Pokladanie kachlí a krbov - schéma, poriadok, špecifickosť budovy

Ako príjemné je na chladnom, daždivom večeri, keď sa dážď vylieva mimo okien a vietor je hlučný, hniezdiaci okolo ohňa s obľúbenými novinami a šálkou horúceho čaju. Povedz, že? Vôbec nie, pretože ak naozaj chcete, aj tie neuveriteľné sny sa zmenia na realitu. Pokoj a teplo domácej atmosféry sú dané nielen všetkým členom rodiny, ale aj krbom a krbom. Pokládka krbov vám umožní vytvoriť útulnú atmosféru a predstaviť do interiéru osobitný detail - symbol šťastia, prosperity a pohody.

Krb - vzkriesená popularita

Krb - atribút jedinečného vzhľadu vášho domova, zažívajúci znovuzrodenie dnes. Pece rôznych foriem a variantov opláštenia sa dajú právom nazvať najlepšou dekoráciou, ktorá vás vřele privedie na dunný jesenný večer a zvýši náladu, ak ju budete potrebovať, a priblížite blízkych ľudí. Okrem toho krb, ktorý málokto vie, neumožňuje tvorbu vlhkosti a nepríjemného zápachu,To je umožnené neustálym pohybom vzduchu v miestnosti.

Krb sa organicky zmestí do každého interiéru

Kladenie krbov vlastnými rukami je náročný proces, ktorý si vyžaduje starostlivý a zodpovedný prístup, pretože výsledok bude závisieť od neho.

Tehla z tehál: kde začať?

Najbežnejším typom materiálu na stavbu krbu je tehla. Krby z tehál, perfektne zapadajú do každého interiéru. Proces usporiadania, aj keď sa zdá byť veľmi ťažké, s riadnou organizáciou postupu práce, je celkom reálne uskutočniteľné vlastnými rukami.

S cieľom zjednodušiť úlohu a koordinovať postup je potrebné vypracovať systém stylingu.

Čo je to spôsob znášky?

Správne vyhotovené murivo je polovičným úspechom odráža všetky etapy práce, čo pomáha vyhnúť sa nenapraviteľným chybám. Usporiadanie krbu by malo odrážať poradie krbu, krok za krokom, postupne. Ak chcete vytvoriť taký výkres (ak máte veľkú túžbu a príslušné znalosti), môžete nezávisle a môžete použiť hotové vzorky, ktoré sú mimochodom na internete dosť.

Schéma znášania jasne odráža postup prác
.

A tu sú niektoré ďalšie možnosti pre zaujímavý poriadok:

Usporiadanie ohniska - možnosť 2
Poradie anglického krbu - možnosť 3

Špeciálny materiál a malta

Kladenie kachlí a krbov je najčastejšie vyrobené z plných hlinených tehál. Avšak,sú povolené aj iné žiaruvzdorné materiály, napríklad žiaruvzdorné tehly alebo kameň. Pre predný povrch by ste mali vybrať tehly najvyššej kvality, absolútne identické vo veľkosti a farbe, s pravými uhlami a hladkým okrajom.

Výroba kachlí a krbov si vyžaduje osobitné riešenie. Malta na kladenie krbu pozostáva z cementu, ílu a piesku. Obsah cementu by mal byť malý a nemal by presiahnuť požadovaný pomer: 1 diel cementu na 8 dielov piesku. Najprv premiešajte suchý piesok a cement a potom pridajte ílu. Je potrebná úplná homogenita zmesi, zmes by mala byť pastovitá konzistencia, bez hrudiek.

Potrebujete vedieť!
Kvalita zložiek roztoku má rozhodujúci význam: piesok by sa mal preosiať cez jemné sito, hlinka by nemala obsahovať nečistoty. Pred pokládkou hliny je namočená vo vode, až do vzhľadu hlinené mlieko, ktoré by tiež mali byť vypustené.

Rohové ohnisko: špecifiká zariadenia

Rohové ohnisko je jedným z najkrajších spôsobov vykurovania domu. To je spôsobené tým, že umiestnenie krbu v rohu sám je veľmi atraktívny, a ak je zároveň otvorenie ohnisko je symetricky orientovaný vzhľadom k uhlovej osi tvorenej stenami miestnosti, potom najlepšia možnosť vytvoriť pôvodný vzhľad domu nemožno myslieť.

Rohový krb organicky vyzerá ako vnútorná a vonkajšia stena. Hlavnou vecou je zvážiť umiestnenie budúceho potrubia. Ak je krb umiestnený na vnútornej stene nadprepadová strecha, mali by ste vedieť, že komín by mal byť postavený nad hrebeňom hlavnej strechy.

Toto je dôležité!
Pri dlhom požiari sa rúra a zadná stena ohňa pomerne silne ohrievajú, preto sa v drevenom dome uvažuje o pláne protipožiarnych opatrení.

Rozmery, ktoré treba rešpektovať

Rozmery ohniska sa volia na základe plochy a objemu vykurovanej miestnosti. Ale ak definujete tento parameter sami, potom sú tu čísla, ktoré je potrebné vziať do úvahy bez zlyhania. Napríklad výška a šírka spaľovacieho otvoru pre malý krb je 2: 3 (výška k šírke). Hĺbka ohniska je 1: 2 alebo 2: 3. Tieto rozmery musia byť rešpektované, pretože plytšia hĺbka spôsobí dym a väčšie - zníži prestup tepla.

Veľkosť dymového otvoru sa volí v súlade s plochou otvoru v peci, táto hodnota by mala byť približne 10-krát menšia. Na zvýšenie kapacity na prenos tepla je zadná stena ohniska sklonená dopredu od 1/3 výšky. Nad pecou sa nachádza dymová komora.

Toto je dôležité!
Medzi zadnou stenou ohniska a dymovým boxom je potrebné uvoľniť odkvap, nazývaný priechod. Zabraňuje úniku iskier a sadzí.

Usporiadanie rohového tehlového krbu

Aby mohol byť krb, objednávka bude hlavným pomocníkom pri kvalitnej práci. Poradie je podrobný diagram, ktorý označuje polohu každej tehly. Nech sa pýtate čokoľvekHľadanie „poriadku: krby“ alebo „poriadku: kachle, krby“, všemocný Google vám poskytne tie isté informácie - objednávka vám umožní presne vypočítať počet tehál a vyhnúť sa preplatkom za materiály.

Usporiadanie rohového komína

Toto je dôležité!
Objednávka je potrebná najmä pre neskúsených začínajúcich majstrov bez nej je nepravdepodobné, že by sa bez zmeny položilo. To však neznamená, že profesionáli nepoužívajú objednávanie, dokonca ani virtuózi svojej práce nezanedbávajú pomoc tak dôležitého kreslenia.

Kladenie krbu vlastnými rukami

Výstavba krbu je viacstupňový proces pozostávajúci z niekoľkých etáp, z ktorých každá si vyžaduje maximálnu pozornosť a zodpovednosť.

Základ pre krb

Ak hovoríme o správnej technológii na výstavbu kachlí, je potrebné poznamenať, že základ pre krb by sa mal vykonávať oddelene od suterénu hlavnej budovy. Po prvé je pripravená základná jama, ktorej rozmery sú o 10 cm väčšie ako veľkosť budúceho ohniska, hĺbka jamy je 50-70 cm, spodok je po vybudovaní debnenia pokrytý vrstvou sutiny.

Toto je dôležité!
Pamätajte, že debnenie by malo byť v priemere 5 cm pod podlahou.

Kamene sa ukladajú do debnenia, ktoré sa potom naleje do cementovej malty 3: 1 (piesok: cement). Základ je vyrovnaný, pokrytý plastovým obalom a ponechaný na jeden týždeň zmršťovať.

Technológia výstavby krbov

Na základ by mal byť položený vodotesný materiál v 2 vrstvách. Potom sa zmestízákladňa, a tehly v suteréne riadku na okraj, zatiaľ čo všetky ostatné - byt. Tehla pred použitím niekoľko minút namočená vo vode. To je nevyhnutné na dosiahnutie silného kontaktu s roztokom.

Murovanie z tehál sa vykonáva podľa jasne vypracovaného vzoru
.

Toto je potrebné vedieť!
Vzor pokládky môže byť akýkoľvek, nezabudnite, že krb je individuálnym stvárnením stavebného umenia.

Ak sa ukázalo, že murivo je nevýrazné alebo boli zistené chyby tehál, kachle môžu byť omietnuté, alebo môže byť použitý iný typ obloženia, aby sa skryli chyby bez nákladného prepracovania.

Stanovenie prekrývania je dôležitým krokom

Spôsob vytvárania prekrytia má veľký význam pre vytvorenie úplného zloženia. Vyrezávaný strop môže byť originálnou dekoráciou. Môžete položiť tehly v priamej vertikálnej alebo horizontálnej rade, alebo môžete vytvoriť efekt oblúka. S úlohou ďalších dekoratívnych prvkov, drahokamy, drevo a mramor bude robiť celkom dobre.

Toto je potrebné vedieť!
Najvýraznejšími sú mostové, oblúkové a lúčové mostíky, ktoré zapadajú do výčnelku.

Kladenie krbu vlastnými rukami

Klinové preklady sú vyrobené z tehál položených na hrane a zarovnané na debnenie. V dôsledku toho sú vytvorené klinovité švy, ktorých hrúbka by mala dosahovať 3 mm na vrchole - 25 mm.
Oblúkové a nosníkové preklady sa ukladajú na debnenie, ktoré zodpovedá tvaru obrysu. ktorým saPreklady musia byť zakončené centrálnou tehlou umiestnenou v strede a zvisle vzhľadom na celkové rozmery pece.

Čerstvo položený krb je výsledkom
.

Pred začiatkom znášky je dôležité starostlivo preštudovať schému, zamyslieť sa nad dekorom. Je ťažké a často nemožné vykonať vykonané zmeny. zmena polohy jednej tehly vedie k zmene vo všetkých riadkoch.

Kompetentne vypracovaný plán čo najviac odrážajúci fázy práce, premyslený dekor, kvalitné materiály a vašu túžbu - to je všetko, čo je potrebné na vytvorenie zaujímavého krbu, ktorý sa stane dôstojnou dekoráciou interiéru, teplom a komfortom nosenia.

Video lekcia od odborníkov