Podlahové plynové kúrenie: typy, referenčné body výberu

Každý obytný dom, ak je určený na celoročné bývanie, musí byť vykurovaný. V súčasnej dobe na trhu vykurovacích zariadení ponúka spotrebiteľovi obrovské množstvo širokej škály výrobkov. Sú klasifikované podľa viacerých znakov: v závislosti od materiálu výroby, rozmerov, použitého paliva, princípu prevádzky atď. Jedným z najobľúbenejších spotrebičov na vykurovanie bytového domu sú plynové podlahové kotly, zastúpené výrobcami v pomerne širokom rozsahu.

Zásada prevádzky plynových kotlov

Stojí za zmienku, že princíp prevádzky plynového kotla na státie je mimoriadne jednoduchý. Na jeho prevádzku sa používa prírodný alebo skvapalnený plyn, ktorý počas spaľovania uvoľňuje svoje teplo do výmenníka tepla v zariadení. To zase ohrieva vodu prechádzajúcu cez ňu, čerpanú špeciálnym čerpadlom. Potom obe cirkulačné čerpadlo privedie už vykurovanú vodu do vykurovacieho okruhu.

Výmenník tepla je hlavným prvkom

.

Pre efektívnu prevádzku plynového kotla je potrebný vysoko kvalitný výmenník tepla, prevýroba ktorých využíva rôzne materiály: železo, oceľ, meď. Tento materiál spôsobuje nielen prevádzkovú účinnosť zariadenia, ale aj jeho životnosť.

Plynové kotly na podlahové vykurovanie, ktorých výmenník tepla je vyrobený z liatiny, sú teda najodolnejšie. Faktom je, že liatinový výmenník tepla nie je náchylný na koróziu a extrémne zriedkavo prechádza. Takéto zariadenie môže pracovať asi 50 rokov, ale stojí za to zvážiť, že liatina je dosť krehký materiál. Silná rana alebo kontrastná teplota vody môže spôsobiť praskanie.

Výmenník tepelného výmenníka na zemný plynový kotol

Oceľové výmenníky tepla sú odolnejšie voči vzniku trhlín a rôznym druhom deformácií. Okrem toho je ich hmotnosť približne 2-krát nižšia ako hmotnosť liatinových analógov. S takýmito výhodami strácajú oceľové výmenníky tepla, že sú ľahko skorodované a rýchlo vyhoria. Životnosť takéhoto plynového kotla závisí od typu použitej ocele a pohybuje sa od 5 do 15 rokov.

Meď sa prakticky nepoužíva na výrobu výmenníkov tepla. Takéto výrobky sú na trhu vykurovacích zariadení menej bežné.

Typy podlahových plynových kotlov

V súčasnosti majú vlastníci vidieckych domov možnosť vybrať si medzi jednookruhovými a dvojokruhovými plynovými kotlami, ktoré majú niekoľko zásadných rozdielov.

Jednotka s jedným okruhom

Hlavný účel jednosmerného plynukotol je presne vykurovanie obytného priestoru. Konštrukcia takéhoto zariadenia nezabezpečuje prítomnosť funkčných prvkov, ktoré by umožňovali domu poskytovať teplú vodu. To vedie k tomu, že pre zariadenie teplej vody je potrebné zakúpiť ďalšie vybavenie. V dôsledku toho sa získa kompletný systém, každý prvok, ktorý jasne a účinne plní svoju funkciu.

Jednookruhový podlahový plynový kotol

V súčasnosti existuje niekoľko možností na vybudovanie takéhoto systému:

  • Ekonomické. V tomto prípade sa okrem podlahového jednookruhového plynového kotla stáva prúdiacim plynovým ohrievačom vody. Takýto systém je postačujúci pre plnú prevádzku dvoch čerpacích staníc vody. Okrem toho poskytuje minimálnu spotrebu paliva.
  • Optimum. Táto možnosť zabezpečuje odber tepelného výmenníka z plynového kotla, ktorý je umiestnený v kotle na nepriame vykurovanie. Takýto systém umožňuje dostatočne veľkú dennú spotrebu vody.

Pri inštalácii systému s kotlom je však potrebné koordinovať výkony oboch zariadení. Faktom je, že pri nižšom výkone kotla ako je kotol, bude dosť ťažké zabezpečiť obytný priestor potrebným denným množstvom teplej vody. Kotly s objemom 250 alebo 500 litrov plne uspokojia potreby malej rodiny s dostatočným výkonom kotla. V niektorých prípadoch je povolené dodatočné elektrické kúrenie,urýchlenie ohrevu vody na požadovanú teplotu.

Plynový kotol na zemný plyn a bojler na ohrev vody

Pri výbere jednosmerného plynového kotla by sa mala venovať pozornosť viacerým jeho charakteristikám:

  • výkon;
  • napätie;
  • 52) rozmery;53) typ spaľovacej komory.

Jednokruhový podlahový plynový kotol je teda vykurovacie zariadenie, v ktorom sa plyn zahrieva a potrubia sa rozdeľujú počas spaľovania plynu.

Dvojokruhový podlahový plynový kotol

Dvojokruhové plynové kotly, ktoré sú k dispozícii v tomto sortimente, možno použiť na výstavbu samostatného vykurovacieho systému v vidieckom dome a na poskytovanie teplej vody.

Takýto kotol je najoptimálnejším riešením v prípade, keď množstvo voľného priestoru neumožňuje inštalovať systém pozostávajúci z jednookruhového plynového kotla a kotla.

Každý dvojpodlažný plynový kotol obsahuje tieto funkčné prvky na zabezpečenie jeho efektívnej prevádzky:

  • obehové čerpadlo;
  • horák;
  • expanzná nádrž;
  • 63) výmenník tepla.

Na zabezpečenie vykurovania a ohrevu teplej vody je potrebné iba privádzať potrubia do miešačov a radiátorov.

Dvojokruhový podlahový plynový kotol

Prevádzka dvojokruhového plynového kotla prebieha v súlade s režimom priority dodávky teplej vody.v zjednodušenej forme vyzerá takto: spotrebiteľ otvorí vodovodný kohútik, po ktorom sa vykurovací okruh vypne. V tomto prípade horák pracuje iba na vodnom okruhu. Ohrev vody sa vykonáva v prietokovom režime.

Stojí za to venovať pozornosť jednej nuancii. S pomerne veľkou dennou spotrebou vody, napríklad, keď je v rodine viac ako traja ľudia alebo existuje niekoľko kúpeľní a kúpeľní, odborníci odporúčajú zastaviť váš výber na dvojokruhových plynových kotloch so vstavaným kotlom. Tým sa zabráni pomerne dlhému odstaveniu vykurovacieho okruhu. Ak tieto opatrenia neprijmete, existuje riziko, že bude aktívne používať teplú vodu, ale v zle vykurovanom bytovom dome. Je nepravdepodobné, že by sa takáto perspektíva mohla považovať za radostnú v podmienkach drsnej ruskej zimy.

Inštalácia plynových kotlov na podlahu

V súčasnosti je plynový kotol na státie jedným z najekonomickejších vykurovacích zariadení, pretože plyn je cenovo dostupným a relatívne lacným druhom paliva. V prítomnosti centralizovaného prívodu plynu inštalácia kotla nezaberie veľa času. Stačí, ak sa k nemu pripojíte a od tejto chvíle sa nemusíte starať o teplotu batérií.

Stojí za zmienku, že podlahové kotly sú dosť ťažké a majú veľké rozmery, preto sa odporúča ich inštalácia do špeciálne navrhnutej miestnosti - kotolne. Okrem toho musí byť vykurovací kotol vybavený kvalitným komínom,ktoré odstraňujú produkty spaľovania plynného paliva.

Inštalácia plynového kotla v kotolni

Na konečnú úpravu kotolne a jej zariadenia, ako ju stanovuje príslušný štátny orgán, sa ukladá niekoľko požiadaviek. Vzťahujú sa teda priamo na kotolňu, komunikáciu v nej, vetranie a inštaláciu komína.

Napríklad materiály použité na konečnú úpravu kotolne musia byť ohňovzdorné a nehorľavé a voľný priestor na inštaláciu jedného kotla musí byť najmenej 4 m2. V kotolni by mala byť kanalizácia, rozvod elektriny a vody. Samotný plynový kotol je inštalovaný na rovnej podlahe a mimo zdrojov ohňa. Prístup ku kotlu musí byť neobmedzený z oboch strán.

Bezpečnostné vybavenie

Moderný podlahový plynový kotol je vykurovacie zariadenie, ktoré plne spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky. Bezpečná prevádzka je zabezpečená kompetentným usporiadaním kotolne a dodržiavaním pravidiel používania prístroja.

Stojí za zmienku, že výrobcovia sa snažili predvídať moment prevádzky kotla počas výpadku elektrickej energie. To je obzvlášť dôležité z toho dôvodu, že veľký počet modelov kotlov je elektricky závislý. Takže v čase výpadku elektrického prúdu je prívod plynu zablokovaný a v dôsledku toho horák zhasne. Samozrejme, kotol úplne zastaví svoju prácu.

Pri obnove napájania sú tie modely kotlov, ktoré sú vybavenésamočinného spustenia, obnovte prácu automaticky. V prípade absencie - vyžaduje mechanický štart.

Okrem toho je každý podlahový plynový kotol vybavený rôznymi snímačmi navrhnutými tak, aby reagovali na najmenšiu poruchu a poruchu. Takéto poruchy sa však vyskytujú veľmi zriedka, pretože kotly môžu úspešne pracovať v takmer všetkých podmienkach, nepretržite v nepretržitom režime. Tým sa zabezpečí veľmi potrebná dôvera a pokoj pri používaní zariadenia.

Video: všetko o výbere plynových kotlov

Rozmanitosť moderných plynových kotlov typu podlahy vám umožňuje vybrať si model, ktorý je najvhodnejší pre prevádzku v existujúcich podmienkach a bude k dispozícii. Vhodne zvolený produkt požadovaného výkonu a stupňa funkčnosti prispieva k efektívnemu vykurovaniu bytového domu, inštalácii teplovodného systému. Je zrejmé, že v dome, kde je vždy teplý, sa vytvorí príjemná atmosféra pohodlia, pohodlia a pohostinnosti.