej pece je od 750 kg, minimálna hmotnosť kovovej pece je 45 kg.

Pravidlá výpočtu výkonu

Ako zistiť požadovaný výkon? - Jednoduchými aritmetickými výpočtami. To všetko závisíz oblasti a presne - z objemu miestnosti. Podľa noriem pre 0,4 kubických metrov kúpeľa je tu 252 kilokalórií. Násobenie, nahrádzanie ich hodnôt a získanie potrebnej sily. Účinnosť jednotky je možné vypočítať, ak vezmeme do úvahy, koľkokrát za mesiac sa má kúpeľ ohrievať.

Kombinované saunové kachle

Plyn alebo plyn?

Podľa typu použitého paliva môže byť plynovým sporákom na kúpeľ iba plyn (s použitím prírodného alebo skvapalneného plynu) alebo kombinácia (okrem plynu, môže pracovať na tuhé palivo). Kombinované kachle sú univerzálne, umožňujú použiť palivové drevo na ich prácu, čo má pozitívny vplyv na atmosféru kúpania. Multifunkčnosť je nesporným plusom, ale je tu aj mínus - veľké rozmery, čo značne komplikuje inštaláciu kombinovaných pecí. Pokiaľ ide o otázku prevádzky, pece na čistý plyn sú omnoho jednoduchšie a bezpečnejšie ako kombinované.

Výber dôležitého detailu - horák

Najťažšou zložkou plynového sporáka je horák, bezpečnosť prevádzky pece závisí od zdravia a stability jej funkčnosti. Horáky v plynových peciach majú dva typy: atmosférické a nafukovacie.

​​

Zariadenie horákov s atmosférickým plynom je veľmi jednoduché, vzduch vstupuje do spaľovacej komory pece pôsobením ťahu. Takéto horáky nevytvárajú hluk v prevádzke a nevyžadujú elektrickú energiu, môžu pracovať pri nízkom tlaku plynu, ale keď oscilujú, vyžaduje sa nastavenie výkonu plameňa.

Nafukovacie plynové horáky sú veľmi účinnénútený vzduch cez elektrický ventilátor. Nespornou výhodou takýchto horákov v porovnaní s atmosférickými je nákladová efektívnosť a stabilita prevádzky pri poklese tlaku plynu v potrubí. Je tu nevýhoda - závislosť od napájania, navyše ventilátor je hlučný. Nafukovací horák nie je vhodný pre tehlové pece, pretože na ovládanie ventilátora budete potrebovať kompletnú tesnosť pece a komínových kanálov. Takýto stav je ťažké splniť, pretože murivo "dýcha", s nadmerným tlakom vytvoreným ventilátorom, oxid uhoľnatý môže prenikať cez póry v murive do parnej miestnosti. Atmosférický plynový horák môže byť inštalovaný na každej peci.

Spôsoby umiestnenia nádrže na ohrev vody
\ t

Plynová rúra v kúpeli pridáva ďalšie funkcie: slúži nielen na ohrev parnej miestnosti, ale aj na ohrev vody. Na tento účel majú pece zásobník teplej vody, v ktorom je voda ohrievaná produktmi spaľovania paliva vypúšťaného komínom. Podľa spôsobu zariadenia nádrže na ohrev vody v peci sú umiestnené nad alebo pod ohrievačom, v oboch prípadoch komín prechádza cez nádrž.

Pokiaľ ide o náklady na palivo, plynové rúry sú ekonomickejšie ako elektrické, ak porovnáme plynový sporák s klasickými drevenými sporákmi, menej ťažkostí (nemusíte skladovať palivové drevo, komín čistiť od sadzí a odstraňovať popol).

Pre tých, ktorí si vyberajú továrenský sporák na usporiadanie kúpeľa, sledujte videoklip

Inštalácia plynových zariadenína mieste vyžaduje prísne dodržiavanie všetkých pravidiel a bezpečnostných noriem. Na inštaláciu plynového sporáka je samozrejme potrebné splyňovanie kúpeľa. Plyn je vysoko výbušné palivo, bezpečnostné požiadavky sú veľmi vysoké, takže kúpeľ musí spĺňať platné stavebné predpisy.