Pokladanie dlažieb na drevenú podlahu: s výzdobou si poradíme sami

Praktickosť a funkčnosť podlahy pokrytej keramickými obkladačkami je nepochybne na najvyššej úrovni. Najlepšia strana dlaždíc sa prejavuje v kuchyni, v kúpeľni av mnohých iných oblastiach. Doska ako podlahová krytina je najčastejšie položená v domoch, kde sa betónové dosky používajú na podlahy, pričom úplne zabúda, že kladenie obkladačiek na drevenú podlahu je celkom reálne.

Dôvodom, prečo sa dlažba nepoložila na drevenú podlahu, bola požiadavka na dlažbu. Faktom je, že pre keramickú dlažbu je potrebná pevná, pevná základňa, inak sa upevňovací roztok položený pod ňou praskne a zrúti a spolu s ňou dlažba. Preto tí, ktorí sa rozhodli urobiť takú podlahu, museli naliať hrubú vrstvu betónového poteru, čo je veľmi pracná a nákladná záležitosť. Okrem toho takáto konštrukcia výrazne zvýšila hmotnosť podlahy, čo nepriaznivo ovplyvnilo samotnú konštrukciu. Moderný vývoj v oblasti stavebníctvadlažba na drevenej podlahe prístupná každému, kto chce vylepšiť svoju drevenú podlahu bez toho, aby sa uchýlil k časovo náročnej a objemnej práci.

Príprava na pokládku obkladačiek

Nástroje a materiály, čo potrebujete?

Po prvé, musíte sa rozhodnúť pre dlaždicu pre budúce poschodie. K dnešnému dňu je výber obrovský a je obmedzený len dizajnovou predstavivosťou a finančnými možnosťami. Pri výbere dlaždice, mali by ste byť opatrní, aby sa zamieňať dlaždice na podlahu s dlaždice na steny. Faktom je, že vo vzhľade sú veľmi podobné, ale pevnosť a povrch dlaždice sú odlišné. Dlažba má vyššiu pevnosť ako stena a jej povrch je vytvorený protišmykovým efektom. Spolu s dlažbou a vybrať lepidlo na to. Značka lepidla bude závisieť od typu a veľkosti dlaždice, jej schopnosti absorbovať vlhkosť, prevádzkových podmienok a základne, na ktorej bude dlažba položená. Pozdĺž cesty vyberáme zálievku pre spoje.

Dôležité! Mali by ste si vybrať injektážnu hmotu rovnakej spoločnosti ako lepidlo. Pri výbere farby je potrebné vziať do úvahy vyčírenie injektážnej malty po jej vysušení.

Pokiaľ ide o nástroj, na položenie dlažby na drevenú podlahu budete potrebovať:

 • bežnú stierku a strúhadlo so zubami na nanášanie lepidla;
 • gumená stierka a špongia na kašovité spoje;
 • rezačka skla alebo rezačka na dlaždice, v extrémnych prípadoch sa môže použiť brúska;
 • nádoby na miešanie adhezívnych roztokov a injektáž;
 • ruleta, uhol, značkovací kábel, laserová úroveň;
 • 39) kladivo sgumová dýza;
 • vŕtačky alebo skrutkovače;
 • miešanie nástavca na vrtáku.

Na ktorý prípravok sa vyžaduje

Podľa technológie sa dlaždice na drevených podlahách môžu položiť len na dobre pripravený podklad. Na tento účel je v prvom rade potrebné vykonať úplný audit drevenej podlahy, ktorá sa zvyčajne skladá z niekoľkých vrstiev: podlahy, podkladu, podkladu a guľatiny. Ak je podlaha stará, potom každá z vrstiev môže mať nejaký druh poškodenia a defektov, ktoré vám neumožnia vytvoriť trvanlivú dlažbu.

Na odstránenie nedostatkov a vytvorenie pevného základu je potrebné vykonať tieto práce:

Príprava drevenej podlahy pre obkladačku spočíva v oprave a vyrovnaní základne na hrubovanie
 • Úplne odstráňte podlahu a podklad. Ak návrh podlahy a guľatiny nie sú vrzanie alebo pádu pri chôdzi na ne, potom ich necháme ako základňu.
 • Ak je potrebné opraviť omietky a podklad, potom úplne odstráňte hrubé dosky. Nahradzujeme zhnité a poškodené oneskorenia. Pod previsnutými oneskoreniami umiestnime nový substrát a vystavíme ho vodorovne v úrovni.
 • Chráni zaostávajúce a hrubé podlahy pred hnilobou, plesňami a plesňami, ošetrujeme ich špeciálnou ochrannou impregnáciou a necháme ich uschnúť.
 • Po vysušení priestor medzi lagmi pod vrcholom zaspávame s expandovaným ílom.
 • Kladieme dosky spodnej podlahy, pričom medzi nimi zostáva medzera 5-10 mm. Dosky upevníme skrutkami.
 • Navrhli sme návrh podlahyAsfalt a nadložený nový substrát.

Pod dlaždicami zostáva vytvorenie spoľahlivého substrátu. Môžete ho urobiť tradičným betónovým poterom a môžete na princípe suchého poteru.

Zarovnanie s betónovým poterom

Betónový poter bude dostatočne ťažký a nie všade, kde ho môžete vybaviť. Ale ak je to želanie a podmienky umožňujú, aby sa to urobilo, potom by sa malo urobiť toto:

 • Podlaha ponoru je spoľahlivo vodotesná.
 • Nad kovovou mriežkou sa položí a upevní na podklad pomocou skrutiek.
 • Pomocou laserovej úrovne nainštalujte na steny majáky. Výška od podkladu k majáku by mala byť 3 cm
 • Naplňte betónový poter a nechajte ho úplne vyschnúť.

Metóda vyrovnania za sucha

Tento typ poteru je vhodnejší pre drevené podlahy kvôli menšiemu zaťaženiu konštrukcie podlahy. Uskutočňuje sa takto:

Suchý poter GVL pod dlažbou
 • Nad hydroizoláciou podkladu sa ukladajú plechy GVL (sádrovláknitá doska), GKLVU (sádrokartónová doska odolná voči vlhkosti), DSP (drevotriesková doska), preglejka odolná voči vlhkosti. Hárky samotné sú naskladané v jednej alebo dvoch vrstvách.
 • Plech upevnite samoreznými skrutkami v krokoch po 15-20 cm.

Dôležité! Dosky sa ukladajú tak, že spoje plátov spadajú do stredu podkladu.

 • Lepidlo sa spojí so špeciálnymi lepidlami na listy sadrokartónu.
 • 75) Povrch ošetrený hlbokým základným náterompreniknúť, dať suché a prilepiť mriežku farby. Potom sa znovu opracuje základným náterom.

Dôležité! Podlaha musí byť rovná, takže vo všetkých fázach kontrolujeme jej horizont s úrovňou. Ak je kladenie dlažby na drevenú podlahu realizované v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, je potrebné vykonať kvalitnú hydroizoláciu. Na tento účel sa spoje zlepia pásmi z hydroizolačnej fólie z polymérnej membrány širokej 30 cm, na spojoch na stene sa na stene umiestni 5 cm.

Pokládka vrchného náteru

Bez ohľadu na to, čo bude základňa, betónová stierka alebo sádrovláknité dosky, musí sa dodržať určitá postupnosť práce. To výrazne uľahčí pokládku dlaždíc. Ak chcete položiť dlaždice na drevenú podlahu, musíte vykonať nasledujúce kroky: označenie podlahy, položenie dlažby a injektáže.

Označovanie podlahy - základ estetiky

Kladenie diagonálnych dlaždíc vyžaduje starostlivé značenie

Značenie je založené na osiach miestnosti. Pre bežný spôsob pokládky označte priečne a pozdĺžne čiary. Priečna línia spája stred dlhých stien miestnosti a pozdĺžna línia spája stred krátkych stien. Diagonálne značkovacie čiary spájajú rohy miestnosti. Používajú sa pri uhlopriečke.

Čiary sa aplikujú na substrát označovacím kordom. Pomocou tlačených línií položte dlaždice po celej ploche od stredu miestnosti. Po prvé, leží v smere rohublízko dverí. Potom prejdite na ďalší roh, aby ste dokončili rozloženie v blízkosti dverí. To všetko je potrebné vidieť podlahy ako celok. To sa vykonáva predovšetkým na odhodenie škridiel s zubatými hranami alebo inými chybami. Po druhé, ak je v miestnosti krb, schodisko, kúpeľňa alebo akékoľvek iné centrálne predmety, mali by byť zvýraznené. Ak to chcete urobiť, musíte dať okolo nich dlaždice plnej veľkosti alebo dlaždice inej farby. Po tretie, je potrebné vybrať a pripraviť správne množstvo obkladu na orezanie.

Aby sa obloženie vyrovnalo najmenším množstvom šrotu, musí sa obkladať po dobu 45 minút vo vode. Samotné orezávanie sa musí vykonať pomocou valčekového rezačky alebo špeciálnej mechanickej frézy. Ak nie je jeden ani druhý, môžete použiť brúsku. Strihanie sa môže uskutočňovať v štádiu označovania alebo pri pokládke dlaždíc. Toto je každý, kto sa rozhodne sám.

Jasná postupnosť prác

 • Najskôr pripravte roztok lepidla. Na to nalejte do nádoby určité množstvo vody lepidlom do nádoby a pridajte samotnú lepiacu zmes. Po prvé, ručne a potom vŕtajte zmiešavacou dýzou, dôkladne premiešajte zmes na konzistenciu kyslej smotany. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom znovu premiešajte.
Naneste lepidlo na vyrovnávaciu vrstvu preglejky pomocou zubovej stierky
 • Teraz môžete začať nanášať lepidlo na povrch pomocou zubovej stierky. Na to položte lepiacu zmes,pomocou špachtle. Potom vyrovnajte hladkým okrajom strúhadla. Nakoniec, aby sme rovnomerne rozložili zmes po celom povrchu, držíme zubatý okraj pod uhlom 45 stupňov.

Dôležité! Hrúbka vrstvy lepidla by mala byť o 2-3 mm vyššia ako výška zubov strúhadla. Je možné začať pokládku dlaždíc na podlahu od stredu miestnosti alebo rohu, pomocou vodiacich línií. Hlavná vec je dokončenie v blízkosti dverí.

 • Plocha nanášania lepidla by nemala presiahnuť 1 m2 , inak bude veľmi obtiažne a nepohodlné položiť dlaždice.
Na vytvorenie hladkých krásnych švov používame plastové krížiky
 • Pokládame dlaždice na podklad pokrytý lepidlom. Pevne ho pritlačte rukami k podlahe. Dlaždice veľkých veľkostí zaklepávajú gumovým kladivom od stredu po rohy.
Ovládajte horizontálnu polohu súčasným nastavením úrovne na niekoľkých dlaždiciach

Dôležité! Dlaždice môže byť položená vo šve a bezšvové. Na vytvorenie rovnomerných švov medzi dlaždicami umiestnime špeciálne oddeľovače vo forme krížov. Pri čiastočnom vytvrdnutí lepidla na novo položenej časti podlahy sa odstránia priečne kríže. Pri pokládke slinku sa lepidlo nanáša na povrch podlahy a na povrch dlaždíc.

 • Po položení aspoň troch dlaždíc skontrolujte hladinu ich roviny. Ak je osnova, odstráňte ju gumovým kladivom a poklepte na ňu. Prebytočné množstvo lepidla sa odstráni špachtľou.
 • Po položení dlažby na celú plochu, necháme lepidlo vyschnúť. Potom prejdite do poslednej fázy.

Na konci injektáže

Brúsenie zvýši estetické vlastnosti obloženia

Dôležité! Švy sa môžu trieť až po vyschnutí lepidla. V opačnom prípade môžete podlahu roztrhnúť posúvaním dlaždíc pri chôdzi po nich. Pred injektážnou zálievkou vyplníme roztok lepidla na mieste, kde boli krížiky, a kým pripravujeme zálievku, nechajte ho vyschnúť.

 • Injektáž pre spoje sa pripravuje rovnakým spôsobom ako lepidlo na dlaždice. Rozdiel je len v množstve a konzistencii, mal by byť ako cestoviny.
 • Intersticiálny priestor vyplňte gumovou stierkou. Nadbytok odstráni tú istú špachtličku a prekryje šev.
Umývanie dlažieb po injektáži
 • Akonáhle je posledný spoj namazaný, dávame injektážnej zmesi asi 30 minút na čiastočnú polymerizáciu a začneme čistiť podlahu. Za týmto účelom pomocou špongie namočenej v teplej vode odstráňte zvyšky škárovacej hmoty a lepidla. Nestojí za uťahovanie s drezom, pretože po vysušení je škárovacia hmota veľmi zle odstránená z povrchu dlaždice.

Video lekcia: technológia kladenia

Podrobné video inštrukcie pomôžu vizuálne študovať proces čelenia podlahy keramikou.

Na záver, po hodine opäť umyjeme podlahu a necháme ju úplne vyschnúť. Po týždni a pol bude dlažba položená na drevenej podlahe schopná odolať ťažkým nákladom. Správna a vysoká kvalitapráca vykonaná na pokládke dlažieb umožní, aby takáto vrstva trvala viac ako tucet rokov.