Postup na usporiadanie dekoratívnej studne vlastnými rukami

Ak sa rozhodnete vybudovať studňu vlastnými rukami, potrebujete to, čo potrebujete pre akýkoľvek podnik - túžbu a trochu vedomostí. Ľudia z minulosti mohli závidieť súčasným letným obyvateľom, ktorí majú tečúcu vodu. Koniec koncov, museli ísť na vodu do rieky, a potom niesť ťažké bremeno na seba domov. Len tí najbohatší mohli mať studňu. Ale potom ani nikto nemohol myslieť, že naše dekoratívne studne by vo väčšine prípadov boli len prvkom krajinného dizajnu.

Prečo v krajine býva studňa bez vody

V skutočnosti takáto studňa nespĺňa svoje priame funkcie, čo má závidieť? Predkovia samozrejme nerozumejú, ale súčasní estetici môžu veľa vysvetliť. Ukazuje sa, že je veľmi vhodné zakryť nádobu s dažďovou vodou dekoratívnymi studňami alebo pod ňou skryť šachtu. Ozdobný domček môže byť zároveň vysadený ampelous kvetmi a živými rastlinami, ktoré vytvoria špeciálny komfort na dacha.

V ojedinelých prípadoch sa dekoratívny dom používa na svoj účel - pokrývajú studňu vodou. Okrem estetického potešenia, studňa plní svoju prozaickú funkciu - chráni vodu pred zamrznutím v zime a pred hmyzom, prachom a nečistotami - v lete.

Dekoratívna studňa - prvokkrajinotvorba

Výber materiálov na výstavbu

Najčastejšie sa v pozemkoch a chalupách nachádzajú drevené studne. Prírodný materiál pre jeho šetrnosť k životnému prostrediu, krásu a spoľahlivosť bol vždy cenený. Okrem toho, drevené stavby vždy zapadajú ľahko do krajiny design - stačí zasadiť miesto s dobre kvetov, stromov a zelenej trávy.

Celý dom (základňa aj strecha) je vyrobený z dosiek alebo guľatiny. Steny sú obložené dlažbou, tehlou, kameňom alebo hobľovanými doskami. Strecha môže byť vyrobená s dekoratívnym hrebeňom alebo korouhvičkou, koľko bude sklzov v ňom, dva, tri alebo štyri - rozhodnúť, kto stavia. Stojí za zmienku, že strecha nad studňou môže byť uzavretá aj otvorená. Prvá možnosť hrá ochrannú úlohu, zatvára hornú časť budovy a druhá vykonáva skôr estetickú funkciu.

Strechu môžete pokryť akýmkoľvek materiálom: používajú sa dosky a dlaždice a plechy. Na tento účel je vhodný aj bambus. V tomto prípade získate zaujímavý dizajn v orientálnom štýle. Všeobecne platí, že aby dobre zapadol do dizajnu stránky čo najpresnejšie, odborníci odporúčajú, aby to strecha z rovnakého materiálu, ktorý pokrýva strechu domu.

Strecha môže byť uzavretá aj otvorená
.

Stĺpy sú vyrobené z guľatiny, môžu byť vyrobené rovnomerne a hladko, a ak je to potrebné, môžu byť zdobené vzormi alebo sochami vtákov a zvierat. Je žiaduce, aby sa okolo studne vytvorila dlažba dlažobných dosiek alebo betónu. Ak chcete zabrániťprenikanie povrchových vôd do stien studne, môžete použiť populárne mäkké slepej oblasti. Ona je na rozdiel od iných odolnejšia.

Usporiadame dekoračnú studňu

V prvom rade budete potrebovať nádrž s veľkými rozmermi, napríklad nádrž. Vykopať dieru vo veľkosti nádrže, na každej strane, dať prídavky asi 20 cm, aby bolo jednoduchšie inštalovať. V spodnej časti jamy pre pevnosť, zalejeme pieskom asi 30 cm hore. Pri inštalácii nádrže by mali byť jej steny nad úrovňou zeme.

Keď je nádrž spustená do jamy, na jej upevnenie, je potrebné zakryť otvory medzi stenami nádrže a vybraním v zemi pieskom, pevne navlhčeným a dokonca naliať vodu. Môžete miešať piesok s cementom, takže konštrukcia drží ešte pevnejšie, ale v tomto prípade budete musieť počkať niekoľko dní, až sa cement chytí a až potom pokračovať v práci.

Obklopte základňu budúcnosti dobre guľatinou. Nalejte základ okolo nich asi 30 cm hlboko. Vyvŕtajte otvory a položte spodný rad guľatiny na kotvu. Zostávajúce riadky ležia dobre murované. Určite výšku sami, ale odborníci neodporúčajú robiť viac ako jeden meter.

Keď dostanete z baru štvorec, musíte do neho nainštalovať regály, ktoré budú základňou strechy. Môžete ich upevniť klincami alebo skrutkami. Potom musíte zraziť dva bary s domom (musíte urobiť dva takéto domy), umiestniť ich na regály a spojiť ich s priečnymi priečkami. Je potrebné, aby sa navzájom veľmi pevne, inak strechabude nestabilný a vo veternom počasí môže odletieť. Konštrukcia končí inštaláciou ozdobného krytu na studňu.

Zdobenie studne, nedržíte let vašej fantázie

Zdobíme naše stvorenie

Scenérie studne je tvorivý proces, úplne závislý od vašej predstavivosti a snov. A nezáleží na tom, či ste si ho postavili sami, alebo ste získali studňu od predchádzajúcich majiteľov dachy. Hlavná vec, že ​​dekor zapadajú do dizajnu záhradnej plochy. Napríklad, ak je pozemok vybavený vozíkmi, drevenými kolesami a prúteným plotom, potom by mala byť studňa zdobená v štýle krajiny. Pripojte k svojej základni koleso, ktoré časom narastie s navíjacími farbami. Taký zdanlivo bezvýznamný detail dokonale zdôrazňuje štýl vašej záhrady.

Studňa vyzerá dobre, sotva vykukuje zo zelene, obklopená kríkmi borievky a trávnatou trávou zmiešanou s kvetinovými záhonmi. V blízkosti studne, môžete postaviť plot viniča alebo konárov, položiť dlažba drevených pne alebo kamene. Ak je v blízkosti rybník, postavte cez neho drevený most. To dá vašej záhrade štýl nejaké rustikálne romantika.

Ak sa v blízkosti vrtu nachádza nádrž, určite vybudujte most
.

Mnohí, ktorí kopali dieru pod studňou, nevyberajú ďalšiu pôdu, ale z nej vytvárajú alpskú šmykľavku, rozprestierajú ju kameňmi, vysádzajú kvety a inštalujú mini fontány. Príjemné prostredie pre relaxáciu a oddych vytvára hojnosť plieskajúcich potokov.

Studňa vyzerá zaujímavo.v stredovekom štýle. Ozdobte ho kameňom, dlažbou alebo žulou. Namiesto strechy pre takúto stavbu je lepšie postaviť kovovú kopulu. Kované opory dodajú tejto studni modernejší vzhľad. Kvety a zelené kríky nebudú prekážkou žiadneho štýlu.

Námorný štýl je veľmi obľúbený pre zdobenie studne. Stĺpy, na ktorých spočíva strecha, musia byť obalené hrubým lanom, zvislé stojky sú zdobené kotvami a namiesto lopatiek visia sudy na pivo. Ak namiesto rukoväte brány nainštalovať volant a spodok studne zaspať s kamienkami, potom sa vaša studňa určite stane miestnou dominantou.

V akomkoľvek štýle ozdobíte studňu, kvety a kríky okolo nej nebudú zasahovať
.

Vždy môžete vytvoriť svoj vlastný štýl, nebojte sa improvizovať a nezabudnite pripojiť svoju fantáziu. Aj keď sa vám zdá, že nie ste odborníkom v oblasti krajinného dizajnu, nezabudnite, že veľmi často ľudia objavujú takéto schopnosti v sebe práve vďaka usporiadaniu vlastnej záhrady. Veľa šťastia a kreatívny úspech!

Video nápady na krásne záhradné studne