Postup pri budovaní kovového altánku vlastnými rukami a pravidlá pre jeho starostlivosť

Kovový altánok vyrobený z vlastných rúk, má vysokú pevnosť a odolnosť, pričom dizajn vyzerá dostatočne jednoducho a je vhodný aj na malú záhradu. Tam sú skladacie a kapitálové štruktúry, ktoré sú spojené so skrutkami alebo skrutkami. Ďalšou obľúbenou možnosťou pre montáž konštrukčných prvkov je zváranie. Kovový altánok je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú umiestniť gril alebo krb.

Video: príbeh o budovaní altánku vlastnými rukami

Vlastnosti umiestnenia kovových altánkov

Najlepším miestom na inštaláciu altánku bude tichý a útulný kút záhrady alebo zelené miesto v blízkosti priehrady, obklopené kríkmi alebo kvetmi. No premýšľajte nad spevnenou cestou, ktorá eliminuje potrebu ísť po bahnitom teréne po daždi do budovy. V ideálnom prípade, ak umiestnenie altánku je ďaleko od cesty, potom výfukové plyny a hluk nebude pokaziť zvyšok.

Keď uvažujeme o umiestnení stavby, mali by sme sa z nej snažiť mať atraktívny výhľad, napríklad na alpskú šmykľavku alebo rybník, a nie na hospodárske budovy, garáž, bránu alebo fasádu budovy. Vyzerá to krásnebudovy, steny a vchody sú zdobené lezeckými rastlinami (zimolez, dievčenské hrozno, plamienok, lezecké ruže, capricoleum a ďalšie).

Arbours prepletené lezeckými rastlinami dobre zapadajú do akéhokoľvek krajinného riešenia
.

Nosníky všetkých tvarov, konštrukcií a veľkostí dobre zapadajú do veľkej záhrady. Pre malú záhradu, nie všetky možnosti sú dobré, pretože objemné budovy môžu ľahko zlomiť harmóniu. Avšak, tento moment sa týka kovových altánkov najmenej zo všetkých, pretože nemajú rozdrviť s ich váhou, vyzerajú svetlo a elegantné. Treba si uvedomiť, že dizajn musí byť pevný a stabilný.

Kvalitná montáž a plochá plocha sú predpokladom pre vytvorenie odolnej konštrukcie. V prípade kolísania teploty alebo poklesu teploty však konštrukcia zostane zachovaná tuhosť rámu. Takéto altány majú svoju významnú nevýhodu - je to silný ohrev kovových prvkov slnečnými lúčmi.

Variant najjednoduchšieho dizajnu

Najjednoduchšia konštrukcia kovového altánku, ktorý možno osobne postaviť na mieste, je prefabrikovaná konštrukcia profilu na skrutkových spojoch. V tomto prípade sa používajú kruhové alebo obdĺžnikové rúry rôznych sekcií, uhlov, kanálov, I-nosníkov, štvorcových alebo šesťhranných tyčí na plnenie. Často sa používa zvárací stroj a rám konštrukcie sa montuje pomocou bodového zvárania.

Taký jednoduchý a nekomplikovaný altánok s lavičkou a stolom môže byťručne.

Najobľúbenejšie sú okrúhle, obdĺžnikové, šesť a osemhranné tŕne. Iné formy sú menej používané, ale niekedy sú potrebné na implementáciu určitých nápadov na dizajn.

Údržba kovových tŕňov je mierna. Je dôležité pravidelne kontrolovať budovu a odtieň ju na jar, aby sa aktualizoval vzhľad, a na jeseň vytvoriť ďalšiu ochranu pre chladné obdobie. Týka sa to stacionárnych budov. Existujú však dočasné stavby, ktoré sú inštalované pre teplú sezónu, a potom demontované a uskladnené až do ďalšieho použitia. Samozrejme, že je tiež potrebné pravidelne kontrolovať a aktualizovať vrstvu farby. Pre takéto altány nepotrebujete podlahu zariadenia a základňu.

Podobné skladacie okrúhle konštrukcie nevyžadujú montáž základne a podlahy

Ak je to potrebné, môžete priniesť elektrinu do kovového tŕňa. Je dôležité zvoliť zariadenia, ktoré sú určené na použitie vo vlhkom prostredí s pravdepodobnosťou významných teplotných rozdielov. Je nutné ich upevniť tesne alebo polohermeticky. Drôty by mali byť ukryté vo vlnitom puzdre, vedenie by malo byť vykonané pomocou dvojitého izolovaného kábla zaveseného na tenkom kábli.

Inštalácia základne stacionárneho kovového altánku

Pre kapitálovú konštrukciu môžete nivelizovať zem, namontovať betónovú plošinu alebo zdvihnúť tŕň na pilóty alebo stĺpy nad úrovňou zeme, v tomto prípade bude vstup mierne zvýšený. PoslednýMožnosť je dobrá, pretože poskytuje budove vzhľad svetla a zároveň chráni základňu konštrukcie pred vlhkosťou, preto šetrí peniaze (nie je potrebná vodotesnosť).

Ak si želáte, môžete postaviť drevenú alebo betónovú podlahu v hlavnom altánku
.

V každom prípade bude pre kapitálovú štruktúru potrebné inštalovať rúry, do ktorých budú zvarené hlavné vzpery rámu. Za týmto účelom sú v rohoch budúcej budovy vykopané diery a betónované (zvislosť inštalácie sa kontroluje podľa úrovne). V prípade potreby je podlaha vyrobená z betónu alebo dreva. Ak je zvolený betónový podklad, potom je jeho konštrukcia nasledovná:

 • okolo obvodu dosiek, ktoré sú zvonku podopreté kolíkmi, je inštalovaná drevená škatuľa, ktorá umožňuje, aby sa betónová hmota nachádzala v priestore na to určenom;
 • vrstva z piesku sa vyleje na zem a preleje sa vodou, potom sa zhutní; ak plocha presahuje 1,5 - 2 m2 , je dôležité vytvoriť zmršťovacie švy;
 • cez každý meter sa vkladajú tenké dosky, medzi ktorými sa naleje betónový roztok;
 • po nastavení betónu sa dosky odstránia a medzery sa vyplnia maltou alebo tekutým betónom.

Montáž rámu a strechy konštrukcie

Na začiatku práce sa odporúča nakresliť výkres a vypočítať potrebný počet rúrok pre rám, prídavné potery, chodníky atď. S cieľom ušetriť peniaze, môžu byť akékoľvek ďalšie prvky vziať menšie časti.

Úštruktúry pergoly vyžadujú také nástroje a materiály:

 • bulharčina;
 • 53) súprava vrtákov a vrtákov pre kov;
 • zvárací stroj;
 • 55) úroveň výstavby;
 • rúry pre rám (optimálne štvorcový alebo obdĺžnikový prierez);
 • náter na kov (pre lepšiu priľnavosť môžete najskôr aplikovať základný náter);
 • strešná krytina;
 • samorezné skrutky.

Inštalácia rámu stacionárneho altánku sa začína tým, že nosné vzpery sú privarené k rúrkam, ktoré boli predtým vykopané do zeme, a potom sú na nich namontované horizontálne rúry. V závislosti na veľkosti budovy pridať k výslednému dizajnu kríž, ďalšie regály.

Vynikajúci variant kovového altánku s ohniskom umiestneným vo vnútri a záhradným nábytkom

Kovové hrebene môžu byť opláštené zvonku rôznymi materiálmi, čím sa ochráni zvyšok pred nárazmi vetra a vetra. Vnútri tejto stavby je ľahké umiestniť gril, ohnisko, gril. Po ráme je úplne pripravený pristúpiť k montáži strechy. Je vyrobený z ondulínu, polykarbonátu, bridlice, profilovaných podláh atď. Upevňovacie prostriedky sa vykonávajú buď zváraním alebo skrutkami.

V zásade nie je ťažké vyrobiť kovový altánok vlastnými rukami, najmä ak máte zručnosti pri práci so zváracím strojom. Tento dizajn vyzerá veľkolepý, je trvanlivý a praktický. Ak chcete, v altánku, môžete usporiadať pohodlné posedenie s grilom, záhradný nábytok a dokonca držaťje elektrina.