Pohybové senzory pre osvetlenie - ako si vybrať dobrú voľbu + technickú stránku inštalácie

V súčasnosti sa čoraz viac stávajú otázkami využívania energeticky úsporných technológií pre ich vlastné potreby. Aby sa výrazne znížili náklady na energiu, ľudia používajú špeciálne zariadenia nazývané snímače pohybu pre osvetlenie. Ako sa správne rozhodnúť? A aký je účel, princíp fungovania týchto produktov? Budeme to chápať podrobnejšie.

Výber vhodného zariadenia

Pre tých, ktorí chcú využívať zdroje racionálne, sú snímače pohybu prakticky nevyhnutnými vlastnosťami každodenného života, pretože ich používanie šetrí približne 50 - 80% spotrebovanej elektrickej energie.

Snímače pohybu sú vhodné všade, na chodbách, v skladoch a na schodoch - kde sa osoba zdržiava na krátky čas, alebo napríklad, ak sú ruky obsadené. Keď sa v oblasti pokrytia objaví nejaký objekt, svetlo sa automaticky rozsvieti, ak pohyb po určitú dobu chýba, kontrolka zhasne. Je tiež možné nastaviť režim krátkeho signálu, ktorý sa používa na zapnutie akustického zariadenia, ktoré ovláda dvere (zvonček, zvonček). Takéto jednoduché riešenie šetrí energiu, zvýši sapohodlie a zabezpečenie bezpečnosti bývania.

Snímač pohybu pre pouličné osvetlenie

Vzhľadom na to, že výhody sú zrejmé, mnohí ľudia sa snažia kúpiť senzory pohybu pre osvetlenie, jednoducho nevedia, aké parametre použiť pri výbere. Tam je niečo, čo premýšľať:

 • tam, kde sa zariadenie bude používať konkrétne - môže to byť ulica, otvorená hala, uzavretá miestnosť: voľba podľa spôsobu upevnenia podľa stupňa ochrany, zapustenia alebo montáže;
 • výkon spínaných zariadení. Tento parameter znamená obraz inštalácie snímača - pre jednu žiarivku pre chladiacu miestnosť s termoskou. Existujú modely s rôznym výkonom - 200V a vyššie, v závislosti od týchto indikátorov, podmienok inštalácie, zmeny celkových rozmerov;
 • konfigurácia spúšťacej zóny - v tejto fáze je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že snímač pohybu ovláda iba (primárny akcent!) Viditeľná zóna. Dokonca aj ľahké konštrukcie znižujú polomer pôsobenia, napríklad rímsu, nástenné svietidlo, závesnú lampu;

Dôležité: je potrebné si uvedomiť, že sklo je prekážkou v ceste infračervených lúčov, resp.

 • schopnosť jemného doladenia času odozvy zapnutia /vypnutia. Táto funkcia je najrelevantnejšia pre veľké priestory, kde je na veľkej ploche inštalovaných niekoľko snímačov, ale nie sú úplne zakryté. Ukazuje sa, že v takýchto podmienkach sú činnosti človeka veľmi dôležité - musímať čas dostať sa k ďalšiemu snímaču alebo mať čas vykonať určitú prácu a vrátiť sa do zóny činnosti;
 • Uhol vnímania snímača - výrobky sa vyrábajú s uhlom pohľadu 180 - 360 °. Napríklad senzory s uhlom pohľadu 180 stupňov sú vo väčšine prípadov určené pre vstupno-výstupnú reakciu namontovanú na stenu. Ak sa inštalácia vykonáva na strope, znamená to, že zariadenie má plný pozorovací uhol;
 • Vzorec pomerov aktívnych a pasívnych zón je parameter, ktorý je relevantný pre kancelárie, odpočívárne. Registrácia osôb je rýchlejšia, ak je striedanie zón vyššie.

Dôležité: niektoré modely sú naladené na ľudské dýchanie.

Princíp činnosti, funkčnosť

Snímače pohybu pre osvetlenie - obľúbený a pohodlný výrobok, ktorý rieši rôzne problémy. Toto zariadenie funguje v dôsledku infračerveného žiarenia: naprogramovaný signál padá na zachytenú maticu.

Senzory často pracujú spoločne s elektrickými zariadeniami a môžu byť aj hlavnými v poplašnom systéme, video pozorovaní. To znamená, že snímače pohybu sa používajú na bezpečné zapnutie svetla v priestore prechodu, aby sa zaistila bezpečnosť skrine.

Snímač pohybu pre osvetlenie - pohodlné a funkčné

Snímač automaticky zaregistruje prítomnosť pohybu, uzavrie okruh a zapne svetlo. Základným princípom činnosti je nepretržité monitorovanie v pozorovacej oblasti: keď sa objaví pohybujúci sa objekt, tepelné pole sa zmení, je vyššie akoteplota okolia.

So špeciálnou šošovkou, nazývanou Frankelova šošovka, sa do fotobunky posiela signál, ktorý spôsobí, že sa obvod uzavrie. V riadiacej zóne sa senzor spúšťa aj pri menších pohyboch, napríklad pri sediacom sedadle.

Dôležité: snímače pohybu sú konfigurované jedinečným spôsobom - nereagujú na domáce zvieratá, ale cítia veľké objekty veľkých veľkostí: auto, muž.

Nákup takéhoto zariadenia nebude mať veľký dopad na rozpočet a jeho používanie prinesie hmatateľné pohodlie: osoba vstúpi do miestnosti, senzor sa rozsvieti, zhasne - svetlo sa automaticky vypne (po stanovenom čase). Nemusíte hľadať prepínač a pamätať si, ale zabudol som vypnúť svetlo, napríklad v úložnej miestnosti.

Možnosti a prostriedky úpravy

Pohybové snímače sa nastavujú potenciometrami, z toho tri:

 • časový interval - nastavenie periódy, počas ktorej bude senzor pracovať. Hodnoty sú nastavené od 5 sekúnd do 10 minút (v závislosti od modelu). Toto je najjednoduchšie zo všetkých nastavení - musíte vyhodnotiť, ako často sa osoba objavuje v detekčnej zóne a nastaviť čas oneskorenia, aby sa svetlo vypnulo o niečo viac ako táto hodnota (1-2 minúty). Toto sa robí preto, aby sa zabránilo trvalému zapnutiu /vypnutiu;
 • citlivosť - čím vyššia je, tým lepšie zariadenie reaguje na pohyb. Ak existuje veľa pozitív, citlivosť by sa mala znížiť, to isté platí pre spontánne inklúzie. V podstate totoParameter sa nastaví 3-krát. Je tiež potrebné prekonfigurovať citlivosť v závislosti od ročného obdobia, napríklad v lete senzor pracuje normálne a v zime zlyhá. Je to spôsobené reakciou na teplý vzduch vystupujúci z ohrievača;
 • úroveň osvetlenia - pre správnu činnosť zariadenia počas dňa. Senzor určuje úroveň osvetlenia, keď nastane pohyb, ak je pod prahom, zariadenie sa spustí, ak je vyššie, nie. Áno, je to celkom logické, prečo v dennej dobe zapnete elektrické osvetlenie v miestnosti.

Výhody snímačov pohybu

  \ t
 • kompaktnosť - nenápadne inštalovaná, bez akéhokoľvek poškodenia interiéru;
 • existuje úspora, pretože svetlo sa zapína len v prípade potreby;
 • pohodlie pre majiteľov súkromných domov - senzory sú inštalované na verande, na schodoch, v pivniciach a skladoch: pohyb po dome sa stáva veľmi praktickým;
 • druh poplachu od zlodejov - ak votrelci vstúpia do obydlia, rozsvieti sa svetlo, oznamujúce, že v dome sú cudzinci.

Klasifikácia, oblasť použitia

Vo všeobecnosti boli snímače pohybu pôvodne určené na prácu v poplachovom systéme: prenášali poplachový signál na ústredňu. Výrobcovia ďalej prešli vývojom modelov, ktoré zahŕňajú reflektory, pouličné osvetlenie, sirény, elektrické zariadenia.

Používanie snímačov pohybu vo dvore zabezpečí bezpečnosť pohybu v tme
.

Snímače pohybu sú rozdelené na strop a stenu. Princíp ich práce je rovnaký, jednoducho sa vyberajú individuálne podľa miesta inštalácie. V súčasnej dobe v krajinnom dizajne zohrávajú významnú úlohu aj pouličné osvetľovacie podpery so senzormi.

Ľudia chápu, že je potrebné usilovať sa o úsporu peňazí, takže dopravné snímače sa široko používajú na pouličné osvetlenie. Musia spĺňať požiadavky a plniť niekoľko funkcií:

 • bezpečnostné osvetľovacie priestory (chata, záhrada);
 • estetické osvetlenie domov, parkov;
 • pokrytie pohybu osôb, ktoré idú po ulici.

Snímače pohybu, ktoré sú namontované na podperách, sa líšia od domácich modelov - vyznačujú sa veľkým uhlom pokrytia. Rozsah pôsobenia - 12 metrov.

Pouličné osvetlenie je ekonomické a praktické riešenie: senzor vysiela signál do osvetľovacieho systému len vtedy, keď sa osoba priblíži
.

Infračervené snímače pohybu sú aktívne a pasívne. Prvá možnosť sa používa na ochranu obvodu domu, plotov, a druhá - v poplachových systémov na ochranu širokých sektorov, napríklad prístup k dverám, strážiť bránu.

Inštalácia snímačov pohybu

Technická stránka inštalácie snímačov pohybu nie je príliš zložitá. Ak však nie je dôvera v ich schopnosti, je lepšie zveriť tento proces profesionálovi. Kábel tohto zariadenia je pripojený k všeobecnej kabeláži domu cez rozvodnú skrinku. Okrem toho sú dodatočne namontované senzory, ktoré sú vybavené prídavným snímačomreagujú na zmeny intenzity osvetlenia, nazývajú sa aj súmrakové spínače. Tým sa zabezpečí, že senzor bude fungovať len v tme.

Existuje množstvo snímačov pohybu, z ktorých každý vykonáva špecifickú úlohu: na osvetlenie bazéna spustite plniace čerpadlo. Pri inštalácii snímača zvážte rozmery miestnosti, umiestnenie okien, dverí, pretože tieto indikátory ovplyvňujú správnu činnosť zariadenia.

Dôležité: Obvod snímača pohybu pre osvetlenie je podobný princípu činnosti konvenčného spínača. V oboch prípadoch je elektrický obvod, v ktorom je lampa zapojená v sérii, uzavretý alebo odpojený.

Ak je potrebné, aby aj napriek absencii pohybu v miestnosti svietila lampa nepretržite, k obvodu sa pripojí spínač, ktorý je paralelne spojený so snímačom pohybu. V tomto prípade prepínač duplikuje činnosť senzora, čo znamená, že svetlo môže byť ovládané silou.

Pripojenie snímačov pohybu

Je tiež možné, že vzhľadom na charakter miestnosti jeden senzor nepokrýva celú oblasť, potom sa používa schéma spojenia dvoch snímačov pohybu a lampy. Keď sa spustí jediný senzor, obvod sa uzavrie a na kontakty sa privedie napätie.

Menovitý výkon uvažovaných snímačov pohybu je 500 - 700 W, čo obmedzuje ich použitie pre veľké zaťaženia.

Dôležité: v niektorých prípadoch je potrebné naraz pripojiť niekoľko výkonných žiaroviek (osvetlenie nádvoria), potom je lepšieStačí použiť magnetický štartér.

Dnešné snímače pohybu pre osvetlenie nachádzajú veľmi široké aplikácie. Môžu to byť hotely, administratívne a administratívne budovy, vzdelávacie inštitúcie, športové haly, parkoviská, komerčné podniky.

Účelnosť používania snímačov pohybu je potvrdená argumentmi úspory energie, ako aj pohodlnosťou a praktickosťou. Doba návratnosti závisí od celkovej hodnoty výkonu pripojených svetiel. Ale jedna vec je istá, pre nekvalitné senzory, ktoré sa rozbijú hneď po inštalácii, budú sa neustále vzdialiť. To znamená, že je lepšie preplácať a získať skvelé zariadenie, ako kúpiť nekvalitný produkt.