Pokladanie dlaždíc na sadrokartónu: inštruktáž pre domáceho remeselníka

Sadrokartónové dosky si zaslúžia zaslúžený úspech na trhu stavebných materiálov. Multifunkčnosť, univerzálnosť, jednoduchosť spracovania a vynikajúca kompatibilita s ostatnými komponentmi dekoru - hlavné výhody, ktoré viedli k jeho vedúcej pozícii. Je dokonca možné použiť HL v podmienkach vysokej vlhkosti. Okrem toho môžete dať dlaždice na sadrokartónu a ľahko vytvoriť dokonalý vzhľad kúpeľne. Všeobecne platí, že proces kladenia nie je ťažké, a dokonca aj začiatočníci môžu urobiť.

Príprava na pokládku obkladačiek

Pred začatím práce je potrebné vybrať správne materiály. Niektorí sa na túto pozornosť osobitne nezameriavajú. A je to úplne márne, pretože kvalita inštalácie priamo závisí od kvality dokončovacích prostriedkov.

Ako si vybrať obkladačku

Je potrebné starostlivo si vybrať dlaždicu, dôkladne preštudovať kvalitatívne charakteristiky každého prvku
.

Pri nakupovaní sa musíte sústrediťtieto parametre:

 • kvalita vzoru. Neštandardné dlaždice sú ľahko rozpoznateľné drobnými chybami na prednom povrchu: rozmazaný, rozmazaný vzor, ​​nesúlad línií, škvrny. Táto možnosť obloženia nie je ani hodná zváženia;
 • rovný povrch. Každý staviteľ s istotou povie, že nie je žiadna plochá dlažba. Toto vyhlásenie nie je bez podielu na pravde. Dokonca aj tie najkvalitnejšie obklady nebudú mať dokonale rovný povrch, ale existujú vzorky, ktoré je lepšie nezískavať vôbec. Ak chcete určiť stupeň rovinnosti, vezmite 2 dlaždice, priložte ich k sebe s prednými stranami a posúdte uloženie, pohyb medzi nimi a medzery;

Toto je dôležité!
Venujte osobitnú pozornosť rohom. Mali by byť rovné a rovné. Nebuďte leniví pripojiť k sebe dlaždice v rôznych smeroch. Najviac rovnomerné dlaždice "španielsky". Rovnako dôležitá je nesprávna strana. Ak vzor na zadnej strane nie je určený, názov a značka dlaždice nie sú viditeľné, potom táto inštancia nie je pre vás.

 • tvrdosť dlaždíc. Toto číslo nie je viditeľné pre oko, hoci za tepla valcovaná dlažba (ktorá sa stáva veľmi krehkou) vytvára nerovnomerne ležiacu farbu a lesklú rubovú stranu. Tvrdosť môže byť určená zvukom: dobrá dlažba s miernym úderom robí tupý zvuk.

Odborné poradenstvo!
Je vhodnejšie počítať počet požadovaných dlaždíc za kus, ale nie za meter.

Ako si vybrať lepidlo

Lepidlo má zásadný význam v procese dokončovacích prác,Preto, vzhľadom na otázku, ako dať dlaždice na sadrokartónu, mali by ste sa starať o vysoko kvalitné lepidlo základ.

​​

Existuje niekoľko typov lepidiel, ktoré možno použiť:

 • lepidlo na báze cementu. Materiály na báze cementu sa spravidla neaplikujú na povrch sadry, ale pretože v našom prípade lepidlo príde do styku s papierom, táto metóda je celkom prijateľná;
 • 52) elastické lepidlo. Vyrába sa vo forme suchej zmesi alebo hotového roztoku, ktorý sa naleje do nádoby. Druhá možnosť je oveľa drahšia;53) kvapalné nechty. Toto je najnákladnejšia metóda, ktorú je vhodnejšie použiť, ak potrebujete lepiť voľné jednotlivé dlaždice. Ale ak na neho padla rovnaká voľba, kúpte si tekuté nechty, ktoré sú odolné voči vlhkosti.

Ako položiť dlaždice na sadrokartónové dosky: postup

Pokládka obkladačiek vyžaduje trpezlivosť a prísne dodržiavanie technologického postupu

Doska na sadrokartónu v kúpeľni je položená v niekoľkých etapách, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky.

Sada potrebných nástrojov

Na prácu budete potrebovať tieto nástroje: stierku s hladkým a rebrovaným povrchom, rovinu, vŕtačku s dýzou na miešanie lepidla, kefu, rezač dlaždíc, diaľkové plastové krížiky.

Príprava povrchu - základný náter

Povrch základu optimalizuje priľnavosť, znižuje spotrebu spojivového materiálu

Po prvé, povrch sadrokartónu by mal byť natretý základným náterom.

RadaŠpecialista!
Pre základný náter je lepšie použiť „Mira 4120“, „Tifengrund Knauf“ alebo ich analógy, ktoré sú prezentované v širokom rozsahu v každom supermarkete.

Na zaistenie tesnosti a maximálnej pevnosti povrchu by mal byť základný náter aplikovaný v 2 vrstvách.

Voľba vzoru pokládky

Doska na sadrokartónu sa prekrýva na základe plochy povrchu. Je potrebné vypočítať presný počet radov dlaždíc horizontálne a potom rozdeliť dĺžku povrchu šírkou dlaždice (nezabudnite vziať do úvahy šírku medzier).

V prípade, že zvyšok delenia presahuje polovicu šírky jednej dlaždice, kladenie by sa malo začať z „viditeľnejšej“ strany. Potom bude orezaná dlažba v nenápadnom rohu.
Ak je zvyšok rozdelenia menší ako polovica šírky dlažby, je lepšie začať s položením stredu steny. Takže zdobené dlaždice budú vyzerať elegantne a symetricky.

Príprava lepidla - postupujte podľa pokynov

Líder v popularite je suché lepidlo, ktoré priťahuje spotrebiteľov optimálnym pomerom ceny a výkonu. Je jednoduché ho pripraviť, hlavná vec je dodržiavať pokyny výrobcu.
Suchú zmes nalejeme do pripravenej nádoby a pridáme prísne potrebné množstvo vody, dôkladne premiešame.

Toto je dôležité!
Lepidlo je vhodné zmiešať so vŕtačkou so špeciálnou tryskou.

Nemiešajte veľa roztoku naraz, najmä ak nemáte skúsenosti s pokládkou. Je lepšie rozpustiť menšie množstvo, ktoré umožní stráviť lepidloaž do vytvrdnutia. Skúsení stavitelia odporúčajú pripraviť riešenie, ktoré stačí na cca 1m2.

Lepenie prvého radu

Pred pokládkou upevnite drevenú latu na dno steny, ktorá by mala byť v takej vzdialenosti, aby rad dlaždíc zapadol do podlahy, t. vo výške druhého radu. Koľaj je najlepšie upevnená vodorovne, s použitím úrovne budovy.

Je lepšie začať s ukladaním veľkých prvkov obloženia dlažby zo stredu steny

Pokládka obkladačiek na sadrokartónu začína od okraja alebo od stredu steny. Po položení prvej dlaždice na dosku umiestnite zvislý rad hore a doľava alebo doprava - horizontálne, pričom medzeru medzi dlaždicami vyplníte súčasne.

Toto je dôležité!
V procese je potrebné vyplniť aj priestor medzi dlaždicami.

Na zachovanie rovnakej vzdialenosti medzi dlaždicami sa používajú špeciálne krížiky, ktoré sa vkladajú na koniec štyroch dlaždíc. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach a predávajú sa v každom špecializovanom oddelení supermarketu.

Injektáž - konečná úprava

Injektovanie sa vykonáva s cieľom chrániť a ozdobiť kĺb
.

Po vytvrdnutí lepidla by sa mali diaľkové krížiky odstrániť, švy by sa mali odstrániť z prebytočnej malty a vyplniť spárou pre spoje.

Na dodatočnú ochranu pred vlhkosťou ich môžete ošetrovať aj tekutým sklom alebo silikónom.

Dôležité odporúčania kapitánov

  \ t
 • Na pokládku obkladačiek nie je vhodná žiadna sadrokartónová doska. použitiesádrovláknité dosky odolné voči vlhkosti (GVLV). Ak to nie je možné, potom pod listami sadrokartónu je potrebné umiestniť vodiace koľajnice vo vzdialenosti 40 cm od seba. Pomocou samorezných skrutiek alebo konštrukčnej zošívačky upevníme listy týchto sadrokartónových dosiek na tieto vodiace plechy;
  Kovové vodiace lišty

Toto je dôležité!
Niekedy sa namiesto lamel položí polypropylénová sieťka, ktorá pomôže zabrániť deformácii sadrokartónu počas napučania. Sieťovina je lepená lepidlom PVA a dodatočne zaistená sponami.

 • základný náter sa aplikuje v intervale 45 minút v 2 vrstvách;
 • základný náter sa môže aplikovať valčekom alebo štetcom, ale odborníci používajú zubový strúhadlo: položte základný náter s hladkým okrajom a rozdeľte zúbkovanú hranu tak, aby zostali rovné čiary;
 • na dosiahnutie najvyšších adhezívnych vlastností lepidla ho zrieďte na konzistenciu hrubého krému;
 • dlažbu pritlačte rukami k povrchu lepidla, pri veľkej dlaždici môžete použiť plastové alebo drevené kladivo s gumenými podložkami;
 • Je lepšie položiť dlaždicu v niekoľkých fázach, naraz 5 riadkov. Po každej sérii sa odporúča prestávka - 60 minút, čím sa odstráni stres na základni;
 • potiahnutý povrch by mal byť suchý aspoň jeden deň. Počas tejto doby bude mať adhezívna kompozícia čas na polemizáciu, t.j. dlažbu dôkladne upevnite;
 • po injektovaní sa musí aplikovať na oterové plochyšpeciálny lak, ktorý chráni aplikovanú kompozíciu pred nečistotami a vlhkosťou.
Výsledok práce: krásny, trvanlivý a najdôležitejší - ekonomický!

Teraz už viete, ako lepiť dlaždice na sadrokartónu takým spôsobom, že výsledok bude dlhodobo spokojný so spoľahlivosťou a bezchybným vzhľadom.

Pochybnosti o možnosti lepenia dlaždice na sadrokartón konečne rozptýlia video: