Pokládka linolea na drevenú podlahu: spôsoby vyrovnania a podlahy

Aká je sila akejkoľvek osoby, ak nemá skúsenosti s opravárenskými prácami? Bielenie stropu, lepenie tapety, ktorým linoleum. To je dosť na to, aby dom svietil novými farbami. Ak je podlaha vyrobená z dreva, potom potrebujete vedieť pár okamihov položenia linolea na drevenú podlahu.

Výber materiálu

Potreba ľudstva pre vysoko kvalitnú, pohodlnú a krásnu podlahovú krytinu bola vždy skvelá. Hlinená podlaha bola nahradená hlinou, potom betónom, pokryté doskami, potom parketami - história vývoja podlahy nie je považovaná za roky, ale storočia. Je omnoho príjemnejšie chodiť na plochom, teplom a mäkkom povrchu. Takže ľudia si mysleli, že je to olejová vata - zmes oleja, živice a vosku na báze tkaniny. Veda a technika nám teraz dávajú všetky nové typy s použitím prírodných a umelých materiálov.

Rôznorodosť farieb

Na opravu DIY sa odporúča zvoliť PVC linoleum. Aké kvality by sa však mali riadiť pri výbere?

 • Špecifikácie výkonu. Pre miestnosti vhodná domácnosťStredne silná povrchová úprava a pre kuchyne a chodby - poloobchodné, ktorých odolnosť proti opotrebeniu je väčšia ako u predchádzajúceho typu.
 • 34. Mäkkosť a pružnosť. Pre byt bude vhodnejší materiál so základňou z plsti alebo peny, čo poskytne náteru dobré zvukové a tepelnoizolačné vlastnosti. Pena navyše okrem toho takmer nezráža a nebojí sa vody, preto sa často používa v kuchyni.
 • Farbenie. Najväčší počet vzorov a farieb vo viacvrstvovom povlaku z penových materiálov. Hrúbka vrstvy s lakom je 2-6 mm, hrúbka ochrannej vrstvy (na ktorej závisí životnosť) je 0,15-0,7 mm.
PVC-linoleum s netkaným (plsteným) základom

Pamätajte, že najodolnejšie typy sa používajú v oblastiach, kde je zaťaženie maximálne - kuchyňa a chodba.

V priestoroch so stredným a nízkym zaťažením nie sú potrebné zlepšené výkonové vlastnosti.

Príprava podláh na pokladanie linolea

Linoleum by sa malo nanášať výhradne na rovný vodorovný povrch. Ak je podlaha nerovná, s výčnelkami a hrboľami, potom sa na týchto miestach začne rýchlejšie stierať a prasknúť, čím sa vytvárajú praskliny.

Nivelovanie podlahovej podlahy

Zvážte situáciu s bežnými drevenými podlahami. Čo robiť:

 • Odstráňte podlahové lišty;
 • Odstráňte farbu (možno ju vykonať bežnou stierkou, zohrievajte farbu so sušičkou budovy);
 • Skontrolujte pevnosť podlahy dosiek (ak sa niektoré dosky začali hniť, potom potrebujúnahradiť novými);
 • ​​
 • Odstráňte pohyblivosť a vrzanie podlahových dosiek (najjednoduchšie je pripevniť dosky k guľatine samoreznými skrutkami);
 • Do dosiek vložte hlavy klincov a skrutiek, najlepšie do hĺbky najmenej 5 mm;
 • Zakrytie medzier a triesok v šírke medzery väčšej ako 5 mm na položenie náplastí;
 • Na vyrovnanie povrchu podlahy (najvhodnejším spôsobom je chodiť s parketovým brúsením);
 • Dôkladne vyčistite podlahu nečistôt a prachu (vákuum, umyte podlahy, dobre osušte).

Ak sú výškové rozdiely malé (nie viac ako 1-2 mm), môžete pokračovať v inštalácii. V prípade príliš starých podláh, keď nebola dosiahnutá dokonalosť, môžete vyskúšať niekoľko najjednoduchších možností vyrovnania povrchu do požadovaného stavu.

Používame preglejku (drevotrieskové dosky, OSB alebo MDF)

Voľba podkladu závisí od drsnosti podkladu. Čím väčší je výškový rozdiel, tým hrubšie vyberieme vrstvy substrátu. Pre malé kvapky je vhodná preglejka s hrúbkou 5 mm. Ak zarovnáte podlahu v kuchyni alebo kúpeľni, potom musíte mať preglejku vodotesnú. Listy z preglejky sa vyberajú takým spôsobom, aby sa zmestili do pásov s presadením, ktoré sú voči sebe niekde na polotovare (murivo). V blízkosti stien zanechávame medzeru asi 10 mm, ale nemala by byť medzi listami.

Naneste špeciálne lepidlo alebo tmel na vopred upravenú podlahu (pridáme stavebnú sadru do silnej kyslej smotany v lepidle PVA). Tento tmel by mal dokonale vyplniť nepravidelnosti. Plechy položíme, upevníme skrutkami s rozstupom 15-20 cm,maximálne prehlbovanie hlavy. Medzery medzi doskami a hlavami skrutiek sú tmelené a mleté. A môžete dokonca chodiť pozdĺž spojov s lietadlom.

Čakáme na vyschnutie preglejky a ošetríme ho horúcim ľanovým olejom (môžete ho jednoducho natrieť rýchloschnúcou podlahovou farbou). Po vysušení a pokládke.

Použiť samonivelačnú hmotu

Na vyrovnanie jednoduchým spôsobom naneste samonivelačnú zmes. Takéto zmesi možno kúpiť v železiarstve. S ich pomocou sú zarovnané sklony do 2 cm, je však potrebné pripomenúť, že zmes je dostatočne tekutá, preto je pri predbežnej úprave potrebné dobre rozotrieť všetky medzery a zabezpečiť tesnosť.

Pripravené suché povrchy sú impregnované špeciálnym základným náterom, ktorý zvyšuje priľnavosť medzi podlahovými doskami a zmesou. Steny zo strán sú pokryté izolačným materiálom a spoj je zlepený polystyrénovou penou, čím vzniká deformačný šev. Vo dverách položte drevenú dosku, ktorá obmedzuje budúce poschodie.

Použite výstužnú sieť (s presahom 5 cm) so stélou, upevnite ju so stavebnou zošívačkou na dosky. Dôkladne premiešajte, pridajte suchú zmes do vody. Naplňte, rovnomerne rozložte gumený hrotový valček alebo mop na stierky. Vysušte podľa odporúčaní výrobcu. Po vysušení položte linoleum na drevenú podlahu.

Podlahy z linolea

Kroky 1-3
Stupne 4-6
Kroky 7-9

Rozmery meriame podľa najväčších hodnôt dĺžky a šírky.steny s prihliadnutím na vchody, výčnelky a výklenky, s okrajom 5 cm zo všetkých strán. Ak si vyberiete linoleum so vzorom, potom pridajte k veľkosti ďalšieho vzoru vzoru v každom smere.

Teplota v miestnosti, kde sa bude inštalácia vykonávať, by nemala byť nižšia ako 15 ° C (a optimálna teplota by mala byť 18 ° C) a mala by sa udržiavať 48 hodín pred pokládkou a po nej. Vlhkosť - 40-60%, podlahy sú sušené na maximum.

Nakúpený materiál by mal byť rozložený na podlahu ako vzostupný vzor a ponechaný jeden deň alebo dva, aby sa mohol hladko dokončiť a aklimatizovať. Ak bol zakúpený v zime, nechajte ho stáť na zvitku po dobu 24 hodín a potom ho vyklopiť.

Podlaha sa ukladá niekoľkými spôsobmi. Po prvé, ležíme na podlahe (prekrytie 4-5 cm v sokloch - ak steny majú výčnelky alebo výklenky, ak je aspoň jedna stena plochá, potom položíme linoleum pozdĺž nej s medzerou 1 cm, na opačnej stene sa prekrýva). Vyrovnajte plátno od stredu k stene. Mal by ležať naplocho, bez záhybov a záhybov. Kresba by mala ísť pozdĺž najdlhšej steny. V rohoch robíme zárezy pre lepšie prispôsobenie náteru stenám. Všetky prerezávanie sa vykonáva v malých segmentoch pozdĺž kovového pravítka.

Pravidlá znášania

Voľné ukladanie na drevenom podklade

Používa sa v miestnostiach do 20 metrov štvorcových. m včítane, kde na podlahe nebude veľké zaťaženie (napríklad trvalé prestavanie ťažkého nábytku). Pre takéto usporiadanie sa dobre hodí linoleum na hrubom základe, často spenené. Vyzdvihnite tocelý kus, aby sa nevytvárali zbytočné spoje, ktoré sa pri tejto inštalácii môžu pohybovať.

Vyrovnané plátno je pokryté hliníkovými tryskami pre soklové lišty a je upevnené kovovými lamelami vo dverách.

Upevnenie na obojstrannú pásku

Zásoba je odrezaná pod soklom

Aby sa upevnili silnejšie, listy sa položia na obojstrannú pásku. Lepidlo lepiacej pásky na jednej strane obvodu podlahy. Pre lepšiu fixáciu (ak sú na ňom dostatočne intenzívne zaťaženia) je lepiaca páska lepená pásmi po celom povrchu, alebo krížovo na miestach s najvyšším zaťažením.

Samotné Linoleum je lepené časťami. Po ohnutí polovice látky odstránime ochranu pred lepiacou páskou. Vyrovnajte túto časť a upevnite ju na pásku. Preložte druhú polovicu, opakujte operáciu. Po rovnomernom položení a prilepení urobíme orezávanie prekrytí s medzerami v blízkosti stien 10 mm. Ďalej položte sokel a upevnite pomocou latino linoleum vo dverách.

Technológia priľnavosti

Použitie lepidla na tvarovanie

Ak je miestnosť viac ako 20 metrov štvorcových. m alebo sa zmestí viac ako dva pruhy, potom musí byť zasadená na lepidlo. Aký druh lepidla na použitie je najčastejšie uvedený v návode, predajca v železiarstve môže tiež poradiť.

Po prvé, dlážku a spodnú časť plátna potiahneme základným náterom a až potom prejdeme k veľkosti. Po ohybe asi tretinu použite zubovú stierku na rovnomerné rozloženie lepidla alebo tmelu. Linoleum sa položí na vrch lepiacej vrstvy, narovná a pevne pritlačípodlahy. Najlepšie je stlačiť špeciálny ťažký valec alebo drevený blok. Dbajte na to, aby medzi podlahou a plátnom nezostali vzduchové bubliny. Valček alebo tyč sa pohybujú v smere od stredu k stene. Rovnakým spôsobom prilepte zvyšný materiál.

Hrana pozdĺž stien je upravená rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch, sokel a upevňovacia koľajnica.

Lepidlo by malo schnúť 7 až 10 dní. Počas procesu sušenia sa uistite, že nedochádza k napučaniu linolea. Ak sa objaví bublina, je potrebné na ňu položiť preglejkový list a na vrch položiť niečo ťažké, napríklad vrecko s pieskom.

Spojenie dvoch alebo viacerých pásov linolea

Ak je miestnosť príliš široká alebo jednoducho nemá šťastie nájsť kryt požadovanej šírky a musíte vložiť dva (alebo viac) pásikov, tieto spoje je tiež potrebné zlepiť. Prekrývajúce sa pásky by mali byť minimálne 10 cm. Dôsledne sledujeme zhodu náhodných vzorov. Rez cez obidve vrstvy približne v strede prekrytia. U nás ideálna kombinácia tkanín a spoja v kĺbe dopadá.

Teraz musia byť tieto spoje zlepené. Najpohodlnejším spôsobom je zváranie za studena. Pozdĺž švu lepiacou páskou. Špička trubice so studeným zváracím lepidlom sa nesie pozdĺž spoja pásov. Alloy lepidlo by malo preniknúť do švu 2-3 mm. Prebytok nechajte odpariť. Neodstraňujte sami! Po úplnom zváraní okrajov je možné odstrániť maskovaciu pásku.

To sú všetky hlavné tajomstvá riadneho pokladania linolea. Čím horší je stav vášho pohlavia,viac bude musieť pracovať a naopak.

Užite si opravu!