Podrobný návod na inštaláciu posuvných dverí pre úsporných majiteľov

Spočiatku dvere niesli v sebe len funkciu zadržiavania tepla v dome, takže ľudia sa o túto súčasť starali viac ako o jej vzhľad. Moderné technológie vám umožnia harmonicky vstúpiť do vnútorných dverí v interiéri akéhokoľvek štýlu a smeru bez toho, aby ste zabudli na ich funkčnosť.

Posuvné konštrukcie boli najobľúbenejšie na trhu dverí. Inštalácia posuvných dverí vám umožní vytvoriť si jedinečnosť a originalitu miestnosti. Umožňujú výrazne zväčšiť priestor v miestnosti, bez potreby dodatočného priestoru pre otváranie ventilov, a tiež usporiadať priestor okolo nich v súlade s celkovým štýlom.

Hlavné výhody a nevýhody

Prvá generáciaposuvné dvere boli veľmi tenké priečky, zaseknuté v bežcoch a spôsobili len podráždenie. Z tohto dôvodu sa mnohí stále neodvažujú zmeniť obvyklejšie swingové štruktúry. Spotrebitelia sú tiež veľmi vystrašení mýtusom o zložitosti takéhoto postupu, pretože inštalujú posuvné dvere vlastnými rukami. Väčšina obyvateľov našej krajiny sa však snaží vyhýbať tomu, aby zavolal špecialistu na dom alebo dodatočné výdavky spôsobené platbou za jeho prácu.

Moderné posuvné systémy

Konštrukcia posuvných dverí sa zlepšuje s každým novým modelom a moderné systémy už majú niekoľko nepopierateľných výhod:

 • úspora miesta potrebného na otvorenie krídlových dverí;
 • takéto dvere nemožno otvoriť ponorom;
 • schopnosť vybrať si veľkosť a materiál;
 • nedostatok slučiek, ktoré nakoniec začnú vrčať;
 • absolútna bezpečnosť - nie je možné stlačiť prst takýmito dverami;
 • ​​
 • možnosť realizácie akejkoľvek myšlienky dizajnu;
 • harmonické spojenie so životným prostredím;
 • možnosť spájania susediacich miestností.
Jednou z nevýhod posuvných systémov je slabá zvuková izolácia
.

Pre systém kupónov existuje samozrejme niekoľko nevýhod:

 1. Konštrukcia posuvných dverí je taká, že sa nedá vyhnúť trhlinám medzi krabicou a plátnom. Takéto konštrukcie majú preto oveľa nižšie zvukové a tepelnoizolačné vlastnosti. Prakticky nieIzolujte miestnosť od hluku, ktorý ste počuli v ďalšej miestnosti.
 2. Tieto dvere majú o niečo vyššiu cenu.
 3. V dôsledku nesprávnej inštalácie alebo kvôli zlej kvalite mechanizmu sa krídlo môže pohybovať nerovnomerne pozdĺž bežcov, čo môže viesť k zadreniu.
 4. Treba dbať na to, aby sa na strane dverí, na ktoré sa pohybuje krídlo dverí, nachádzal voľný priestor. Ak chcete umiestniť skriňu alebo nejaký iný rozmerový predmet v blízkosti tejto steny, je možné len vtedy, ak dvere vstupujú do špeciálnej kapsy. V opačnom prípade môže byť skrinka umiestnená len v určitej vzdialenosti najmenej 100-150 mm. To zase vedie k zníženiu využiteľnej plochy, kvôli ktorej sa najčastejšie začína inštalácia posuvných dverí. Nedostatok steny s vreckom pre krídlo dverí je taký, že sa nedá použiť na upevnenie nástenných svietidiel, obrazov, dekoratívnych prvkov, ako aj na inštaláciu spínačov a zásuviek.
 5. Vo vašom vrecku sa hromadí veľké množstvo prachu, ktoré sa veľmi ťažko odstraňuje.
 6. Vo výklenku, v ktorom sa krídlo schováva, sa posuvné krídlo dverí veľmi často zachytáva v dôsledku nakláňania valcov.

Rada: je lepšie stanoviť možnosť odstránenia jednej strany výklenku pod krídlom posuvných dverí. To pomôže vyhnúť sa problémom opísaným v článkoch 5 a 6.

Preto predtým, ako sa rozhodnete nahradiť konvenčné výkyvné konštrukcie posuvnými konštrukciami, mali by ste starostlivo zvážiť všetko, zvážiť všetkých profesionálov aa až potom rozhodnúť, či je to skutočne potrebné.

Klasifikácia podľa zariadenia a typu mechanizmu

Inštalácia posuvných vnútorných dverí nie je tak zložitá, ako sa zvyčajne predpokladá. Maximálna spoľahlivosť a vysoká kvalita konštrukcie úplne závisí od presnosti montážnych prác a maximálnej presnosti všetkých potrebných rozmerov a výpočtov. Najprv sa musíte rozhodnúť, aký typ posuvných dverí by ste chceli vidieť vo vašej domácnosti.

Všetky posuvné systémy možno rozdeliť do dvoch skupín:

 • namontované v stene;
 • viditeľné konštrukcie pohybujúce sa pozdĺž steny.
Posuvné systémy, v ktorých dvere idú do steny

Podľa typu mechanizmu možno tieto dvere rozdeliť do troch typov:

 • plátno sa opiera o horné závesné - neprahové systémy;
 • plachta spočíva na spodnom odpružení. Nevýhodou je prítomnosť malej matice na podlahe, ktorá sa môže utopiť, ale takéto konštrukcie sa považujú za najjednoduchšie na inštaláciu a navyše sú najlacnejšie;
 • Systém používa obe vyššie uvedené možnosti montáže. Tento typ dverí je najspoľahlivejší a najvhodnejší pri používaní.

Tip: Treba poznamenať, že cena dverí závisí hlavne od jeho typu, ale skôr od kvality materiálov a typu kovaní. To znamená, že nahradenie drahého obloženia, kľučky dverí, zámky a valce pre lacnejšie náprotivky, môžete výrazne ušetriť.

Posuvné dvere,ktoré plátno drží len na hornom zavesení, sa nazývajú neprahové
.

Samozrejme, vstup do dverí do špeciálneho vrecka vám umožňuje ušetriť priestor v miestnosti, ale vyžaduje si dodatočnú prácu a zničenie časti steny v blízkosti dverí.

Tip: na plátno je možné stavať nielen rozbitím steny, ale aj inštaláciou stropnej konštrukcie sadrokartónu. V dôsledku toho sa dĺžka miestnosti zníži približne o 100 mm a budete sa môcť vyhnúť pomerne komplikovanému postupu.

Konštrukcia posuvných dverí

Posuvné systémy sa skladajú z niekoľkých častí:

 • rám so sklenenou alebo pevnou výplňou;
 • mechanizmus pozostávajúci z vedenia, príchytiek, valčekových vozíkov atď.;
 • čalúnenie a dobory;
 • 95) ozdobné lišty určené na zakrytie hnacieho mechanizmu;
 • Armatúry (špeciálne zámky a rukoväte).

Existuje niekoľko možností rámov dverí:

 1. Rámy z MDF s rôznym tónovaním.
 2. Rámy z hliníkového profilu. Sú pozoruhodné ľahkosťou a trvanlivosťou konštrukcie, vôbec sa neboja vlhkosti, umožňujú absenciu dekoratívnych prvkov, pretože môžu byť natreté v akejkoľvek farbe alebo eloxované.
 3. Dvere z tvrdeného skla (bezrámové konštrukcie). Vhodné najmä pre štýl "high-tech", ideálny pre alokáciu zasadacích priestorov a pre mokré miestnosti.
Sklenené posuvné dvere

Samozrejme, dvere s dreveným rámovým stojanomo niečo drahšie, ale majú vyššiu tepelnú izoláciu.

Mechanizmus na pohyb posuvných dverí pozostáva z jedného alebo viacerých vodiacich líšt s valčekovými vozíkmi, ktoré slúžia ako upevnenie krídla dverí. Ako vodidlo sa zvyčajne používa hliníkový profil.

Valce sú vyrobené zo špeciálneho polymérneho materiálu, ktorý je mimoriadne odolný voči poškodeniu a oderu. Otáčanie sa vykonáva valčekovými ložiskami, čo zaisťuje jednoduchosť jazdy.

Zaujímavé: tvarovky pre posuvné systémy majú množstvo charakteristických znakov. Rukoväte musia byť zapustené, inak budú rušiť činnosť dverí. Bežný priamy zámok nebude schopný uzavrieť takúto konštrukciu, jej skrutka musí byť v tvare háčika.

Veľký výber dverných panelov umožňuje rôzne možnosti interiérového dizajnu. Nemali by ste používať masívne drevo, pretože gravitácia tohto materiálu vedie k deformáciám celej konštrukcie, čo vedie k zníženiu hladkosti.

Dôležité: posuvné dvere by mali byť vyrobené čo najjednoduchšie pomocou ľahších materiálov, napríklad hliníka. Ak hmotnosť krídla presiahne 70-75 kg, potom je lepšie inštalovať na každé štyri alebo viac valcov.

Čo potrebujete na inštaláciu posuvných vnútorných dverí

Skôr ako začnete montovať vnútorné posuvné systémy, musíte pripraviť všetky materiály a nástroje, ktoré môžupočas inštalácie.

Pri montáži vnútorných posuvných dverí bez skrutkovača alebo vŕtačky nie je možné

Takže budeme potrebovať:

 • Akumulátorový skrutkovač alebo elektrická vŕtačka;
 • razník (ak potrebujete odobrať vnútornú časť steny);
 • Skrutkovač Phillips;
 • dve platničky. Jeden je nainštalovaný na vrchu dverí a druhý na opačnej strane, než je dvere, do ktorých sú dvere otvorené;
 • kotvy;
 • samorezné skrutky;
 • kľučky dverí - 2 ks;
 • dokončovacie klince;
 • dobori - 2 kusy;
 • stojan na zatvorenie dverí v zatvorenom stave;
 • potrebné príslušenstvo, ako sú valce, upevňovacie materiály, kovová (prednostne hliníková) vodiaca tyč;
 • krídlo dverí;
 • suchá drevená tyč 50x50, ktorej šírka je dvakrát rovnaká ako veľkosť dverí.

Tip: aby krídlo dverí dokonale zapadlo, opatrne odmerajte dvere a zväčšte lineárne rozmery (šírku a výšku) o sedemdesiat milimetrov.

Inštalácia klznej konštrukcie

Na vykonávanie akýchkoľvek komplexných možností (inštalácia viac krídlových dverí, skla, s veľmi veľkou hmotnosťou alebo vybavenie vrecka v stene) je lepšie pozvať skutočných odborníkov, pretože akékoľvek Chyby v procese inštalácie môžu naraziť do vrecka veľmi ťažko. Osoba, ktorá sa nikdy nezaoberala klznými konštrukciami, bude schopná inštalovať len jednoduché dvere.

S montážou posuvnýchdvere do priehradky môžete ľahko ovládať sami

Ak ste si zakúpili hotovú súpravu, inštalácia vám neznesie veľa úsilia ani času, pretože už bude mať k dispozícii všetky potrebné príslušenstvo od výrobcu. Ak sa však rozhodnete vytvoriť posuvný systém podľa svojich želaní a preferencií, budete si musieť vybrať zariadenie sami a je veľmi ťažké robiť túto prácu prvýkrát, aby ste sa vyhli chybám.

Pokúsme sa vytvoriť taký návod na inštaláciu posuvných dverí, ktorý umožní nováčikom rýchlo a účinne vykonávať všetky potrebné práce. Spojte sa, budete potrebovať maximálnu starostlivosť a presnosť.

Inštalácia by mala začať otvorením. Výška otvoru sa meria na troch miestach: vľavo, v strede a vpravo av šírke na troch miestach: v hornej časti, v osi steny av spodnej časti. Ďalej skontrolujeme vertikálnosť, kolmosť a rovnosť príslušných strán. Ak konštrukcia umožňuje rámovanie, potom by sa mala merať minimálna a maximálna hrúbka steny, pričom sa uistite, že ste urobili merania v rohoch otvoru a nielen na stranách.

Pre lepšie pochopenie rozdeľme celý ďalší proces na jednoduché kroky.

Demontáž starých dverí

Najprv musíte odstrániť staré dvere, závesy dverí, opatrne odstrániť obloženie na oboch stranách a potom demontovať rám dverí. Ak je dobre upevnený a nebude brániť voľnému pohybu ventilov, potom ho môžete nechať, bude to pokračovanie steny.

Umiestňovanie stien v poriadku

Teraz je potrebné starostlivo zarovnať steny, vyplniť všetky trhliny a praskliny. Otvor musí mať jasné rozmery (výška, šírka a hrúbka), nikde nesmie žiadna časť tehly alebo penového betónu vyčnievať, sadrokartón by mal byť odrezaný.

Vrchnú časť otvoru a podlahu kontrolujeme paralelne (tolerancia nie väčšia ako 5 mm) a pre horizontálnu polohu. Pomocou olovnice skontrolujeme strany otvoru, tu je povolená odchýlka maximálne 5 mm na 2000 mm. Čím väčšia rovnomernosť stien sa dá dosiahnuť, tým tesnejšie sa do nich vloží krídlo dverí.

Montáž skrinky - práca zodpovedná

Ak sa stará debna demontuje, nainštalujte novú. Sám tu je veľmi ťažké zvládnuť, takže je najlepšie pozvať partnera. Nainštalujte krabicu do dverí a zarovnajte ju s malými klinmi. Nastavujeme uhol konštrukcie konštrukcie vzhľadom na podlahu a steny pohybom alebo pridržiavaním klinov.

Namontujte rám dverí a zarovnajte ho s klinmi

Skriňu pripevnite k stene pomocou skrutiek. Pracujeme veľmi opatrne pomocou skrutkovača, pretože akékoľvek poškodenie, dokonca aj menšie, môže viesť k smutným následkom.

Upevnite horné vodidlá

Po pripravení zárubne dajte krídlo dverí do otvoru a ceruzkou označte hornú úroveň na stene. Teraz vykonáme rovnaký postup, ale inštaláciou plátna priamo do dverí. To je potrebné urobiťprípad, keď náhle nie je rovina podlahy dostatočne plochá.

Ak je výsledný riadok vodorovný, odmerajte ho 70 mm smerom nahor a nakreslite ďalší riadok. Tu sa nainštaluje vodiaca koľajnica. Na označenú líniu pripevníme vopred pripravený drevený nosník a upevníme ho skrutkami čo najtesnejšie, bez ohľadu na rovinnosť steny. Použite toľko skrutiek, koľko potrebujete.

Pripevnite koľajnicu ku dnu nosníka

Teraz pripevníme koľajnicu na spodný koniec dreveného trámu. Najprv voľne nasaďte vodidlo na jednej strane. Pre presné určenie polohy skrutky je potrebné rozdeliť hrúbku dverí na polovicu a pridať 3-5 mm potrebné na zabezpečenie voľného pohybu krídla (vzdialenosť od steny). Rovnakú operáciu vykonávame aj na druhej strane baru. Pred upevnením koľajnice dbajte na dostatočnú vzdialenosť medzi krídlom brány a stenou.

Dôležité: vodiaca koľajnica musí byť prísne rovná, nie je povolený najmenší ohyb bez ohľadu na zakrivenie steny a nosníka.

Teraz môžete teraz vodidlo trvalo zaistiť.

Zberacie vozy a montáž zarážok

Následne zaskrutkujte skrutky do vozíkov s valčekmi, zatiaľ čo ich konce by sa mali trochu dívať z otvoru. Každý vozík dostaneme do pripravenej koľajnice a uistíme sa, že sú voľne pohyblivé.

Pred konečnou montážou vozňov je potrebné zabezpečiť ich voľný chod
.

Poradenstvo: nieje potrebné mazať vnútro vodidla.

Na okrajoch vodiacej koľajnice nastavte dorazy jazdy a uistite sa, že gumené tlmiče smerujú dovnútra.

Drážka v spodnej časti krídla dverí

Prejdeme k návrhu drážky spodného konca dverí. Za týmto účelom ustúpte 15 mm od okraja krídla a vyvŕtajte dva otvory na každej strane s priemerom 7 mm a hĺbkou 20 mm, medzi ktorými odrežeme štrbinu v strede spodného vedenia.

Dokonca aj pri frézovacej frézke je ideálne rovnomerná drážka. Začiatočníkom odporúčame inštalovať lišty alebo profil v tvare písmena U.

Hĺbka drážky musí byť najmenej 18 mm a šírka je o 2 - 3 mm väčšia ako šírka spodného vodiča, zvyčajne vlajky alebo noža. Pretože je celkom problematické vyrobiť dokonale hladké vybranie aj s elektrickou vŕtačkou alebo frézou, je vhodnejšie nainštalovať profil v tvare písmena U alebo dve lamely.

Dôležitým detailom sú spojovacie prvky k vozňom

Upevňovacie prvky k vozňom by mali byť pripevnené presne v strede aspoň dva milimetre od bočných plôch krídla. V tomto prípade by sa polkruhové rezy na konzolách mali otočiť na stenu.

Montáž krídla dverí

Pri montáži krídla dverí sú potrebné dve osoby. Po umiestnení čepele na koľajnicu spojíme skrutku pravého vozíka s drážkou na konzole umiestnenej na tej istej strane. Na tento účel musíte mierne zdvihnúť dvere. Koniec skrutky začneme v montážinastavovacia matica s podložkou, ktorá musí zostať mimo konzoly. Držiaky upevňujeme na skrutky vozíkov, ale nie až na koniec.

​​

Teraz nainštalujte spodný vodič do výrezu spodného konca. To sa dá ľahko dosiahnuť pohybom dna mierne zo steny. Vrátime plátno do horizontálnej polohy a premiestnime ho do otvoreného stavu. Tužka by mala označovať najdlhší otvor. Aby ste nastavili medzeru medzi stenou a žalúziami, musíte vychýliť spodnú časť krídla dverí, až kým sa nedosiahne a označiť polohu noža na podlahe.

Dôležité: medzera medzi stenou a krídlom dverí by nemala presiahnuť 5 mm.

Po odstránení matíc vozíkov odstránime plátno a pomocou dvoch skrutiek pripevníme spodnú vodiacu lištu k podlahe.

Zarovnajte drážku s vedením a zaveste krídlo dverí, a to aj bez úplného utiahnutia matice. Po montáži potrebnej vôle medzi podlahu a krídlo dverí utiahnutím alebo uvoľnením nastavovacích skrutiek na vozíku upevnite matice a súčasne ich nechajte otáčať.

Dekoratívny dizajn posuvného systému

Nainštalujte dekoratívnu skladaciu platňu cez horný vodič a zakryte ju v súlade so všeobecným štýlom miestnosti (môžete prilepiť na tú istú tapetu alebo ju natrieť farbou, v ktorej sú steny miestnosti natreté). Nasaďte rukoväť a zámok.

Ako nainštalovať posuvné dvere - video inštrukcia

S cieľom lepšie pochopiť, ako nainštalovať posuvné dvere - detail videabude demonštrovať niektoré nuansy inštalácie systému s falošnou stenou.

Po prezeraní záznamu môžete zostaviť prvú posuvnú konštrukciu doslova 3-5 hodín.

Samozrejme, že posuvné vnútorné dvere môžete inštalovať sami, ale v tomto prípade nie je možné zaručiť kvalitu. Koniec koncov, len špecialista bude schopný vziať do úvahy všetky nuansy každého konkrétneho prípadu a vybaviť váš dom posuvným systémom, ktorý vás po mnoho rokov poteší svojou veľkolepou a hlavne bezproblémovou prácou.