Polypropylénové rúry a tvarovky: výberové kritériá, pravidlá inštalácie

Nové konštrukčné technológie na inštalovanie inžinierskych systémov namiesto obvyklých potrubí železných a oceľových rúr ponúkajú oveľa výnosnejšie materiály - polymér. Napríklad PVC potrubia sa stále viac používajú pre kanalizačné siete, polyetylénové rúry pre vodoinštalačné a polypropylénové rúry a armatúry pre vykurovacie systémy.

Presný názov materiálu znie ako náhodný kopolymér PPRC polypropylénu typu 3. Je to polymér propylénu (propénu). Rúry sú tiež odlišné.

Odrody vystužených polypropylénových rúrok

Predovšetkým treba poznamenať, že akýkoľvek vykurovací systém polymérnych (PP) rúrok sa vyrába na báze vystužených prvkov. V tomto ohľade sa rozlišujú tieto typy rúr PP:

 • polypropylénové rúry vystužené hliníkovým plechom. Vystuženie môže prebiehať vo vonkajšej vrstve, bližšie k strednej alebo vnútornej stene potrubia. Hliníkový plát je tuhý, nie tuhý, zvlnený;
 • polypropylénové rúry vystužené skleneným vláknom, ktoré sú umiestnené v strednej vrstve koextrúziou. Ukazuje sa, že takýto sendvič: vnútorná vrstva je polypropylén, stredná je sklenená vata,vonkajšie - opäť polypropylén;
 • kompozitné vystužené polypropylénové rúry. V tomto prípade sa používa kompozitný materiál, pozostávajúci z polypropylénu a sklolaminátu. Toto sa vykonáva s cieľom zlepšiť výkonnostné vlastnosti.

Polypropylénové rúry na vykurovanie: vlastnosti

PP rúry sú skvelou alternatívou k analógom liatiny a ocele. Táto skutočnosť je vysvetlená množstvom pozoruhodných vlastností.

Nie je žiadnym tajomstvom, že preskúmania polypropylénových rúr na vykurovanie získali mimoriadne pozitívne výsledky. Vysvetlenie je jednoduché: početné výhody:

 • viacvrstvová štruktúra polypropylénových rúrok zvyšuje odolnosť proti opotrebeniu a umožňuje ich použitie pri organizovaní dodávky studenej a teplej vody;
 • nízka hmotnosť, ľahkosť zjednodušuje prepravu na miesto výkonu práce;
 • jednoduchá inštalácia;
 • PP potrubia sú nenáročné na údržbu, sú vzduchotesné, nepotrebujú byť natreté, nenahromadia nepríjemné pachy, nešíria sa mikroorganizmy a netvoria sa nerastné ložiská;
 • polypropylén je bezpečný pre životné prostredie, nevypúšťa škodlivé látky, neovplyvňuje štruktúru vody;
 • rúry z PP sa vyznačujú nízkym koeficientom hydraulického odporu, ktoré pri vibrácii kvapalinou nevibrujú;
 • potrubia nedovoľujú bludné prúdy, neboja sa deštruktívnych účinkov chemických činidiel, mechanických otrasov, odoláva veľkému tlaku; 36) retardér horenia;
 • schopnosťodolávať teplotám do 120 stupňov bez straty kvality a deformácie prvkov (pre porovnanie je tento údaj pre PVC rúrky 60 stupňov).
Polypropylénové rúry majú mnoho výhod

Výhody polypropylénových rúrok môžu byť uvedené na dlhú dobu: nízke náklady, zaručená životnosť viac ako 50 rokov, všestrannosť - tu je niekoľko výhod v pokladnici výhod vysvetľujúcich mimoriadny dopyt po polypropylénových rúrkach.

Rozsah použitia rúr PP

PP rúrky sa vyznačujú rozsiahlou oblasťou použitia. Pozoruhodné vlastnosti a vynikajúce ukazovatele kvality umožňujú ich využitie:

 • v inštaláciách kotlov;
 • v systémoch teplej a studenej vody;
 • v ústrednom vykurovaní;
 • 48) na organizovanie stúpačiek;​​
 • v systémoch „teplej podlahy“;
 • v poľnohospodárstve, na zneškodňovanie odpadu a podzemných vôd, v kanalizáciách, zavlažovacích systémoch;
 • vo výrobe, v zariadeniach na prepravu stlačeného kyslíka a chemických roztokov.

Čo sú polypropylénové tvarovky?

Keď už hovoríme o polypropylénovom potrubí, nie je možné spomenúť iba kovania, ktoré sú zodpovedné za spojenie všetkých jeho spojov a tvarových otáčok, zatiahnutí a odbočiek hlavného vedenia. Tieto prvky poskytujú najpresnejšie prispôsobenie, čo v praxi umožňuje realizovať akúkoľvek schému vykurovania.

Toto je potrebné vedieť!
Pre PP rúrky sa používajú kovania so štandardnými alebo závitovými mosadznými vložkami. Prvá komunikuje sPolypropylénové potrubie difúznym zváraním, ktoré spája PP aj kovové rúrky.

Trh v súčasnosti ponúka polypropylénové tvarovky, ktorých veľkosti sa značne líšia, čo uľahčuje výber požadovanej vzorky.

Výber príslušenstva pre polypropylénové potrubia určujú prevádzkové podmienky

Existujú dva typy kovaní: so závitovými spojmi a bez nich. Závitové armatúry sú zase odnímateľné a pevné. Spôsob montáže sa volí v závislosti od prevádzkových podmienok. Napríklad pri pripájaní vodomeru alebo skladovacej nádrže, pohodlného odnímateľného závitu so závitom a pri pripájaní hadice je to jeden kus.

Priemer - významný ukazovateľ

Prvá otázka, ktorá vyvstáva pred navrhnutím polypropylénového potrubia, je priemer rúrok.

Toto je dôležité!
Priemer polypropylénových rúrok na ohrev by sa mal zvoliť na základe výsledkov hydrodynamického výpočtu. Esencia - vyberte najmenší povolený priemer potrubia v určitej oblasti. Pri výpočte sa berie do úvahy pracovný tlak a schéma ohrevu polypropylénových rúr.

Priemer je hodnota, ktorá udáva, kde sa majú tieto rúry inštalovať. Polypropylénové rúrky s veľkým priemerom (200 mm) sa používajú pri stavbe konštrukcií určených pre veľký počet ľudí (nemocnice, sauny, hotely, veľké obchody, zábavné centrá).
S jednotlivcomkonštrukcia optimálneho potrubia o priemere 20-32 mm. Majú vysokú šírku pásma a ľahko si želajú požadovaný tvar.

Toto je dôležité!
Vo všeobecnosti sa priemer potrubia volí individuálne, v závislosti od účelu konkrétnej vetvy vykurovania.

Pre pokládku rúrok môžete zvoliť rúru PP s akýmkoľvek priemerom

Pre teplovodný systém sú vhodné potrubia s priemerom 20 mm, pre stúpačky - 25. Typ vykurovacieho systému je tiež dôležitý, ak je vykurovanie centrálne, môžu sa použiť potrubia s priemerom 25 mm, ak sú nezávislé, sú možné variácie.

Pri vytváraní vyhrievanej podlahy budete potrebovať polypropylénové rúrky s priemerom maximálne 16 mm.

Inštalácia vykurovania z polypropylénových rúrok

Inštalácia vykurovania z PP potrubí je proces, ktorý si nevyžaduje veľa úsilia a trvá minimálne čas.

Požiadavky na diely a nástroje

  \ t
 • na vykonávanie montážnych prác je potrebná teplota najmenej +5 ° C;
 • použité materiály by nemali obsahovať škody a kontamináciu;
 • PP prvky by sa mali uchovávať mimo dosahu otvoreného ohňa;
 • nie je dovolené rezanie nití na polypropylénových prvkoch;
 • pripraviť elektrický zvárací stroj na polyfúzne zváranie s tryskami a špeciálnymi nožnicami na rezanie rúr.
  Nožnice na rezanie polypropylénových rúrok zabezpečujú rovnomerné rezanie, uľahčujú proces ukladania potrubia

Je potrebné vedieť!
Nožnice môžu byť nahradené pílou aleboskladačky. Nezabudnite po odrezaní odstrániť triesky a otrepy.

Inštalácia PP rúrok: etapy práce

Pred inštaláciou sa zvárací stroj zahreje na teplotu 2700 ° C, čím sa vytvorí homogénny vysokokvalitný zvar.
1. Odmerajte rúru požadovanej dĺžky. Pri zváraní fóliovaného potrubia odstráňte vrchnú a strednú vrstvu do hĺbky kovania.
2. Čistenie konca rúrky od otrepov.

Znížiť požadovanú dĺžku

3. Označte montážnu hĺbku armatúry až na doraz so značkovačom. Aby sa zabránilo zúženiu priechodu, je potrebné ponechať interval medzi výčnelkami kovania a čelnou plochou v intervaloch 1 mm.
4. Označte na povrchu armatúry a potrubia značku, ktorá označuje miesto pripojenia.
5. Potrubie a montáž na zváracom stroji. Obidve časti sa musia súčasne ohriať.

Označte hĺbku upevnenia značkovačom

6. Keď sú prvky ohrievané, sú vzájomne prepojené predtým vytvorenými značkami. Nezabudnite ovládať deformácie v axiálnom a radiálnom smere. Šev stuhne v priebehu 10-30 sekúnd. To umožňuje v prípade potreby vykonať malú korekciu.

Zohriatie prvkov a ich pripojenie

7. Ostatné komponenty potrubia sú spojené podobným spôsobom. Odporúča sa určiť poradie pripojenia vopred, takže práca pôjde oveľa rýchlejšie.

Teraz, keď viete, ako inštalovať polypropylénové rúrky, nemusíte sa starať o kvalitu vykurovania, pretožejednoducho bezchybný. Polypropylénové rúry pre vykurovací systém - záruka komfortu a príjemnej atmosféry vo vašej domácnosti.