Ponorné vodné čerpadlá: ako si vybrať a ako nainštalovať

Zásobovanie vodou do záhrady a prímestských oblastí často zostáva veľmi žiaduce. Z vrtov a studní sa väčšinou získava voda. Mnohí vlastníci stránok, ktorí sa starajú o pohodlie, sa snažia tento proces automatizovať pomocou ponorných čerpadiel na vodu. Niektoré čerpadlá sú inštalované na vrchole (povrch), zatiaľ čo iné sú úplne ponorené pod vodou (ponorné). Ponorné vodné čerpadlá sa najčastejšie používajú pre:

 • prívod vody do systému zásobovania vodou;
 • čerpanie vody;
 • 4. organizácia zavlažovacích systémov;
 • vytvoriť umelé prúdy, vodopády a fontány;
 • na vykonávanie odvodňovacích prác.

Typy ponorných čerpadiel zahŕňajú drenážne a fekálne čerpadlá, ako aj záhradné ponorné čerpadlo, ktoré sa používa na zavlažovanie a zavlažovanie. Na odvádzanie znečistenej vody s veľkým množstvom nečistôt z bazénov a odpadových jám sa používa ponorné drenážne čerpadlo. Fekálne čerpadlá sa zvyčajne používajú na čistenie žúmp, dôkladné čistenie studní z hliny a piesku atď. Tieto čerpadlá môžu čerpať kvapalinu obsahujúcu čiastočky nečistôt do veľkosti 5 cm a na letnej chate, najmä na jar, môže byť potrebné rýchlo čerpať vodu zo zásobníka, vysušiť suterén, čerpať vodu zo suterénu, najčastejšie nieveľmi čisté.

Ponorné čerpadlo na znečistenú vodu bude v tejto situácii dobrým pomocníkom. Ponorné vodné čerpadlo na princípe pôsobenia môže byť odstredivé alebo vibračné. Ponorné vibračné čerpadlo sa volí, ak sa vyžaduje lacná nízkokapacitná, ale veľká sacia hĺbka, ktorá sa dá spustiť do vrtu. Z praktického a technického hľadiska je odstredivé vodné čerpadlo dokonalejšie. To nevytvára chrastenie a hluk, ako vibračné, to vám umožní použiť nielen v studniach, ale aj v studniach. Produktivita odstredivého čerpadla pre domácnosť je omnoho vyššia. Na druhej strane sa odstredivé čerpadlá delia na skrutkové a vírivé čerpadlá.

 • Skrutkové čerpadlo má jednoduchú konštrukciu a je určené na čerpanie čistej vody alebo kvapaliny, ktorá obsahuje nečistoty (najviac 300 g /m³). Najčastejšie sa líši nízkou cenou a spoľahlivosťou.
  Typické čerpadlo šneku sa používa na dodávku vody bez znečisťujúcich látok do systému
  .
 • Ponorné ponorné čerpadlo s odstredivým prúdom pri vysokom výkone má vysokú hlavu. Nevýhodou je nadmerná citlivosť na nečistoty v kvapaline. Pod vplyvom pevných častíc sú telo a kolesá (lopatky) vystavené intenzívnemu opotrebeniu, medzera medzi nimi sa zväčšuje a účinnosť sa výrazne znižuje.
  Modely s ponorným ponorným čerpadlom

Ponorné čerpadlo

Zariadenie ponorného čerpadla závisí od jeho modelu.Odstredivé čerpadlo má obežné koleso s lopatkami uzavretými v skrini a spojené s hriadeľom motora. Voda, keď sa obežné koleso otáča, napĺňa čerpadlo a pri pôsobení odstredivej sily je vytlačená z puzdra, ktoré je vytvorené vo forme slimáka, do potrubia a je privádzané do nádrže alebo priamo do odberných miest vody. Keď sa obežné koleso otáča, v dýze, ktorá slúži ako sanie, sa vytvára vákuum, takže voda nepretržite prúdi do potrubia.

Vnútorná konštrukcia ponorného čerpadla (kliknite pre zväčšenie)

V drenážnych čerpadlách je pracovná komora pomerne široká, čo umožňuje, aby cez ňu voľne prechádzali nečistoty bez toho, aby došlo k trvalému alebo poškodeniu mechanizmu. Keďže sací otvor je umiestnený v spodnej časti jednotky, je schopný odčerpať takmer všetku kvapalinu, stačí ju spustiť na dno nádrže. Ďalšie pohodlie je zabezpečené zabudovanými automatickými zariadeniami, ktoré vypínajú motor pri chode na sucho alebo pri prehriatí. Plovákový spínač, ktorý je vybavený ponornými čerpadlami takéhoto plánu, umožňuje, aby jednotka v prípade potreby samostatne začala pracovať. Čerpadlo na znečistenú vodu má najčastejšie obežné koleso z liatiny alebo nehrdzavejúcej ocele.

Ako si vybrať najlepšiu možnosť?

Čerpadlo by sa malo zvoliť na základe znalosti plánovanej úrovne spotreby vody a podľa toho aj požadovanej výšky. Existuje pomerne jednoduchý vzorec, ktorý bude odpovedaťOtázkou je, ako zvoliť ponorné čerpadlo s požadovaným výkonom:Ntreb = Ndine + Nnap V ktorom Ntreb je požadovaný tlak vody; Ndin je dynamická hladina vody (to je vzdialenosť k hladine vody od zeme, keď je čerpadlo zapnuté; Nnap je vzdialenosť k miestu spotreby zo studne. ) prietok (Q) a hlava (H) Prietok vody sa dá ľahko určiť spočítaním výkonu všetkých miest odberu vody a zohľadnením možnosti ich súčasného použitia.

 • umývadlo - 60 l /h;
 • kuchynský drez - 500 l /h;
 • kúpeľňa - 300 l /h;
 • sprcha - 500 l /h;
 • splachovacia nádrž - 83 l /h;
 • Kohútik na zavlažovanie - 1080 l /h (prietok závisí od spôsobu a intenzity zavlažovania);
 • Kúpeľný dom, sauna - približne 1000 l /h.
 • ​​

  Treba tiež vziať do úvahy, že v lete je často potrebné zavlažovať záhradu, čo ovplyvňuje úroveň spotreby vody. Okrem toho záleží na počte odberateľov a odberných miestach. Pri výbere čerpadla na znečistenú vodu je dôležité určiť, kde a za akým účelom sa bude používať. Dôležitým kritériom je stupeň kontaminácie dodávanej vody. V cestovnom pase každého výrobku sa uvádza, akú veľkosť častíc môže pumpovať spolu s vodou bez poškodenia mechanizmu. Mnohí sa domnievajú, že 10 mm je dosť na to, aby sa dali.

  Keďže odpadové čerpadlá sa nepoužívajú na zásobovanie vodou smerom nahor, ich tlak je častejšielen malé, do 10 m, ale s horizontálnym napájaním, toto číslo môže byť násobené 10. Aktuálne modely odvodňovacích čerpadiel prakticky nevyžadujú komplikovanú údržbu. Vlastník sa môže dobre vyrovnať so zmenou a čistením filtra.

  Pripojenie a inštalácia ponorného čerpadla

  Bohužiaľ sa zistilo, že ponorné čerpadlá často zlyhávajú. Dôvodom však nie je ani zďaleka v nízkej kvalite zariadenia, ale častejšie v tom, že výber zariadenia nie je vždy odborníkom, ktorí projekt vyvíjajú a inštalujú ponorné čerpadlo. Niekedy je schéma pripojenia ponorného čerpadla vyrobená vlastníkmi súkromných domov, ktorí majú veľmi nejasnú predstavu o tom, ako by to malo vyzerať. Málokto vie, že motor čerpadla, ktorý je zvolený s veľkou rezervou výkonu, môže veľmi rýchlo horieť, ak sa počas inštalácie a nastavenia celého systému čerpadlo nenachádza v optimálnom prevádzkovom rozsahu. Preto je lacnejšie a racionálnejšie vybrať si čerpadlo s prihliadnutím na skutočné potreby as priamou pomocou špecialistov.

  Schéma typickej inštalácie akéhokoľvek ponorného čerpadla

  Ako nainštalovať ponorné čerpadlo? Pri inštalácii akéhokoľvek čerpadla je potrebné nastaviť jeho pracovný bod vo všetkých možných prevádzkových režimoch. Pri uvádzaní do prevádzky opatrenia:

  • prietok, na tento účel, určuje rýchlosť, ktorou sa naplní akákoľvek kapacita známeho objemu;
  • vytvoril tlak (je určený tlakomerom);
  • 60) spotreba prúdumerané špeciálnymi kliešťami.

  Získané údaje sú dôkladne overené s charakteristikami pasu. Ak sú prevádzkové parametre výrazne prekročené, je potrebné vykonať opatrenia: zatvoriť ventil, vytvoriť odpor, aby sa stanovil správny prevádzkový bod - stredná charakteristika Q (H). Všetky tieto manipulácie by sa nemali robiť nezávisle. Inštaláciu, ako aj voľbu čerpadla, by mal vykonávať vyškolený špecialista, až potom sa môžeme spoľahnúť na jeho trvanlivú a efektívnu prevádzku.

  Video: podrobnosti o ponorných jednotkách

  Vo videoklipe na ponorných čerpacích zariadeniach existuje množstvo užitočných informácií o konštrukčných a prevádzkových vlastnostiach jednotiek používaných na dodávku vody do systému zásobovania vodou.