Pokládka laminátových podláh: materiálové prevedenie, montážne pravidlá

Otázka výberu podlahového materiálu je vždy veľmi akútna. Dôvodom je skutočnosť, že moderný trh s dokončovacími materiálmi ponúka pomerne široký sortiment a výrobcovia sa snažia nájsť nové riešenia, ktoré úspešne kombinujú praktickosť, funkčnosť a prijateľnú cenu. Jeden z týchto riešení pred niekoľkými rokmi bol laminát. Takže laminát zariadenia je celkom jednoduchý a výkon materiálu nezanecháva ľahostajnosť.

Stojí za povšimnutie, že laminát má vynikajúci vzhľad. Vyzerá to, že nie je horšie ako prírodné drevo, a jeho dekoratívny náter vám umožní napodobniť rôzne materiály. Ako viete, laminát je rozdelený do niekoľkých typov. Líšia sa nielen svojimi vlastnosťami, ale aj štruktúrou rady.

Laminátové dosky "zariadenia"

Laminátová doska je druh "koláča", ktorého plnenie ovplyvňuje kvalitu hotového výrobku. V tomto podlahovom krytí sa preto rozhodlo vybrať niekoľko vrstiev:

  • základňa dosky;
  • jeho stabilizačná vrstva;
  • estetická dekoratívna vrstva, ktorá definuje vzhľad podlahy;
  • ochranný náter.
Vrstvy laminátu
\ t

Základ dosky je zárukou pevnosti

Podstavec môže byť vyrobený z niekoľkých materiálov: MDF alebo HDF. Použitie MDF umožňuje získať pri pokládke laminátovú podlahovú krytinu s priemernou pevnosťou, odolnosťou voči deformácii. Použitie HDF ako zásady prispieva k získaniu laminátových dosiek s vyššími pevnostnými vlastnosťami.

Stabilizačná vrstva je zárukou tuhosti

Hrúbka tejto vrstvy je extrémne malá - približne 0,1 - 0,2 mm, ale jej úloha pri zabezpečovaní kvality obkladového materiálu pre podlahu je pomerne veľká.

Stabilizačná vrstva je vyrobená z papiera impregnovaného špeciálnym zložením z papiera alebo plastu. Jeho hlavnou funkciou je spevnenie materiálu. Táto vlastnosť umožňuje laminátové dosky odolávať extrémnym teplotám, vysokej vlhkosti a vysokému zaťaženiu.

Dekoratívna vrstva je záležitosťou dizajnu

Názov tejto vrstvy laminátu je už skrytý jej hlavným účelom. Je zodpovedný za vzhľad materiálu, jeho príťažlivosť. Je to dekoratívna vrstva, ktorá mu dáva konkrétny vzor, ​​textúru. Nie je tajomstvom, že drvivý počet spotrebiteľov získa podlahu na základe svojho vzhľadu a vyberie najvhodnejšiu možnosť pre interiér.

Ochranná vrstva je spoľahlivou bariérou

Ochranný povlak zabezpečuje trvanlivosť a odolnosť proti opotrebeniu. Samozrejme, bez takejto vrstvy by dekoračná vrstva bola vymazaná vo veľmi krátkom čase. totovrstva je povlak z polymérov, ktorý je priehľadný, takže vzor dekoratívneho povlaku je jasne viditeľný.

Tradične sa teda laminátová doska skladá zo štyroch vrstiev, ale jej štruktúra môže byť o niečo zložitejšia a má ďalšie vrstvy. Najčastejšie ide o materiál používaný v podmienkach intenzívneho zaťaženia.

Stojí za zmienku, že vrstvy majú nielen laminátové dosky. Zariadenie podláh z laminátu sa tiež vykonáva vrstvami.

Zariadenie podlah z laminátu

Kvalitné zariadenie podlahy zahŕňa realizáciu všetkých potrebných prác v prísnom poradí.

Najprv sa odstráni predchádzajúca podlahová krytina - linoleum, drevovláknitá doska alebo koberec. Po druhé, prejdite na vyrovnanie povrchu podlahy. V tomto štádiu sa odstránia všetky trhliny, triesky a nepravidelnosti. V prítomnosti veľkých rozdielov vo výške je usporiadaný cementovo-poterový poter. Bude to prvá vrstva v "torte" laminátovej podlahy.

Nivelačný cementovo-pieskový poter pod laminátom sa najčastejšie vykonáva pred jeho položením, tvorí nevyhnutné podmienky na montáž podlahovej krytiny
.

Po vysušení sa poter skontroluje na rozdiely oproti úrovni budovy. Ak je kvalita povrchu nízka, môžete použiť samonivelačnú hmotu. Po vytvrdnutí môžete prejsť na ďalšiu vrstvu zariadenia.

Poskytnúť mimoriadny komfort a trvanlivosť laminátových podláhje potrebné dbať na to, aby bola inštalovaná ochranná vrstva proti vlhkosti a parám. Spravidla je jeho hrúbka 2-3 mm. Vybraný materiál je rozprestretý na povrchu podlahy a rozrezaný po obvode miestnosti. Všetky dostupné spoje sa lepia špeciálnou lepiacou páskou. Pri konštrukcii laminátovej podlahy na betónovom povrchu vzniká potreba pokládky parotesného materiálu.

​​

Potom sa položí podklad absorbujúci hluk. Okrem svojej priamej funkcie prispieva k vyhladeniu nepravidelností a je tlmiacou vrstvou. Dnes je na výber medzi špeciálnym substrátom (profesionálnym), korkovým materiálom alebo polyetylénovou penou. Spravidla výrobcovia uvádzajú na trh podlahy už so substrátom.

Substrát absorbujúci hluk pod laminátom súčasne s okamžitou prácou kompenzuje zaťaženie a slúži ako dodatočná vyrovnávacia vrstva

Potom môžete postupovať priamo k inštalácii laminátových dosiek - to bude posledná vrstva pri podlahách. Inštalácia dokončovacej vrstvy laminátu sa vykonáva "plávajúcim" spôsobom, to znamená, že materiál nie je pripevnený k základni. Dosky sú vzájomne prepojené hradnou metódou. V tomto prípade sú laminátové panely pevne spojené tak, aby nevznikali žiadne medzery.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať vytváraniu medzier na stenách. Vykonávajú sa pomocou vopred pripravených rozpier. Ich použitie umožňuje odchod na križovatke laminátu astenu dostatočnú vzdialenosť pre rozšírenie podlahy. Ak túto nuanciu ignorujete, potom môže nastať situácia, keď hotová podlaha jednoducho „zväčší“.

Kompenzačná tyč je potrebná na zábradlie dosiek, „klepanie“ kladivom na laminát je neprijateľné

Inštalácia laminátovej podlahy je doplnená inštaláciou podlahového sokla. Musí byť zaistené, že nebude zasahovať do odtoku vlhkosti z položeného poteru.

Ak plánujete zariadenie podlahového vykurovania, odporúča sa zastaviť voľbu na vodnej alebo infračervenej filmovej verzii. Práve tieto tepelne izolované podlahy nedovoľujú, aby bola podlahová krytina silne a ostro ohrievaná, čo môže viesť k porušeniu jej integrity.

Zariadenie laminátovej podlahy teda vyžaduje povinné zváženie charakteristík vlastností materiálu a dôsledné dodržiavanie poradia požadovaného pre prácu. Výsledkom je odolná, vysoko kvalitná podlahová krytina, ktorá môže trvať mnoho rokov, čo poteší oko a ozdobí interiér vášho domova.